חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קופות הגמל: הדשא של השכן צהוב יותר

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 7.12.11 4:00

מאות אלפי חוסכים מקבלים בימים אלה דוחות על הפסדים באלפי שקלים. בנוסף הקופות גובות מאות שקלים מכל חוסך כ"דמי ניהול", גם על ההפסדים.  האם נבחרי הציבור שיצרו במדיניותם את המצב הזה (דו"ח בכר) פועלים להגנת כספי החוסכים? הצחקתם אותם

מאת מנחם רבוי

הימים הללו אינם הימים הטובים של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. בחודש זה הן אמורות לשלוח לקליינטים – ציבור החוסכים – את הדוחות התקופתיים על מצב החסכונות והכספים לתשעת החדשים הראשונים של השנה.

כמעט כל הקרנות והקופות הפסידו בתקופה זו . על כן הדוחות הנשלחים לציבור החוסכים מצביעים על הפסד נטו של סכומי כסף גדולים לכל אחד ואחד ממיליוני המבוטחים. ההפסדים נעים בין אלפי שקלים בודדים לחוסך, לאלפים רבים ויותר – הכול בהתאם לגובה ההפרשה של כל אחד .

על הסיבות שהביאו להפסדים לא נרחיב את הדיבור. המשבר העולמי – זו מילת הקסם המסבירה את הכול. זה נכון. אי אפשר להתכחש לעובדה שהזעזועים הפוקדים את שווקי הכספים בעולם – באירופה ובארה"ב – השפיעו ולא לטובה על רווחיות ההשקעות של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות למיניהן.

הלוואות ל"טייקונים"

אבל זה רק חלק מהסיפור. טיבו המקצועי של ניהול ההשקעות בקרנות אינו ראוי לתעודת הצטיינות, בלשון המעטה.. שורת ההפסד היא ההוכחה. נכון היו גרועים וישנם גרועים פחות. היו גם מנהלי השקעות שלא היססו מהעמדת מיליונים רבים כאשראי והלוואות לאנשי עסקים (היום קוראים להם "טייקונים") על מנת לאפשר להם לרכוש חברות שונות. כך יכלו אמנם אותם אנשי עסקים להרחיב תחומי פעילותם ולצרף לאחזקותיהם חברות ועסקים, מהם הם מושכים דיווידנדים נאים. אבל מה? את החוב שלהם לקופות הגמל אינם מחזירים.

"המצב קשה" הם טוענים, אתם יודעים "המשבר העולמי" , הם מצטדקים ,זה לא אנחנו. ומה הפתרון? אתם רוצים שנחזיר את החוב? וותרו לנו על חלק ממנו ותקבלו לפחות משהו – הם מסכמים בנדיבות. (תשובה כבר אמרנו? בן דוב כבר הזכרנו?)

המנהלים בבתי ההשקעות המסחריים, אלה שנתנו את ההלוואות הללו ללא בדיקה ראויה של סבירות ההחזר, ממלאים עכשיו את פיהם מים. עדיין לא מצאו את הדרך להסביר לקליינטים שחלק לא מבוטל מההפסדים הוא בגלל הכישלון שלהם, שתפקידם לנהל את הכסף בתבונה ולהבטיח את ערכו.

אמנם, יש גם קופות גמל אחרות, אבל התוצאות שלהם לא טובות יותר. מדובר בקופות הגמל הסקטוריאליות,הענפיות, אלה החותמות הסכמים מרוכזים עם ארגוני העובדים על פי ענפי משק שונים. אלה אמנם לא הלוו ל"טייקונים" ודמי הניהול שהם גובים אינם כה גבוהים כפי שגובים בתי ההשקעות המסחריים , אבל ה"שורה התחתונה" שלהם לא טובה הרבה יותר.

אלה גם אלה הפסידו – בגדול.

מה עושים? מסבירים, מתרצים, מורחים.

*********

…כמו רבים, גם לביתנו מגיעים הדוחות התקופתיים של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שאנו רשומים בהם.

בכל אחד מדוחות אלה שורת הרווח היא במינוס –כלומר בהפסד. במצטבר מדובר סכומים לא זניחים שירדו לטמיון בגלל.. "המשבר העולמי" ו..אי הכישרון המקצועי של הניהול.

על זה נוספת עוד שורה – "דמי ניהול" – מאות שקלים בכל דו"ח.

מרגיז לא? לשלם להם על זה שהפסידו?

"מסבירים ומורחים"

על מנת להרגיע הקרנות מצרפות דברי הסבר. קופות הגמל של ההנדסאים צרפו הסבר צבעוני על נייר כרומו .מאוד מכובד ויוקרתי. בתרגום חפשי הם מסבירים לי:

"ההפסד אצלנו הוא נמוך יותר מאשר אצל המתחרים. אנו מפסידים פחות, גם דמי הניהול שאנו גובים ממך בתמורה לכך שאנו מייצרים עבורך את ההפסד, הם נמוכים יותר שאשר אצל המתחרים. כדאי לך להשקיע אצלנו את כספך. (אולי גם להעביר אלינו מה שחסכת אצל אחרים)."

בקיצור: : "אנחנו מפסידים פחות".

החצופים ונבחרי הציבור

ואני אומר – אתם חצופים. תבדקו את מדיניות ההשקעה שלכם, ואת דמי הניהול תגבו בבקשה מהרווחים שתשיגו, לא מההפסדים. תפסיקו לטרטר שאצל השכן (המתחרים). הדשא צהוב יותר.

ונבחרי הציבור – שיצרו במדיניותם (רפורמת בכר) את המצב הזה, מה הם עושים? מתקנים בחקיקה? מחזקים את הפיקוח? הצחקתם אותם. הם הרי פועלים שנהייה יותר ציוניים, נתייחס למחאה החברתית "בפרופורציה", נשתוק ולא נעיז אפילו לבקר את התנהגותם. (מי שעושה זאת שיזכור – הוא פוגע בשמם הטוב של הנבחרים המסורים ולפי החוק החדש .. אתם הרי יודעים מה יעשה לו)

לאתר של מנחם רבוי

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. קופות הגמל: אצל השכן הדשא צהוב יותר « מנחם רבוי – הבלוג :

    […] פורסם גם ב"עבודה שחורה" Share this:פייסבוקדוא"ללהדפיסLike this:אהבתיהיה הראשון שאוהב את הpost. מאת מנחם רבוי, בתאריך 7 בדצמבר 2011 בשעה 8:44, בקטגוריה אקטואליה כלכלי – צרכנות. תגים:בן דב, דמי ניהול, המשבר העולמי, הפסדים, נבחרי ציבור, קופות גמל, קרנות השתלמות, תשובה. אין תגובות עדיין פרסם תגובה או השאר עקבות: טראקבק. « קטטות השבוע: ברק נגד שטייניץ, יחימוביץ נגד פרץ ולהיפך […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.