חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאה ברשת – לא רק פייסבוק

נושאים דעות, פוליטי ב 15.12.11 11:00

רם און אגמון סוקר את השימוש באתר החברתי פייסבוק במחאת האוהלים ושם את האצבע על מספר מגבלות שקיימות שם. ישנם כלים אחרים להתארגן, לפעול ולדבר ברשת האינטרנט

רבים מהמשתמשים בפייסבוק טוענים בלהט שהמחאה החלה בו. שורשי המחאה מורכבים ומבוססים על תחושות הציבור. שורשי המחאה במחירי הירקות על המדף, בתלושי המשכורת, בעמלות הבנקים, בפקקים ובמשכנתא הנשאבת מחשבונות האזרחים. מחאות, היו גם לפני עידן המחשב והרשת. לטעון שהפייסבוק הוא יוצר המחאה, היא טענה תמימה במידת מה.

למעשה, המימוש הראשוני של רעיון המחאה נמצא מחוץ לרשת ולו בגלל שקיומם של רעיונות ברשת הוא במהותו חלש. רעיונות יכולים להתגלגל ברשת, לקבל צורה ולהתגבש, אבל המשמעות שלהם חייבת לחרוג מתחומי המחשב על מנת לקבל עוצמה אמיתית. אין משמעות לרעיונות שאינם משפיעים על חיי האזרחים ורק מאופסנים בחדרי שרתים או בחדרי שיחה.

גם ההפגנות המשמעותיות ביותר לא הצליחו לקבל אישורי הגעה אפילו מ- 100,000 גולשים. ואילו בפועל, מאות אלפים יצאו מבתיהם. אם לרוב האירועים בפייסבוק מגיעים 10% מאלו שהבטיחו להגיע, הרי הגעתם של מאות אחוזים יותר מאלו שאישרו הגעה מצביע על כך שהפייסבוק לא מהווה את הבסיס למחאה ולא בו נמצא הבסיס לתנועה האזרחית שהתעוררה.

לאחר פירוק חלק נכבד מהמאהלים (חלקם בכפיה ובאלימות של הרשויות) הפייסבוק נשאר הזירה העיקרית לשיח של המחאתי. קיימים גם אתרים מחוץ לפייסבוק המאפשרים תקשורת אבל רובם נשאר ללא תנועה משמעותית של גולשים.

ישנם יתרונות רבים לפייסבוק. הוא מאפשר לאנשים "להיכנס" פעם אחת ולהנות ממגוון רב של שירותים. הוא מאפשר ליצור קבוצות לפי עניין, להעביר מסמכים, תמונות, לחלוק חוויות, והוא נגיש גם מהטלפון הסלולרי. קיימים גם חסרונות.

הפייסבוק שייך לחברה. לתאגיד. הוא קודם כל וראשית כל יצירה תאגידית. קיימות ברשת יצירות ענקיות שאינן תאגידיות. בלוגים, ויקפידיה, פורומים ומליוני אתרים המתקיימים מחוץ לפייסבוק. בחלק נכבד מהקהילות הפועלות ברשת התוכן שייך באופן פתוח וחופשי לגולשים, חלק נכבד, אם לא רובן, מתעצבות באמצעות המשתמשים עצמם – זאת קורה כאשר גם התוכנה המפעילה את האתר הינה תוכנה חופשית, המפותחת על ידי משתמשיה. כך האינטרסים והצרכים של הגולשים נענים באופן מיטבי, כי הם המעורבים בתהליכי קבלת ההחלטות ובעיצוב הפלטפורמה המפעילה את האתרים.

הפייסבוק, מאידך, מעוצב על ידי תאגיד. וכך, רכיבים מהותיים של הפלטפורמה אינם נשלטים על ידי הגולשים, ואינם משרתים את האינטרסים של הגולשים. החל בדברים קטנים, כמו חוסר היכולת לענות על הודעה בתייחסות ישירה למה שנכתב בהודעה הקודמת (inline), בחוסר היכולת לשנות את גודל חלון הצ'אט, אך גם בדברים מהותיים יותר. למשל, לא ניתן לחפש בהיסטוריה של הקבוצות. כל מה שפעילי המחאה כתבו וכותבים נעלם. חוקרים, עיתונאים וסתם בני תמותה לא יכולים לאסוף את המידע הזה מתוך הפייסבוק. פיסת היסטוריה ישראלית, חלק מהתרבות הישראלית, מהמהות של האומה, נבלע ללא שוב בבטנו של תאגיד זר.

