חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקיצוץ בתקציב הביטחון – סכנה אמתית או אחיזת עיניים?

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 4.12.11 4:05

גורמים במשרד הביטחון זורעים בהלה בציבור מפני קיצוץ בתקציב הביטחון, אבל לא מזכירים את העודף התקציבי שיווצר לאחר קבלת "מתנה" ממשלם המסים הגרמני בסך של קרוב למיליארד שקלים

מאת מנחם לוריא

 ממשלת גרמניה הודיעה היום,באמצעות דובר שסירב לאשר רשמית את דבריו, כי היא אישרה את הזמנתה של ממשלת ישראל לבניית צוללת דולפין שישית במספר (נוסף לשתיים שכבר הוזמנו וכבר נבנות ושלוש שכבר בשירות פעיל). בנוסף לכך הודיעה ממשלת גרמניה שבניית הצוללת השישית תחל בשנת התקציב 2012 (של גרמניה לא של ישראל) וכי מחצית מעלות הצוללת,סכום של כ- 180 מליון יורו, ימומן על ידי משלם המסים הגרמני.

דובר רפא"ל שיחרר בסוף-השבוע לעיתונות ידיעה לפיה מערכת "שרביט קסמים" תהייה מוכנה לנסוי יירוט בעוד כחצי שנה עקב פריצת דרך טכנולוגית שאירעה לאחרונה וקידמה את מימוש המערכת. “שרביט קסמים" הינה מערכת יירוט טילים ומטוסים מטווחים בינוניים אחות לכיפת ברזל (ליירוט לטווחים קצרים ובמימון משותף עם ממשלת סינגפור) ולחץ דור 3 (יירוט לטווחים ארוכים כולל טילים ביניבשתיים ובמימון משותף של ממשלת ארה”ב).

 

למי מיועדת מערכת "שרביט קסמים"?

 על פני הפלנטה הזו ישנה רק מדינה אחת שמאויימת באיום מידי ובר קיימא של ירי טילים לטווח בינוני קרי בין 1500 ל 3000 ק"מ. קוראים למדינה הזו מדינת ישראל. המדינה המאיימת נקראת אירן. האיום הוא איום בר קיימא.

 

הצוללת השישית:

 בניגוד לשיח הציבורי שלפיו מדינת ישראל מתלבטת על הצורך ברכישת צוללת דולפין שישית מגרמניה, והרחק מעין הציבור: במרס 2011 הזמינה מדינת ישראל צוללת דולפין שישית במימון עצמי של משלם המסים הישראלי. מסתבר שממשלת גרמניה סירבה לאשר את ההזמנה. השבוע הודיע דובר של הממשל הגרמני שממשלה בגרמניה,בעקבות דו"ח סבא"א בדבר פיתוח נשק גרעיני באירן, אישרה את רכישת הדולפין השישית ולא זו בלבד אלא שבתקציב 2012 של ממשלת גרמניה יוקצו כ-180 מליון יורו למימון מחצית עלות הצוללת השישית – מימון מכיסו של משלם המסים הגרמני.

 

תגובת מדינת ישראל –  גורם ביטחוני בכיר: בשל הקיצוצים בתקציב הצבא, משרד הביטחון מעכב כספים, ויש חשש ש"לא יישאר שקל עבור רכישת המערכת".

זה אותו צה"ל ששלח בסביבות אוגוסט 2011 את ראש פלגת מודיעין של חיל הים לעיתונות בבכי ונהי על כך שיש צורך לממן על חשבון משלם המיסים הישראלי צוללת דולפין שישית כדי,שבין השאר, תגן על מרבצי הגז שנמצאו במימיה הטרטוריאליים של המדינה, בעוד משרד הבטחון של אותה המדינה שמעסיקה את אותו דובר, כמה חודשים קודם לכן, כבר הזמינה את צוללת הדולפין השישית מגרמניה.

