חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה הרוויחה קרן ההשתלמות שלכם?

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 19.12.11 6:06

קרנות ההשתלמות, כמו גם החיסכון לפנסיה, וכל החסכונות לטווח בינוני וארוך, אינם משמשות יותר באמת לחיסכון, אלא להזרמת חיים למגזר הפיננסי. החוסכים מפסידים, אך יש בעלי עניין שמרוויחים. צריך לשנות את השיטה

מאת: קורט טוכולסקי

קרנות לשום מקום

אז מה עשתה השנה קרן ההשתלמות שלכם? במקרה הטוב כלום, היא הפסידה רק את כל מה שאתם ומעסיקיכם הכנסתם לתוכה, במקרה הרע גם הקרן נפגעה. במערב אין כל חדש וגם בקרנות ההשתלמות/קופות הגמל/פנסיות אין כל חדש. החוסכים במקרה הטוב לא הפסידו ולא הרוויחו, החברות עצמן גזרו להן את קופון דמי הניהול ועוד שנה עברה בדרך לעוני של אחרי הפנסיה. אלוהים יודע למה עדת התוכים של הדה מרקר מיחזרו רק לאחרונה את סיסמת מיסוי קרנות ההשתלמות, הרי גם ככה אין שם רווחים שאפשר למסות, לפחות לא לחוסכים.

למי שעוד לא הבין, קרנות ההשתלמות לא נועדו יותר לאפשר חיסכון לאדם העובד, גם קופות הגמל שניתן לפתוח היום רק לקראת זקנה ושיבה, לא נועדו להבטיח חיים ברווחה בגיל הפנסיה, כשם שגם הפנסיה כבר אינה תוכנית המיועדת להבטיח לאדם קיום בכבוד אחרי הפרישה.

כל התוכניות האלו לא נועדו למען החוסכים. כל התוכניות האלו הן חלק מהמאבק של הקפיטליסטים הניאו ליברלים להזרים חיים במגזר הפיננסים. ב-2003 הקוסם הבין שאין כמו הכנסה קבועה בשביל להבטיח חיות לשוק ההון והופ, כבני ערובה לחידוש מחזור ההימורים, הושמו על שולחן הרולטה חסכונות העובדים לטווח הבינוני ולטווח הארוך. התפקיד של הקרנות והחסכונות אינו להבטיח את היכולת לקצר תשלומים במשכנתא או להעביר את שנות הפרישה ברווחה, הן שם בשביל שאפשר יהיה לגזור עליהן קופונים, לנפק לחברות אחזקות עוד נתונים על הכנסות, לאפשר זרימה של משכורות מנופחות במגזר הפיננסי ודיבידנדים שמנים.

לכן אין גם טעם להתפלל שמדינות לא יקרסו והאג"ח שלהן עמן. אין שום משמעות לכך שחלק מסוים מהפנסיות שלנו יינצל אם אירופה תעביר חוב מכיס אחד לכיס אחר. כי גם אם מחר בבוקר יתחילו כל חברות הפנסיה לפעול כחברות פילנתרופיות, וקופות הגמל איתן, והאיום המגוחך של מיסוי קרנות ההשתלמות יוחלף בניסיון למדיניות מסים רצינית, כל עוד הפנסיות ימשיכו להתבסס בחלקן על קניית חובות ממונפים של תאגידים/חברות/מדינות, על שיטה של הלוואות ומנופים כתחליף להכנסה ריאלית, אין לפנסיות שלנו שום תוחלת.

אם הייתי אזרח של מדינה אירופאית, הייתי מעדיף היום שהמדינה שלי תשמוט את חובותיה ותלאים לי את הפנסיה. כי ככה אולי אני אקבל משהו. בסוף, מכל התספורות של תאגידים ומדינות גם ככה לא יישאר כלום בשביל מגזרים שבויים, שנאלצים להמר על עתידם, ולקוות כל שנה שאחרי דמי הניהול וההפסדים, אולי לפחות הקרן לא תיפגע.

