חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העיתונות בישראל: האם היא מעצבת דעת קהל?

נושאים דעות, פוליטי ב 11.12.11 6:06

מנחם לוריא תוהה על דרכה של העיתונות בארץ. את מי היא בעצם משרתת? הביקורת כוללת מספר דוגמאות

הקדמה:

 

ארבעה אירועים ציבוריים אירעו ביממה האחרונה ובאמצעותם אני רוצה להעלות את התהייה לגבי מיקומה של העיתונות הישראלית ככלב השמירה של הדמוקרטיה וככלי המעצב דעת קהל ומביא את המידע החדשותי הנדרש לקיום שיח ציבורי חופשי ופתוח. הסקירה,במאמר הזה,מבוססת על אתרי האינטרנט המקוונים של העיתונים בישראל וגם על הצצה חפוזה בעיתונים המודפסים.

האירועים:

 

 1. שר הבטחון והרמטכ"ל של צה"ל נתפסו מלהגים בקלות דעת,לא ראוייה,אודות נשים בצה"ל. כל זה בתקופה שנושא הדרת נשים בכלל והדרת נשים בצה"ל,בפרט,תופס כותרות ראשיות בשיח הציבורי. להוסיף חטא על פשע שר הבטחון,בשתיקתו,והרמטכ"ל ניסו לנצל את כוחם ולהטיל צנזורה על כלי התקשורת בישראל ועל ידי כך למנוע את פרסום הצתחקקותם על חשבון נשים המשרתות בצבא ובלשכת שר הבטיחון. העיתונות נזעקה,ובצדק,על השימוש הלא ראוי בכלי הצנזורה.
 2. היום בבוקר אזרח בשם משה קצב נכנס לכלא לרצות עונש של שבע שנים לאחר שהורשע בסידרת מעשי אינוס,בשיבוש מהלכי משפט ובמתן עדות שקר. טרם כניסתו לכלא ניתנה,לאזרח קצב, האפשרות להשתלח במערכת המשפט הישראלית לא רק בפני העיתונות המקומית אלא גם בפני עיתונות זרה (הניו יורק טיימס למשל).
 3. אתמול חתם שר האוצר של מדינת ישראל על צו הפותר את המשקיעים בקידוח הגז תמר מתשלום ריבית על השקעות שממומנות על ידי בנקים זרים. אחד מבעלי השליטה בקידוח תמר ומי שיהנה מהפתור הוא מר תשובה – אותו תשובה שחייב לציבור משקעי קרנות הפנסיה שני מליארד שקלים לפרעון מידי ושלח אותם לספר השכונתי להתגלח. עלות הפתור מוערכת בכעשרים מליארד שקלים.
 4. הלילה ביצעה משטרת ישראל את אחד ממבצעי המעצר הגדולים שאירעו בתלדותיה ועצרה עשרות חשודים בסחר בסמים וסחר בנשק לא חוקי,כמו כן החרימה רכוש שהושג באמצעות מסחר בסמים ונשק לא חוקי.

עכשיו נבחן היכן ובאיזו בולטות פורסמו ארבעת הידיעות הנ"ל:

 

 1. בכל העיתונים הכותרת הראשית מדבר אודות כניסתו לכלא של האנס המורשע מר קצב. כך גם בכתורות העיתונים המודפסים.
 2. אתמול הגיגיהם של שר הבטחון ורמטכ"ל צה"ל היו הכתבות בראש העמודים של העיתונים המקוונים,לאחר שלא הצליחו,השניים, להפעיל את כלי הצנזורה ואף אולץ הרמטכ"ל להתנצל ולהבהיר את הגיגיו צנחו הידיעות לידיעות משנה ואיבדו את הדגשתם באתרי העיתונים המקוונים.
 3. הצו שחתם עליו שר האוצר של מדינת ישראל אתמול,הובא לידיעת הקוראים ככותרת משנה תחת נושאי הכלכלה המקומית. כותרת המשנה לא הודגשה ובאף עיתון לא הייתה כותרת ראשית ולא התווסף אליה מאמר דיעה  או ביקרות מערכתית.
 4. גם מבצע המעצרים הנרחב של משטרת ישראל לא זכה לכותרת ראשית באף אחד מהעיתונים המקוונים,לעומת זאת זכה להיות כותרת משנית בפרק הדן בעינני פנים. באתר ואללה ובאתר עיתון הארץ לא הוזכר המבצע המשטרתי בכלל בשום ידיעה.

