postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שעון נוכחות ביומטרי למורים – מידע והנחיות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שעון נוכחות ביומטרי למורים – מידע והנחיות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 23.11.11 6:05

מערכת החינוך מצויה בשלב של הכנסת שעון נוכחות ביומטרי לבקרה על עבודת המורים בבתי-הספר. להלן מידע  על השעון הביומטרי, הסכנות לפגיעה בפרטיות והנחיות לפעולה

מאת: יהונתן קלינגר

מה הוא שעון נוכחות ביומטרי?
שעון נוכחות ביומטרי הוא שעון נוכחות המשתמש באמצעים גופניים, כמו טביעת האצבע שלך, קשתית, רשתית, זיהוי פנים או אמצעי מזהה אחר על מנת לרשום את נוכחותך. ההבדלים בין שעון מסוג זה לבין השעונים הישנים, בהם מחתימים כרטיס, הוא שלצורך הפעלת שעון זה אמצעי הזיהוי הוא הגוף שלך, ולא כרטיס אלקטרוני או נייר. יש לכך מספר יתרונות ברורים: היתרון העיקרי הוא שלא תוכל לאבד את כרטיס הנוכחות שלך. החסרון העיקרי הוא שכרטיס הנוכחות שלך הוא הגוף שלך, לטוב ולרע.

כיצד שעון הנוכחות הביומטרי פוגע בפרטיות שלי?
מרגע שלמעסיק יש את נתונייך הביומטריים, הרי שהוא יכול לעשות בנתונים אלה שימושים רבים, לרבות העברתם לגורמים שונים, שימוש במידע לצורך גילוי עבירות או עבירות משמעת, מעקב מתמד אחר עובדים. לדוגמא, נניח שלא נשטפה כוס מסוימת בחדר המורים; על הכוס נותרה טביעת אצבע. המעסיק יכול להצליב את טביעת האצבע עם המאגר ולדעת מי בדיוק לא שטף את הכוס. הוא יכול לעשות כן גם במקרים בהם הוא רק רוצה לדעת מי היו המורים שישבו בחדר ישיבות מסוים על מנת לדון בהתארגנות עובדים.

הפגיעה בפרטיות יכולה גם להגרם במקרים בהם המאגר דולף ומגיע למקורות אחרים. כלומר, ארגוני פשע ישמחו לשים ידיהם על המידע הזה כדי לזייף את זהותכם וכדי לבצע פעולות שונות ומשונות.

מנגד, חבריכם למקום העבודה יכולים גם לזייף את טביעת האצבע שלכם בנקל ולהחתים כרטיס בשמכם באמצעות טביעת האצבע המזויפת, לטוב ולרע: גם להחתים יציאה בשעות מוקדמות מדי, וגם מאוחרות מדי. כלומר, ביומטריה היא לא בטוחה.

האם אני חייב לתת את טביעת האצבע שלי למעסיק?
ככל הנראה לא. מתן טביעת אצבע היא פגיעה מובהקת בפרטיות. בית הדין הארצי לעבודה פסק כבר בפסק הדין בנושא טלי איסקוב כי יחסי העבודה הם מקום עדין ולא ניתן לבקש מעובד לותר על פרטיותו (עע 90/08 טלי איסקוב ענבר נ' הממונה על חוק עבודת נשים) כך גם בעניין דמר (חי) 39840-04-10 לשצינר נ' פאר מרכז רפואי בע"מ בו פסק בית הדין האזורי לעבודה כי התקנת מצלמות במקום העבודה מהוות פגיעה בפרטיות.

מה הסנקציות שניתן להטיל עליי אם לא אמסור את טביעת האצבע?
מעסיק שיטיל על עובד סנקציה וירע את תנאי עבודתו יפגע ביחסי העבודה, והעובד יוכל לבקש את הפסקת הפגיעה. כמו כן, העובד יוכל להתפטר כדין מפוטר.

גם אם אני מוכן לתת את טביעת האצבע שלי, מה עליי לעשות כדי לשמור על פרטיותי?
גם אם אתה מוכן לתת את טביעת האצבע שלך, עדיין תבדוק כי (1) מאגר המידע של המעסיק הוא מאגר רשום, (2) המאגר מאובטח והגישה אליו מוגבלת, (3) ביכולתך למחוק את המידע בכל עת, אם תחליט לבטל את הסכמתך, (4) יעמוד מנגנון של פיצוי מוסכם במקרים בהם ידלוף מאגר המידע, (5) כל שימוש במאגר המידע מנוטר היטב.

