חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמותת סיכוי: רווחה וקרקעות ליישובים הערביים

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת, רווחה ושירותים חברתיים ב 18.12.11 6:02

העמותה פרסמה שלושה מסמכי מדיניות המנתחים את גורמי העומק לאי-שוויון כלפי היישובים הערביים: תקציב משרד הרווחה ליישובים הערבים, שיווק קרקעות מינהל ביישובים הערבים וסוגיות ברישום קרקע פרטית ביישובים הערבים

לידידות וידידי סיכוי שלום,

אנו חווים בתקופה האחרונה התגברות של פעולות והצעות חוק שמכוונות נגד האזרחים הערבים ונגד המאבק המשותף שלנו, בעמותת סיכוי, לקדם בישראל שוויון וחברה משותפת.

התשובה שלנו למגמה השלילית הזו היא העצמה והרחבה של הפעילות לקידום שוויון וחיזוק של הגורמים הפועלים לקידומו. בנוסף אנו פועלים ביחד עם שותפים להתמודד באופן ישיר עם המגמות המדירות.

אנו שמחים לבשר כי לאחרונה פרסמה עמותת סיכוי שלושה מסמכי מדיניות חדשים בסדרת "מחסמים לסיכויים",  העוסקים בתחומים אלה:

§ תקציב משרד הרווחה ליישובים הערבים

§ שיווק קרקעות מנהל ביישובים הערבים

§ סוגיות ברישום קרקע פרטית ביישובים הערבים

המסמכים מנתחים את גורמי העומק לאי-שוויון ובכך ייחודם. כלומר, אותם חסמים הפועלים הן בקרב גורמי הממשל והן ברשויות המקומיות הערביות ובציבור הערבי המונעים הקצאה שוויונית של משאבי המדינה. פרסומים אלה רואים אור בעיצומו של מהלך נרחב של סיכוי לשינוי מדיניות אשר נסמך על מודל מיפוי החסמים. אנו רואים חשיבות עצומה ביכולת הייחודית של סיכוי להבין את גורמי העומק למדיניות הלא שוויונית.

במסמכי מדיניות אלו נעשה שימוש במודל זיהוי החסמים, מחסמים לסיכויים" שפותח בעמותת סיכוי (פורסם באוגוסט 2010) ומשמש ככלי שיטתי לניתוח המצב הקיים וזיהוי גורמי העומק לאי שוויון. זיהוי החסמים ומיפויים מאפשר פיתוח המלצות מדיניות ישימות ורלוונטיות לשינוי המצב והעמדתם לרשות מקבלי ההחלטות ואנשי הביצוע בממשל המרכזי וברשויות המקומיות הערביות כמו גם לכלל האזרחים.

כאמור, מדובר בשלושה מסמכים אשר הם תוצאה של מאמץ מחקרי ממושך של צוות המחלקה למדיניות שוויונית.

1. "הקצאת תקציב משרד הרווחה ותקני עובדים סוציאליים למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות הערביות". מסמך זה בודק באופן השוואתי את חלוקת תקציב משרד הרווחה למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות מקומיות ערביות לעומת רשויות מקומיות יהודיות ומעורבות. בנוסף לבדיקה הכוללת של תקציב המחלקות לשירותים חברתיים על סעיפיו השונים, בחנו לעומק את סעיף הקצאת כוח-אדם לרשויות המקומיות ומצאנו את סיבות העומק להקצאה לא שוויונית. מדובר בהשג מחקרי חסר תקדים. בסופו של המסמך אנו מצייינים המלצות לשינוי המצב ויצירת הקצאה שוויונית.

המסמך נכתב ע"י מיכל בליקוף ומהא אבו סאלח.

מחקר הרווחה (מלא),   תקציר המנהלים

2. "שיווק קרקעות מדינה לפיתוח ובנייה ביישובים הערבים". הנתונים מראים שהמדינה מוציאה לשיווק קרקעות מנהל ביישובים הערבים אך מכרזי השיווק נכשלים. כשלון השיווקים יכול להפתיע על רקע המחסור המשווע בקרקע זמינה לפיתוח ומצוקת הדיור החריפה. מסמך זה מאתר, לראשונה, את החסמים הגורמים לכשלון שויוק הקרקע זו ומציע המלצות מדיניות יישימות להתגברות עליהם.

המסמך נכתב ע"י חגית נעלי-יוסף.

מסמך שיווק קרקעות (מלא).   תקציר מנהלים

3. "סוגיות ברישום מקרקעין בחברה הערבית בישראל – מיפוי חסמים והמלצות מדיניות". שיעור גבוה מהקרקע הפרטית בתחומי הרשויות המקומיות הערביות אינו רשום או אינו מוסדר. תופעה זו תורמת ישירות לצמצום הקרקע הזמינה לפיתוח בתחומי ישובים אלה, מונעת סחירות של הקרקע ואפשרות ליטול משכנתא. מסמך זה עומד על הגורמים המעכבים או מונעים רישום והסדרה של המקרקעין ומציע דרכים לקידום הנושא.

המסמך נכתב ע"י עו"ד רות שר שלום ורות ויינשנק-ונר.

מסמך רישום קרקע פרטית (מלא),   תקציר מנהלים

מסמכים אלו הוצגו בכנסים שערכה עמותת סיכוי בחיפה ביולי וספטמבר 2011 בנוכחות הפקידות הבכירה ביותר ממשרד הבינוי והשיכון, משרד הרווחה ומשרד המשפטים וכן ההנהגה של הציבור הערבי בישראל. וכן המסמכים זכו לסיקור נרחב בעיתונות העברית והערבית (לדוגמא:כתבה נרחבת בדהמרקר  על מסמך הרווחה, כתבה בכלכליסט על מסמך שיווק הקרקעות).

הכנת המסמכים דרשה חקירה וניתוח מעמיק של נתונים רבים וכן ועבודת שטח נרחבת על מנת להבין את מנגנוני קבלת ההחלטות. אנו מודים לצוות המחלקה למדיניות שוויונית בעמותת סיכוי ולכותבות המסמכים על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות, וכן לצוות סיכוי כולו שתרם למסמכים ולמומחי התוכן שסייעו בהכנת פרסומים אלה.

המסמכים נמצאים באתר האינטרט של העמותה.

לקבלת עותק מודפס מהחוברת נא לפנות לכתובת [email protected]

בברכה,

רון גרליץ ועו"ד עלי חיידר

מנהלים שותפים, עמותת סיכוי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.