זה אותו צה"ל שמתקציבו משלם לממשלת סינגפור את חלקה בפיתוח כיפת ברזל –  ואותו תקציב שממומן על ידי משלם המיסים הישראלי שמעביר כספים לממשלה זרה ומיצר את המערכת במדינה זרה (על פי פירסומים שמקורם במודיעין הצרפתי) במקום ליצרם בחצר האחורית בצפונה של הארץ.

זו אותה מדינה שמעמידה למכירה את אדמות מפעל התע"ש ברמת השרון מבלי לספר לנו מה יעלה בגורלו של המפעל עצמו. זה אותו מפעל שמיצר את התחמושת שתוטמן בביטנה של הדולפין השישית על מנת שמצדה לא תיפול שנית.

ולמי שלא הבין ממשלת גרמניה אישרה את יצור הדולפין השישית וגם אישרה מימון מחצית עלותה על מנת לאפשר למדינת ישראל לאזן את מאזן האיימה מול ההתחמשות הגרעינית של אירן. על פי מקורות זרים (פרסום רשמי מטעם המקבילה של המוסד בצרפת) טילי הדלילה מיוצרים במפעל ברמת השרון (שאדמתו מוצעת למכירה) ולטילים אלה יכולת לשאת ראשי נפץ גרעיניים והם הותאמו לכני השילוח בצוללות הדולפין הקיימות, אלה שבבניה וכנראה גם של השישית.

זו אותה מדינה שאין לה (באדיבותו של ח"כ חסון שהבטיח מעל לדפי אתר זה לשנות) תקציב לשנת 2012 חוק התקציב לשנה הזו התקבל בתחילת 2011 לשנתיים.

 

האם באמת אין מקום לקצץ בתקציב הבטחון,ולהעבירו לרווחה? הרי עוד השבוע התבשרנו (על ידי דובר ממשלת גרמניה לא דובר ממשלת ישראל – שכלל לא טרחה להגיב על כך) על עודף תקציבי של 180 מליון יורו בתקציב של 2012 והשנים הבאות שכן את מחצית עלות הדולפין השישית יממן משלם המיסים  – הגרמני.

האמירה "לא יישאר שקל עבור רכישת המערכת" היא מחצית הכוס הריקה של השקר שכן אכן אין שקלים יש 180 מליון יורו שבמונחים של היום מדובר בכ- 900 מליון שקלים שהתפנו בתקציב הבטחון ממימון יצור הדולפין השישית.

 

די לאחז את עיני הציבור בעניין תקציב הבטחון שכן כל אחד שיודע לחבר אחד ולחבר את 22 אותיות הא"ב העברי כדי להבין שבתקציב הבטחון ל- 2012, וגם לשנים הבאות, יש עודף של כ 900 מליון שקלים אותם מממנים אזרחי גרמניה – כדי שמצדה לא תיפול שנית.

 

האם באמת ישנה לישראל 2011 תורת לחימה למקרה שמצדה עלולה ליפול שנית?

 

נזכיר: ב – 9 באוקטובר 1973 לאחר שצה"ל נחל כישלון בהדיפת הכוחות המצריים בסיני,בסיום ישיבת הקבינט הבטחוני הציע משה דיין לקבינט להנחית על מצרים מכת "דוגמא" של נשק אטומי. ההצעה נדחתה על ידי השרים אלון וגלילי בטענה שהדיון הזה מוקדם מידי. ללמדכם שגם כאשר מדינת ישראל נלחצה לפינה ונדמה היה שהיא עומדת להיכנע לא היה מי שיקח את האחריות לדיון במתן ה"תגובה השנייה" כדי למנוע את נפילת מצדה בשנית. ואם כך: על מה בדיוק מוציאה כספים ממשלת גרמניה וממשלת ישראל על תיאוריה שגם כשהגיע תורה להיבחן במבחן המציאות נדחתה לפעם אחרת?

