חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק לשון הרע – חוק רע בכל לשון

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 28.11.11 3:40

הדיון המחודש בחוק לשון הרע מביא את דקל דוד עוזר להרהר במקורו של החוק שלדברי המחבר הוא בעצם "חוק הכבוד"


מאמר זה נכתב באיחור רב, של כמה שנים לפחות, אלא שההקשר החברתי שבו מנסים להגביר את הסנקציה בחוק איסור לשון הרע מחייבת לומר באופן ברור: החוק המוצע היום הוא תוצאה של מערכת חינוך ומערכת משפט קלוקלת אשר הצליחה לעשות הישג חסר תקדים: להשריש תרבות כבוד בישראל.

תרבות כבוד, למי מכם שלא ממש יודע, היא הכינוי לתרבות שבה רוצחים על מנת לשמור על כבוד המשפחה, לנשים אין זכויות וההדוניזם שולט. כל אדם סבור שזכותו המלאה להרגיש טוב וצריך להתחשב "ברגשותיו".

אולי תאמרו לעצמכם – "נכון, למה לא להתחשב ברגשות?" בוודאי חלקכם זוכרים את הויכוח המהותי סביב רצונה של פרידה לקרוא את ספר התנ"ך בשירותים, והתנגדותו של המשתתף הדתי לעשותה כן.

"תתחשבי ברגשותיי" הוא אמר וכך ניסה לכפות את אורח חייו על חייה של פרידה. מה שהוא התכוון לומר הוא "כשאת מתנהגת באופן ששונה ממני זה פוגע בי" – והרי "רגשות" אלו הן שיא החוצפה, שיא היוהרה ואותם צריך לעקור מן השורש. טענות מן הסוג הזה הן הבסיס לדיכוי וכפייה, אבל פה בישראל ה"לא נעים" גובר על כל דבר אחר, גם אם זה אומר שאפשר לכפות על אנשים אורח חיים

כמובן שפרשה כזאת לא עברה וכבר הוגשה תביעת לשון הרע מחוץ לבית האח הגדול כנגד קשת ופרידה עצמה – פגעה ברגשותינו. השפילה את אורח החיים הדתי; יש מי בציבור הדתי שמתנגד לדפוס ההתנהגות הנלוז הזה אבל קולם מושתק.

אני רואה את היום שבו יגיע אח של מישהי מתרבויות מסויימות בישראל ויגיש נגדה תביעה על סכום של 3,500,000 שקלים על פגיעה בכבוד המשפחה. כך ייראה כתב התביעה:

"אצלנו בתרבות שלנו, אישה המעוניינת להיות דוגמנית/יוצאת לתל אביב/יוצאת עם יהודים משפילה לא רק את עצמה, אלא גם ובעיקר את בני משפחתה. כל אחד ואחד מבני המשפחה מחויב לשמור על כבודו הקדוש, ובלשון בית המשפט "אין לאדם דבר מלבד כבודו" והרי כבוד הגיע לרמה של זכות חוקתית! על פי מנהגי העדה הפיצוי הראוי במקרה כזה הוא שאנו מחזירים את כבודנו על ידי לרצוח את אותה פוגעת וקוברים אותה בפרדס מרוחק, אלא שמכיוון שאנו חיים בתקופה מכובדת אנו תובעים אותה כבני תרבות בבית המשפט הנכבד על שווה ערך לנזק, שווי חייה, 3,500,000 ₪".

נשמע לכם מופרך? חכו חכו.

חוק איסור לשון הרע הקיים כבר היום, זה עם הפיצוי ללא הוכחת נזק של 65,000 שקלים או 130,000 אם זה "עם כוונה לפגוע", כבר הוא חוק הזוי שגורם לאנשים לחשוב שאפשר לעשות הוקוס פוקוס ולקבל 50,000 שקלים בבית המשפט. חוק רע המעודד תביעות פיקטיביות, אינו מבחין בין דעתו של אדם ומעודד מלחמת אחים על בסיס כספי ומחוק שאוסר לשון הרע הוא הופך להיות חוק חובת לשון הטוב, או יותר נכון חוק הכפייה התרבותית.

למה כפייה תרבותית שאלתם? מי קובע את לשון הטוב שאלתם? נכון, אותם בני התרבות השלטת. אלו שלא מוכנים לשים את מרגלית צנעני או אייל גולן בסלון שלהם כי זה בידור ולא תרבות; ז'רגון שלם עם הרבה הומור בתרבות אחת הופך להיות ביזוי כבוד בתרבות אחרת ולא צריך להרחיב כאן כדי להבין את כוונותיי.

וכך הצליח חוק קטן אחד בישראל להשריש תפיסה שמי שמתנהג "לא יפה" צריך לשלם סכום של 50,000 שקלים ללא הוכחת נזק וללא קשר למידת השתכרותו, אין ספק כי הכבוד הופך להיות בסיטואציה כזאת ערך "קדוש" (המשמעות של קדוש על פי החוק הישראלי היא: "קרדום לחפור בו").

אל תאשימו את יריב לוין שהוא ממשיך בהיגיון החולני שהתחיל בן גוריון והמשיכו בו חברי כנסת רבים לפניו. הוא אולי לא מתקן עולם, אבל את זרעי החורבן לא הוא טמן באדמה.

סלחו לי אבל אני חייב לסיים את המאמר כי הגיע לקוח שרוצה לתבוע את צה"ל על כך שהכריחו אותו לשמוע שירת נשים. אני מכין תביעה. פגעו לו בכבוד.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. sonia tania cohen :

  דקל כתבה מאלפת אם כי צינית לטעמי

  דקל קראתי בעיון והסכמתי איתך למרות הלשון הצינית עד מאוד בה השתמשת.
  אבל דחילק איך אתה משווה מקרה פרידה ליתר המקרים שהעלית.
  יש להתחשב ולכבד רגשות ולהכניס ספר תנ"ך לשירותים זה חוסר רגישות והתחשבות לא רק בציבור דתי.
  מקרה פרידה היה התעללות ונקמנות וחבל שבכתבה כה מאלפת אתה מוצא לנכון להביא לדוגמא את הדבר המכוער וכן גם השולי הזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.