חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להגביר את האכיפה ולהעמיק את הגביה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 25.12.11 6:05

ק. טוכולסקי שם את האצבע על בעיה לאומית חמורה: העלמת מס. השקעה בגביה יותר מוצלחת של המסים בישראל תחזיר את עצמה עשרות מונים. במאמר שלפניכם הוא גם מסביר מדוע יש לממשלה הנוכחית אינטרס לאפשר את המשך העלמת המס

להגביר את האכיפה ולהעמיק את הגביה

ביום שבת נזדמן לי להכיר דרך  קרוב משפחה, מכר של אותו קרוב. יהודי אמריקאי שמבקר בארץ ושוקל להשתקע כאן. תוך חצי שעה בערך של מפגש שמעתי את כל הדברים שמגעילים אותי בבעלי יכולת. להלן הרשימה:

 • אמנם דמוקרט אבל מתעב את אובמה ומעריץ של רייגן שהיה כמובן הנשיא הטוב ביותר של ארצות הברית מאז ומעולם.
 • הוציא מהביטוח 400,000 דולר על החלפת הצנרת בדירה שלו אבל את כל התיקונים עשה בשחור ושילם בערך 50,000 דולר.
 • חושב שהעלמת מס היא בעיה חמורה ומאמין שהורדת מסים היא הדרך לגרום לאנשים לשלם (כשציינתי שהמסים היום נמוכים אפילו מאשר בימי רייגן ועדיין יש העלמות מס משך בכתפיו).

איש נחמד, יהודי לבבי ואמיד, משקיע את כל הונו בהשקעות מחוץ לארצות הברית מטעמי מס ותורם לא מעט לישראל (תמורת ניכוי מס נוספים) מה אגיד לכם, בן אדם אחד שיצא מהחלום הרטוב של כל מחאה חברית בעולם המערבי ואם מודעות עצמית אפס, אין לו שום בושה ואין לו שום בעיה עם מה שהוא עושה.

רק שלי יש ולא רק לי, לכולנו צריכה להיות. כי האנשים המשתייכים למעמד של אותו אדם הם חלק משמעותי מהבעיה שלנו. כי אם ניקח את ישראל של היום היקף העלמות המס מגיע לעשרות מיליארדים מדי שנה. אם אותם 30-40 מיליארד ₪ שלא משולמים בישראל ישמשו ולו רק לצורך החזר חובות, יתפנו מדי שנה כ-10-12% מהתקציב הקיים (לפני כל גידול) לכל צורך.

לשם כך יש צורך בהעמקת הגבייה והגברת האכיפה, יש צורך דבר ראשון בהרחבת כוח האדם העומד לצורך אכיפה ברשות המסים. האוצר לא ישמח, אפילו שמדובר בהגדלתו שלו, אבל אין ברירה. יש תודעה, כולם מבינים את משמעות העלמת המס, אבל התחמנות מושרשת כל כך עמוק בתרבות הישראלית ובשורשיה (כל שורשיה, מנטליות העיירה האשכנזית על השאיפה לדפוק את הפריץ לדוגמא) שאין ברירה. קמפיין בטלוויזיה לא שווה את ההוצאה. היום צריך אכיפה, חינוך (שוב לא קמפיין בטלוויזיה) צריך להתחיל לעשות, זה יעבוד בטווח הארוך.

צריך יותר פקחים שיעשו יותר ביקורות שיבחנו יותר טוב את ההכנסות של עוסקים מורשים וחברות גדולות, כל בעל מלאכה וכל בעל חברה צריכים לחשוב פעמיים לפני שיעיזו אפילו לחשוב על העלמת מס. רשות המסים צריכה להיות בשטח נוכחת, מבקרת, פעילה ומרתיעה. ההוצאה של הגברת האכיפה תעלה כמה מיליונים טובים אלו אפילו עשרות מיליונים, אבל תכניס למדינה עשרות מיליארדים.

יש לנו בעיה תרבותית, הגיע הזמן להבין שמי שלא משלם מסים כחוק פוגע במדינה, בחוסנה ויכולתה, הוא המשתמט האמתי. פגיעתו במדינה חמורה בהרבה מזו של סרבן גיוס. הגיע הזמן להפסיק עם מס השפתיים ולהתחיל לעשות למען גביה אמתית, מקיפה והוגנת. ההכנסות של המדינה הן הדרך הטובה ביותר לשפר את החיים של כולנו. מעלימי המס גדולים וקטנים (תכלס בעיקר הגדולים בפועל, אבל עצם הלגיטימיות שניתנת להעלמת מס בתרבות בשל העובדה שכולם עושים את זה) פוגעים במדינה וביכולתה להיות מדינת רווחה יום יום ויש לשים לתופעה זו קץ. לא סתם ממשלות ימין מאפשרות את המשך קיום התופעה, התורמים הגדולים של משרתי ההון הם הנהנים העיקריים ממערכת מס לא יעילה. אנחנו צריכים לדרוש את הגברת האכיפה, העמקתה וייעולה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. יונתן כ. :

  רשות המסים היא גוף מאוד נוכח,מבקר פעיל ומאוד מאוד מרתיע.

