postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בבית המשפט העליון צריך איזון דמוגרפי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בבית המשפט העליון צריך איזון דמוגרפי

נושאים זכויות אדם, משפט ופלילים, פוליטי, פוליטישוק ב 27.11.11 6:00

בבית המשפט העליון צריכים לשבת שופטים מכל מגזרי האוכלוסיה, משום שדרכי החשיבה של אנשים נטבעות בהם בהקשרי הסביבה התרבותית שבה גדלו. זה לא עניין של ייצוג אלא של עשיית צדק פשוטה כמשמעה, זה ועוד כמה עניינים שאינם זוטות
מאת: הני זובידה

תמונת מראה – או משפט כפרקטיקה פוליטית

זה כמו גלגל, אתה מתחיל להאמין בזה בשלב כלשהו, עד שאתה קולט זה הכול גבב של שקרים שמבוסס על הפחדה וניסיון לגרום לך לקבל את המערכת הגזענית כמות שהיא.
דוגמא? בבקשה.
בהרצאות שאני נותן לילדים בעיקר בשכונות מוחלשות אני נוהג לשאול, "תגידו מה תעשו כשתגדלו?" והתשובות בד"כ נעות סביב: "נעבוד קשה, נשקיע ואז נצליח…" ואני שואל, לתומי, "נצליח מה?" והם עונים כמעט כמקהלה "לצאת מכאן!" ואז אני קורא, "רגע – – רגע, מה זאת אומרת? שההורים שלכם לא היו מספיק טובים? שהסבים והסבתות שלכם לא היו מספיק טובים? או שהם לא עבדו מספיק קשה? דממה. פרצופים המעידים על תרעומת, ואז צעקות! "מה פתאום" "הם מצוינים" ועוד…אבל התובנה כי שיח של מצוינות (מריטוקרטיה) הוא שיח שקרי היא עדיין רחוקה, אבל פסע אחר פסע אולי נגיע….

אז למה הסיפור? נו ובכן, עד שלא התחיל רעש האלוהים, מכובדינו, חברות וחברי ועדת המינוי לשופטי בית המשפט העליון, כולל נשיאת בית המשפט העליון הרחומה והחנונה, לא חשבו כי יש בעיה עם העובדה המאוד זניחה כי בבית המשפט העליון לא תשב או ישב אף שופט/ת ממוצא מזרחי! כמובן שיש טיעונים מאוד רציונליים וברור לעניין: כמובן הטיעון שעומד ראש בין ראשונים הוא הטובים מגיעים….את זה אני אפילו לא מכבד בתשובה.

טיעון שני הוא: למה לקבוע מכסות? זה דופק את המזרחים, תנו לטובים לעלות ונסתדר. כמו גם: מה אתה מוכן שרופא שקיבל את ההסמכה בכירורגיה על תקן "הכירורג המזרחי" או "הכירורג הערבי" יטפל בך? כאילו שמשפט הוא רפואה והכול נפסק באותה הדרך כמו שכול ניתוחי הלב הפתוחים נעשים באותה צורה. וכמובן אז מטבלים, מה אם יהיה שופט מזרחי הוא יפסוק לטובת מזרחים יותר? לא הוא לא, אולם היות ויש צורות חשיבה חברתיות תרבותיות שונות, חשוב לתת ייצוג לכל אלו במערכת המשפט ולא להשאיר אותה בידי חבורה של בוגרי החוג למשפטים משכונת רחביה בירושלים שמעברים ביניהם את המושב כירושה.

כמובן, שאם זה היה כל הטיעון שלי , מקומו של הטור לא יכירנו תחת הכותרת פוליטישוק, אז מה פוליטי בכול העניין? ובכן החלק הפוליטי נעוץ בעובדה שבית המשפט העליון הוא בשר מבשרה של האליטה בישראל ומשחק את המשחק הפוליטי כבר כמה עשורים! היתרון שלו היה נעוץ בעובדה שהוא במשך שנים הצליח לחמוק מתחת לרדאר ולזכות בתמיכה ציבורית די גבוהה, עד שהוא התחיל לגלות עוינות כלפי מזרחים וחרדים.  בשלב זה החלו ניצני ה"מרד" נגד הניסיון של בית המשפט העליון ומערכת המשפט הישראלית להפוך לקול במערכת הפוליטית הישראלית.