דיון:

 

סקירת האירועים המצויינים באתרי החדשות המקוונים איננה מתיימרת להיות סקירה מקצועית שמנסה לבדוק את משקלן של הכתבות מול אירועים בחברה ולעמוד,באמצעות זה,על מידת הדמוקרטיה והחופש העיתונאי – אלה: סקירת רפרוף מנקודת מבטו של הגולש האקראי המרפרף באתרי החדשות על מנת לקבל את תמונת המצב על האירועים שקו במדינה ביממה החולפת.

מאחר ולא סביר שהגולש האקראי יגלוש ישווה ויבדוק מה ואילו ידיעות מפורסמות בכל אתרי החדשות המקוונים ישווה וינסה להגיע לתובנה של מהו המסר המועבר מהדווח העיתונאי – אלה: יכנס לאתר המקוון אשר ידבנו ליבו ובאמצעותו יחשף למידע החדשותי.

נעיר כאן שאתר ואללה,כבר הרבה מאוד זמן, הוא אתר החדשדות הנצפה ביותר ברשת האינטרנט הישראלית.

עוד נעיר: משטרת ישראל,למשל, עורכת כל יום סקירה של העיתונות הכתובה והאלקטרונית לסוגיה וזאת על מנת להעשיר את המידע המודיעיני שבידיה בעיני סדר ציבורי,וגם,בדיעבד, על מנת לדברר אירועים משטרתיים בעלי השפעה על סדר היום החברתי בפן שעליו היא מופקדת.

 

במהלך השנים 2008 2009 עיתון הארץ (בסדרת מאמרים של מילמן ופדהצור) העריך שעלות ההגנה על אזרחי ישראל במלחמת טילים מול אירן תעלה כ – 40 מליארד דולר. כשליש מתקציב המדינה לשנת 2011.

 

סיכום ומסקנות:

כמעשה שבשיגרה נכנסים עבריינים מורשעים בשערי בתי הכלא של ישראל. האם באמת יש מקום לכותרות ראשיות המאפשרות לאזרח שהורשע בסידרה של מעשי אינוס ובפגיעה באושיות החוק והסדר של החברה הישראלית – האם יש מקום לתת לו במה כה נרחבה להשתלח במערכת המשפט הישראלי,שגם כך סובלת מסחף חמור בעמדת הציבור כלפיה?

האם העובדה ששר האוצר של מדינת ישראל מוותר על הכנסה שתאפשר לאזרחי המדינה להתגונן מפני טילים מאירן במשך שבועיים רצופים ובאותה נשימה לא מכריח את המוטב,מר תשובה, קודם כל ולפני הכל להחזיר את חובתיו לאזרחי המדינה – לקרנות הפנסייה שלהם,האם עובדה זו לא חייבת להיות בראש הכותרות ולעורר את השיח והביקורת הציבורת ולא להפוך למעשה הכלבים הנובחים והשיירה עוברת?

האם העובדה ששר הבטחון של מדינת ישראל והכמטכ"ל שלו מנהלים שיח בשפה ירודה וברמה ציבורית לא נאותה,בלשון המעטה,ועוד מנסים לסתום פיות באמצעות הצנזורה הצבאית על להג שאין לו מקום – האם העובדה הזו לא מצריכה הדגשים קצת יותר חזקים ובמה קצת יותר מרכזית מהבמה שניתנה לאנס המורשע לנגח את מערכת המשפט הישראלית? האם שתיקתו של שר הבטחון לא צריכה לשזוף את אור השמש ולהעלות לבמת השיח הציבורי באמצעות מאמרים ודווחים עיתונאיים?

