אמנון כהן לא יודע כיצד ייכלל דיור בר השגה ברפורמה בתכנון

בכנס ישראל לחברה שהתקיים היום בעיר שדרות, נדהמו אורחי הכנס, בהם נציגי ארגון מגמה ירוקה והמטה לתכנון אחראי, לשמוע מחבר הכנסת אמנון כהן, יו"ר וועדת הפנים והכלכלה, שבשלב כל כך מאוחר של החקיקה, עדיין לא ידוע לו כיצד ייכלל דיור בר השגה באחת הרפורמות המשמעותיות ביותר שנעשו במדינת ישראל- בחוק התכנון והבנייה

דיור בר השגה ברפורמה בתכנון? הכל דיבורים…

[בוקסה=39793]המושב המרכזי בכנס עסק כאמור ברפורמה בחוק התכנון והבנייה, ונכחו בו חברי ועדת הפנים והכלכלה בראשות ח"כ אמנון כהן. פעילי מגמה ירוקה במכללת ספיר החלו להפגין בעת שחברי הוועדה הגיעו למקום ופרשו מיצג מחאה בדמות אתר בנייה, בקריאה כי אם הרפורמה תעבור- ישראל תהפוך לאתר בנייה גדול של מגדלי יוקרה, אולם המשטרה מנעה מהם להקים את מיצג אתר הבנייה.

מור גלבוע, מנכ"ל ארגון מגמה ירוקה, שנכח במושב, מסביר: "הרפורמה בתכנון היא ה'אח הגדול והמכוער' של חוק הוד"לים בו נאבק הציבור כולו במחאת הדיור בקיץ האחרון. הרפורמה במתכונתה הנוכחית תפגע במנגנוני הבקרה, משום שהיא מציעה לבטל את ההיררכיה התכנונית הקיימת היום. ועדות מקומיות מורכבות מפוליטיקאים שחשופים ללחצים רבים של בעלי הון, בעוד ועדות מחוזיות מורכבות מאנשי מקצוע והמועצה הארצית מורכבת כיום משילוב של השניים. כאשר סמכויות רבות עוברות לוועדה המקומית אנו פותחים פתח לשחיתות שתקים בישראל "מגדלי הולילנד" רבים על חשבון כולנו.

נוסף על כך, הרפורמה אינה דורשת תסקיר קהילתי-חברתי, מבטלת את ההגנה על השטחים הפתוחים, אינה מאפשרת לרשויות התכנון להתייעץ עם יועץ חברתי, אינה מאפשרת לנציג חברתי להיות חלק מועדות התכנון וכפי שראינו היום, לא ברור לנו כיצד היא תתייחס, אם בכלל, לדיור בר השגה."

במטה לתכנון אחראי הכולל ארגוני סביבה וחברה דורשים להכניס את האינטרס החברתי-סביבתי לרפורמה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply