חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצוקה כלכלית: שלא נבוש ולא נכלם

נושאים דעות, הפנקס פתוח והיד כותבת ב 5.12.11 4:02

 ס'. נמצא על סף התהום, ללא דיור, ללא הכנסה ראויה, ומדינת ישראל אינה מושיטה לו את היד שהיא הייתה צריכה להושיט

מאת הרב עדית לב

השבוע ישבתי במרכז הזכויות שלנו עם ס. גבר בשנות החמישים לחייו שבא כדי לקבל סיוע במיצוי זכויותיו. בזמן שישבנו התפרסמו נתוני הביטוח הלאומי על האנשים הרעבים בישראל. אותנו, במרכז הזכויות הנתונים לא מפתיעים, אנחנו מכירים את הפרצופים שמאחורי המספרים, את התחושה הנוראית של מי שאין לו מה לאכול והיכן לגור. בברכת המזון (שנאמרת אחרי ארוחה) יש משפט שמהדהד לי מאז שהתחלתי לעבוד במרכז הזכויות: “וְנָא אַל תַּצְרִיכֵנוּ יי אֱלהֵינוּ לא לִידֵי מַתְּנַת בָּשָׂר וָדָם וְלא לִידֵי הַלְוָאָתָם. כִּי אִם לְיָדְךָ הַמְּלֵאָה. הַפְּתוּחָה. הַקְּדוֹשָׁה וְהָרְחָבָה. שֶׁלּא נֵבוֹשׁ וְלא נִכָּלֵם לְעוֹלָם וָעֶד:”. כל פעם שאני נתקלת בסיפור כמו זה של ס'. אני חושבת כמה היו חז"ל חכמים, עד כמה הם הבינו לנפש האדם וידעו שכשאדם תלוי באדם אחר ללא הסדרה ראויה של הדברים הסיוע הזה יינתן תוך כדי הכלמת פני העני, מה שקורה היום בישראל.

סיפורו של ס. מראה כמה קל להתדרדר במורד הכלכלי ולהגיע למקום הנזקק, שכיום במדינת ישראל, יש בו כל כך הרבה בושה וכלימה.

ס. היה איש עסקים מצליח, עד שביטוח לאומי החליט שס. חייב להם כסף ועיקל חלק מהעסק שלו. בעקבות העיקול העסק קרס, וס' הפך לשכיר. הוא המשיך בניסיונות יזמות שונים על מנת לשפר את מצבו הכלכלי, אך שום יוזמה לא הצליחה והוא שקע בחובות גדולים. גם כאשר פנה לבית המשפט על מנת לתבוע את ביטוח לאומי על הנזק שנגרם לו הוא חוייב לשלם 200,000 ש"ח אגרה, שלא היו לו, והתביעה נגנזה. בנוסף לכל שאר הבעיות, לפני כחצי שנה עבר ס. אירוע מוחי, איבד את כושרו לעבוד, ונזקק מאז לתרופות רבות.

כיום אין לו דירה, הוא מתקיים מקצבת נכות וקצבת השלמת הכנסה שמגיעות ביחד ל- 2040 ש"ח בחודש, ומהם מנכה ביטוח לאומי כ- 250 ש"ח כל חודש לחוב לביטוח לאומי. הוא לא מקבל דיור ציבורי או סיוע בשכ"ד בגלל שהיתה לו פעם דירה, ובגלל משפט שעדיין לא נגמר על ירושת אימו. הוא חי בדירה שהוא קיבל רשות להתגורר בה בחינם. מה-1800 ש"ח בחודש הוא לא מצליח להתקיים, הוא לא מצליח לקנות את כל התרופות שהוא צריך, הוא לא מצליח לקנות לעצמו אוכל (ומקבל סיוע מעמותות). נכון להיום בעזרת הדיור בחינם והסיוע מעמותות יש לו קורת גג ואוכל, אין לו את כל התרופות שהוא צריך.

בחודש מאי הוא יצטרך לפנות את הדירה, ואז הבירוקרטיה הבלתי אפשרית של מדינת ישראל תטביע אותו, הוא ישאר חסר דירה, וחסר יכולת לממן דיור.

הקושי והיאוש ליוו את השיחה שלנו, אין לי פתרונות אמיתיים להציע, מרכז הזכויות שלנו עוסק במיצוי זכויות. אנחנו נבדוק את נושא הסיוע בשכר דירה (עוד כ-1000 ש"ח בחודש), אם כי יש לי חשש כבד שהבירוקרטיה כתוצאה מהחובות שלו תאפשר למדינת ישראל להתחמק מהתשלום הזה. אנחנו נבדוק אל מול ביטוח לאומי האם אפשר להקטין את גובה ההחזר החודשי לחוב, ונלווה את ס.' לועדות ביטוח הלאומי בתקווה שנצליח להגדיל את קצבת הנכות שלו. זה מקרה גבולי ואני לא יודעת האם נצליח, ואני לא יודעת כמה זמן ייקח לקבל תשובות מכל הגורמים השונים, ולנו יש יעד מוגדר – מועד הפינוי מהדירה הנוכחית במאי.