לקריאה נוספת: על ביומטריה במקום העבודה ועל שעון נוכחות ביומטרי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

29 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  יונתן

  לגבי זה:"גם אם אני מוכן לתת את טביעת האצבע שלי, מה עליי לעשות כדי לשמור על פרטיותי?
  גם אם אתה מוכן לתת את טביעת האצבע שלך, עדיין תבדוק כי (1) מאגר המידע של המעסיק הוא מאגר רשום, (2) המאגר מאובטח והגישה אליו מוגבלת, (3) ביכולתך למחוק את המידע בכל עת, אם תחליט לבטל את הסכמתך, (4) יעמוד מנגנון של פיצוי מוסכם במקרים בהם ידלוף מאגר המידע, (5) כל שימוש במאגר המידע מנוטר היטב." הטכנולוגיה שיש היום היא כזו שט.ע נשארת בשעון. מה שעובר לשרת זה קוד הזהוי הבינארי של ט.ע שהוכנסה לשעון בפעם הראשונה. שעון נוכחות איננו מאגר מידע ולא צריך להגן עליו.

  לפרוץ לשעון ולקחת את ט.ע שעליו – נו טוב: לא ממש מלאכה קשה.

  מנחם

 2. יוסי פרץ :

  קצת מידע לגבי המידע הרשום מעלה

  שעון נוכחות ביומטרי כפי שמותקן בבתי הספר מותקן גם אצלי בארגון, בדקתי פעמים אין ספור את הסיפור וגיליתי כי בעצם אין שום אצבע שמורה בשום שרת או מאגר מרכזי חד משמעית, עובדה שאני מנתק את השעון מהרשת השעון עדיין מזהה אותי. כמו כן גיליתי כי בתוך השעון עצמו לא נשמרת שום תמונה של האצבע שלי ככה שגם אם גונבים את השעון מהמשרד שלי אין בשעון שום תמונה של טביעת האצבע שלי.
  אין לי מושג מה האינטרס של הכותב לכתוב דברים לא נכונים ומה האינטרס שלו לעשות סלט ירקות .. אבל אני לא אוכל את הסלט הזה …בכל מקרה שיהיה לך לבריאות כותב נכבד.

 3. איציק :

  מורה אופק חדש

  אני מלמד בבית ספר בו התקינו שעון נוכחות עם טביעת אצבע, אני נרשמתי עם טביעת אצבע, מורה אחר לא הסכים. אני באמת לא מבין אותו הןא יושב ומתקתק סיסמא רבע שעה ואילו אני שניה אחת עובד את תהליך הדיווח. אני מתייחס לאפשרות זאת כמשהו שמאוד מקל ומאוד נוח.
  אני שמח שיש טכנולגיה כזו.
  ברכות לכולם.

 4. יהונתן :

  יוסי,
  חבל שלא הבנת את דברי: גם אם זה מאוחסן "רק" על המכשיר (ואני לא יודע איך אתה גילית שבשעון אין טביעת אצבע שלך), נניח שאני אשיג את טביעת האצבע שלך (מכוס הקפה היומית שלך, נניח), האם אז אוכל לאמת את זהותך באמצעות השעון? כן.

 5. פנינה :

  מחיקה

  בעקבות אנשים שהפחידו אותי, ניגשתי למזכירה והיא בשניה אחת מחכה את האצבע שלי. אבל אני ממש לא שמחה שעכשיו אני צריך להכניס מספר כזה ארוך. זה ממש לא נוח ואני מאוד מבינה את הכותב לפני בשם איציק.
  אגב האם יש למישהו הוכחה שאי פעם לקחו אצבע של מישהו בארץ ועשו בה שימוש לא חוקי? אני דוקא שמעתי על הרבה מקרים של שימוש בתעודת זהות ולא באצבע של אף אחד. יש למישהו הוכחה כתובה על זה?

