חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגנה על עצים – קריאה דחופה לפעילות

נושאים חדשות ב 23.11.11 6:00

הח"כים דב חנין וניצן הורוביץ יושבי ראש השדולה הסביבתית חברתית בכנסת פונים אל הציבור בבקשה להתגייס לפעילות בעד הכנסת סעיף יידוע הציבור בהצעת החוק החדשה של הממשלה  לתיקון פקודת היערות

חברים יקרים שלום,

בכנסת נדונה בימים אלה הצעת חוק של הממשלה לתיקון פקודת היערות. הצעת החוק מסדירה עניינים שונים בהגנה על עצים. תחום מרכזי בולט מאוד בחסרונו ומעיב על הצעת החוק: חוסר  קשה ביידוע הציבור – מה שהופך את הצעת החוק לבעייתית מאוד.

על-פי הנוסח הנדון כעת בוועדת הפנים והגנת הסביבה, החלטות בעניין רישיונות כריתה יפורסמו טרם כניסתם לתוקף באתר האינטרנט של משרד החקלאות או פקיד היערות המקומי אשר נתן את הרישיון. אולם, אין כל הודעה או פירסום במקום הכריתה עצמו או יידוע של התושבים המתגוררים שם.

כריתת עצים מרהיבים או גיזום קטלני שמחסל אותם לחלוטין הוא רעה חולה שמתרחשת בערים בכל הארץ: הרס עצים בני עשרות שנים במחי מסור של קבלן גיזום בלתי-מקצועי. העץ הוא גורם מפתח במערכת הסביבתית, וערכו רב במיוחד בעיר. הוא מעניק צל, יופי והנאה, משפר את איכות האוויר, משמש בית גידול לבעלי חיים, והכל לאורך שנים רבות ובטיפול מינימלי. משום כך כה רבים מאתנו קשורים בעבותות אל העץ ונחלצים להגנה על העצים שלנו. ועל כך כבר נאמר "כי האדם עץ השדה".

לכן אנו דורשים כי המידע על כריתת העץ יפורסם בשטח עצמו, על העץ או בקרבתו, כדי שמי שמתגורר או נמצא בקרבת מקום יוכל לדעת על כך, ולטפל בעניין. ממש כפי שנעשה בפעולות אחרות של בינוי ופיתוח. וכן שייקבע בחוק מנגון לפניות הציבור ולהשגה בעניין כריתת עצים, כדי שניתן יהיה להתנגד או לפעול בעניין.

 פירסום לאקוני באתר ממשלתי כלשהו, לפי פרטי גוש/חלקה, כלל אינו מאפשר מודעות ציבורית לעניין. כיצד יכול אדם לדעת כי על העץ המפואר מול ביתו הוצא רישיון כריתה, אם לא הודיעו לו על כך? כיצד יוכל לפעול בעניין אם אינו יודע דבר ואם אין לו כל אפשרות פעולה?

אנו קוראים לכל פעילי הסביבה והתושבים ברחבי הארץ שהעניין יקר ללבם ומבינים את המשמעות העמוקה של הגנה על עצים, במיוחד במרחב העירוני, לפנות ליועץ המשפטי של משרד החקלאות ולוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ולקרוא להם להכניס בנוסח החוק חובת פירסום על רישיונות כריתה או העתקת עצים במקום בו נמצאים העצים.

אנו משוכנעים שהתגייסות ציבורית תוכל להביא לפתרון ראוי, שיועיל לכולנו.

בברכה,

ח"כ ניצן הורוביץ, ח"כ דב חנין

יושבי ראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת

לפניות:

היועץ המשפטי של משרד החקלאות – [email protected]

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת – [email protected]

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. א. קוריאל :

    קול מהעבר

    "עץ בן 70 שנכרת – לא יוכל לבוא במקומו שום מבנה מועיל חדש. אין תמורה לעץ עתיק. המשמיד עץ כזה עוקר שורשי אדם. אין שום בניין או חשמל חשוב יותר מעץ אקליפטוס עבות, שקמה ישנה, חורש אלונים. הם שורשי האדם. בניין תוכל להקים כאן או שם, ולעץ בן מאה אין תמורה. אין זו רק ונדליות אלא ערעור העתיד. ובאיזו קלות עוקרים אצלנו. תמיד נמצא שעצים מפריעים למישהו או למשהו, לקו הישר של המדרכה או לחוטי החשמל או לאיזו כיכר קטנה שמישהו יזם בדמיונו קצר הכנפיים".
    דוד בן-גוריון, מליאת הכנסת, 1962.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.