חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קופת חולים חמישית – רפואה לעשירים בלבד

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 22.09.08 6:05

שר האוצר רוני בר-און רוצה להכניס לחוק ההסדרים סעיף לבחינת הקמת קופת חולים חמישית. הנימוק: קופה נוספת תוזיל עלויות. המטרה: הפרטת מערכת הבריאות. התוצאה: רפואה לעשירים. מסקנה קשה משיחה עם ד"ר דני פילק מארגון "רופאים לזכויות אדם"

מאת: דפנה יעקובוס

אישה מגיעה עם ביתה בת הארבע לבית החולים כשהילדה קודחת מחום, מכיוון שאין לה ביטוח בריאות בית החולים מסרב לטפל בה ומפנה אותה לבית חולים אחר. האישה מתחננת שיטפלו בביתה אך ללא הועיל, והילדה מתה לפני שאימה מספיקה להגיע לבית החולים השני. זקן בן 79 עובד בניקיון סופרמרקט מכיוון שביטוח הבריאות לא מכסה את תשלומי התרופות שהוא ואשתו זקוקים להם. אדם שנקטעו לו שתי אצבעות ואין לו ביטוח בריאות קיבל שתי אפשרויות: חיבור מחודש של הקמיצה ב 60,000 דולר או של האמה ב 12,000 דולר. אלה קצת מסיפורי הזוועה אותם תיעד הבמאי המתריס מייקל מור בסרטו "סיקו" המתאר את תחלואי מערכת הבריאות האמריקנית, המתנהלת בידיים פרטיות.

אם אכן יקיימו אנשי האוצר חסידי ההפרטה את חזונם, זהו הפרומו למה שהולך לקרות בקרוב אצלנו.

קברניטי האוצר, ובראשם השר רוני בר און, מעוניינים לנווט את ספינת הבריאות לכיוון השוק הפרטי ודוחפים להקמת קופת חולים חמישית, למרות התנגדותם של גורמים במשרד הבריאות. אנשי משרד הבריאות מתריעים כי מהלך כזה עלול להטביע את הספינה כולה ויהווה ירייה ברגל לחוק בריאות ממלכתי ,שנחקק ע"מ לקדם שוויון בשירותי הבריאות בין השכבות באוכלוסיה. הממשלה כבר קבעה כי יש להקים קופת חולים חמישית אך במשרד הבריאות לא מקדמים את העניין, ולכן החליט רוני בר און להכניס לחוק ההסדרים סעיף הקובע כי תוקם ועדת היגוי חדשה לבדיקת הנושא, על מנת לקדם אותו במהרה.

נראה שרוני בר און להוט להפריט את מערכת הבריאות, והלהט והתשוקה להפריט את כל מה שנקרא בדרכו מסמאת את עיניו מלראות כמה נתונים חשובים. הדוגמא בה פתחתי את הכתבה ממחישה כיצד מתנהלת מערכת בריאות פרטית בארה"ב. ההשוואה בין מע' הבריאות בארה"ב לבין המערכות הציבוריות באירופה מלמדת שלמערכת בריאות פרטית חסרונות רבים אל מול מערכת בריאות ציבורית. מערכת הבריאות האמריקנית היא בעלת הפערים הגדולים ביותר בנגישות לשירותי בריאות, משמע: אתה עשיר- תהיה בריא, אתה עני- אכלת אותה. הפערים גדולים מצד אחד, ומן הצד השני, התפוקות נמוכות.

"ההישגים של מערכת הבריאות הציבורית בארה"ב פחותים מאלה של מדינות מערב אירופה" כך הסביר לי ד"ר דני פילק, יו"ר ארגון "רופאים לזכויות אדם". "המערכת הפרטית היא עשירה יותר אך יעילה פחות ומספקת תפוקות נמוכות בהשוואה למערכות ציבוריות. בארה"ב כ-20% מההוצאה הלאומית מופנית להוצאות אדמיניסטרטיביות של המערכת או לרווחי החברות בהשוואה למדינות אירופה, בהן ההוצאה הלאומית היא לא יותר מ5%."