 

סיכום:

כבר במספר הזדמנויות ליהגתי על כך שבת הברית האמיתית והיחידה של מדינת ישראל היא ממשלת גרמניה והעם הגרמני באמצעות המיסים שלו. ולא רק זה: באמצעות שליחה מעדכנת ממשלת גרמניה את משלם המיסים הישראלי שבתקציב הבטחון של השנה (2012) והשנים הבאות, באדיבות משלם המיסים הגרמני, יוותר עודף של כ 900 מליון שקלים בגין מימון הדולפין השישית. עוד מעדכנת אותנו ממשלת גרמניה,לא ממשלת ישראל,שהמימון הזה נועד לאיזון מאזן האימה בין אירן המתחמשת בנשק גרעיני לבין ישראל המאויימת בטילים לטווח בינוני באיום בר קיימא.

חברת רפא"ל, חברה ממשלתית במימון מלא של משלם המיסים הישראלי, מעדכנת את הציבור הישראלי שהיא ערוכה לנסויים סופיים וליצור המטריה המשלימה לצוללת השישית – אותה מטריה שאם מאזן האימה לא יעבוד תיתן את התשובה (חלקית או מלאה) לאיום הטילים בואכה טהרן – קרי: "שרביט קסמים”.

וממשלת ישראל? ממשלת ישראל שולחת אחד מעובדיה – דובר אלמוני שאת שכרו מקבל ממשלם המיסים הישראלי – על מנת שיספר לנו ש- "לא יישאר שקל עבור רכישת המערכת". לרכוש את המשלים למטריית ההגנה שמספקת לנו אנג'לה מרקל בשם אזרחי גרמניה.

 

לאן נוליך את הבושה?

 

מנחם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

9 תגובות

 1. אבשלום :

  א. אין שום קשר בין קיצוץ בתקציב הביטחון לבין תקציבי הרווחה. בכל זאת מדובר במדינה ריבונית עם מטבע עצמאי ולא במשק בית.
  ב. ולראיה – ממשלת גרמניה בחרה לממן ב 180 מיליון יורו נוספים את פעילות המספנות שלה.

 2. לקסי :

  מדינה ולא משק בית

  אשה אחת באנגליה נולדה למשפחת בעלי מכולת. וגרה "מעל החנות"
  לימים למדה כימיה ועברה לגור "מעל החנות" ברחוב דאונינג מס' 10.
  בכושר הרטורי שלה ובעזרת כמה ידידים היא לימדה את כל העולם שדין מדינות כדין המשפחות ושאין להוציא יותר ממה שמשתכרים/מרויחים.
  זו כיום – אחרי שטיפת מוח עולמית של עשרות שנים – הדעה הרווחת.
  אחת המשימות שלנו היא לבטל את ה"תובנה" הזו. שאינה מאימה לרוב האנשים בעולם.

  אה, כן.
  לבת של בעל המכולת קראו מרגרט והיא נישאה לאחד ששמו ת'אצ'ר (בעברית "בונה גגות מקש")

 3. מנחם לוריא :

  תוספת...

  ועדת הכלכלה של הכנסת חייבה את משרד הבטחון לרכוש 13 סוללות כיפת ברזל מתקציב הבטחון של 2011. לאחר דין ודברים התפשרו על רכישת 9 סוללות כיפת ברזל מתקציב הבטחון של 2011.

  לאחר ההחלטה הזו הודיע צה"ל שהסוללות שירכשו נועדו להגנת בסיסי חיל האוויר בעת התקפת טילים ולא להגנת העורף.

  תקציב 2011 עומד להסתיים בעוד 27 ימים. בידי צה"ל 3 סוללות כיפת ברזל. שתיים בכוננות מבצעית ואחת לא ומשמשת לאימון היחידה בחיל האוויר שהומרה מיחידת שהפעילה טילי הוק (הישנים) ליחידה שתקלוט ותפעיל את סוללות כיפת ברזל.