להזכירכן, בית המשפט העליון אינו גוף נבחר על ידי הציבור ואין לו שום סמכות לחוקק או לבטל חוקים! אין כזו אינסטנציה בישראל! בישראל יש את הגוף המחוקק שגם אם אוהבים אותו וגם אם לא, הוא הגוף הנבחר הלגיטימי היחידי שיכול לחוקק בישראל. כשהחליטו בבית המשפט העליון כי יש להם הסמכות להתערב בחקיקה של נציגי ציבור נבחרים כל העניין עבר לפסים של מלחמה כוללת וחזיתית. כולנו זוכרים, חלקנו מתגעגעים לימי "פרידמן (שר המשפטים) העליזים", וכולנו מבינים כי חלק מהפגיעה ביוקרתו ורמת האמינות של בית המשפט העליון נוגעת בדיוק בנקודה כי זהו מוסד מנותק מהעם, ואין הוא בתוך עמו יושב.

אז מה קורה היום? ובכן המחאה הציבורית הייתה רמה מידי, שותפים לה היו כמה מחברי הוועדה שנתפסו ממש בקלקלתם, נשיאת בית המשפט העליון חזרה בה מהסכמתה למינויים, ואז נפתחו המינויים. באורח פלא, נמצאו שלשה מזרחים – תאמינו או לא — לא אחד, שלשה! מזרחים שיעלו כמועמדים בסבב הבא. אני עדיין חושב שכל המתמנים בסבב זה צריכים להיות מיעוטים, נשים וגברים ערבים וערביות ומזרחים ומזרחיות – ללא יוצא מן הכלל. וכך גם בסבבים הבאים עד שנגיע למצב שבו 22% מסך השופטות והשופטים יהיו ערבים ועוד 40% מזרחים. אם נחפש באמת קשה, נראה לי שנצליח לדוג כמה, למרות שאיך שזה נראה כעת יהיה "קל" יותר להמשיך עם התופעה של בית משפט עליון על טהרת האשכנזים. רק שלא יגידו לי ש"בית המשפט העליון הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית" כי אם זהו אכן המצב אז תנחומי…..

וכמה נקודות למחשבה בעקבות השבוע האחרון:

–          שיקרו לשוטרים ולא נתנו להם תוספת לשכר, צריך להגיד כרגיל. וזה לא חדש, אבל למה את העצבים הם מוציאים על מפגינים? "אדוני השוטר גם אתה שווה יותר" היא סיסמא של המפגינים ולא של הפוליטיקאים.

–          בתל אביב יפו, במאהלי התקווה ומאהל גן השניים ביפו, מציעים 10,000 ₪ לכל משפחה לעזוב מרצונה את המאהל! אם הגיעו כבר לעשרת אלפים למה לא להציע יותר ולסדר לכל משפחה דירה? יש מאות דירות פנויות בתל אביב יפו בלבד!!!!

–          פורום גוש הפריפריות – מתגלה כנקודת האור של המחאה האחרונה, הפגנות מול בתי שרים שיכון ואוצר, נוכחות מתמדת בכנסת, אבל סיקור תקשורתי לא מי יודע מה! מעניין למה? האם עדיין בישראל 2011 מעדיפים לצלם מחאה אסטטית ולא שכונות מצוקה ואנשי מחאה אותנטיים? התקשורת "לא נחמדה"……

לבלוג של הני

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

14 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הני ההנחה שלי היא שכל עוד כל השופטים או רובם יהיו בני אותו מעמד כלכלי עם אותה קריירת המשך (בוררים) זה לא ממש משנהמה יהיה מגדרם או מוצאם או תרבותם, הם ימשיכו לשרת את ההון.
  אדמונד לוי היה יוצא דופן בכך אבל כך לדוגמא את המינויים של בוש בממשלו האם צבע עורם שינה את השקפתם או את האופי של המשטר שהם שירתו?

 2. הני זובידה :

  את זה אשמח

  לומר אחרי מעשה, קודם שאראה קצת גיוון אתני בבית המשפט העליון ואח"כ נדבר על פסיקות. אולי לא הדגשתי זאת מספיק, אך מינוי שופט לעליון הוא הרבה יותר מתפיסותיו זו אמירה חברתית ממדרגה ראשונה! אני מוכן שימנו מזרחיות/ם ריאקציונרים לבית המשפט העליון במקום האשכנזים רק שימנו מישהי/ו מזרחי/ת לשם….עם התוצאות כבר נתמודד….

 3. ק. טוכולסקי :

  אחת הטענות המרכזיות בביקורת על הפוסט מודרניזם היא שהשימוש ברב גוניות מגדרית/דתית/אתנית מכסה על העדר גיוון מעמדי. אני חושב שהביקורת הזו היא מדויקת.