בנוסף, דו"ח של אגודת הרופאים האמריקנית מראה כי ברשימה ארוכה של מחלות קטלניות כמו סרטן, מחלות לב ומחלות דם ישנם יותר אמריקאים חולים מאשר בריטים, ותוחלת החיים בבריטניה ארוכה יותר. הדו"ח מספר גם כי בארה"ב תמותת התינוקות הגדולה בעולם.

הכוונות החיוביות העומדות מאחורי הקמת קופת חולים חמישית, שהן חיסכון כסף לקופת המדינה וייעול המערכת לא יושגו על ידי הקמת הקופה החמישית מכיוון שמה שעלול לקרות בפועל הוא עומס יתר על הקופות האחרות. היכולת של הקופה החמישית להציע מחירים זולים יותר יהיה כתוצאה מתמהיל מבוטחים זול יותר, משמע: הצעירים והבריאים.

"אין צורך לייעל את המערכת", כך אומר ד"ר דני פילק, "כאשר משווים את ההוצאה הלאומית לנפש עם מדינות אחרות מגלים כי מערכת הבריאות בישראל נותנת שירותים ברמה גבוהה. המערכת אינה בזבזנית ואף לא יקרה במיוחד, בעיקר בהשוואה למערכת האמריקנית.כך מראים הנתונים: בישראל המערכת מוציאה כ-8% מהתל"ג ובארה"ב קרוב ל16%."

כבר היום חלוקת התקציב הממשלתי בין הקופות אינה שוויונית מפני שהיא מביאה בחשבון את מספר המבוטחים ולא את ההרכב שלהם- קופה בה יותר חולים זקנים או כרוניים לא מקבלת תוספת על כך.

אותם חולים זקנים וכרוניים שאינם נוטים להיות הרפתקנים ,לא יהיו אלה ש"יקפצו על העגלה" של הקופה הצעירה והחדשה. הניסיון מוכיח שחולים כרוניים וזקנים הם אלה הנוטים להישאר בקופות הותיקות ואילו הצעירים והבריאים הם אלה שככל הנראה יעברו לקופה החדשה ובכך יגדילו את הנטל על הקופות הקיימות.

כבר ב1995, אחרי שנחקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי, סבתי היקרה כעסה מאוד על ח"כ חיים רמון, יוזם החוק, מפני שבכך שהסדיר את קיומן של קופות אחרות גרם לכך שהיא נותרה בקופת חולים כללית "לבד עם כל הזקנים.." לדבריה. היא עצמה הייתה אז כבר בשנות השמונים לחייה.סבתי נפטרה בינתיים, כך שרוני בר און הצליח לחמוק מחרון אפה, אך אותה התופעה ככל הנראה תחזור על עצמה ביתר קיצוניות עם הקמת הקופה החמישית.

החשש במערכת הבריאות מכך שהקופה החדשה  תהיה לשכבות החזקות של האוכלוסיה מתבססת גם על העובדה שמשרד האוצר מציע לגוף שיפעיל את הקופה את האפשרות להתחיל על בסיס אזורי ולאחר מכן להתרחב. דבר זה מרגיז את הבכירים במערכת הבריאות, מפני שהממשלה נוטה להאריך את תקופות החסד הניתנות לגופים חדשים ותהיה סלחנית כלפי הגוף המפעיל את הקופה אם יחליט לדוגמא לפתוח  את הסניף  הראשון שלו ברמת אביב ולאט לאט ייעתר ויפתח עוד סניף בעוד איזור מוכה עוני דוגמת קיסריה וסביון.

הקופה החדשה תהווה גם טפיל בנושא התשתיות, מפני שהיא תהיה פטורה מהשתתפות בהשקעה בתשתיות ובהשקעה בהשבחת כוח אדם, וכך תוכל הקופה החדשה "לגנוב" מהקופות הותיקות את הרופאים שהוכשרו על ידן הישר מין המוכן ובכך בעצם תסבסד הקופה הציבורית את הפרטית.