  בעקבות אירועי הלחימה בדרום הארץ, במהלך 2011, הקצה הנשיא אובמה 200 מיליון דולר למדינת ישראל על מנת לרכוש סוללות כיפת ברזל. גם זה לא בוצע אף כי הכסף הוקצה והתקבל.

  כיפת ברזל פותחה במימון ממשלת ישראל וממשלת סינגפור ומיוצרת בסינגפור – לא בישראל. מערכת הבטחון, ששכחה את פירוש ה – "ה" בשם הצבא מעדיפה למכור את המערכת לצבאות זרים על מנת לבצע החזר השקעה ורק אחרי כן יבוא, אם בכלל, תורם של אזרחי המדינה לקבל הגנה מכיפת ברזל.

  משרד הבטחון מסרב לרכוש מערכת וולקן פלנקס. מדובר במערכת ליירוט טילים מטווחים קצרים טווחים שכיפת ברזל לא יכולה ליירט. כיפת ברזל מסוגלת לירט טיל שמרגע שיגורו ועד לפגיעה במטרה יחלפו לפחות 30 שניות. מערכת וולקן פלנקס מסוגלת ליירט כל מה ששוגר ועד לשלושים שניות והיא מופעלת בהצלחה מבצעית בעירק ובאפגניסטן. הממשל האמריקאי היה מוכן לממן רכישה של שלוש מערכות וולקן פלנקס בעלות של 180 מילון דולר על חשבון משלם המיסים האמריקאי משרד הבטחון הישראלי סירב וההדזמנות הומחצה.

  חיל הים הישראלי מפעיל מערכות וולקן פלנקס על ספינות הטילים שבשירות. יעילותה כמו גם תפעולה של המערכת מוכר למערכת הבטחון ולמרות זאת סרבו להצעה הנדיבה של הדוד סאם. מערכת וולקן פלנקס מסוגלת לתת מענה לירי הטילים על ישובי עוטף עזה כיפת ברזל – לא.

  מערכת טילי החץ דור 2 פותחה בימון ישראלי ואמריקאי. מדינת ישראל מפעילה 3 סוללות חץ דור 2 בעלות כשירות מבצעית וידוע על אחת בלבד שנמצאת פרוסה דרך קבע ליד קיבוץ עין שמר במרכז הארץ. (פורסם בעיתונות הישראלית ובאישור הצנזורה.) חץ דור 3 אמור לכסות טווחים של כל טיל בינישבתי – ואם תרצו בין פלנטרי – במימון משלם המיסים הישראלי והאמריקאי המערכת נמצאת בפיתוח ועד כה, ממה שפורסם, נמצאה יעילה ומוכנה להמשך פיתוח והרכשה. למרות שכסף של משלם המיסים הישראלי מושקע בפיתוח חץ דור 3 לא ידוע על כוונה של מערכת הבטחון לרכוש את המערכת לכשיסתיים פיתוחה.

  מערכת "מעיל רוח". מדובר במערכת המשלימה את ההגנה של השריון האקטיבי בטנקי המרכבה ונותנת פיתרון מלא לכל האיומים המופנים כלפי הטנק הזה ואשר נמצאים בזירה כבר מ 1996. משקולי תקציב עד 2006 (כולל) צה"ל רכש מעט מאוד מעילי רוח ואלה שהותקנו כללו רק את מערכת ההתרעה של מעיל הרוח ולא את מערכת היירוט. הדבר עלה בחיי אדם ובאובדן כושר ההתרעה של טנקי המרכבה סימן 4 אשר כ-5 מהם הושמדו כליל על צוותם במלחמת לבנון השנייה. לפני כשנה בעזה מערכת מעיל רוח פעלה כנגד טיל נ.ט מהסוג שמסוגל לחדור את השריון האקטיבי שלה. המערכת יירטה את הטיל לפני שהגיע לטנק ועברה בהצלחה את טבילת האש הראשונה שלה. ככל הידוע אין אישור למכור את מעיל רוח לצבאות זרים. מערכת דומה שפותחה על ידי התע"ש נרכשה, חלקית, על ידי צה"ל ויש כוונה לייצא אותה לצבאות זרים. עד היום לא יושמה המערכת במרכבות סימן 3 דור 2 שנמצאות בשירות יחידות המילואים של צה"ל ולא ידוע האם נפרשה במלואה על יחידות הסדיר שמפעילות מרכבה סימן 4.

  ובאותו עניין: משרד הבטחון לא דרש כספים לפיתוח מרכבה סימן 5, הפיתוח הוקפא. מפעל הייצור של מרכבה מיצר את סימן 4 לצרכי צה"ל בלבד וכן ממשיך בייצור התובה של מרכבה סימן 3 דור 2 כרק"מ. הרק"מ המבוסס על התובה של מרכבה סימן 3 דור 2 סופק לצה"ל לחטיבת גולני בלבד שאר חטיבות הסדיר משתמשות ברק"מ שהוא הסבה של טנקי טירן ישנים ופגיעים לכל טילי הנ"ט שבזירה. ישנה כוונה לייצא את הרק"מ המבוסס על התובה של סימן3 דור 2 משום שצה"ל הפריש את הטנקים האלה משירות שכן אינם עומדים בדרישות הנשק האנטי טנקי שבזירה לרבות זירת עזה וזירות טרור נוספות.

  ממשלת גרמניה מממנת,באופן חלקי, את ייצור חלקים מהמזקו"מ של טנקי המרכבה שהוא ייצור משותף לצה"ל ולטנקי הליאופרד הגרמניים. כמו כן מממן משלם המיסים הגרמני, באופן חלקי, את רכישת מנועי טנק המרכבה שמיוצרים בגרמניה בחברה שנקנתה לאחרונה על ידי ג'נראל דיינמיקס . כמו כן משתתף משלם המיסים הגרמני בפיתוח הגנה מפני אב"כ של טנקי המרכבה גם הפעם בשיתוף עם יצרנית טנק הליאופרד. לישראל אין כוונה ואין אפשרות לייצא את טנקי המרכבה הן בשל הטכנולוגיה שבהם והן בשל העובדה שהם יוצרו אך ורק לתנאי השטח של מדינת ישראל.

  מערך ההתראה של מדינת ישראל לירי בליסטי מטווחים של 1000 ק"מ ויותר מבוסס על מכ"מ "אורן ירוק" שהוא חלק ממערך טילי החץ (דור 2 ודור 3). מאחר ולא נרכשו מספיק מערכי חץ דור 2 ובמסגרת שיתוף הפעולה האסטרטגי בין צבא ארה"ב וצה"ל – מערך ההתרעה לטווחים האלה מופעל, בישראל, על ידי צבא ארצות הברית ויכול לתת התראה של דקה עד דקה וחצי על שילוח טיל בליסטי מכל נקודה במרחב המזרח התיכון.

  סוללה, או סוללות, טל טילי פטריוט סופקה לישראל לפני כשבועיים. המימון והאספקה היו של ממשלה זרה, לא ממשלת ארה"ב ברם לא ננקב שמה של הממשלה הזרה. סביר להניח,ועל סמך סמיכות המקרים לדו"ח סבא"א ולאישור הצוללת השישית, ששוב מדובר במימון של משלם המיסים הגרמני. יעילותם של טלי הפטריוט מוטלת בספק וביקורת על כך ננקבה בדוחות של מבקר המדינה בעבר. החברה המייצרת את טילי הפטריוט שותפה עם התעשיה האווירית בפיתוח חץ דור 3.

