חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוק ההון, לא לחינוך פיננסי – זו אחיזת עינים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 28.11.11 5:59

הצעות שנידונות , כנראה, בחוגי האוצר ובמקומות נוספים, מתכווננות ליצירת באז שבו ידגישו את חשיבות החינוך הפיננסי*.  אדם ניצב בפני ההחלטה החשובה בחייו (כך אמר אחד המופקדים על העניין) ואינו יודע להחליט.  בעצם יש כאן "תרגיל" של הסתלקות הממשלה מאחריותה בעוד תחום: "לא הבנתם שעושקים אתכם, תאכלו אותה"
מאת: יוסי לוי

כתב כלכלי, כלכלן שעובד בבית השקעות ובכיר במשרד האוצר נפגשו באולפן הרדיו.

נשמע כמו התחלה של בדיחה גרועה, אבל זה קרה באמת, ביום חמישי האחרון (24.11.2011), בתכניתה של קרן נויבך "סדר יום" ברשת ב'. והבדיחה באמת גרועה, והיא על חשבון כולנו.

הדיון בתכנית זומן בעקבות ה"תספורת" האחרונה שהציע יצחק תשובה למחזיקי אגרות החוב שלו, "המשקיעים המוסדיים", שהם בעצם קרנות הפנסיה וקופות הגמל וקרנות ההשתלמות של כולנו.

המרואיינים היו כתב דה-מרקר רותם שטרקמן, יובל בן-זאב, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות כלל פיננסים, ואליאור גבאי,  סגן הממונה על שוק ההון במשרד האוצר. תוכלו להאזין לדיון בקישור הזה, ואני ממליץ לכם לעשות זאת, כיוון שאני מתכוון להתמקד רק בחלק מהדברים שנאמרו.

כל שלושת הדוברים חזרו על שלוש מהמנטרות העיקריות של מאמיני דת הניאו-ליברליזם מיסודו של מילטון פרידמן: כספי החסכון/פנסיה של הציבור חייבים לזרום לשוק ההון, דמי הניהול הגבוהים הם לא גזירת גורל – אם החוסכים יתמקחו אז דמי הניהול יירדו, והעיקר – לו היה הציבור מקבל חינוך פיננסי ראוי, אז המון רעות חולות היו נחסכות מאיתנו, ובפרט תופעות כמו "תספורת" למשקיעים ודמי ניהול מופקעים בקרנות הפנסיה והגמל.

כל שלוש המנטרות הן רק מנטרות, כלומר מילים שנחשבות לבעלות יכולת להשפיע על התודעה, ולצערנו הן אכן משפיעות. אני מתכוון לדון רק במנטרת החינוך הפיננסי. לו היה כאן חינוך פיננסי לכל, "הכלכלה שנעצב עבורנו ועבור ילדינו תהיה מוצלחת יותר", כותב שאול אמסטרדמסקי, עיתונאי שאני מדרך כלל מעריך את דעותיו, אבל לא הפעם. ממשלת ישראל כל כך מכירה בחשיבותו של החינוך הפיננסי, עד כדי כך שהיא עצמה מתכוונת לפתוח במשרד האוצר "מחלקה להקניית השכלה פיננסית לבני נוער, זוגות צעירים, מבוגרים, קשישים ועוד" (למה בעצם? השוק לא יכול לעשות את זה?).

האמת היא שחינוך פיננסי הוא פשוט עוד סוג של הפרטה, כלומר התנערות הממשלה ממחוייבותיה לאזרחים, והעברת האחריות למישהו אחר, במקרה זה האזרחים עצמם. טייקונים ובתי השקעות שדדו את הפנסיה שלך? "זו אחריותך, ותוצאה של החינוך הפיננסי הלוקה בחסר שלך. אנחנו רק הממשלה, אנחנו לא אחראים".