  היתרון היחיד שאני רואה בקידום מועמדים מזרחים/חרדים/ מהגרים וכל אחר לא מיוצג הוא בכך שזה עשוי בטווח הארוך לעזור בהוכחת הטענה שזה לא באמת משנה.

  חוץ מזה כל עוד לבית המשפט יתמנו אנשים בני אותו מעמד,, עם אותה ההשכלה ואותה תפיסת עולם חברתית כלכלית שנובעת מהאינטרסים המשותפים שלהם, שינוי גדול לא יהיה. כי גם החרדי/מזרחי/עולה/ערבי שימונו יהיה "משלנו" של הגילדה/מעמד. בדיוק כמו שהנשים הרבות בבית המשפט העליון קידמו בעיקר אינטרסים של המעמד ולא ממש שינו את אופיו של בית המשפט העליון.

 4. הני זובידה :

  אבל אתה הרי יודע

  שאני חושב שזה לא נכון כי מרגע שאתה מזרחי אתה לא בן אותו מעמד ואותה תפיסה כלכלית…אלא אם אתה באמת מחפש מישהו שהוא מזרחי רק ב"טייטל" ולא במהות ואת זה אני מאמין שהם ינסו לעשות ואז אני איתך….

 5. ק. טוכולסקי :

  טוב בו נראה מי מהמועמדים המזרחיים עכשו יבחר ומה הוא יעשה.

  אתה מוכן להסביר מה זה מזרחי במהות ומזרחי רק בטייטל? אני תמיד חשבתי שמזרחי/מערבי זה עניין של מוצא וכמה שאני יודע זה לא ממש משתנה.
  אדמונד לוי היה דוגמא מצוינת לשופט שדאג גם לאינטרסים מעמדיים ולא רק למעמד שלו. כמה אדמונד לויים כבר יש היום?
  אם ימנו שופט שמוצאו מזרחי כי זה הקריטריון היחיד שמעניין את חסידי השיטה הקיימת ולא האוטנטיות המעמדית שלו והוא יבוא על חשבון שופו שמוצאו אינו מזרחי אבל יש לו מודעות מעמדית לדעתך המצב ישתפר או לא?

 6. מיכאל לינדנבאום :

  הוא כבר ענה לך טוכולסקי(5)

  אני מצטט:"אני מוכן שימנו מזרחיות/ם ריאקציונרים לבית המשפט העליון במקום האשכנזים רק שימנו מישהי/ו מזרחי/ת לשם….עם התוצאות כבר נתמודד…."
  מה שנקרא ,תשובה של סוציאל-דמוקרט.

 7. הני זובידה :

  תראה

  זה כמו השאלה אם כל אישה היא פמיניסטית מעצם היותה אישה!? כמובן שהתשובה היא לא, מגדר אינה קטגוריה ביולוגית, זוהי קטגוריה חברתית מובנית. בדיוק כמו מזרחיות! לא כל מי שנולד בארץ ערבית הוא מזרחי בתודעה, הוא יכול להיות מזרחי מלידה אבל התהליך התודעתי הוא משהו שונה לחלוטין, כך גם יש אשכנזים שבתודעתם הם מזרחים, ראה הדוגמא של גברים פמיניסטים יש כזו חיה?
  http://www.nrg.co.il/online/29/ART1/616/900.html
  אני מקווה שכן 🙂

  כמו כן, אני חושב שמעמשיות אינה קריטריון מספק, צירכה להיות גם תודעה מזרחית, בדיוק כמו שמאישה לא תצפה לתודעה מעמדית בלבד אלא גם שילוב של תודעה פמיניסטית מגדרית.

  אני מקווה שזה יותר ברור…אני מנסה בסבלנות 🙂

 8. הני זובידה :

  מיכאל....

  אכן כן, יש חשיבות גם לייצוג! למה עדיף לי 16 ריאקיונרים אשכנזיים?!
  אני מעדיף שיהיו שם גם ריאקציונרים מזרחים, תשובה של מזרחי מודע!!!! אני יודע אין כאלו הרבה כאן, אבל הפוסט הזה הוא של אחד מהם….כשתגדל תבין….

 9. מיכאל לינדנבאום :

  אכן הגיון צרוף,

  להחליף ריאקציונר בריאקציונר.

  אולי אבין פעם,בגילגול הבא.

 10. ק. טוכולסקי :

  אני מבין את היתרון בריאקציונר מזרחי כי הוא יוכיח שזה לא מספיק בדיוק כמו אשה ריאקציונרית או הסתדרות העובדים הלאומית.

