חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אץ קוצץ בן קוצץ – אביב לביא פוטר ממעריב

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 29.11.11 5:15

מעריב בבעלותו של נוחי דנקנר ובעריכת ניר חפץ פיטר היום את אביב לביא.  כתב הסביבה המוערך והנשכני של העיתון
מאת: שרון שחף

היום נודע על פיטוריו של עוד עתונאי מופת ממעריב, אביב לביא, לאחר שביום ששי דווח על פיטוריה של כתבת הרווחה הותיקה והמסורה, רותי סיני. הטענה – קיצוצים. מסתבר שהצעצוע החדש של דנקנר, כדרכם של צעצועים, נמאס מהר מדי, ואינו מניב דיווידנדים כפי שהיה צפוי (רגע, דנקנר הוא לא איש עסקים מצליח? מה חשב לו? שתקשורת היא עסק מכניס?).

מסתבר שהחקיקה נגד התקשורת החופשית במדינת ישראל כבר מיושמת בשטח: אין צורך בחקיקה כדי לפטר עתונאים דעתנים, אמיצים, אידיאליסטים, פטריוטים. מילת הקסם "קיצוצים", לא תירוצים ולא צידוקים.

כעת מתחיל להיראות עולם התקשורת הישראלי כיערות הכרמל לאחר השריפה: במהירות, עורפים את ראשי העתונאים שתמכו וסיקרו את המחאה החברתית, ואת אלה שיש להם סדר יום חברתי-סביבתי מוצהר. אביב לביא היה מבקר תקשורת רהוט ואמיץ בעתון הארץ, והפך להיות אחד מכתבי הסביבה הבולטים בישראל. הוא ליווה מאבקים סביבתיים רבים, בהתמדה, בעקביות, בסקרנות ובחריצות. לא נפריז אם נאמר שמאבקים סביבתיים מצליחים לא מעט בגללו. ומה עכשיו? למעריב לא יהיה כתב סביבתי? מה זה אומר על האג'נדה של העתון? שהנושא הסביבתי-חברתי לא חשוב? שהבעלים של העתון, נוחי דנקנר, חושש מסיקור של חבריו המזהמים? אולי הוא חושש מכתבות סביבתיות לא אוהדות עליו?

כשהמאבק החברתי ירים שוב את ראשו, וזה יקרה הרבה יותר מהר והרבה יותר חזק מכפי שהממשלה סבורה, לא בטוח שיהיו עתונאים שיסקרו אותו. מסקנה: המאבק על התקשורת החופשית בישראל, על השידור הציבורי, חייב להיות אחד מדגלי המאבק המרכזיים, לצד דיור, חינוך, בריאות ועבודה.

 

שרון שחף מרכזת מאבקים סביבתיים וחברתיים

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

19 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  לחשוב שדנקנר פיטר אותם בגלל הפסדים זאת תמימות. דנקנר רגיל להפסיד. דנקנר פיטר אותם בגלל מי שהם ומה שהם כותבים. דנקנר רוצה עיתון צעצוע בדיוק כמו הארץ או ידיעות שלא לדבר על ישראל היום והוא גם ישיג אותו.

 2. ט. קוכולסקי :

  מממ... מעניין... :

  http://news.walla.co.il/?w=//1500518

 3. פלא גדול :

  לביא איננו אתרוג

  על מה בדיוק הצעקה ? אביב לביא לא מעניין אף אחד פרט לאלו שקונים ברשת ניצת הדובדבן , אין סיבה בעולם להחזיק כתב שעוסק בסביבה ובמתכונים צמחוניים .
  שיחפש לעצמו מערכת ממחוזרת שתוכל לספוג את הכתיבה המייגעת שלו.

 4. עמית :

  את "הקפיטליסט היומי" הם לא חשבו לפטר ?

  ששופכים את משנתם שטופת המוח השכם וערב עם קישור מהיר בעמוד הראשי.

  כנראה שגם את הפינה המנצחת של ד"ר גבי אביטל מומחה הסביבה שלא נותן לעובדות לבלבל אותו לא יסירו ,או שמא יהפכו אותו ל"כתב הסביבתי" החדש ?

 5. מיכל :

  לקוכולסקי

  הארץ עיתון צעצוע? לא הגזמת קצת?

 6. שושי :

  תרומתו של דנקנר למיזם "עיתון העיתונאים" – הצטרפו דרך פייסבוק.

 7. אור בשולי הענן :

  אביב שהיה וטוב שהיה

  זה היה צפוי
  אביב לא נתן לאף אחד לשנות לו את הצבע בו צבע את העובדות.בזמן שהוא צייר בשחור את הסביבה ורק על פי דעתו . נמנע מכל דו שיח עם כל פעילבסביבה ….למעט קתדרות בהם הוכתר לשביעות רצונו . במקום לדווח ולצפות מעמדת עיתונאי הוביל עצמו בכוח לשדות מוקשים .הוא עבד כלפי עצמו כעיתונאי בצורה לא מועילה לא טובה ולא אמיתית .ואני טוען שהוא סלל לעצמו דרך לניהול אחת מארגוני הסביבה.

 8. א. קוריאל :

  טוקבקיסטים בשכר

  "פלא גדול" ו"אור בשולי הענן" הם טוקבקיסטים בשכר. משרתים נרצעים של דנקנר.
  בושה.

