חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ, ההסתדרות והדמוקרטיה

נושאים דעות, פוליטי ב 30.11.11 5:20

בדיון על מפלגת העבודה וייצוגה במוסדות ההסתדרות (ההסכם עם סיעת עוגן) הטענות נגד שלי יחימוביץ' אינן לגופו של ענין.  ככל הנראה, כאן לא מדובר על ביקורת עניינית, אלא על התנכלות פוליטית
מאת: אדם רז

המחלוקת ב"עבודה": החלטה דמוקרטית מול החלטה דמוקרטית

הצגת המחלוקת בעבודה כמחלוקת בין החלטה דמוקרטית לבין החלטה שאינה דמוקרטית היא שגויה. יש כאן החלטה טקטית ומחלוקת אישית.  המשך כהונתו של עיני טוב ל"עבודה" מאת: דקל דוד עוזר

לקריאה נוספת

היום מתקיימת הצבעה בוועידת מפלגת העבודה על המשך שיתוף הפעולה בין רשימת 'עוגנים', בראשותו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לבין מפלגת העבודה. התמיכה של שלי יחימוביץ, ראש המפלגה, בהמשך שיתוף הפעולה עם סיעתו של עיני, זוכה לקיתונות של בוז מצד חלק מחברי מפלגת העבודה והמחנה הסוציאל דמוקרטי. יחימוביץ, כך טוענים מתנגדי שיתוף הפעולה, מוכרת את הסוציאל דמוקרטיה ב'נזיד עדשים' לטובת המשך שלטונו של  – האנטי-דמוקרט והקפיטליסט – עופר עיני. ההצבעה מחר היא לא פחות מהמשך המאבק על דמותה של החברה הישראלית ועל דרכה של מפלגת העבודה.

המתנגדים לשיתוף הפעולה, המשתייכים בעיקר ל'מחנה' עמיר פרץ במפלגה, טוענים שהחלטתה של יחימוביץ איננה דמוקרטית; שעיני איננו סוציאל דמוקרט ובפועל, שהאלטרנטיבה מצדה של מפלגת העבודה –להעמיד את איתן כבל מטעם מפלגת העבודה  בבחירות להסתדרות – היא טובה יותר. האומנם או שפשוט 'תפרו על הברך' היסטוריה ושיעור בדמוקרטיה?

אלו שטוענים שהתנהגותה של יחימוביץ היא "אהוד ברקית", כלומר, בשפת מפלגת העבודה כוחנית ולא דמוקרטית,  נוהגים, כהרגלם, איפה ואיפה. יחימוביץ, המייצגת רבים במפלגת העבודה המעוניינים להמשיך את שיתוף הפעולה עם עיני, מעמידה את ההכרעה בדבר לוועידת מפלגת העבודה – המוסד המפלגתי הגדול והדמוקרטי ביותר. הכרעה שתתקבל בוועידה תחייב את המפלגה. לפיכך, ההכרעה של יחימוביץ לא סותרת את התחדשות מפלגת העבודה ברוח הדמוקרטיה, כפי שטענו נגדה, אלא הלכה למעשה מבטאת אותה. בנוסף, יש לתהות מדוע ה'אנטי-דמוקרטיות' שמוצאים במדיניותה של יחימוביץ לא הושמעה ע"י אותם חוגים ממש בזמן שפרץ נמצא היה ביחס דומה למפלגת העבודה כשעמד בראש "עם אחד" לאחר שפרש ממפלגת העבודה.

המקטרגים ממשיכים וטוענים שעיני איננו סוציאל דמוקרט. בעוד שקצרה היריעה מלתאר 'סוציאל דמוקרטיה מהי', הישגיו של עיני כראש ההסתדרות מלמדים שדרכו הבלתי מתלהמת והמדודה הביאה לתוצאות משמעותיות הן במישור התעסקותי והן באופייה של הכלכלה הישראלית בכללותה. תמיד ילינו המקטרגים ש'אפשר יותר', אולם, הדרך הנכונה לבחון ולברר את איתנותה והצלחתה של מדיניותו של עיני היא באמצעות השוואתה להצלחותיהם של קודמיו. ללא כל צל של ספק המדיניות של עיני הביאה להצלחות רבות ומשמעותיות יותר מאשר דרכו של פרץ, קודמו בתפקיד. אכן, עיני לא צועק – אלא עושה.

