postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 63

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 63

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 30.12.11 12:13

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף. ליקט וערך: דורון קאלו

סביבה

 כחלק מיוזמה משותפת של המועצה האיזורית גלבוע והרשות הפלסטינית, מתוכנן פארק אקולוגי בנחל הקישון. תכנית השיקום המתכוננת תוקם משני צידי גדר ההפרדה, ומטרתה לשדרג את הנחל מבחינה נופית, אקולוגית וסביבתית.

 חינוך

 פרופ' גדעון דורון, חוקר בעל שם במדעי המדינה, נפטר ביום ראשון השבוע. בין הישגיו הרבים: הקמת החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת ת"א ופיתוח מדד החוסן הלאומי. הוא כיהן בין השאר כיו"ר הרשות השניה, היה חבר בוועדה לבחינת המינויים בשירות הציבורי, ועמד בראש רשימת "הישראלים" בבחירות לכנסת ה-18.

 דרישתם של חברי הסגל האקדמי הזוטר להעסקה לטווח ארוך נשללה מכל וכל ע"י פרופ' רבקה כרמי, יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, בנימוק שהם אינם עומדים בסטנדרטים אקדמיים. טענה משונה מאוד, בהתחשב בשעות ההוראה הרבות המוטלות עליהם.

 חברה ורווחה

 המדריך האחרון בהוצאת "משפחה חדשה" עוסק בירושה בין בני זוג. המדריך מפרט את הזכויות בתחומי פנסיה, ביטוח הלאומי ודיור, ועוסק בנושאים נוספים וחשובים לא פחות כגון צוואה ביולוגית.

 בימים ג' וד' הקרובים יתקיים במכללה האקדמית תל-חי כנס כלכלת העוני הראשון. מעבר לתמונת המצב העדכנית של העוני בישראל, הכנס יעסוק גם בכלכלה ותעסוקה, בקשר של העוני לנושאים של נכות וטראומה, ובתכניות להתמודדות.

 הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין מדווח על משכורות העתק שמרוויחים בכירים בארגונים היהודיים בארה"ב, למרות הירידה בכספי התרומות ושחיקה כללית בתדמיתם של הארגונים הללו בקרב הקהילה האמריקאית.

 תרבות

 דורון פישלר כותב ב"עין הדג" על סגירתם של עוד שני בתי קולנוע ותיקים, ביניהם קולנוע דיזנגוף. למרות שכולם מסכימים שאבד עליו הכלח, הסגירה הצפויה מותירה את תל אביב עם כמות בתי קולנוע נמוכה מאי-פעם.

 למרות הפופולריות הרבה של המחול הישראלי בארץ ובחו"ל, רקדנים רבים מרוויחים שכר רעב. כנראה שזו עוד דוגמא לאהבה חסרת תנאים למקצוע, המתורגמת במדינת ישראל לניצול מחפיר.

בריאות

 מי שהזדמן לאחרונה לטיימס סקוור בניו יורק נחשף לשלט הענק של NVIC, ארגון המזהיר מפני הסכנות כביכול הטמונות בחיסונים. שרון היל מהאתר skeptic.com טוענת שהעלאת המודעות היא הדרך היחידה להילחם בדיסאינפורמציה שכזו.

כלכלה וטכנולוגיה

 מסתבר שייצור מקומי לא מכניס בהכרח יותר רווחים למדינה. סין, למשל, מייצרת הכנסות זעומות מהגאדג'טים הפופולריים של אפל; וכאשר ארה"ב "החזירה הביתה" את ייצור השבבים של סמסונג, הדבר יצר כמות זניחה של מקומות עבודה.

 בטחון

 חלם זה כאן: משרד הייעוץ מקינזי הגיש ב-2009 תכנית התייעלות לצה"ל בסכום של 22 מליארד ש"ח. בפועל, משרד הבטחון שילם למקינזי כ-100 מיליון שקל, וסופו של הפרויקט עוד לא נראה באופק.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. יונתן כ. :

  כל שקל שמשלמים למקינזי יחסוך עשרות שקלים מתקציב המדינה,זה ממש לא בזבוז,לא צריך להשתולל אבל כרגע גם 200 מיליון יביאו לחסכון משמעותי.

  הבנתי שרק ההמלצה שלהם על איחוד מרכזי הבינוי הולכת לחסוך מאות מיליונים בשנה.

  לגבי המאמר על הייצור המקומי,הוא מבטא צורת חשיבה שכבר מתחילה להתיישן "אנחנו נחשוב והם ייצרו" וחולשות החשיבה הזאת ידועות.