  אני בעד הרחבת האכיפה בכל תחום חוץ מהתחום הזה מכיוון והנטייה של המדינה היא להיות גיבורה על העסקים הקטנים,על אותו אינסטלטור או מוסכניק קטן.

  העלמת המס הגדולה נעשית בחברות הגדולות ושם לא עושים העלמות מס קלאסיות שקל לזהות אלא תכנון מס אגרסיבי שכדי להלחם בו צריך תיקוני חקיקה ולא עוד פקחים.

  יכול להיות שאותו עסק קטן באמת מעלים קצת מס,ובהחלט יכול להיות שהרבה עסקים קטנים שמעלימים קצת מגיעים להעלמה מצרפית גדולה,אבל האם באמת שווה לנו לגבות מס שיכול לדרדר עסק קטן? הרי המדינה לא באמת תומכת בעסקים קטנים,אותו מוסכניק שמעלים מס,אף אחד לא דואג שתהיה לו פנסיה או ביטוח אישי ,דמי אבטלה לעצמאים זה דבר חדש יחסית ובעייתי וכו'.

  אני חושב שהרחבת האכיפה תפגע בעיקר בעסקים קטנים ולא תדגדג את הגדולים.

  אני לא חושב שלמדינה חסר כסף,חסרה לה היכולת להתייעל ולמקסם את המירב ממה שיש לה כרגע (מפנה אותכם לכתבה על אלכס פישמן על הבזבוז בצה"ל),צריך למצוא דרכים לחסוך בלי להפחית שירותים(קוראים לזה התייעלות אבל אנשים מפחדים מהמילה הזאת).

  יש גם מסים שאפשר להטיל ודי קל לגבות,מע"מ על ירקות ופירות הוא דוגמא(ואגב בזמנו שכנעו אותנו שההתנגדות לכך היא חברתית ושיגרם אסון בריאותי כלל ארצי אם יעלו מס והתברר שלא כך,אם עמ"י שרד את השבועיים של עגבניות ב10 ש"ח הוא ישרוד גם עגבניות ב5 ש"ח+16%).

 2. שאול :

  לא בטוח שאני מבין.

  יש די הרבה עסקים בארץ. ליתר דיוק, ב 2009 היו 464,655 עסקים. רובם קטנים מאד (1-4 מועסקים), ורבים מהם הם עסק של בנאדם אחד, כל מיני אינסטלטור, נהג מונית עצמאי, צלם אירועים, וכל זה. הנה המספרים:
  http://www.cbs.gov.il/publications11/1431/pdf/t7_03.pdf

  אני חושש שלךק גדול מהעלמת המס קורית בעסקים הקטנים. בעסקים היותר גדולים יש יותר מדי אנשים שידעו אם נעשים דברים פליליים, וחלק גדול מתשלום המס נעשה על ידי רו"ח מחוץ לחברה שאין להם שום סיבה להסתכן בכניסה לכלא בשביל כסף לא שלהם. לעומת זאת בעסק של 5 אנשים, ויש הרבה עשרות אלפים כאלה, שעושה עסקאות קטנטנות שקל לעשות במזומן, העלמת המס היא יותר קלה.
  עכשיו, בוא נניח שלעשות בדיקה של עסק פשוט – לא מדבר איתך על לעבור על הספרים של תנובה – מה שיקח לצבא של רו"ח חצי שנה, אני מדבר על לבדוק חצי שנה אחורה בית מלאכה עם 5 מועסקים, לפחות שבוע לרו"ח חרוץ? איך בדיוק תצא לרדוף אחרי כמה מאות אלפי בתי עסק? ואפילו הם מעלימים מס, איזה ראיות תמצא לזה אצל אינסטלטור שלוקח מזומן?

  בקיצור, כמובן, אכיפה זה טוב, וצריך להיכנס במעלימי מס באבי אביהם, אבל בלי פנטזיות על עשרות מיליארדים שזה יכניס.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.