הפראזות המושמעות תדיר נגד עיני מימין ומשמאל מלמדות שדווקא דרכו מצליחה להביא לתמורות של ממש, שכן הוא מפריע להמשך התבססות המדיניות הניאו-ליברלית. ואולם, אם לא עיני, נשאלת תמיד שאלת האלטרנטיבה. ואכן, בעוד שרחשו שמועות על כך שפרץ ירוץ לראשות ההסתדרות, הוחלט על ידי 'מחנה' פרץ להעמיד את איתן כבל כמועמד המפלגה. האחרון אף הודיע שהוא שוקל לרוץ ברשימה עצמאית, לא מפלגתית, דבר שבהחלט מתאים למדיניות 'מחנה' פרץ, שאף שקל לפני מספר חודשים לפרוש ממפלגת העבודה לטובת המפלגה הסוציאל דמוקרטית(!) 'קדימה'. האם כבל הוא מועמד ראוי יותר מעיני? ספק גדול. ומלמד הדבר על ה'דמוקרטיות' של כבל, שאיננו מוכן, כנראה, להמתין לתוצאות הוועידה. והרי, הוא כבר הודיע על כוונותיו. גם לכך, יגייסו הסבר במידה ויוכרע על המשך שיתוף פעולה עם סיעת 'עוגנים' בוועידה – עיני 'הביא' את אנשיו להצביע ושלי 'קנויה' של עיני ו'הביאה' את אנשיה. לפיכך, במידה וירוץ כבל ע"י 'מחנה' פרץ ברשימה נפרדת – הדבר דמוקרטי בהחלט שכן ההצבעה הייתה חוקית אבל לא מוסרית. שכן, שלי ועיני 'עובדים', כידוע, בשיטת הארגזים.

ראוי לבקר ולתהות על פירות שיתוף הפעולה בין סיעתו של עיני לבין מפלגת העבודה, אולם, ככל הנראה, כאן לא מדובר על ביקורת עניינית, אלא על התנכלות פוליטית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. נפו :

  *פיהוק*
  המאמר הזה מוצלח, אולי, בתור דוגמא לביטוי 'הפוסל במומו פוסל'.
  התייחסויות לרוב ללמה הביקורת לא עניינית, אף מילת התייחסות עניינית לביקורת.

  אם שלי הייתה מציעה שסיעת העבודה לא תציב מועמד, כדי לתמוך בעיני, אבל תרוץ בנפרד מ'עוגנים' – ניחא. אם ההצעה הייתה שהעבודה תחבור לעוגנים ותקבל בתמורה *משהו* – ניחא. אבל ההצעה היא שסיעת העבודה תעמוד לפקודתו של עיני, ולא תקבל כלום בתמורה. מאוד דמוקרטי.

 2. שי כהן :

  האם יש לאדם רז דבר מה להגיד בנושא

  המסמך השנוי במחלוקת הוא לא "של שלי" ולא "של פרץ" והבעיות בו רבות, הוא נחתם בעבר על ידי פרץ וכבל שכיום מתנגדים, ומוגש היום על ידי שלי – לדעתי ולדעת חברי ביסו"ד הוא גרוע – הסברנו בנקודות מדוע מעל פיקסלים אלו.

  האם יש סיכוי לשמוע דעתו של אדם רז (בהנחה שיש לה חשיבות) בנוגע לתוכן הדברים?

 3. רמי הוד :

  טיעון מעגלי חסר תועלת

  אפשר להמשיך לשחק במשחק הפרסונלי הילדותי הזה ולהתייחס, למשל, לתמיכתו הפוליטית של הכותב באהוד ברק, במסורת הרעיונית המפוקפקת והדתית למדי עליה הוא נשען בטיעוניו וחיבוריו השונים, ולשאר טיעונים המתייחסים לכותב עצמו.

  למעשה- זה כל מה שאפשר לעשות היות בטקסט לא עלה טיעון אחד ענייני המתייחס לנושא עצמו. מעבר לזה, אני תוהה האם הכותב ניחן בכישורים על-אנושיים בעודו מאבחן את המניע לכתיבת המסמך של יסו"ד מבלי שהוא מכיר כלל וכלל את הנפשות הפועלות ( "לא מדובר על ביקורת עניינית אלא על התנכלות פוליטית").

  אבל זה באמת לא כ"כ חשוב כיוון שלא מהכיוון הזה תבוא הישועה. ישנם "דתיים" התומכים ביחימוביץ', "דתיים" התומכים בפרץ, ו"דתיים" שיצביעו למפלגת העבודה גם אם כהנא יעמוד בראשה וימלמלו איזה משפט שניים על "ערכי תנועת העבודה".

 4. אייל :

  אין כאן עקרונות, רק בדיקת עוצמה

  פרץ מאתגר את יחימוביץ' כדי לבדוק מה גודל כוחו במפלגה בתקופה שאחרי זכייתה.
  עפ"י התוצאות הוא "ישקול את דרכו"

 5. ‘אנחנו’ ושלי יחימוביץ’ – לקראת פרק ציוני-סוציאליסטי חדש-ישן :

  […] אדם רז ואודי מנור, התומכים בח"כ שלי יחימוביץ', דנים בפרק הסוציאליסטי-ציוני ישן חדש שלה. אנו מביאים פה את תחילת המאמר. ניתן גם להוריד את כולו. זהו המאמר השלישי בסדרה. למאמר קודם […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.