אמנם אין ספק שתוספת השכלה, אפילו בתחום הפיננסים, אינה דבר רע לכשעצמו. אבל האם בעולם שבו הציבור "מחונך פיננסית", טייקונים לא יעזו לנסות (ולהצליח) להתנער מחובות? מוסדות פיננסיים כגון בנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות לא יפקיעו את מחיריהם? וקרנות הפנסיה שלנו יפסיקו להתייחס להשקעות מפוקפקות כאל השקעות חסרות סיכון (תשובה לא נתן בטחונות כנגד ההלוואות שלקח מקרנות הפנסיה באמצעות אגרות החוב שלו)? אני בספק אם זה יקרה, כיוון שהסיבות לכל התופעות האלה, ואחרות, הן הרבה יותר עמוקות.

האמת היא שכלכלת "שוק החסכון" היא כלכלת ג'ונגל. כל אחד מנסה לקחת את כל מה שהוא יכול, ולעזאזל השאר. ומי שיש לו יותר כוח, גובר. כל מנהלי בתי ההשקעות וכלכלניהם, שחינוכם הפיננסי הוא בודאי לעילא ולעילא, גובים מלקוחותיהם דמי ניהול מופקעים כי הם יכולים. להתמקח? הצחקתם אותי. ניסיתם פעם להכנס לסופרמרקט ולהתמקח עם מנהל הסניף על מחיר הגבינה? אז זהו. ההבדל הוא שגבינה אפשר לא לקנות זמן מה, אבל כולנו מחוייבים על פי החוק לקנות חסכון פנסיוני. האם ציבור "מחונך פיננסית" יגרום למנהלי קרנות הפנסיה והגמל להשקיע את כספי החסכון בנכסים קצת פחות מפוקפקים מאגרות חוב של דלק נדל"ן? איזה אינטרס יש להם לא לקנות מתשובה אגרות חוב? מה גם שאגרות חוב אלה זוכות, עדיין, לדרוג AA מחברות דירוג האשראי, אותן חברות שדירגו את משכנתאות הסאבפריים בארה"ב כהשקעות ברמת בטחון גבוהה ביותר? ובכלל, קרנות הפנסיה והגמל מחוייבות להשקיע את כספנו בשוק ההון הבעייתי של ישראל, וזאת על פי המנטרה הראשונה. אם לא יקנו מתשובה, יצטרכו לקנות מבן-דוב. האם הטייקונים, תשובה, בן-דוב וחבריהם, יתחילו לעמוד פתאום בהתחייבויותיהם, ולהחזיר לציבור את הכספים שלוו ממנו, עם הריבית? רק אם יכריחו אותם לעשות את זה.

יש הבדל מהותי בין ג'ונגל לבין מדינה מתוקנת: חוק. כל עוד חוקי המדינה יאפשרו לטייקונים ולמוסדות הפיננסיים (שרובם בבעלות טייקונים למיניהם) לשדוד את הציבור, הם ימשיכו לשדוד.

יש דרכים להלחם בתופעות שהוזכרו: מחירים מופקעים? פיקוח על מחירים. שמיטת חובות? רק בליווי פשיטת רגל, בבקשה. כספי חסכון מופנים שלוק הון עתיר סיכונים? אפשר לאפשר להם לזרום גם להשקעות פחות מסוכנות, ואף ליצור עבורם מטרות השקעה כאלו (למשל, אגרות חוב שתנפיק הממשלה, שתשתמש מצידה בכספים להשקעה בתשתיות המדינה, במקום לבניית קניונים במזרח אירופה, או פשוט למינוף שיאפשר לרכוש חברה ולחלוב אותה).

אבל כדי שכל הדברים האלה יתקיימו, צריך שהממשלה תכיר בכך שתפקידה הוא לשמור על האינטרסים של אזרחי המדינה, במקום לצפות מהצד, לגלגל עיניים, ולומר לנו "אילו היה לכם חינוך פיננסי הכל היה יותר טוב". צריך שהממשלה תכיר באחריות שמוטלת עליה, ולא תגלגל אותה לכל מי שרק אפשר.

לשם כך, עלינו לומר בקול רם וברור "לא" לחינוך הפיננסי. עלינו לומר לא גם להפרטה הזו.