 9. א. קוריאל :

  ועוד משהו

  הנה עוד משהו קטן שיכול להסביר את פיטוריו של אביב לביא. כתבה של לביא ב"הארץ" מ- 2001 על הכוונה למנות את ניר חפץ למנכ"ל רשות השידור:
  http://www.haaretz.co.il/misc/1.726903

 10. נילי :

  אביב לביא ורותי סיני כבר לא במעריב- זה מה שנקרא "מעריב החדש"!!! איכס!

 11. רביב נאוה :

  לקוריאל

  אני אתך לגמרי בעמדתך כלפי הפיטורים של אביב לביא ממעריב, אבל לא כל מי שכותב נגד דעתנו הוא טוקבקיסט ממומן ע"י דנקנר. האשמות כאלה, כדאי שיהיה להן על מה להתבסס. בינתיים, לכתוב שאביב לביא הוא עיתונאי לא-משהו, עדיין לא הופך אותך למשרת נרצע של דנקנר.

 12. פיטורי אביב לביא: מסמר נוסף בארון של מעריב • שוקי גלילי SR :

  […] נוספת: אביב לביא פוטר ממעריב, שרון שחף בעבודה שחורה. דנקנר בוחן קיצוצים במעריב, רועי […]

 13. איתי :

  עיתון העיתונאים – ניסו את זה קודם (שקוף) ולא הלך. לדעתי, לפחות כפתרון ביניים, המודל הריאלי היחיד הוא "ישראל מחר" – חינמון באוריינטציית סוציאל-דמוקרטית-ליברלית-קיימות שיהווה תחרות לביביתון ולקדימתון, ויתמקד בתחקירים חדשותיים שלא נעשים בכלי תקשורת אחרים מסיבות פוליטיות ועסקיות (בשביל פובליציסטיקה מובחרת אפילו לא צריך עיתונאים, יש בלוגרים מעולים, שאותם אפשר למחזר)

  אין ברירה צריך מיליונר שמאלני מחול שיחזיק את העיתון לפחות בהתחלה.

 14. ברק :

  עיתון מודפס עם אגנדה סביבתית זה קשקוש

  כמה צריך להיות צבוע וטיפש עיתונאי שמפרסם עאלק אגנדה סביבתית ומתפרנס מעיתון מודפס על נייר לא ממוחזר

 15. אורלינג :

  יא, "ישראל מחר" זה מבריק ! :)

  אהיה מוכן לכתוב

 16. יעל :

  ישראל מחר - מבריק!

  ואני דווקא סבורה שאביב לביא הוא עיתונאי רציני, יסודי, מעמיק ומסור. הכתיבה שלו מבוססת על ידע עצום ותחקיר יסודי, ואם מישהו חושב שאיכות הסביבה היא משהו שמעניין את לקוחות ניצת הדובדבן הוא טומן את ראשו בחול. הסכנה האקולוגית היא המקור לרוב הבעיות הכלכליות והחברתיות בעולם היום.

 17. איתי :

  תודה על המחמאות לגבי השם של העיתון.

  הבעיה היא לא השם אלא המיליונים שצריך כדי להקים אותו.

  אני לא רואה איך קואופרטיב של עיתונאים עניים מרים סכום כזה.

  אני לא רואה איך סכום כזה מגיע מהתרמה של מאות אלפי המשתתפים בהפגנות המחאה (מה שגייסו שם מהציבור לא היה מספיק לשלם שכר שנתי של חמישה עיתונאים).

  אני לא רואה איך סכום כזה מגיע מתקציבים של ארגונים חברתיים, שהחרב מתהפכת מעליהם.

  אם מישהו פה יודע איך לגייס כספים ממיליארדר, הייתי מנסה את הבחורצ'יק הזה http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/205/514.html

 18. איתמר כהן :

  כמה הערות לכתבה ולתגובות שמעלי

  א. אביב לביא הוא עיתונאי מעולה (ג"נ – הוא כתב עלי בעבר בטורו ב"מעריב"), והפיטורים שלו הם מהלך מטופש ומצער.
  ב. הטענה כאילו בעקבות הפיטורים "לעיתון לא יהיה כתב סביבתי" – שגויה. ב"מעריב" כותבת יעל דראל, הכתבת הסביבתית המצויינת שהגיעה מ-YNET. בכל שנותיו ב"מעריב", לביא תפקד כפרשן סביבתי – כשלצידו היו, ונשארו, כתבי סביבה, שעסקו בסיקור השוטף.
  ג. ברק – הטענה כאילו "עיתון מודפס הוא לא סביבתי" לא לגמרי מדוייקת. לא בטוח שהאלטרנטיבה – האינטרנט – היא עדיפה. כשלוקחים בחשבון את הנזק הסביבתי הכבד שנגרם בשל ייצור והפעלת מחשבים ושרתים, יתכן ש"עבודה שחורה" האינטרנטי, למשל, גורם יותר נזק סביבתי מזה שהיה נגרם אם היו מדפיסים ומפיצים אותו
  ב-3,000 עותקים.
  ד. כפי שציין איתי, קשה מאוד לגייס את הסכומים הנדרשים לצורך "עיתון עיתונאים" רציני. פתרון (מאוד) חלקי הוא, שאנשים שעושים עבודה מצויינת, יתפרנסו מתחומים משיקים, כמו העברת הרצאות; ליווי מאבקים סביבתיים (כפי שעושה שרון שחף); עריכת דין תוך התמחות בנושאים רלבנטיים (כמו שעושה יונתן קלינגר) וכו'.

 19. יואל - סוסיתא :

  עצוב פעמיים - סגירת המדור והפיטורים

  ' סביבה ירוקה', המדור היחיד שהייתי בטוח שאקרא בכל סופשבוע. ללא המדור אחליף עיתון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.