  ותזכורת: בשבוע שעבר נורו שתי קטיושות לעבר הגליל המערבי. אחת פגעה וגרמה נזק ברכוש והשנייה לא התפוצצה. צה"ל לא התריע בפני תושבי האזור על הירי משום שמערכת ההתראה כובתה בשל הערכה של פיקוד הצפון לפיה אין בה צורך שכן שנתיים לא נורה תלול מסלול לעבר הגליל המערבי. אם נבדוק בזיכרון הציבורי הערכה זו מוטלת בספק.

  תזכורת נוספת: אבטחת הישובים ביו"ש נעשית על ידי קבלן פרטי ולא על ידי צה"ל. חייה של משפחה שלמה ביצהר נגדעו.

  נראה כי ה – "ה" בשמו האמצעי של הצבא הישראלי משמשת למשהו אחר שקשור בשירת נשים ולא קשור – לא בהגנת העורף הישראלי ולא בהגנת מערך המלואים של חיל השריון ולא בהגנת מערך הסדיר והמילואים של חיל הרגלים ולא בהגנת שמי העורף מטילים.

  על מה אנחנו כן משלמים כל כך הרבה כסף? זו שאלה טובה מאוד.

  מוגש כחומר למחשבה – כל המידע מקורו בפרסומים בעיתונות הישראלית לאחר אישור צנזורה.

  מנחם.

 4. יונתן כ. :

  בלי להכנס לחישובים שונים ומשונים שמילא אנחנו לא באמת יכולים לעשות,אפשר לקצץ בתקציב הבטחון.

  לא הרבה ולא בצורה דרסטית אבל שני אחוז בשנה זה סביר ביותר.

  מוזר לי שאותה קצונה שיכולה להתמודד עם כל איום בטחוני לא מסוגלת לשאת קיצוץ קל בתקציב הביטחון.

 5. מנחם לוריא :

  יונתן-כ

  "מוזר לי שאותה קצונה שיכולה להתמודד עם כל איום בטחוני לא מסוגלת לשאת קיצוץ קל בתקציב הביטחון."

  למה מוזר לך. בעיני אותם קצינים צהל הוא עסק ומאחר וה"הכנסה" שלו היא תקציב המדינה הם מעונינים בהגדלת ה"הכנסה" ולא בצימצומה.

  לו היו מבינים שצהל ובטחון הם הוצאה נטו ושתפקידם לספק שירות ולא להרוויח או לחסוך כסף אז לתמיהה שלך יש מקום.

  מנחם

 6. יונתן כ. :

  אני לא חושב שהם רואים את הצבא כעסק שתקציב המדינה הוא ההכנסה שלו.

  כשהייתי בצבא חוויתי תהליך של קיצוצים בתור קצין באחד מגופי התכנון,הקיצוץ שתוכנן אז נפל על פוליטיקה פנימית ואני תוהה אם זה לא המקור להתנגדות ראשי הצבא,החשש שאם יסכימו לקיצוץ פשוט יאבדו שליטה.

 7. מנחם לוריא :

  יונתן-כ

  אני מרים את הכפפה ואמתן את ההתיחסות שלי לתקציב הבטחון. תקציב הבטחון שונה משאר התקציבים של המשרדים האחרים בכמה דברים:

  1. הוא מנוהל על ידי משרד הבטחון כפררוגטיבה שלו עצמו ולא על ידי נערי האוצר כבשאר המשרדים.

  2. הפיקוח הציבורי עליו בעייתי שכן חלקים ממנו סודיים – וטוב שכך.

  3. יש הרבה מאוד ניגודי אינטרסים בתוך הגופים של הצבא עצמו (לחיל האוויר אינטרסים שונים מלזרוע היבשה וכו) והאינטרסים האלה מושפעים מהיכולת והקשרים הפנים אירגוניים של ראשי הזרועות ומקבלי ההחלטות – שוב בשונה מכל משרד ממשלתי אחר ובלי התייחסות האם זה טוב או רע – זאת עובדה.

