חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על מערכת החינוך ומבחניה

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 11.12.11 6:00

אברהם פרנק מביא מבחר ציטטות מפי שר החינוך גדעון סער ומבחני המיצ"ב שעורך משרד החינוך

אברהם פרנק

מחלקת מדידות עירונית

הנה, תכירו את מערכת החינוך של ישראל:

"אנחנו מחפשים מנהלים מנהיגים שמסוגלים להציג תוכניות מאתגרות, למדוד התקדמות ולשמש דוגמה אישית בעת הביצוע." (דברים בכנס המנהלים של אבני ראשה, "קו לחינוך" 2.12.2010).

"…ליקוי בסיסי שהשתרש במערכות חינוך, כולל במערכת החינוך אצלנו, זה הנושא של היעדר accountability, דהיינו, היעדר קשר בין הישגים לבין מעמד, וקודם כול, המשך ביצוע התפקיד. זה לא מתחיל מרמת המורה, זה יכול להיות גם מנהלים. […] עכשיו אני מזהה איזה טרנד חדש, מסוכן, שבא ואומר: יותר מדי הישגים, יותר מדי מדידות, יותר מדי מבחנים. זה במלים אחרות: תורידו את הרף. [נאום במסגרת דיון במליאת הכנסת בהצעות אי האמון של סיעות קדימה, העבודה, מרצ, חד"ש, רע"ם-תע"ל ובל"ד, 21.6.2011].

"הסיבה הראשונה [לשיפור-כביכול במבחני המיצ"ב תשע"א] היא עצם הצבת היעדים למערכת בכללותה. זה נשמע מאוד בסיסי, אבל הרבה מאוד שנים לא היו למערכת יעדים מדידים לתוצאות מבחני הבגרות והמבחנים הבינלאומיים. לא קבענו לעצמנו לאן אנחנו רוצים להגיע. כל מערכת משתפרת באופן של הצבת יעדים, וכל מערכת מועדת לדריכה במקום אם היא לא מציבה לעצמה יעדים. אני מייחס חשיבות רבה מאוד להצבת יעדים למערכת. במצב זה כל הדרגים יודעים שהם אחראים להישגים ולתוצאות […] אין עולם בלי מבחנים, בעיקר בבית הספר. מה האלטרנטיבה? לא לדעת מה מצבך או להמשיך ולרדת בהישגים? אני מודה שאני מתקשה להבין את הטיעון שביסוד התיאוריה הזו, שאני מכנה אותה תיאוריית 'הפרחים והפרפרים', המציגה את החינוך כדבר בלתי מדיד וטומנת את הראש בחול"  (מזל מועלם, "הראיון היומי", מעריב 6.10.2011).

"תנאי הכרחי לשיפור והתקדמות של מערכת חינוך הוא קביעת יעדים מדידים וליווי של הערכה ומדידה. האלטרנטיבה למדידה והערכה היא "אסטרטגיה של בת יענה". שימוש במונחים כלליים ואמורפיים שמחפה על העדר אחריותיות ((accountability. לעומדים בראש מערכות ולגורמים בתוכו קיים פיתוי לפעול באסטרטגית בת היענה ולא לקבוע יעדים מדידים. זאת התנערות מאחריות לתפוקות של המערכת" (הודעת הדוברות של משרד החינוך על פתיחת כנס הוועד המנהל של  פיז"ה בישראל, 24.10.2011).

"…התפיסות ששמשון [שושני] הביא ושאותן חלקנו, תפיסות שמדגישות את מה שנמצא לו תרגום לא כל כך טוב בעברית, אחריותיות, או Accountability באנגלית – כל דרג בהיררכיה הוא אחראי על התוצאות והוא מחויב לתפוקות ולתוצאות, אנו משקיעים משאבים, אנו מגדילים את השקעת המשאבים אבל אנו רוצים שיטה שהיא מכוונת תוצאות, שיטה שבבסיס שלה יעדים מדידים, מערכות בכלל –  ולעניין זה מערכת החינוך לא שונה ממערכות אחרות – לא יכולות להתנהל על פי ניסיון, על פי מאמץ שהוא בלתי ניתן למדידה, זה כמובן לא הדבר היחיד בחינוך, אבל זה דבר מרכזי כי בלעדיו אי אפשר להתקדם" (נאומו בטקס החלפת מנכ"לים 31.10.11).