אז מה התחדש השנה בקרנות החיסכון שלכם? ומה נשתנה השנה? החודש? הלילה? ממשיכים לשלם, מקווים לטוב, מתאכזבים ומהדקים את החגורה. השיטה הנוכחית לא מבטיחה לנו כלום מלבד נשיאה בעול התעשרות העשירים מעוד מקור הכנסה. בכלכלה אין קסמים, גם לא בפנסיות או בחסכונות. אנחנו שבויים בשיטה שהפכה אותנו למממנים חסרי ביטחון. מלבד החוסכים עצמם, כולם מרוויחים מהשיטה הקיימת, וזה רק מבטיח שלהרבה גורמים אינטרסנטיים יש עניין בשימורה.

לכן עדיפה לכולנו קריסה של השיטה הקיימת על ה"חסכונות" המדומים שלנו, על הפנסיות מבוססות האג"ח האבוד שלנו, על קרנות ההשתלמות שלנו שממונפות על אשליות של יכולת החזר חוב בהימורים. עדיפה קריסה טוטאלית עכשיו מעוד שנים של חריקת שיניים, והתנחמות בכך שרק חצי ממה ששמנו בחיסכון התאדה, ורק עוד כמה אחוזים הלכו על דמי ניהול ויהיה בסדר, אחרי כל ירידה באה עלייה. בשביל להבטיח את העתיד, צריך היום, בהווה, לשנות את השיטה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. אמיר :

  שני צעדים אפשריים:
  1. קביעת תעריף גג לדמי ניהול (לא יותר מ-0.7% זה מה שמקובל באונ' בן גוריון – כנראה שגם על זה הקרנות מרוויחות).
  2. התחייבות לספק מינימום תשואה לחוסכים בגבוה הריבית של אג"ח ממשלתי בשנה החולפת. ברגע שלקרנות יהיה מה להפסיד הן יפנימו את הסיכונים וכולם ירוויחו.

 2. איתמר כהן :

  תשובה לאמיר + הערות

  1. יש בחוק גג (גבוה מדי) לגובה דמי הניהול. וועדי עובדים חזקים ובעלי כושר מיקוח מצליחים להשיג דמי ניהול נמוכים הרבה יותר.
  2. בדרך כלל אפשר לעבור לקרן השתלמות סולידית יותר, שמשקיעה יותר באג"ח ממשלתי ופחות במניות.
  3. רוב הקרנות משקיעות חלק מהכסף באג"ח ממשלתי, וכן באג"ח של חברת החשמל, למשל, שהיא חברה ממשלתית. יתכן שזה מה צריך לעשות עם שאר הכסף – להשקיע אותו במתן "הלוואה" למדינה או לחברות ממשלתיות. כך אנו יוצאים מורווחים פעמיים: כאזרחים – בזכות האפשרות לממן פרויקטים גדולים של תשתיות ותחבורה; וכחוסכים – בזכות השקעת הכסף באפיק סולידי, שלא תלוי בתנודות הקיצוניות בבורסה.

 3. עמית-ה :

  אני מסכים עם איתמר ומבקש ללכת צעד אחד נוסף קדימה אל עבר הקדמה, הצעד הזה העברת כל הקרנות לניהול חברה ממשלתית/חברה בבעלות החוסכים.
  לאור העובדה שאין כאן יותר מקום ל"ניהול" כי אנחנו קובעים מראש את ההשקעה נותר רק לנהל משרד שיספק לחוסכים אינפורמציה ויעביר את התשלומים בזמן.
  ומעבר לזה צריך כל פעם להזכיר כי המזל הגדול של ישראל הוא שנתניהו לא השקיע (מלשון הטביע) את הקרנות בקדנציה הקודמת שלו בשנת 1997.
  אילו היה עושה כך היום היינו במצב היווני שבו החובות הם לבנקים זרים ולא לאזרחי המדינה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.