קופה חדשה עלולה גם לפגוע באמון הציבור במע' הבריאות שגם כך הוא, אעפס, לא בשמיים. קופה פרטית משמע עסק כלכלי והיא רואה לנגד עיניה רווחים ולא בני אדם, שהם אלה שצריכים להיות במרכז כשמדובר בגופם ובבריאותם. בארה"ב לדוגמא, צריכות חברות הביטוח לסרב ל10% מהטיפולים כדי לשמור על רווחים וכך חולים רבים לא מקבלים את הטיפול המגיע להם כדי שהחברה הפרטית תמשיך להרוויח.

הנימוק שקופה נוספת תחסוך לקופת המדינה גם הוא אינו ודאי כלל מפני שפחות מבוטחים אינו אומר פחות מתקנים- אם להשתמש בדימוי מעולם החינוך, פחות תלמידים בכיתה זה לא אומר שהמורה לא צריך להגיע ולא אומר שסוגרים את הכיתה. המתקנים עדיין יפעלו והרופאים עדיין יעבדו, ולכן רוב הסיכויים שלא יהיה חיסכון של ממש.

למערכת הבריאות עדיין בעיות רבות, הזקנה הידועה השוכבת במסדרון (היא שוכבת שם כבר הרבה מאוד זמן..), המאבק החוזר ונשנה על סל התרופות וחוסר השוויון בין המרכז לפריפריה.

"למערכת הבריאות כיום אין תוכנית לטווח הרחוק לשיפור המערכת" כך ד"ר דני פילק, "יש צורך בבניית מנגנונים שישוו בין המרכז לפריפריה, יש צורך לשפר את הרפואה המונעת בישראל, ישנה בעיה של כוח אדם ובעיות רבות נוספות, אך אף אחת מהן לא תיפתר על ידי הקמת קופת חולים חמישית".

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  פקידי האוצר פועלים להפרטת שירותים חברתיים, והפעם -הבריאות. הם עושים זאת באמצעות חוק ההסדרים. על חברי מפלגת העבודה לדאוג להוציא עניין הקמת קופת חולים חמישית מחוק ההסדרים.

 2. איתי :

  תודה על מאמר מעולה

  אני מסכים שההחלטה צריכה לעבור דיון מעמיק בכנסת ולא לעבור במחטף חוק ההסדרים.

  אם יש לך עוד ציפיות מחברי סיעת העבודה דווקא שידרגו נושא "לא סקסי" כזה גבוה בסדר העדיפויות שלהם במאבקים מול האוצר וקדימה – אשרייך. אני מוכן להתערב שחלק גדול מהם בכלל תומך בהצעה (קולט אביטל נלחמה בבן יזרי בנושא ביטול ביטוחי הפלטינה)

  נראה לי שבמאבק כזה יש טעם לפנות לכל חברי הקואליציה (כשנדע מי בקואליציה – ואז אולי יהיה מאוחר מדי)

 3. עמית-ה :

  א. מסכים אתך בכל.
  ב. צרילך להוסיף שמדובר בקופה לצרכי רווח.

  ברגע שמכניסים גוף שאיננו מלכ"ר למערכת שירותים, אנחנו (המדינה) מחוייבים ע"פ הסכמי גאט"ס לתת גם לגופים בין לאומיים לתת שירותים בישראל.
  כלומר קופ"ח חמישית היא בעצם פתח לאין סוף גופים שייתנו שירותי בריאות בישראל.
  אם מסתכלים מה קורה בשוק המקררים (סתם דוגמא) ברור שהרופאים ונותני שירותי בריאות אחרים יהיו זולים-תוצרת העולם השלישי (כנראה סין).
  כלומר אנחנו נראה לא סתם קופה נוספת כי אם חוקי הג'ונגל ב"שוק" הבריאות. התוצאה תהיה זהה למכירת תרופות ללא מרשם בסופר-מרקטים = עלית מחירים וירידת איכות.

 4. דליה :

  עמית
  מספר בתי ספר, רשתות חינוכיות, עמותות חינוך הפכו ממלכ"רים לחברות בע"מ, האם המשמעות היא פתיחת המוסדות האלה לגופים בינלאומיים לפי הסכמי גאט"ס?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.