חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיל עוקף ציפי לבני

נושאים איכות השלטון, מועד ב' ב 22.09.08 6:07

מעשיהם של חברי העבודה לאחר התפטרות אהוד אולמרט, משתווים למעשיהם של אנשי הליכוד שהתאמצו לחוקק חוק שיאפשר לבנימין נתניהו להיות ראש ממשלה לאחר התפטרות ברק בשנת 2000. ברק, אגב, תמך בחוק בזמנו

מאת: יהונתן קלינגר

אם נשפוט את איוולת מעשיהם של חברי הכנסת של מפלגת העבודה אמש, כשקראו לנשיא המדינה להטיל על אהוד ברק, שאינו חבר-כנסת, את הרכבת הממשלה אז צפויה לממשלתה של ציפי לבני עוד כהונה ארוכה. מעשיהם של חברי העבודה, לאחר התפטרות ראש הממשלה, אהוד אולמרט, משתווים למעשיהם של אנשי הליכוד שהתאמצו לחוקק חוק למען מטרה דומה ולאפשר לבנימין נתניהו להיות ראש ממשלה לאחר התפטרות ברק, בשנת 2000; ברק, אגב, תמך בחוק בזמנו. הוא כנראה ידע מה טוב לו.

הכלל הראשון בפוליטיקה הוא שלא משנים את חוקי המשחק בזמן שמשחקים; הכלל השני בפוליטיקה הוא שאפשר לשנות את הכלל הראשון בזמן המשחק. כך, רפורמות רציניות נשקלות לטווח ארוך ורפורמות פחות רציניות מיושמות בצורה מיידית. הנסיון הנואל של ברק ונתניהו לרקום דיל עוקף לבני הוא רק דוגמא אחת לכמה שניהם מפחדים. שניהם טועים אגב, כיוון שהתנגדות לממשלת לבני עשויה לצור מצב בו יערקו מכל אחת מהמפלגות מספיק ח"כים (אינטרסנטים) כדי להקים ללבני קואליציה.

ח"כים כמו עמיר פרץ לא בטוח שישארו נאמנים לתנועת העבודה, אבל הקריצה היותר טובה של לבני היא לאגף את ברק משמאל ולקחת את שלי יחימוביץ' שמשתפת פעולה לעיתים עם הפכים אידיאולוגיים, עמי איילון ואבישי ברוורמן, נאדיה חילו, אופיר פינס ואורית נוקד (שימו לב: שלוש נשים, אולי אפילו קולט אביטל, ר'אלב מג'אדלה, יורם מרציאנו ועמיר פרץ) (6-10), יחד עם מרצ (5), גיל (4), ש"ס (12) וחד"ש (3) ולהקים ממשלת מיעוט כלשהיא בתמיכת הערבים. ללבני יש גם את הפוטנציאל, כאישה, יכולה ללכת על תמיכתן של כלל הנשים בכנסת באותה ממשלת מיעוט; מתוך נסיון להעצים אותן ככח עולה בקואליציה.

ללבני לא יתנו את מאה הימים של חסד שנהוג לתת לראש ממשלה בדרך כלל. מאה ימי החסד של לבני הסתיימו אתמול בערך. כיום היא צריכה להוכיח לכולם שהיא יודעת לשחות עמוק במים. היא צריכה להעיר את ברק בשלוש בבוקר ולפטר אותו, אישית, כבר עכשיו מהממשלה. ברק, שלא מכהן כח"כ הוא הנקודה החלשה והאינטרסנטית ביותר של מפלגת העבודה. לשאר חברי הכנסת לא כואב כל יום בו לא מתקיימות בחירות, הם יודעים שמבחירות הם רק יפסידו. ברק, מנגד, לא ממש.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  אם ברק כל כך מתלבט, שיכנס את ועידת מפלגת העבודה ותתקיים הצבעה של חברי המפלגה האם הם רוצים לחבור לממשלת לבני או ללכת עכשיו לבחירות…
  ההתנהלות שלו כל כך גרועה – איפה היועצים?!

 2. מוני יקים האנטיציוני :

  ברק והרצוג וכל צמרת העבודה חסרים כל נופך אידאולוגי ורצון ביצועי לריפוי מחלות המדינה הכוזרית.
  והראל ליבוביץ עסקנצ'יק מפאיניק טיפוסי ששואף לטפס לצמרת רק מתעסק באספקטים עסקניים צרים של המצב .

 3. אלף :

  ולכן לגיטימי כל תרגיל שיאלץ אותה להכריז פומבית שמטרתה להקים ממשלה לשנתיים ולא רק לחודשיים שהציבור יתרגל לראות אותה על הכסא אבל לא יספיק לראות אותה באמת עושה משהו.

  למי שאינו זוכר, גם פרץ רצה בזמנו להקים "ממשלת חירום חברתית" עם ביבי כדי לחסום את קדימה, מעניין שאז זה היה לגיטימי!

 4. יהונתן קלינגר | מאה ימים של חסד, מינוס תשעים ותשע ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 5. איציק ארזוני :

  ממשלת מיעוט? זו החלטה טובה?

 6. יהושע בן משה :

  יונתן
  על תיכח כל כך ברצינות את ברק!
  מדבר על "יציבות"כשהדבר היציב היחידי הוא חוסר יכולתו ופחדו מבחירות.
  הצעתך לחברות וחברי הכנסת היא טובה אבל לא יהיה בה צורך,אין במערכת מי שרוצה בבחירות (שגם לא ישנו דבר)ולכן כל ההצגות הם לפרוטוקול.
  שנה טובה!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.