האם מבצע המעצרים הארצי של משטרת ישראל,בנסיונה למגר פשיעה שמצריכה חשיפה ופעילות משטרתית יזומה,כמו גם חשיפת מקורות המימון והפסקה של הלבנת הון שמקורו בפשע – האם כל זה לא ראוי לשזוף את עיני הקורא/גולש המזדמן. האם הפעילות הזו איננה חשובה להסדרת החיים הנורמטיביים בחברה הישראלית ואין מקום להביאה לידיעת הקוראים ולו כדי לעודד את משטרת ישראל להמשיך ולחשוף עבירות כאלה שפוגעות בחברה ובכלכלה?

האם לא חשוב יותר לדון בשאלה מדוע שר הבטחון המכהן מילא פיו מים ולא טרח,כמו הרמטכ"ל שלו, להתנצל על הגיגיו הבזויים הם כלפי חילות צה"ל והן כלפי עובדת שלו במשרדו – שאולי עוד הבוקר חלף על פניה אחרי שליהג אודות גופה הערום עוד אתמול עם הרמטכ”ל. האם השתיקה הזו לא ראויה לשיח ציבורי ולביקורת עיתונאית?

נראה כי העתונאות הישראלית מנכסת לעצמה חופש מאוד סלקטיבי ונראה כי יש לקחת את רמת הדיווח אמינותו והשימוש בכלי הפרסום לעיצוב דעת קהל ושמירה על הדמוקרטיה – את כל זה צריך לקחת בעירבון מגובל – מוגבל מאוד.

מנחם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. מעין ס. :

  ושכחת את הסיקור האוהד של נאום ביבי על קבר בן-גוריון, כאילו מעולם לא היתה מחאה והנושא החברתי לא קיים.

  כן, שמעתי ברדיו את נאום פרס ואח"כ מנאום ביבי על קברו של בן-גוריון – התירוץ השבועי מדוע דחו את ההצבעות בישיבת הממשלה על פרק הגיל הרך של ועדת טרכטנברג. הנאום של הנשיא פרס היה עשיר והתייחס לרבדים שונים של חברתנו וערכים מגוונים החשובים לנו: חשיבות שלטון החוק, הפרדת רשויות, החוסן החברתי בצד החוסן הבטחוני.
  לעומתו, ביבי נאם נאום דלוח של עוד מאותו הדבר: ביטחון ביטחון ביטחון. "אביב העמים", "האיום האיראני", האיום מהשתלטות העובדים הזרים. פחד, פחד ושוב פחד… משמים ומשעמם. ואילו העיתונאים – במקום לשקף זאת לציבור – השטיחו גם את נאומו של פרס וסייעו במחיקת כל זכר של אמירה חברתית שנאמרה מעל פני הקבר של בן-גוריון.
  מניחה שאם בן-גוריון היה חי הוא היה מתהפך בקברו. לא לילד הזה פילל… וגם אנחנו לא לאחר המחאה החברתית…

 2. דליה :

  שלי יחימוביץ מבקרת את הפטור שניתן לתשובה. הנה באתר שלה http://www.shelly.org.il/node/5983
  שלי בתגובה לפטור המס ששר האוצר העניק לשותפות בקידוח תמר: "יצחק תשובה מנצל את משבר הגז הטבעי כדי לשחוק את המלצות ששינסקי, והאוצר משתף עמו פעולה"
  בתגובה לפטור המס אותו העניק בימים האחרונים שר האוצר, יובל שטייניץ, לשותפות בקידוח תמר, אומרת יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, כי שותפויות הגז עושות שימוש ציני במשבר באספקת הגז הטבעי לישראל [בשל התקלות באספקת הגז ממצרים] כדי לסחוט עוד ועוד הטבות מהמדינה.

  יחימוביץ' מתייחסת לכך ששר האוצר העניק לאחרונה לשותפות, בצו מיוחד, פטור מניכוי מס במקור על הלוואות שגייסו בחו"ל……

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.