חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנק לאומי נגד עצמו

נושאים דעות, פוליטי ב 13.12.11 6:10

מבצע השיווק "שני מיליון סיבות טובות" גרם נזק לבנק , העמותות החברתיות הפסידו חשיפה והתבזו בחיפוש "לייקים". מי שהרוויח לכאורה זו דווקא עמותת "אם תרצו" עכשיו הם יכולים לטעון נגד "סתימת פיות" ו"עריצות השמאל"
מאת: מנחם רבוי.

זה לא היה שבוע קל לאנשי מערך השיווק של בנק לאומי, שנאלצו "לבלוע את הכובע" ולהודיע על ביטולו של המבצע "שני מיליון סיבות טובות". רצינו בטוב, הם אמרו, אך מצאנו עצמנו בלב ביקורת ציבורית … הם צדקו בקביעתם זו. הם גם צדקו כשהחליטו לבטל את המבצע בעקבות הביקורת.

"הגפרור" שהצית את האש הייתה ההחלטה לכלול את עמותת "אם תרצו",עמותה המתאפיינת בפעילות פוליטית ימנית, שלא נפרט אודותיה כאן, במסגרת העמותות החברתיות המשתתפות במבצע.

לביקורת נגד הבנק המנצל את צרכי העמותות החברתיות לכספים ותרומות שיאפשרו את פעילותן, לצורך מבצע שיווק שלו בסגנון "כוכב נולד", נוספה ההתנגדות להכללת עמותה שפעילותה בתחום פוליטי מובהק. כזה השנוי במחלוקת ציבורית.

מערכת הפרסום והשיווק של הבנק לא קלטה כנראה בתחילה את עצמת ההתנגדות ופוטנציאל הנזק וניסתה להתגונן באמצעות הפנייה לתקנון התחרות שנוסח באופן בלתי מוצלח. זה לא עזר לה.

יש הרבה סיבות להתנגד למבצעי התרומות "החברתיות" של הבנקים והקונצרנים הגדולים, המנסים לקנות לעצמן מעמד של מכובדות ורגישות לצרכי הציבור והחברה בדרך זו. על רקע רווחי העתק של הבנקים ומערכת העמלות שלהם, הקונצרנים הגדולים המשווקים מוצרים במחירים מופרזים, ללא תחרות אמיתית – היקף התרומות שלהם למטרות "חברתיות" נראה כמו מס שפתיים.

לפני שנה פרסמתי רשימה בזכות המבצע של בנק לאומי. אז הוא נקרא "מיליון סיבות טובות". משום שעם כל הביקורת, לא צריך לבדוק ולפשפש יותר מידי במניעים. גם אם מדובר במבצע שיווקי מובהק, גם אם הוא נעשה בשיטת "כוכב נולד", גם אם ישנה ביקורת צודקת על התנהלות הבנקים – כסף הוא כסף ולא צריך לדחותו. כותרת הרשימה הייתה "ההתנגדות למבצע בנק לאומי לטובת העמותות אינה מוצדקת". התפרסמו בעקבותיה תגובות לא מעטות. ב"עבודה שחורה פורסמו רשימות שגינו את המבצע ויצאו נגדו)

בימים אלה הרשימה הזו זוכה לגל צפיות נוסף משום מה. ככה זה ברשת, מנועי החיפוש שומרים הכול.

אבל מה שהיה נכון, אולי, לפני שנה כבר לא נכון השנה. פג טעמו.

מי שחיסל את המבצע היה הבנק עצמו. זה קרה עוד לפני ההודעה הפורמאלית על כך. אנשי השיווק של הבנק לא ניסחו את תקנון התחרות כך שימנע השתתפות של עמותות שישנה מחלקות ציבורית לגביהן. לא הצליחו "לסנן" מבעוד מועד השתתפות מעוררת ביקורת, התחפרו בעמדות מגננה מאחורי תקנון כושל, ולא הבינו כי הפעילות השיווקית במדיה החברתית טומנת בחובה גם סיכונים לא מעטים.

הגורמים שיצאו נגד המבצע , קיבלו חיזוק ורוח גבית. שיטת המחאה והאנטי – ברשת ובפייסבוק תופסת תאוצה. לא תמיד זה לחיוב. גופי "שמאל" הנתונים כיום תחת מתקפה, קיבלו עכשיו חיזוק, גם אם הוא עקיף, למאבקיהם. הם יחריפו סגנון תגובותיהם במיוחד ברשת וינסו לחסום את הצד השני.

בסיכומו של דבר – הבנק נכשל במבצע השיווק שלו וגרם לעצמו נזק תדמיתי לא מבוטל. גופי השמאל "הרוויחו" אבל רק לכאורה, עכשיו ינסו להוכיח להם את ההיפך . העמותות הפסידו חשיפה והתבזו בחיפוש אחר "לייקים".

