חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התשובה להדרה, סוציאליזם

נושאים דעות, זכויות אדם ב 29.12.11 6:10

ק. טוכולסקי בוחן את התמקדות התקשורת באפליית נשים במגזר החרדי. הבעיה היא בהחלט אמיתית, רק שהדרך בה נעשים הדברים נועדה ליצור שנאה והפרדה. הפתרון צריך להיות כולל

התשובה להדרה, סוציאליזם (ולא רק להדרה)

איזו הפתעה החורף הגיע ואיתו ההתקפות על החרדים. נכון יש בעיות קשות עם המגזר החרדי, נכון דיכוי נשים (תסלחו לי אבל המילה הדרה כמו המילה תג מחיר מעלות קבס בגרוני) זאת בעיה חמורה שצריך לטפל בה וביד ברזל. נכון את שלטון החוק צריך לאכוף ביד ברזל ואם קבוצות מסוימות של חרדים לדוגמא מצפצפות עליו אפשר וצריך למלא בהם את בתי הכלא, אבל וזה אבל ענק. מה שאנחנו רואים עכשיו בעיתונים לא מיועד לפתור בעיות שנגרמו בשל הזנחה רב שנתית ואדישות ציבורית. מה שאנחנו רואים עכשיו בעיתונים נועד לשני דברים (שהם בעצם שירות אחד לבעלי ההון), הראשון: להסיט את הזעם הציבורי מהטייקונים (בעלי העיתונים או המפרסמים בהם) שהולכים לגלח לנו את הפנסיות ולברוח עם הכסף, והשני, לסלול את הדרך של יאיר לפיד וציפי לבני בחזרה מחוזות האיזוטריה האלקטוראלית לשלטון.

אין לי שום סימפטיה ליהדות החרדית. דת נחמדה ככל שתהיה בגרסאותיה המסורסות היא בסך הכל מנגנון דיכוי פרימיטיבי  שמאפשר במשך שנים ארוכות דיכוי יעיל של ההמונים תחת אליטות כלכליות מדכאות. אין ממש הבדל בין מה שהיהדות הפונדמנטליסטית מציעה למה שמציע האיסלם הפונדמנטליסטי. אני מכבד את הזכות של כל אדם לחופש אמונה ועד גבול מסוים גם את זכותו של כל אדם לחיות את חייו כפי שהוא רואה לנכון. ההתקפות האנטישמיות של הימים האחרונים כנגד החרדים הן לא הפתרון לבעיות של דיכוי נשים בחברה החרדית, גם לא סלילת דרכם של לבני ולפיד בחזרה לרלבנטיות. את המגזר החרדי צריך לשנות כמו כל מגזר אחר באמצעים מודרניים, חינוך ממלכתי מותאם למגזר החרדי שישלב בין לימודי ליבה ללימודים מותאמים לקהילה. הקפדה קלה כחמורה על קיום החוק בשכונות וישובים דתיים, מחוקי הבניה דרך שמירה על זכויות הילד ועד מניעת אפליה. חשוב אף מאלה יהיה שיפור מצבם הכלכלי של החרדים ושילובם בחברה.

דיכוי נשים ואפלייתן הן לא נחלת החברה החרדית בלבד, דיכוי ואפליה הן לא בעיות רק של נשים. הקמפיין האנטי חרדי הנוכחי לא מציעה פתרונות בדיוק כמו שוועדת טרכטנברג לא הציעה פתרונות. כי הקמפיין הנוכחי מתמקד בבעיה מסוימת על חשבון בעיות אחרות ולא מקרב פתרון הוליסטי נדרש. השנאה הקמאית ליהודי לבוש השחורים והמזוקן היא לא התשובה לבעיות האפליה במדינת ישראל. בזמן שזעם הציבור מכוון בידי בעלי עניין כנגד החרדים, ממשיכות נשים במגזר הבדואי לחיות חיי עליבות בצילם של ביגמיה וסחר בבני אדם, קטינים ממשיכים להיות מנוצלים בידי סרסורים בתעשיית המין, עבדי קבלן ממשיכים לסבול מאפליה ודיכוי ביותר ויותר מקומות עבודה וכן הלאה וכן הלאה. מי שמכוון את זעם הציבור כנגד החרדים, מבקש להמשיך ולהשכיח את שאר הבעיות מהציבור, לעוור את עיני הציבור בשנאה אנטישמית ולהשכיח כרגע את קריסת חסכונות הציבור ואת העובדה שממשלת ישראל בכדי שלא לקחת מבעלי היכולת ממשיכה לסרב ולתת מענה למצוקות הסוציו-אקונומיות ההולכות ומחריפות של החברה בישראל.