  הייצור הפיזי(בספרות הייצור מתייחס לכל מה שכרוך בהכנת המוצר,כולל תכנון,עיצוב וכו',כאן מדובר על הייצור בפועל,הזמן שבו מכניסים חומרים ומוציאים מוצר מוגמר) הוא אחד השלבים החשובים בשרשרת האספקה של המוצר,למעשה על הפעילות מתנקזת לשלב הזה,כל הבנת המוצר,כל הידע אודות המוצר ואודות תהליך הייצור נמצא שם,כשמוציאים את הייצור החוצה בסופו שלדבר מאבדים את הידע שדרוש גם לשלבים אחרים כגון תיכון או עיצוב(אותן עבודות בשכר גבוה שהמאמר טוען שלא מתווספות) דבר דומה קורה גם בתחום התוכנה בהגירה של מקצועות QA.

  לא סתם החשיבה של "אנחנו נחשוב והם ייצרו" עוזבת את העולם,הרבה גילו שעם הזמן גם המייצרים בסין מתחילים לחשוב…וחוץ מזה כמעט כל חברה שהגיעה לסין גילתה שתוך פחות משנה כל מוצר שייצרה שם הועתק ופגע במוניטין המותג.

  יש לי בעיה עם אנשים שמציגים גרפים של המצב הקיים ואומרים "מה הבעיה" הבעיה היא שיש תהליכים מסוימים שלא משתקפים,אובדן יכולת הייצור ישפיע על כל החברה.

 2. שגית :

  להוסיף על דבריו של יונתן בנוגע לייצור בסין.
  המאמר מסתכל על הדברים בצורה מעט פשטנית. מנקודת מבט של צדק חלוקתי יש הרבה אנשים שסובלים. הרי היום עובדים ללא הון אנושי גבוה החיים במדינות המפותחות, נידונים לחיי עוני / תלות בקצבאות, כי העבודות שלהם מועברות מעבר לים. החלק של ה- 30% רווחים, הולכים לקומץ קטן בארה"ב. החלק של ה- 2% שכר על ייצור, היה צריך לגדול קצת אם הייצור היה בארה"ב , אבל התועלת השולית שלו עבור עובדים אמריקאים הייתה פי כמה וכמה מונים ביחס להפסד התועלת של אלו שהיו צריכים לוותר על קצת רווחים.

 3. עמית-ה :

  כל שקל שמשלמים למקינזי וחברות ייעוץ אסטרטגיות אחרות הוא מים מתחת לגשר כלומר בזבוז מיותר.
  מקינזי מנסה להפעיל חשיבה אסטרטגית מבוססת מודלים מתמטיים שהקשר בינם לבין המציאות דומה לקשר בין "מיץ אשכוליות" לפרי האשכולית.

  החיסרון העיקרי בתיזה של טים וורסטל (עמק הנקניק?) היא שאינו הולך צעד נוסף כלומר מי עושה פי עשר מהמתכננים של אפל.
  המהמרים של קזינו נסדאק ואחיותיו. יוצא מכך שבמקום לקלל את הבנקאים של וול-סטריט יש לחכות אותם ולהצטרף למעשיהם ובא ל-DC גואל.

 4. יונתן כ. :

  אתה צוחק? ממש לא בזבוז,הם המליצו על איחוד מרכזי הבינו שהולך לחסוך המון כסף(לא מכיר את שאר ההמלצות שלהם).

  לשיפור ארגוני (שזה מה שהם עשו) יש מודלים היורסטים שנבחנו במציאות,לא מדובר כאן על כלכלה בסגנון האוניברסיטאי אלא על תורות ניהול שנבחנו במציאות.

  אין לך היום אף מפעל שלא מעסיק מהנדסי תעשייה וניהול או חברות ייעוץ שתפקידם לחפש דרכי התייעלות,בעולם האמיתי מפעל לא יעיל נסגר מאוד מהר ולכן כולם מחפשים להתייעל(להגדיל יחס בין התשומות לתפוקות,לייעל זה לא בהכרח לפטר).

 5. עמית-ה :

  לא יונתן אני לא צוחק. הם לא רק מנסים ליישם מודלים חסרי קשר למציאות ולא סתם מובילים מערכות ומפעלים במורד סולם היעילות.
  הם עושים את זה תוך שימוש במודלים עתיקים שתורות הניהול המודרניות שמו ללעג כבר לפני 30 שנים.
  אני מבטיח לך שאם במקרה ניתן יהיה לבדוק את תוצאות מיזוג מרכזי הבינוי בעוד כמה שנים נראה ירידה ביעילות.
  וזה לא בגלל שאני כל כך טוב זה בגלל שהם כל כך תלושים מהמציאות, כי אי אפשר למדוד אנשים בסרגלים ומתמטיקה היא כלי הכרחי אבל מי שמשתמש רק בה שוכח לסגור את חנות המכנסיים.