  הני, הבעיה היא שהסיכוי שמישהו עם מודעות מזרחית אמיתית כמו שאתה רוצה יכנס לעליון שווה לסיכוי שיכנס סוציאליסט אמיתי, לא גבוה במיוחד.

 11. הני זובידה :

  יש מצב....

  אבל אתם יודעים שיש מצב שמי שיבחר הוא לא ריקציונר! מיכאל אם תיולד בגלגול הבא מזרחי ולא לינדנבאוםפ אולי תבין, אחרת אין מצב…..

  טוכולסקי 10, אני מסכים, אך יש חשיבות לייצוגיות בכול מקרה — מה הציפייה, שאסכים להשאיר את העליון – כמה שאני לא חושב שהוא מוסד חרא, לאשכנזים בלבד? כמו שלינדנבאום כאן רוצה?….
  זה הרי טפשי כמו להגיד לא לתת לנשים יצוגיות משום שכל הנשים שמגיעות למשהו מאמצות דפוסי חשיבה גבריים….אני מעדיף ריאקציונריות מזרחיות כל יום וכל שעה על ריאקציונריות אשכנזית!!!! לפחות זו תבוא ממקום מוכר לי, לא זר מתנכר ומדכא! לא, זה לא רק מעמד, זה גם תרבותי, ולא יעזור כמה תגידו את זה….

 12. דקל-דוד עוזר :

  מזרחי זה מישהו שחושב שאייל גולן לא נופל משלמה ארצי

  וכשאמרתי אייל גולן הייתי רך.
  היום שוקלים שיקולים לא עניניים במסווה של שיקולים "מקצועיים" ולכן אין שופטים מזרחיים בעליון.

  כתבתי על זה במאמר שלי "זו לא הפלייה מתקנת אלא תיקון הפלייה"

  http://www.blacklabor.org/?p=39234

 13. איתי :

  הני,

  בשאלת ייצוג בביהמ"ש אני מסוגל להזדהות עם טיעונים של שני הצדדים, אבל אולי הבעיה היא שאין פה באמת גורם שמתעסק בשאלת הייצוג.

  הפעילים שעשו בלגאן למען תוספת מועמדים מזרחיים והצליחו לא עשו במקביל בלגאן למען תוספת מועמדים דתיים, ערבים, רוסים, דרוזי וכמובן שבין המועמדים חצי יהיו נשים.

  המשמעות – אם אתה דתי-אשכנזי, ערבי, רוסי, דרוזי או אישה אשכנזית, סיכויים רבים שלא ממש תחוש אהדה לקמפיין "השופט המזרחי".

  במקום שאדם מהמגזרים האלה יגיד לעצמו "יש פה אליטה שמנותקת מהעם ודואגת להעביר את השלטון בירושה לבניה", הרבה יותר סביר שהוא יגיד "טוב נו שוב פעם אלה בוכים על אפליה, לא נמאס?". הכי קל להפטיר על אמירות כאלו "נו עוד גזען", אבל אין בכך הכרה באחריות של כולנו ליצירת אלטרנטיבה.

  במבט רחב צריך לשים לב לעובדה שאין פה שום מהלך לקואליציה פוליטית של "לא אחוסלים" באוריינטציה ליברלית/סוציאליסטית.

  זאת בניגוד גמור לקואליצית "האחרים" השמרנית-ניצית של ליברמן-ישי-כיפות סרוגות, הנלווית לביבי, שגם הוא אאוטסיידר ביחס לבני אליטות אחרים (כמו כל תנועת החרות האשכנזית).

 14. הני זובידה :

  איתי

  זו חרב פיפיות, מלבד לעובדה כי יש, יחסית, ולמרבה הפלא, יותר נשים מיוצגות בבית המשפט העליון מאשר מזרחים, כל קבוצה שתיקח יכולה לטעון לפטרנליות…
  אם תבוא קבוצה ערבית אני מעריך שנשמח לתמוך בדרישתה, למרות שכיום יש שופט ערבי אך אין מזרחי….לגבי רוסים, אני לא מבין?! מה גם אתה עושה דיכוטומיה בין "רוסים ישנים" ל"רוסים חדשים"?
  לגבי הקואליציות האחרות, עד שלא יראו את האור בתור הקבוצה האחוסלי"ת של השמאל הישראלי ותחילו לשלב מזרחים באופן שיוויוני, שזו הקבוצה הגדולה והחשובה ביותר בישראל כיום! לא יקרה הדבר, ועל כך בדיוק אני מנסה להתריע!!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.