חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להלאים את הגז עכשיו, ולהקים קרן לדורות הבאים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 20.12.11 6:05

חברות האנרגיה מנסות להגדיל רווחים, אך עדיין לא החלו להפיק גז הנחוץ למשק בדחיפות. יש להפקיע זיכיונות מכל חברה בעלת זיכיון שלא תתחיל בקידוח באופן מיידי. הפורום לפעולה אזרחית מזכיר לציבור כי מועד הקמת הקרן אליה יוזרמו הכנסות מתגליות הגז חלף, ומחדש את המאבק להקמתה

מאת: קורט טוכולסקי

להלאים את הגז עכשיו

עושה רושם לאחרונה שכל יום חברות הגז מספקות לנו עוד סיבה להלאמה. מהרגע ששישינסקי אושר, עושות חברות הגז כל מאמץ להראות שאין להם שום סיכוי להרוויח, אלא אם יוותרו להן ויאפשרו להן להרוויח עוד ולשלם פחות. פתאום מסתבר שאם לא יתנו להם לנפח מחירים, לייצא לחו"ל, להתחמק מפיקוח משרד איכות הסביבה, ולהוסיף לחשבון ההוצאות שלהן כל דבר, שיאפשר להן לדחות את תחילת תשלום המס, הן לא יתחילו להפיק גז. חברות הגז, קרטל פרטי בשוק, שגם כך אין בו שום תחרות, מנצל את העובדה שמדינת ישראל לא תפקיע זיכיון, לא תלאים שדה גז ולא תפעיל שרירים כנגד בריונות של תאגידים ובעלי הון. וכך יכולים יצחק תשובה, נובל אנרג'י וכל שאר הברונים השודדים של משק הגז לעשות ככל העולה על רוחם. הזהרנו כאן באתר זה ובטור זה מפני התוצאות של כניעת שישינסקי והנה הכול מתגשם.

וזה רק ילך וידרדר כי גם הרגולטורים בכיס של טייקוני הגז. השר ארדן יתעקש על פיקוח אפקטיבי של משרד איכות הסביבה, אולם גם יהיה מוכן לעוד ויתורים בתמורה לפיקוח. על השר מריונטה במשרד התשתיות בכלל אין מה לדבר. אני כבר לא זוכר מתי בפעם האחרונה הומרה בצורה כל כך בוטה "יושרה" של פוליטיקאי במשרת שר. הכול קול ליברמן ואדוניו בעלי ההון, והידיים ידי השר ה"הגון" במשרד. האיש שמוכן לשלוח אותנו למות במלחמה מול לבנון על קדושת הריבונות הישראלית, על שדות הגז לא מוכן לעשות שום דבר כדי לממש את הריבונות בפועל.

אין לנו זמן. בין הבעיות עם צינור הגז המצרי – שכנראה מישהו משלם לשבטים בסיני יותר בשביל לפגוע בו, מאשר מה ששילמו בעלי הצינור לאותם שבטים בשביל פרוטקשן – לצריכה הגוברת של חשמל, יש לנו צורך כגז עכשיו. בכל העולם חברות אנרגיה מתחננות להתחיל ולקדוח, ולרוב בשביל רווחים מופחתים, כי ממשלות מבינות שיש להן נכס. רק בישראל חברות האנרגיה סוחטות את המדינה ומנסות בכל הכוח למכסם רווחים כי הן יודעות שממשלת ישראל משרתת אותן ולא את הציבור.

אנחנו אזרחי ישראל זקוקים לגז שלנו, זקוקים לאנרגיה נקייה יותר וזולה יותר. אין לנו זמן לחכות ואין לנו סיבה לוותר, אבל לממשלה שלנו, משרתת הטייקונים שאפילו כניעת שישינסקי נכפתה עליה, אין שום סיבה לעזור לנו. לכן צריך לדרוש עכשיו את הלאמת שדות הגז.

יש להפקיע זיכיונות מכל בעלת זיכיון שלא תתחיל באופן מיידי בקידוח, בכל שדה. יש להודיע כי בכל מכרז חדש שהמדינה תוציא יתכנו אחת משתי אפשרויות: או שהמכרז יהיה להפעלה בלבד, או שהתמלוגים למדינה יעלו לגובה התמלוגים המקובל בנורבגיה. בלי מנגנוני אזילה ובלי חישובים שמאפשרים חשבונאות יצירתית, כדי להתחמק מתשלום התגמולים והמסים למדינה.

מאז שישינסקי לא בחלו חברות הגז בשום שטיק. הגיע הזמן שהם ישלמו את המחיר. המדינה צריכה לקחת בחזרה את הזיכיונות של כל שדות הגז שלא יתחילו להפיק תוך 60 יום, ולחלק אותם מחדש בתנאים שיהיו טובים למדינה ולאזרחיה בראש ובראשונה.

הגיע הזמן שנחליט מה אנחנו רוצים להיות, כמו שהממשלה הזו רוצה, קרי, כמו ניגריה, מדינה עשירה במשאבים וענייה, או כמו נורבגיה, מדינת רווחה למופת, שגובה תמלוגים של 87% וכל חברות האנרגיה בעולם כולל נובל אנרג,י מתחננות לקבל בה זיכיונות.

הפורום לפעולה אזרחית כותב באתרו:

"הממשלה מפרה חוק ומתחמקת מחובתה להקים את  קרן הדורות הבאים

הממשלה התחייבה וחויבה בחוק להגיש לא יאוחר מיום 1.11.2011 את הצעת החוק להקמת קרן הדורות הבאים. המועד חלף, אך כלום לא קרה!!!

פורום פעולה אזרחית מחדש את המאבק להקמת הקרן הלאומית, אליה יוזרמו הכנסות המדינה מתגליות הגז ואוצרות הטבע בכלל – והיא תשמש ליצירת מפנה חברתי בישראל."

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  ולחשוב שפעם הכל היה בידי המדינה...

  היו בעבר המפא"יניקי (המשוקץ לעייפה בע"ש),לא פחות מארבע חברות נפט ממשלתיות.
  כולן הופרטו כמובן ,והיום כל נושא האנרגייה בידי בריוני-ברוני הגז.

  אני,בעקבות טוכולסקי,מציע להלאים את כל שדות הגז ולפצות את ברוני הגז באותו מחיר מגוחך שהם קיבלו הזיכיונות מהמדינה……

 2. עמית-ה :

  צריך לזכור שיהודי בלי גז זה כמו הודי בלי קוברה, לכל היותר אפשר לחכות כמה חודשים ולהלאים כשהחברות יפשטו רגל.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  אני מקווה שספר הצמרת החדש מר יצחק תשובה יצטרף אל ספר הצמרת הוותיק ויברח אף הוא לחו"ל. במעשה נאצל כזה הוא אף וישחרר אותנו מנוכחותו הבריונית.

 4. האזרח דרור :

  צריך להלאים ומסיבה אחרת והרבה יותר רצינית. האינטרס שלנו כתושבי ישראל הוא לשמור על עתודות האנרגיה. בעתיד הנראה לעין הגז, הנפט האורניום והפחם יתייקרו בגלל גידול עולמי בדרישה מצד אחד והתייקרות ההפקה מצד אחר.

  בתוך 11 שנים שעברו מאז שנת 2000 עד שנת 2011 זינק המחיר הראלי של אנרגיה בעולם פי 3.5!

  http://www.sviva.gov.il/Enviroment/Static/Binaries/ModulKvatzim/green_growth_1.ppt

  מי שלא ישמור על עתודות האנרגיה שלו וינהל אותם בצורה חכמה, פשוט יגווע ברעב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.