 6. איתי :

  עמית,

  גמאני ממש לא מת על מקינזי, בטח ביחס להמלצותיהם בנושא חינוך. אבל –

  במדינת ישראל אחוז גדול יחסית מהתוצר הולך לתקציב הביטחון (פלוס שבכ מוסד וכו'). לכן גם אם היו משלמים פה מיסים כמו בסקנדינביה לא היה אפשר לתת שירותים אזרחיים כמו בסקנדינביה, וקל וחומר כאשר המיסוי הוא נמוך בהרבה, בערך כממוצע OECD.

  אם אנחנו רוצים חינוך חינם לגיל הרך, סבסוד עמוק להשכלה גבוהה, ושאר תוכניות שעולות מיליארדים, אין מנוס מקיצוץ בביטחון (בהנחה שאנחנו לא בעד הפתרון של מר ברק של הגדלה פרועה בגירעון על חשבון ילדינו ונכדינו).

  בנוסף אני לא חושב שתוכל להכחיש שבביטחון יש הרבה שומנים וחוסר יעילות. כל מי שעושה מילואים רואה זאת בעיניים.

  אם אתה לא אוהב את ההצעות של מקינזי, תציע חלופה. בלי חלופה ובלי מקינזי, הכסף יישאר אצל ברק וחבריו הגנרלים (והחברות בבעלות גנרלים לשעבר שנותנות להם שירותים), והזקנה תישאר במסדרון.

 7. יונתן כ. :

  מקינזי עובדים לפי תורות ניהול מודרניות ויותר מזה,זאת אחת מ3 חברות הייעוץ הנחשבות והמצליחות בעולם ולא סתם.

  אף אחד לא מודד בני אדם,מודדים תפוקות וניצול משאבים ומחפשים את הדרך להוציא כמה שיותר תפוקות מכמה שפחות משאבם ומבחינת הארגון גם בני אדם הם משאבים.

 8. עמית-ה :

  איתי
  כל דבר יכול להשתפר אפילו אני, מי שצריך לעבוד על מערכת הביטחון הם צוותים משותפים של משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון ובתנאי בסיסי שאין שם אף אחד ממשרד האוצר.
  אני מוציא את משרד האוצר משום שהם אינם מסוגלים לשקול דברים באופן ענייני בדיוק כפי שחסיד חב"ד לא יכול להתייחס לשום דבר מבלי לחשוב: "מה היה הרבי אומר על זה".
  אני מניח שאתה כמוני קראת את המוסף השבועי/שנתי של דה סמרקר על מיכאל ברונו ודן פטנקין, אנשי האוצר נקראו אז ילדי פטנקין עכשיו אלו הנכדים/החסידים שלו.
  כשדיברתי עם חבר הועדה הממלכתית לנושא משבר המים גם הוא תלמיד המחלקה לכלכלה מיסודו של רוקפלר נדהמתי מהאדיקות, אמר לי חבר אחר בועדה: "יואב לא שכח דבר ממה שלמד בשיקגו ולא למד דבר חדש מאז".
  אני יודע שלדעתך גם בצד הסוציאליסטי ישנם חסידים שוטים ואני מסכים איתך, אבל הם לא דומיננטיים במחנה הזה.
  וכמו תמיד אני מבקש להזכיר כי בשנות ה- 2000 ישראל תחת הנהגה בלעדית של האוצר הגיע לצמיחה הכי נמוכה לנפש בהיסטוריה שלה, לכן הם צריכים לשבת במסדרון.

  יונתן
  מקינזי עובדים על פי תורות ניהול מתחילת המהפכה התעשייתית (אפילו לפני הנרי פורד) שמישהו בזוגלובק החליף עליהן את המדבקה וסידר להם תוקף עכשווי.

  הטעות הבסיסית ממנה אתה יוצא (וגם מקינזי) היא שאדם הוא משאב. אדם הוא אנחנו ואם נתייחס אל עצמנו כאל ברגים במכונה לא נוכל לבקש יחס אחר.
  אני לא רואה בבני האדם נזר הבריאה ולא חושב שכדור הארץ ניברא כדי לשרת אותנו. אבל אני כן חושב שאנחנו ישות דואלית פיסית ורוחנית ובמדינה תקינה אנחנו אזרחים לא צרכנים ולא משאבים.
  http://www.youtube.com/watch?v=dxk3c_SbWMg

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.