ד"ר יוסי לוי הוא מתמטיקאי וסטטיסטיקאי, כותב הבלוג "נסיכת המדעים"

_____________________
* הערת העורך: כנראה שמתכוונים ל"השכלה פיננסית", אוי ל"חינוך" שיהיה "פיננסי"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. נמרוד :

  הפנסיה של סבא וסבתא

  שלום ילדים, הפנסיה של סבא וסבתא הושקעה בבורסה. היה משבר כלכלי וצריך להגדיל את ההכנסות של קרן הפנסיה שהפסידה כמה עשרות מליארדים.
  מה נעשה?
  נשקיע במניות שורט ונהמר נגד היורו. כך נעלה את הקרן ובדרך נמוטט כלכלה של 17 מדינות באירופה.
  http://hug.yesod.net/?p=628

  יוסי, תודה על פוסט מעולה

 2. נמרוד :

  הפנסיה של סבא וסבתא

  הפנסיה של סבא וסבתא הושקעה בבתים בדטרויט, מישיגן והפסידה הרבה מאוד כסף.
  יש לכם אפשרות לעבור לקרן פנסיה סולידית או להרוויח מלאןתלאפים אם תעברו לקרן שתשקיע בשורט המהמר נגד היורו.
  כך הקרן תחזור לסורה, סבא וסבתא יחייכו – ואתם תהיו אחראים בעקיפין למשבר כלכלי באיחוד האירופי, ביטול מטבע היורו, אבטלה וקריסת האיחוד של 17 מדינות באירופה.
  אבא עני זה מצוין, אבל לא מספיק
  http://hug.yesod.net/?p=628

  יוסי, תודה על פוסט מעולה

 3. מיכאל לינדנבאום :

  אין "שוק פיננסי"

  אבל יש את ביזת הפנסייה והחסכונות של הציבור.
  זאת גם הסיבה הראשונית שביבי הלאים את קרנות הפנסייה הוותיקות שנשענו על איגרות חוב ממשלתיות יעודיות שהעניקו לציבור פנסייה בטוחה ולחברות תשתית כמו חברת חשמל את המסד הפיננסי לבנות תחנות כח ולתחזק רשת לתפארת בהוצאות מימון נמוכות הודות לאג"חים הייעודיות.

 4. דקל-דוד עוזר :

  התנגדות לחינוך פיננסי היא דת שקר

  חינוך פיננסי הוא חובה חברתית. המנגנון המוניטורי הוא חלק מחופש הפרט, אלא שהוא מייצר רובד נוסף המאפשר עושק וטעויות החלטה.

  העושק הוא במתן מלוא הסיכויים למקבלי הלוואות (בעלי הון) ולא לחלק את הסיכויים גם למי שעובדים כדי להחזיר את ההלוואה של אותו בעל הון (העובדים), כלומר: השותפים שותפים לסיכונים ולא לרווחים – זה עיוות וזה עושק בכללי המשחק.
  בעניין זה כתבתי מאמר שפורסם כאן וקרא לרפורמה קניינית:
  http://www.blacklabor.org/?p=36088

  לגבי החינוך הכלכלי, זה ממש לא הפרטה. לשלוח בן אדם לעולם בלי ללמד אותו ללכת זו בגידה בתפקיד ההורות. אם נביא ילד עם השכלה של לפני 1,000 שנה הוא לא יסתדר 10 דקות בעולם של היום.
  אותו הדבר בנושא החינוך הפיננסי. זה חלק מהכישורים שחייבים להקנות לבני נוער. זה בכלל לא קשור לסוגייה שלבחירה יש עלויות ולפעמים ליישר את השוק באופן מלאכותי (נניח קביעת סכום עמלות פיקס בחוק) יוצר תוצאה יותר טובה ממנגנוני השוק שמחייבים להתווכח כל היום ולעמוד על המשמר כי כל אחד רוצה לדפוק אותך (ולא דיברנו על ההשכלהות החברתיות של הדבר הזה).
  התפקיד של הזרם השפוי הוא לדרוש חינוך כלכלי הכולל את טעויות ההחלטה ולדרוש שהכלכלה תביא בחשבון את טעויות ההחלטה.
  גם בעניין זה כתבתי כאן מאמר
  http://www.blacklabor.org/?p=38357

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.