החורף הישראלי, הריאקציה של האליטות המאוימות כנגד הזעם העממי של הקיץ, הולך ומחריף, השמים מתקדרים וכל השטיקים נשלפים, ניפוח של בעיות ביטחון (איראן), הסתה אנטי חרדית ובקרוב גם הסתה אנטי ערבית תגיע מן הסתם. אם אנו רוצים צדק חברתי כבסיס לחברה טובה יותר כדאי שנזכור שמי שמסיתים היום כנגד החרדים  הם גם מי שאפשרו לחרדים להגיע לדרגות נבערות והסתגרות שאפשרו את התופעות של אפליית נשים. שמי שקיטב את החברה הישראלית לשבטים עוינים אחראי למה שקרה לחרדים/בדואים/ערבים/ וכל מגזר אחר שאנחנו אמורים לפחד ממנו ולשנוא אותו. רק סוציאליזם/ס"ד, יתנו מענה, כי הנבערות והשמרנות הן תוצרים של עוני פיגור וניוון. אנשים כמו ציפי לבני או יאיר לפיד ניזונים מאותם חומרים מהם ניזונים אלי ישי ואביגדור ליברמן, לימור לבנת ואופיר אקוניס, מהמצוקה שמובילה ליאוש פחד ושנאה. מי שיבחר בליברלים של המרכז בשביל לדפוק את החרדים יגלה שהם צריכים את החרדים בדיוק כמו שהם בשביל להמשיך ולהתקיים, בשביל להמשיך לדפוק את כולנו לטובת בעלי ההון. מי שרוצה להלחם באפליה ודיכוי, ניצול/הדרה וכל תחלואי החברה, צריך להבין שאין פתרונות חלקיים ואין חצאי עבודה, יש רק את הסוציאליזם/ס"ד שמכבדות את השונה שבאדם אבל דורשת גם את טובת החברה, שמזהות את הפערים החברתיים-כלכליים כמקור שורש כל רע, שנאבקת בבערות ובפיגור לטובת קידום האדם ושמירה על האיזון בין שוויון וחרות. לפני שבעלי ההון יצליחו לתעל את כל הזעם באמצעות שליטתם בתקשורת מהם המנצלים לאוכלוסיה חלשה ומפגרת כמו החרדים, כדאי לכולנו להפנים את מי זה משרת. כנגד אפליית נשים צריך לפעול בכל הכוח, בדיוק כמו נגד כל אפליה אחרת ולבעוט רק בחרדי בלי פתרונות מעמדיים, חברתיים וכלכליים לא יפתור שום בעיה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. ami :

  מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית ולא רפובליקנית דתית וגזעית היא לא מדינה של הדתיים והם לא יכולים להגדיר לנו איך להתנהג ואהיכן ללכת ולהתישב אם לא לא נעים להם ממישהו הם לא חיבים לעמוד או לעבור לידו

 2. מיקוד הזעם בחרדים - השכחת הבעיות האמיתיות • מחאת הדיור :

  […] פורסם לראשונה בעבודה שחורה Email […]

 3. עמית-ה :

  מסכים עם כל מילה, יתרה מכך האכזבה מהאלטרנטיבה המודרנית כתשובה קיומית היא שגורמת לאנשים לחפש תשובות באמונות תפלות.
  המעבר לכלכלת שוק והזנחת החובה של המדינה המודרנית כלפי תושביה מגדילים את מספר הדתיים וגורמים לשנאה בין מגזרית.
  "התשובה להפרטה מ ה פ כ ה".

 4. בתוככי טוכולסקי :

  כרגיל, פוסט מאלף

 5. עדי :

  הקמפיין האנטי חרדי נובע מהתפיסה של רוב העיתונאים שכותבים בתקשורת ולא מוכתבת מלמעלה על בעלי הון. הקפמפיינים האלו הם בלב האג'נדה העיתונאית בישראל שמסיטה מהבעיות החברתיות בארץ ומנוהלים כבר עשור. את הסבב הנוכחי התחילו "דה מרקר" בין השאר עם ההשוואות בין החרדים בארץ ובחו"ל שניה אחרי שהמחאה התחילה לדעוך. במקרה הזה העיתונאים הם the one to blame בלבד.

 6. יונתן כ. :

  אפילו ברוסיה הקומוניסטית שנאו יהודים כך שאף שיטה לא בדיוק עוזרת לשנאה או אפליה.

  אני לא חושב שאפשר לדבר על גל "הדרת הנשים" כריאקציה של האליטות נגד הזעם העממי,קודם כל כי הזעם העממי היה בראש ובראשונה זעמן של האליטות(ברגע שהוא הגיע למצב שבו פני המאבק הפכו למאהלים פריפריאלים של מחוסרי דיור ה"זעם" נגמר).

  אני מסכים לכל מילה שנאמרת על חוסר התוחלת שיש במאבק הזה ועל כך שהוא יותר מסמא את הציבור מעוזר לו(ובעיקר להן) אבל אני לא חושב שיש כאן איזו יד מכוונת,אולי "קדימה" וציפי לבני מנסות לרכב על הגל אבל לומר שמישהו מכוון את זה? היו חסרים לנו גלי שנאה וטירוף מערכות כללי?

  באופן אישי אני מקווה שהפוליטיקאים ינסו לרכב על הגל הזה ואולי ישפרו כאן דברים,אם רה"מ חכם הוא לא יתייחס לזה כאל נסיון הדחה אלא יחפש במה ניתן להשתפר בתחום השוויון.

 7. אילן ק. :

  לקחת את השם של קורט טוכולסקי שלא בצדק. קורט היה יוצא כנגד הכפייה הדתית שהיא אצלנו תופעה חברתית-פוליטית אלימה ובעד הפרדה בין דת למדינה שזה יסוד כל הרעה והחולי החברתי-סוציאלי. קורט היה יוצא נגד החיבור של הון ושלטון ומדבר על הצורך בהפיכה פוליטית, קרי התארגנות עצמית בבסיס כתנועה חוץ-פרלמנטרית. קורט עם הרגלים על האדמה ואתה בסך הכל מעופף שכל מה שאתה מביא זה עורבא פרח, רפורמות שבמצב של היום כולן אוטופיה לבוא ימות המשיח. קרא את טוכולסקי וכבד את שמו וזכרו……

 8. ק. טוכולסקי :

  7. אילן ק. קראת את מה שכתבתי לפני שהתחלת עם העלבונות? ואני שואל לא רק אם קראת אותי, אלא גם אם קראת את המקור… עושה רושם שלא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.