 6. יוסי :

  תגובה ליהונתן

  יהונתן היקר.
  ממש לא נכון. אי אפשר להניח תמונה של אצבע על הקורא משום שהוא בודק חיות וזה לא מדאיג אותי כי אם כבר יש לך אצבע מהכוס קפה שלי חייבים לייצר חוק לא לשתות קפה. מה הקשר לשעון נוכחות אם כבר יש לך אצבע שלי ?
  שנית בשעון נוכחות אני יודע שאי אפשר לשמור תמונה של אצבע משום שיש לו זיכרון 4K וזה לא מספיק אפילו לתמונה של פרח זעיר איפה אפשר לשמור תמונות של 40 עובדים שלי ? ברור שמה שנשמר שם זה מספר בינארי כמו 1000100101010 בין 128 ספרות אשר גודלו כ 0.1K ופחות. אבל בשביל שלא נסבך את הקוראים אסביר לך כיצד זה עובד: נניח שאני מצייר על הפנים שלך 6 נקודות עם טוש ומנקודות אלו אני מייצר מספר, האם לדעתך עכשיו שיש לי את השקף עם 6 נקודות האלו אני יוכל לייצר תמונה שלך? ממש ממש לא! לצערי חבל שאתה מדבר על דברים שאתה ממש לא מבין.. עדיף שתקרא בקפה.

 7. ברוך :

  האם בטוח יותר

  יש לי שאלה, האם עכשיו שהגישה לשעות שלי עם אצבע, האם לדעתך יהיה קשה יותר למעביד שלי לשנות את השעות עבודה שלי בפועל כמו שקרה בתנובה ומקומות אחרים?

  מודה על תשובתך
  ברוך

 8. אלכס :

  הטעייה

  סליחה יהונתן אתה ממש מטעה פה את כולם. אני ממליץ לך ללמוד את הנושא לעומק. יש כמה מומחים שבהחלט יוכלו לעזור לך להבין את הנושא הזה.
  אם יורשה לי, היכן למדת ביומטריה? אם לא תענה בהחלט אבין. תודה

 9. ברוך שלו :

  קצת תיקונים

  יהונתן, אתה כותב למעלה תחת הכותרת כיצד שעון הנוכחות פוגע בפרטיות שלי כי המעביד יכול לעשות שימוש בנתונים הביומטריים שלי. אינני יודע על מה מבוססים הדברים שלך אבל זה ממש לא נכון. איש בעולם עד היום לא הצליח לעשות זאת. אשמח באם תוכל להוכיח לקוראים את אימרתך זו על ידי איזה שהוא Case Study אני בטוח שכעורך דין אתה מבסס תמיד את דבריך על תקדימים או מאמרים ובטח לא ממציא משהוא, אז אנא צרף בבקשה הוכחות לקוראים שלך (אני באופן אישי לא צריך ). אין שום דרך לעשות שימוש בטמפלט של האצבע של עובד אשר נרכשה על ידי שעון נוכחות.
  תודה על ההבנה

 10. ארטור :

  מכרז של 130 מליון ש"ח לא הולך ברגל -שווה מלחמה

  יש כאן התנפלות של כותבים עלומים ברצף מעורר השתאות תוך שבירת שיא גינס במהירות תגובה .
  אנחנו הקוראים הקבועים באתר מריחים תזוזות ורעידות בלתי רצוניות של טוקבקיסטים בתשלום ממש בלי להתאמץ .
  שימו לבכם לשיא עולמי בתגובה מהירה של הכותבת מספר 5 בשעה 16:04 על דברים שעלו לאתר ע"י הכותב איציק בשעה 16:01 .דהינו בדיוק בשלוש דקות הללו פנינה נכנסה לאתר ,קראה את איציק ,וכתבה תגובה די מרובת נתונים והופ הכל תוך 3 דקות .רק פעם אחת היא בילבלה וכתבה "אני צריך" במקום "אני צריכה" אבל היא הצליחה בהמשך לכתוב בלשון נקבה -כל הכבוד .

 11. לקסי :

  תגובות רבות מאותו מקור

  התגובות:
  ברוך שלו 16:33
  אלכס 16:16
  ברוך 16:12
  יוסי 16:09
  פנינה 16:04
  איציק 16:01
  יוסי פרץ 14:28
  נשלחו כולן מאותה כתובת IP

 12. מנחם לוריא :

  לא מאותה כתובת IP

  אומנם שטף של כותבים מטעם אבל יש פה אמירה שהיא נכונה וצריך להבהיר:

  נכון שאין בשעון הנוכחות תמונה של ט.ע של העובד. ונכון שיש קובץ בינארי של הט.א ואוסיף שהקובץ הזה נבנה על סמך נתונים שאינם קבילים בבית המשפט.