אבל גם אם נצליח במיצוי הזכויות באופן המירבי, דבר שמרבית האנשים לא יכולים לעשות בכוחות עצמם,  המהות תשאר אותה מהות – האדם עבד שנים רבות, שילם כספים רבים לביטוח לאומי, וכעת כשנקלע למצוקה מדינת ישראל נותנת לו סכום שהוא לא לחיות ולא למות, וגורמת לו לבושה וכלימה בדרך.

האמונה היהודית שלנו, המוסר שלנו צריכים לעמוד למולנו כתמרור ברור – אסור לנו לאפשר שבמדינה שלנו יהיו אנשים שחיים ברחובות, אנשים רעבים, אנשים שלא יכולים לקנות את התרופות שהם צריכים, ויש לנו הרבה יותר מדיי אנשים כאלה היום!

במדינה עם התנהלות ראויה היה איש במצבו זכאי לקצבה שמאפשרת לחיות ממנה (לקנות תרופות ואוכל, לשלם חשמל, מים וארנונה), הוא היה מקבל דירת דיור ציבורי, ולא נזרק לשוק הפרטי, והיו מציעים לו אפשרויות שיקום תעסוקתי.

במדינה ראויה יכול היה אדם לפנות למוסד לביטוח לאומי ולקבל את המגיע לו בלי להזדקק לסיוע של מרכז זכויות או עו"ד (שאין לו כסף לממן). במדינה ראויה אדם שמגיע לתחתית התחתיות היה מקבל יד מושטת שמסייעת ולא מסר שהוא רמאי, גזלן ושקרן ולא מגיע לו דבר.

ס.' חרד ממאי הקרב, הוא לא מוכן להיות חסר בית, הוא לא מוכן לשלם את המחיר שהמדינה רוצה שהוא ישלם כדי שכולנו נחייה בחרדה מהרגע שזה יקרה לנו (וזה כל כך קל להגיע לשם) ולכן נשתף פעולה עם הממשל מתוך החרדה הזו. אחרי הקיץ האחרון אני מקווה שס.' לא יהיה לבד בהתמודדות שלו, ושלא נצטרך לקרוא במאי על מעשים נואשים אותם הוא בחר לעשות כתגובה למצוקה כלכלית.

הרב עדית לב

רבנים למען זכויות אדם

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

16 תגובות

 1. שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] התפרסמו לראשונה במגזין עבודה שחורה תגיות: אנחנו באינטרנט, ביטוח לאומי, דיור ציבורי, […]

 2. גלעד :

  מנפלאות העזרה הממשלתית

  מדובר באדם שנקלע לקשיים בגלל המיסים והבירוקרטיה בארץ.
  מה שאתם רוצים זה שהמדינה תדאג לו, כלומר יותר מיסים ויותר בירוקרטיה ויותר אנשים שיפגעו מהבירוקרטיה בדיוק כמו ס.

 3. עדית לב :

  עזרה ממשלתית

  אנחנו רוצים שהמדינה לא תאפשר לאנשים להגיע לפת רעב ולגור ברחוב. וכן אני חושבת שלא ראוי שיהיו אנשים שיש להם רכוש רב ואוכל לזרוק, ואנשים אחרים שחיים ברחוב. אני חפצה לחיות במדינה שאדם כזה יקבל סיוע. המשמעות היא לאו דווקא יותר מיסים ויותר בירוקרטיה.

 4. מנחם לוריא :

  תזכורת

  ראשית,עדית לב, תודה על הארת העיניים.

  לפני כשנתיים,או קצת יותר,היה דיון בבג"צ שדן בחיוב המדינה לקבוע הכנסה שנתית מינימאלית שתאפשר תנאי מחייה מינימאליים – משהו דומה קיים בארה"ב.

  בג"צ השמלאן הבזוי ושצריך לסתום את פיו ולצמצם את זכות העמידה בפניו – אליבא דממשלת נתניהו – דחה את הדיון וסירב להתייחס לעניין.

  הינה התוצאה….

  מנחם.

 5. עדית לב :

  בג"צ

  זה לא התפקיד של בג"צ לקבוע דברים כאלה. אנחנו פונים אליו כשאין לי מי עוד לפנות, ולא תמיד זה נכון.
  מי שצריך לקבוע דברים כאלו הם הכנסת,
  ואנחנו צריכים לשים שם את האנשים הראויים שיקבלו את ההחלטות הנכונות.
  אני מקווה שיבוא היום וזה יקרה.
  עדית

 6. מנחם לוריא :

  וחם מהתנור:

  הכנסת אישרה לא מזמן שורה של צעדים כלכליים שכוללים הפחתות מס ואי עליית מיסים.

  השתתפו בהצבעות 41 ח"כ. בשום עיתון מקוון לא מצאתי מי הם ולאיזו מפלגה הם משתייכים.

  41 ח"כ זה רק שליש. את שני השלישים האחרים זה פשוט לא מעניין.

  לשכת רוה"מ הודיעה שמדובר ביישום המלצות ועדת טרכטנברג רק שכחו פרט זניח: הצעת החוק הזו הונחה על שולחן הכנת והיו עליה דיונים בועדת הכלכלה לפני שועדת טרכטנברג סיימה את עבודתה ולפני שהציגה את מסקנותיה.

