מדרכה לעיוורים – כוחו של אזרח אכפתי

אתמול צויין היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות בכנסת. הראל לייבוביץ' מביא את סיפורו של מרכז העיוורים בקרית-חיים, שבזכותו יזכה בקרוב, יש לקוות, למדרכה שתקל על לקוחות המרכז להגיע אליו

המוסד "מגדל אור", הממוקם בקרית חיים ברחוב צדדי באיזור תעשייה, מהווה מרכז שיקומי תעסוקתי לעיוורים ולקויי ראייה.

עשרות כאלה, מגיעים מדי בוקר לסניף בקרית חיים.

 במהלך השבועות האחרונים, התחלתי לנסוע בסמוך למוסד מדי בוקר למקום העבודה שלי, שכן הדרך הצדדית מהווה קיצור דרך יעיל.

מהר מאוד מבחינים באיזור הנטוש סביבתית בסמוך למוסד, חוסר טיפוח של הצמחייה לצידי הכביש, אך חמור מכך – אין כלל מדרכה אל שער הכניסה למוסד.  בכביש הצר הסמוך לשער המוסד ולאורכו חומה, ובו חולפות מדי בוקר מאות מכוניות, הולכים בין השאר גם באי המוסד, אותם עיוורים ובעלי לקויות ראייה המתהלכים בקירבת המכוניות, משתדלים ככל שניתן להיצמד לחומת הבטון שלצידי הכביש הצר, חלקם הולכים לבד, אחרים עם מלווה.

פניתי לעיריית חיפה, בפנייה פשוטה – תסדירו מדרכה למען בטיחות העיוורים. כעבור שבוע, עודכנתי ע"י רכזת פניות הציבור של העירייה, כי העירייה הנחתה את מנכ"ל המוסד להגיש לה בהקדם, רשימת צרכים של מדרכות ושבילים למוסד.

 כך גם כתב לי מנהל המוסד, מר אריק רז:

 שלום הראל,

אני מאוד מודה לך על פנייתך, אתמול ביקר אצלנו מר שלמה בן חמו, מנהל עירונית ק.חיים  בעיקר בגלל בעיית הנגישות לעיוורים בשביל הגישה שציינת.

אני אכן מפעיל כל לחץ אפשרי והובטח לי שהנושא ייבדק ע"י העירייה בדחיפות ויוצע פיתרון.

ושוב תודה.

בכבוד רב

אריק רז

מנהל מגדל אור

לסיכום, אני די מופתע שלאורך השנים לאיש לא היה אכפת שלבעלי המוגבלויות הללו אין שום דרך בטוחה ונורמאלית להגיע למקום תעסוקתם היומיומית. כולי תקווה, שבתוך זמן קצר תוסדר מדרכה ושביל גישה תקין ובטיחותי בסמוך למוסד.

Tags: , , ,

2 Responses to “מדרכה לעיוורים – כוחו של אזרח אכפתי”

  1. א. קוריאל הגיב:

    כל הכבוד על היזמה.
    אזורי תעשיה רבים בארץ מתוכננים כאילו אין הולכי רגל בעולם, כאילו כל אדם בא לעולם כאשר הגה של מכונית קשור לידיו באזיקון. בדרך כלל אנחנו לא שמים לב לזה, אבל כאשר מדובר בבעלי מוגבלויות העוול זועק במיוחד.
    בעיית הנגישות הזו, אחת מני רבות, פוגעת לא רק בעיוורים אלא בכלל האוכלוסיה, שנדחפת לשימוש יתר במכוניות וסובלת מכל התחלואים הכרוכים בכך: זיהום אוויר, בזבוז קרקע על מקומות חניה, פקקי תנועה ועוד.

  2. שושי פולטין הגיב:

    יישר כח!

Leave a Reply