מי הדובר? שר החינוך כמובן, גדעון סער. מי הסמיך את השר לשעבד את כל ילדינו והוריהם למדיניות הבל כזאת? מי הסמיך אותו להוציא מאות מיליוני ₪ על הכנה למבחנים? מי הסמיך אותו להוריד את הרף לשינון רוטיני? מי הסמיך אותו להחליט שזכירה והבנה בסיסית הם ההישגים החשובים לנו?  למי הוא עצמו נותן דין-וחשבון ומי בודק אותו? אף אחד! עַם הספר, 15% מכלל הנובלים בעולם, מעצמת היי-טק, רוח שתמיד רוצה להמריא אל-על – וכאלה פריירים…

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. שושי פולטין :

  "עלינו להשגיח על הפוליטיקאים" - פרופ' דן שכטמן

  לאברהם פרנק,
  כעסך הרב ניכר, והוא מוצדק.
  כל משאבי המערכת מופנים היום לדבר אחד – למבחנים.
  אני רואה את זה במדעים, ואפילו במינוי של ראש מנהל מדע וטכנולוגיה אשר אם אתה קורא את קורות החיים שלו, אתה מבין שזו מומחיותו.
  http://www.kav-lahinuch.co.il/?CategoryID=518&ArticleID=6572
  והוא עסוק בלהשקיע עשרות/מאות מיליוני שקלים במטרה.
  כדי לחזק אותך כדי שתתמיד בהתעקשות שלך להעלות את הבעיה הכאובה, אצטט לא אחר מאשר פרו' שכטמן אתמול בנאומו עם קבלת פרס נובל:
  "מחובתנו כמדענים לקדם את החינוך, את המחשבה הרציונלית ואת הסובלנות. בעולם האמיתי הפוליטיקאים מחליטים עבורנו, אבל עלינו להשגיח עליהם כל העת", אמר שכטמן. בהמשך דבריו הדגיש את חשיבות ההשקעה בחינוך: "עלינו לעודד את בני הנוער המשכילים להפוך ליזמים בתחום הטכנולוגי. מדינות שיטפחו את הידע הזה ישרדו במשברים פיננסיים וחברתיים. הבה נקדם את המדע וכך ניצור עולם טוב יותר עבור כולנו",

 2. דקל-דוד עוזר :

  כעסך אינו מוצדק

  יעדים ומדדים, לא רק שהם דבר מוצדק, אלא שהם חובה וחובה ללמד את התלמידים על חשיבות היעדים והמדדים והדרך שבה בן אדם צריך לקבוע לעצמו יעדים ומדדים.
  קביעת יעדים היא אחד מעובדות המוכחות וחוזי העתיד הטובים ביותר בחיים.
  http://en.wikipedia.org/wiki/SMART_criteria

  העניין אינו נושא קביעת היעדים והמדידה, אלא מה היעדים ומכאן מהם המדדים!

  אני ממש מתקשה לבין איך זה לא מובן לאנשים ולמה לא נופל האסימון בעניין הזה.

  תן לי את היעדים של מערכת החינוך ואני אראה לך איך אתה מתמודד עם גדעון סהר

 3. אברהם פרנק :

  את היעדים של מערכת החינוך נתתי לך במאמר. ואיך אתה מסביר את הצלחתה של מערכת החינוך הפינית המצטיינת (הרבה מעבר לזו שלנו…) ללא יעדים מדידים, אלא באמצעות פרמטרים אחרים לגמרי?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.