  נכון: בג"ץ איננו הכתובת ולא רוצה לומר מה אני חושב עליו בהקשר החברתי.

  מכל מקום מאוד עצוב לקרוא סיפור כמו שמובא שמאמר הראשי פה ואח"כ לראות את חינגת ההצלחה של הכנסת ה 18 – בושה וחרפה ולטעמי אובדן הדמוקרטיה שכן שני שליש מחברי הכנסת בנושא כזה בכלל נעדרו מהמשכן לא נאמו ובכל מקרה – לא הצביעו אז למה צריך כנסת? כדי שתאמר אמן לכל פיפס של הממשלה?

  עצוב ומביש.

  מנחם.

 7. גלעד :

  עידית, אין ארוחות חינם.
  כשהממשלה רוצה "לעזור" לאנשים, היא צריכה לגבות מיסים מאנשים.
  במקרה של ס' המדינה גבתה ממנו מיסים שהביאו אותו לפת לחם.
  למעשה ככל שהמדינה "עוזרת" יותר לציבור, מצבו הכלכלי של הציבר גרוע יותר.

 8. קרן קיימת לכל עם ישראל: ניוזלטר לפרשת "וישלח" | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] עידית לב פרסמה ב"עבודה שחורה" פוסט על ס' שנמצא על סף תהום, ללא דיור והכנסה. הרב […]

 9. שלא נבוש • מחאת הדיור :

  […] פורסם לראשונה ב'עבודה שחורה'. […]

 10. מדינה שמוחקת את האזרחים שלה: סיפורו של משה סילמן • מחאת הדיור :

  […] לב, מנהלת תחום צדק חברתי ב"רבנים לזכויות אדם", שליוותה את משה במהלך השנה האחרונה בנסיונותיו הנואשים לקבל את המגיע […]

 11. "לא נמצא מקום לחריגה מהכללים" | העוקץ :

  […] לב, מנהלת תחום צדק חברתי ב"רבנים לזכויות אדם", שליוותה את משה במהלך השנה האחרונה בנסיונותיו הנואשים לקבל את המגיע […]

 12. מצוקה כלכלית – שלא נבוש ולא נכלם: העדות של הרב עידית לב מהמפגש הראשוני עם משה סלימן | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] לפני יותר מחצי שנה פרסמה הרב עידית לב את הפוסט "מצוקה… הפוסט סיפר בעילום שם את סיפורו של משה סילמן שהגיע למרכז לזכויות אוכלוסיות מוחלשות בחדרה לקבל סיוע.  הרב לב הרגישה את העתיד לבוא במדינה ללא רשת ביטחון חברתית.  […]

 13. שלא נבוש ולא ניכלם • מחאת הדיור :

  […] לפני יותר מחצי שנה פרסמה הרב עידית לב את הפוסט "מצוקה…, שסיפר בעילום שם את סיפורו של משה סילמן שהגיע למרכז לזכויות אוכלוסיות מוחלשות בחדרה לקבל סיוע. הרב לב הרגישה את העתיד לבוא במדינה ללא רשת ביטחון חברתית.   […]

 14. חן :

  לא גלעד, המדינה גובה מסיים זה נכון, אבל לאן הם הולכים זו כבר שאלה אחרת לגמרי. הם לא הולכים כדי לעזור לאנשים. ההוכחה לפנייך.

 15. גלעד :

  בפוליטיקה התהליך די פשוט.
  גובים כסף ממי שאפשר, ומחלקים אותו למי שיש כח פוליטי.
  תקציב הביטוח הלאומי הוא 65 מיליארד ש"ח בשנה, לאן הולך הכסף?
  רוב הכסף הולך לקצבאות ילדים וקצבאות זקנה.
  האם יש קשר בין הקצבאות למצבם הכלכלי של מקבלי הקיצבאות?
  ברור שאין קשר.
  מי שמעביר קצבאות זקנה לאנשים שיש להם כסף שלא יתפלא שלא נשאר כסף לעניים.
  מי שמשלם משכורות שערוריתיות לעובדי הביטוח הלאומי ולעובדים הסוציאלים, שלא יתפלא שלא נשאר כסף.
  הכסף הזה משולם ע"י כל האזרחים כולל השכבות החלשות.
  והכסף הזה מממן את השכבות החזקות ואת עובדי המדינה.
  ושלא תחשבו שניתן לגבות בקלות מהעשירים.
  אף אדם לא עובד ע"מ לשלם מיסים.
  כשמעלים את המיסים אנשים נוטים לעבוד פחות ולהעלים מיסים.
  אנשים עשירים נוטים גם להעביר את הנכסים שלהם למדינות אחרות.
  יש דרך אחת לעזור לשכבות החלשות.
  יש לאפשר תחרות שתזיל מחירים בדיור, במזון ובכל תחומי החיים.

 16. שלא נבוש ולא נכלם לעולם ועד | שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם :

  […] הדברים התפרסמו לראשונה במגזין עבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.