לא רק העבר מופקע, גם ההווה נפגע. הפייסבוק לא כולל כלים המאפשרים לקבוצות השונות לתאם בין עצמן. אם לא קיימת אפשרות לקבל תמונת מצב כללית על המחאה, לעדכן את כל הגופים או לקבל מהם את העידכונים באופן מרוכז.

הפייסבוק הוא כלי מוגבל המאפשר שיח בין פעילים עד לרמה מסויימת, אך מונע שיח בין קבוצות. ברגע שהמאהלים פורקו והדיונים החלו להתקיים בפייסבוק, נפגעה היכולת של המחאה לתאם את עצמה. קבוצות קטנות של אנשים יכולים לתאם פעילויות מוגבלות, ניתן להעביר מידע, אבל לא ניתן לבצע שיח רחב בין פעילים.

המחאה, כמו כל תנועה  עממית רחבת היקף, יוצאת כנגד חולאיי השיטה הקיימת. במדינת ישראל, מתקיים שלטון תאגידים הקובעים את סדר היום, הערכים וחלוקת המשאבים. בלתי אפשר לצאת כנגד מצב שכזה מתוך מערכת שהיא תאגידית. על מנת להיאבק בשיטה הקיימת, יש להפסיק לשחק לפי הכללים של אותה שיטה. אם רוצים לקיים מחאה, יש לבצע זאת מחוץ לפייסבוק. כי הפייסבוק הוא חלק מהבעיה, הוא המשך ישיר של שלטון התאגידים.

אפשר לקדם את המחאה אל הצעד הבא שלה. והדרך הטובה לעשות זאת היא להחזיר את הכוח אל אתרי הרשת שנמצאים מחוץ לפייסבוק. להחיות את הבלוגים, את הפורומים, את רשימות התפוצה. לצאת מהפייסבוק על אפם ועל חמתם של התאגידים המנצלים באמצעותו את הגולשים. אם רוצים לקיים מהפכה ברשת, אז הריסת חומות הפייסבוק הם צעד בעל משמעות כמו הפלת חומות הבסטיליה.

רם און אגמון
http://uti.org.il

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. אבי :

  מעולה

 2. דוד גולנזר :

  ומשרד החינוך אוסר על חברות ברשת החברתית בין מורים לתלמידים

  אולי את המהפכה הם מנסים למנוע?
  או שמא זו סתם צרות אופקים ואי הבנה?

 3. מיכל :

  אני לא מבינה משהו בסיסי...

  האם בלוגים ופורומים אחרים לא נשלטים גם הם ע"י תאגידים? מאחר והאינטרנט נולד לתוך עולם תאגידי, האם אי אפשר לומר את מה שאתה אומר על פייסבוק, על כל העולם הוירטואלי? אני כבר מזמן מרגישה את השליטה הלא תאמן של מייקרוסופט וגוגל על עצמי ועל כולנו, אך מקבלת את הדין וממשיכה "לנצל" את הכלים שקיימים בצורה הכי נגישה.
  לפי ההגיון שלך, אנחנו צריכים לעבור כולנו לתוכנות חופשיות. ואני חייבת לציין בעניין זה שעד כמה שזה נראה לי חשוב ומעניין, זה לא ישים מבחינתי (נגישות מוגבלת, אין זמן להשקיע בזה, חוסר ידע וכו')
  בקיצור, אני חושבת שאני מבינה את הטיעון, אני רק לא כל כך מבינה את האלטרנטיבה במה היא שונה מהותית…

 4. רם און :

  בלוגים לא נשלטים בהכרח על ידי תאגידים. יש כאלו שכן, כמו למשל נענע.
  ישנם מקרים, כמו למשל wordpress.com, בו גם אם יושב מאחורי המערכת תאגיד, הרי היא מבוססת על תוכנה חופשית.

  נכון, היה עדיף לכולם (כולל, ובעיקר למשתמשים) אם הם היו משתמשים בתוכנה חופשית. אבל אפשר גם להסתפק "רק" בשימוש בתוכנה חופשית ברשת. ובכל מקרה, הכוונה לא היתה דווקא הנקודה הזו, אלא בעיקר שהפייסבוק הוא דבר רע. רע למשתמשים, רע למחאה, רע למדינה.

  אבל כמו שאומרים בהגדות, שיקוי של קוסמים הוא לא טעים, רק המכשפות רוקחות שיקויים טעימים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.