  4.גם בין משרד הבטחון עצמו וצהל (תקציב משרד הבטחון הוא לא רק התקציב התפעולי של הצבא יש עוד פעילות במשרד שממומנת בתקציב) ישנם לא פעם ניגודי אינטרסים,וגם פה העניין תלוי ביכולות האישיות של הרמטכ"ל המכהן ושל השר המכהן.וזה טבע אנושי.

  בתוך האווירה הזאת (ואני מבקש את המילים טוב או רע להוציא מהדיון זו האווירה שיש ואיתה צריך להתמודד) צריעה להיות חלוקת עבודה סטיכית לחלוטין: הצבא רוצה כמה שיותר כסף לממן פעילות צבאית התקפית ויזומה על מנת לספק ביטחון לאזרחים. משרד הבטחון חושב במונחים משדה הפוליטיקה והחברה ופחות בריצה להתקיף.

  לנוכח מגבלות או יתרונות האופן שבו מנוהל תקציב הבטחון צריך "מבוגר אחראי" שיאזן בין הצבא לבין המשרד הממשלתי שמופקד עליו.

  המשפט האחרון היא בעצם האמירה שאותה אני רוצה להדגיש. הצבא רוצה כמה שיותר כסף,הצבא רוצה להתאמן ולספק פתרונות התקפיים וכשהוא מוכן הצבא רוצה אור ירוק לצאת לקרב. בשביל זה הוא שם.זה תפקידו. משרד הבטחון צריך לאזן את כל זה מול צרכים אחרים של המדינה למשל מדיניות החוץ,למשל האמצעים הכספיים העומדים לרשותה ולמשל הלכידות החברתית כך שהאזרחים יהיו מוכנים לשאת בנטל העורף,שעה שהצבא תוקף בחזית. זה לא נעשה. ועל זה הביקורת.

  אני רוצה עוד יותר לדייק: מי שאמר "אין שקל" לא היה קצין בצה"ל אלא בכיר במשרד הבטחון. צה"ל,וטוב שכך,דורש את המיטב ואת המילה האחרונה בטכנולגיית שדה הקרב משרד הבטחון צריך לבצע את התיעדוף והאיזון מול צרכים אחרים. והוא (משרד הבטחון) לא עושה את זה ולא מאתמול.

  אם לומר זאת אחרת: הצבא מתכונן להתקפה הבאה על מנת להכניע את אויבי המדינה. זה כרוך בהוצאה נטו. זה תפקידו ולשם כך הוא קיים. משרד הבטחון הוא משרד ממשלתי והעומד בראשו נבחר בבחירות דמוקרטיות או דמוקרטיות לכאורה – והוא זה שצריך לאזן בין הצרכים של כל המדינה בכל ההיבטים לבין המוכנות של הצבא לקבל פקודה עכשיו ומיד לצאת לתקיפה ולהביא את ההכרעה או הניצחון – זה לא אותו הדבר. – זה לא נעשה ומה שכן נעשה נעשה ברשלות תוך התחמקות מאחריות לאזרחים וניהול של עסק ולא של מדינה.

  ועל זה אני מלין.

  מקווה שהובהרתי.

  תודה על ההערות וההארות

  מנחם.

 8. מנחם לוריא :

  ושאלה ערכית:

  מהו מיקומו של הצבא בחברה הישראלית סוף 2011?

  האם הוא שמורת טבע שמשמרת את כור ההיתום שממנו מזנקים האזרחים לחברה האזרחית או שהפך לשרך מאחור בעקבות שינויים ערכיים שחלו בחברה הישראלית – חלקם טובים וחלקים (לדידי) רעים עד בזויים.

  אני חושש שיש לי את התשובה אבל אני רוצה להשאיר את הנושא הזה פתוח – אולי למאמר אחר…

  מנחם

 9. מנחם לוריא :

  תיקון טעות

  ההיתום צ"ל היתוך

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.