חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח מבקר המדינה – הוועדה המקומית לתכנון בחיפה

נושאים חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 22.12.11 6:03

מבקר המדינה פרסם במסגרת הדו"ח שלו על הרשויות המקומיות את הממצאים על הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית חיפה. אדריכל שמואל גלבהרט יו"ר הירוקים במועצת העירייה מגיב

עיקרי הממצאים בדו"ח המבקר

תכנון

1.         תכנית מתאר מקומית: לעיר חיפה שתי תכניות מתאר תקפות. האחת חפ/229 משנת 1934 והאחרת חפ/222 (מפרץ חיפה) משנת 1938. בשנת 1967 הוכנה

תכנית מתאר חפ/1400 אשר הופקדה לעיון הציבור ולהתנגדויות רק ביולי 1980, אך לא קיבלה תוקף. במרס 2003 הוחל בהכנת תכנית מתאר חדשה, חפ/2000, שהופקדה בתנאים בנובמבר 2010. הליך הכנתה של תכנית המתאר לעיר חיפה, קידומה ואישורה הן על ידי העירייה והן על ידי הוועדה המחוזית אטי ונמשך שנים רבות. משום כך, חלק ניכר מפעולות הבינוי והפיתוח של העירייה לא התבסס על תכנון מתארי כולל ועדכני, ובמהלך עשורים רבים התרחבה המגמה הזאת.

2.         מסמכי מדיניות: משנת 2001 ואילך גיבשה העירייה, לפי דרישות הוועדה המחוזית ובמקרה אחד – ביזמתה שלה, ארבעה מסמכי מדיניות המשמשים בסיס תכנוני לאישור תכניות נקודתיות ולמתן היתרי בנייה בארבעה מתחמי תכנון: הדר הכרמל, מרכז הכרמל, ציר הרכס מוריה/חורב וציר אח"י אילת. מסמכי המדיניות אינם "תכנית" כהגדרתה בחוק התכנון והבנייה; הם גם לא עברו את הליכי האישור הסטטוטוריים, לא הובאו לידיעת הציבור ולא חל עליהם הליך של התנגדויות. הוועדה המקומית אישרה מאות תכניות נקודתיות (תכניות החלות על מגרש אחד או שניים), ובחלק מאותם אישורים התבססה על מדיניות התכנון שלה כפי שזו באה לידי ביטוי במסמכי המדיניות. הועלה כי הוועדה המקומית לא החילה את המדיניות באופן שוויוני ואחיד – לעתים אישרה תכניות בהתאם למסמכי המדיניות, ובפעמים אחרות אישרה תכניות בניגוד להנחיותיהם.

3.         תכנון נקודתי: באזורים מסוימים בעיר שבהם הייתה בתוקף תכנית מפורטת החלה על המתחם כולו, אישרה הוועדה המקומית תכניות נקודתיות רבות מאד, אשר שינו את אופי הבנייה בהם. אישור תכניות נקודתיות ללא תכנון מפורט וכולל מגביל את התכנון בעתיד ועלול לאלץ את מוסדות התכנון להתאים את התכנון העירוני לתכנון הנקודתי. במקום להתבסס על תכנון כללי ומקיף פרי ראייה כוללת המביאה בחשבון את מגוון השיקולים הנוגעים לעניין, בחרה הוועדה המקומית להתבסס על תכנון נקודתי שהיקף השיקולים הנבחנים בו צר, והוא מציב בשטח עובדות מוגמרות שיש להתחשב בהן – בין היתר בבחינת בקשות דומות, בשל המחויבות לעקרון השוויון.

להמשך קריאה

תגובתו של שמואל גלבהרט לדו"ח

לאור מה שכבר הגיע לידיעתנו בנדון, נראה שאפשר להכתיר אותו בכותרת פשוטה: הירוקים צדקו!הדו"ח מונה רבים מהמחדלים שחשפנו, והבאנו לידיעת גורמי ביקורת, מהיום בו התחלנו לכהן בוועדה משתמע ממנו כי הועדה אינה כשירה למלא את תפקידיה בשרות החוק והתושבים.

המסקנות המתחייבות מהדו"ח:

א. אין להעביר אליה סמכויות מהוועדה המחוזית, כפי שהחוק מאפשר היום לועדות הראויות לכך.

ב. יש לבצע תכנית הבראה, ולתקן מן היסוד את הרכב הועדה, נהלי עבודתה, והייעוץ המשפטי שלה.

ג. כדי לא לשתק בינתיים את הפיתוח בעיר, יש למנות במקומה מיד ועדה מקומית קרואה!

בברכה, שמואל גלבהרט

אדריכל ומתכנן ערים

יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיריה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. עמר :

    תכנית מתאר מקומית מאושרת ועדכנית, מגבילה את יכולתו של ראש העיר לפעול כשריף ולהחזיק את תושבי העיר כבני ערובה.. ליזם שמתאים לו לאשר הוא מאשר ולמי שלא מתאים לו הוא לא יאשר.. זו פוליטיקה פשוטה.. מי שמקורב וראש העיר רוצה ביקרו יישר קו ויקבל זכויות.. היעדר תכנית מתאר רק ממחישה עוד יותר את האבסורד המתמשך של המתקן הצבאי הקרוי בטעות "מדינת ישראל"- מדינה שאין לה חוקה ואין לה גבולות ועוד מעט גם לא יהיה לה בית משפט. תכנית מתאר מחלישה את מעמדו של ראש העיר ומחזקת את זכויותיהם של התושבים.. ולכן, היא הנותנת.. ראש העיר משחק משחקים, ואינו מעוניין באמת בתכנית מתאר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.