הגורם היחיד שלכאורה הרוויח ההיא עמותת "אם תרצו" – עד כמה שהדבר יראה מוזר. עכשיו הם יכולים לטעון נגד "סתימת פיות" "עריצות השמאל" וכיוב'. העמותה קיבלה עכשיו מנוף לגיוס תרומות וכספים מגופים וגורמים אחרים ולא חסרים כאלה, גם אצל גורמי ימין. אולי גם תזכה בפרס התרבות והספרות הציונית מטעם השרה לימור לבנת.

לאתר של מנחם רבוי

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  אני התקשרתי לסניף שלי בבנק לאומי, והודעתי להם, שאם "אם תרצו" משתתפת במיזם, אני מעבירה את חשבון הבנק שלי לבנק אחר. אני מבינה שרבים אחרים עשו כך.והלחץ עבד.

 2. מנחם לוריא :

  מנחם רבוי

  "על רקע רווחי העתק של הבנקים ומערכת העמלות שלהם, הקונצרנים הגדולים המשווקים מוצרים במחירים מופרזים, ללא תחרות אמיתית – היקף התרומות שלהם למטרות "חברתיות" נראה כמו מס שפתיים."

  שיהיה לך ברור: שום מס שפתיים ושום מעורבות חברתית. מה שהבנק תורם לעמותות הוא תורם רק לעמותות שיש להם אישור ניהול ספרים ממס הכנסה ואישור לקבל תרומות ולזכות את התורם ממס הכנסה עליהם. באמצעות ה"תרומות" הבנק מקטין את חבות המס שלו ומכבס מילים להצדקת דורסנותו העיסקית היום יומית.

  היה זה הרבה יותר טוב אם בנק לאומי לא היה תורם שום שקל ומשלם מיסים על הכנסותיו ובמיסים הלאה המדינה הייתה עושה שימוש לכול אותן מטרות שהיא זנחה ועמותות,כאלה ואחרות, מתדבקות על דלתו של הפריץ העשיר שמנקה את מצפונו בתיכנון מס יעיל.

  אני לא מדבר שתיאוריה בלבד: בנק לאומי הוא חברה ציבורית תעיין באתר הבורסה לניירות ערך בדוחות הכספיים של הבנק ותראה לבד מכמה מיסים חמק הבנק לשלם על הכנסותיו באמצעות תרומות.

  מסכים איתך שאם תרצו "זכו" פה מן ההפקר וגם "זכו" לחיזוק טענותיהם. אין טוב בלי רע אבל עדיף שבנק לאומי יעשה את שלשמו נועד קרי: לסחור בכסף ואת רווחיו יעביר לאוצר המדינה וזה האחרון יממן בהם את אותן עמותות שהבנק נזעק לעזרתן…

  מנחם.

 3. יעל הלפרין :

  בנקים

  כל הבנקים יורים לעצמם ברגל וכל הזמן, זה מתחיל בדברים כמו שירות גרוע, במקום לתת שירות בסגנון של הבנקאות ההיברידית,הם נותנים שירות גרוע, ונגמר בכל מיני שטויות כמו תחרויות למען יחסי ציבור,ואז הם יורים לעצמם ברגל כשהם מתקפלים,במקום לשים לב איזה עמותות הם מכניסים לתחרות מלכתחילה!

 4. מנחם רבוי :

  ליעל,
  אם מישהו מבין מה זה שרות בסגנון בנקאות היברידית שיסביר, יותר טוב שיכתוב פוסט אם יש לו בלוג. יהיו לו הרבה צפיות.
  אולי כוונתם לומר שאצלם השירות טוב יותר אבל המילים בהן הם מסירים זאת הפ "ממבו ג'מבו"במיטבו ועל כך משלמים סכומים, מפיקים תשדירים וגם חוסמים אפשרות תגובות בדף הפייסבוק שלהם.

 5. יונתן כ. :

  ראשית כל,לטעמי המאבק הזה היה מהמיותרים במאבקי הכוח בישראל,יסלחו לי כל לוחמי הצדק למיניהם אבל הם גרמו לנזק לעמותות רבות וטובות רק כדי שחס וחלילה "אם תרצו" לא יקבלו קצת כסף.

  אני גם לא מבין את הצביעות הזאת שמצד אחד טוענים שאסור לפגוע במימון עמותות (למרות שמימון על ידי מדינה זרה הוא לא הכי לגיטימי) בשם החירויות הדמוקרטיות ומצד שני עושים את אותו דבר לעמותה שמייצגת צד אחר במפה הפוליטית,אי אפשר לדבר גבוהות בזכות החופש והדמוקרטיה ולשייך אותה רק לצד אחד במפה.

  המאבק הזה מייצג בעיני את מה שדרדר את המדינה עד הלום,שני צדדים נאבקים על השטויות שלהם במשחק סכום אפס ולא אכפת להם מי נדרס בדרך! היה מאמר של אחד מיוזמי ההחרמה של בנק לאומי שבו הוא כתב עוד ועוד על הסיבות למאבק ועל כך שהם ניצחו וכו' ואף לא מילה אחת על מי שנפגע ועל כך שאולי היה מקום שלא לפתוח את המאבק הזה מלכתחילה.

  פשוט מאבק מ י ו ת ר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.