  אני לא יודע על מקרה שבו לקחו קובץ בינארי כזה והפכו אותו לט.ע אבל זה בהחלט אפשרי ואני אומר את זה כי אני כן יודע כיצד מיצרים ראייה משפטית מט.א שנמצאה בזירת עבירה והתוכנות שעשות את זה מחקות בדייוק את אותו הליך אם כי אינן קבילות בבית משפט. ולספקנים: אין פטנטים חדשים בעניין הזה. לפני 4 עשורים נבנה הלוגריתם שמאחסן ט.א באופן בינארי. זה נעשה בקלפורניה ארה"ב ומאז הגלגל לא הומצא שנית.

  לכל מי שרוצה להכניס שלעון הנכחות שלו את טביעת האצבע של שר הפנים הגרמני המכהן יפנה לרב גוגל יש שם קישורים לט.א שלו ולמכביר – וגם יש הסבר פשוט (אפילו בוידאו ביוטיוב) איך ליצר את האצבע של שר הפנים הגרמני ולהעביר אותה כל בוקר בשעון הנכחות שלכם.

  ובלי קשר לאמור לעיל: איזה מידע יש למשרד החינוך המאשש את הצורך בטביעת אצבע של המורה כשהגיע למקום העבודה וכשעזב ולמה נדרש אמצעי כל כך פולשני. מה זה מועיל לחינוך בני הנוער? ואם כבר משקיעים אז עד הסוף: זה שמורה הגיע לבית הספר וגם עזב אותו לא אומר שהוא הניב תפוקות. לא אומר שהוא לא דיבר מול כיתה ריקה. הפתרון הפדאגוגי לזה הוא שגם התלמידים בהגעה ובעזיבת הכיתה יעבירו אצבע על קורא ט.א שיונח שם, והמורה עצמו יוקלט ויוסרט כך שתהייה הודאות הראיתית המלאה לכך שלא רק הגיע לבית הספר לא גם עשה את מלאכתו ומלאכתו גם הועברה למוחם של הלקוחות שלו ויקבל את שכרו על תפוקה מוכחת. מה רע בזה? כבר ממילא,לפחות בעיר שאני גר, יש בתוך ביתי הספר מצלמות וידאו ישר למוקד העירוני, אפשר להעביר את התמונות והאודיו ישר למחשב במשרד של השר לביקורת המחשבות במשרד לתיקון החינוך גדעון סער בואכה אריפלג קריית הממשלה.

  מנחם.

 13. מנחם לוריא :

  תיקון טעות

  קבלו התנצלותי היכן שמופיע ט.ע צ"ל ט.א

  מנחם

 14. ארטור :

  תודה רבה לקסי

  כבר חשבתי שאין למערכת עבודה שחורה יכולת זיהוי IP

 15. נשאת :

  אני לא מבין את כל המורים שנורא שמחים להטביע אצבע, אבל לא נתנו לשכל שלהם לעבור לרגע ולשאול את השאלה הפשוטה. בשביל מה?
  הבנתם!! כי משרד דהחינוך חושב שאתם די מספיק מטומטמים בכדי לא להתנגד.
  אנחנו עובדים שעות על גבי שעות מחוץ למסגרת שעות העבודה. ועדיין יש למעביד את החוצפה לחייב בשעון נוכחות.ועדיין יש כאלה -ולא אומר מורים- שיגידו המעביד צודק

 16. רביב נאוה :

  נשאת,
  בבי"ס אחד, שאני מכיר לא רע, נכנסו ל"עוז" במתכונת מלאה ובכל זאת ב-14:00, חדר המורים מתרוקן. המנהלת עושה בדיקות אקראיות וכותבת אזהרות על לוח-המודעות. גם זה לא ממש עוזר.
  אני לא חסיד גדול של שעוני-נוכחות (בטח שלא ביומטריים) אבל תן איזה רעיון איך בכל-זאת אפשר לדאוג שהמורים שכן עומדים בדרישות לא ייפגעו.

 17. שושי פולטין :

  לרביב,

  בתי הספר לא ערוכים כלל לעוז לתמורה. פינות העבודה עוד לא נבנו. אני לא יודעת באיזה בית ספר מדובר, אבל אי אפשר לשהות בבית ספר שבו אין למורים כיסא לשבת עליו.
  זו אחת הפשלות הראשונות של ההסכם – הכניסו את בתי הספר מבלי להיות ערוכים כלל.
  גם התוכניות עלובות – הקמת פינות עבודה על חשבון כיתות, ללא תוספת בנייה – ז"א על תשתיות קיימות (שרותים , מטבח, פינה לאכול בה – לא יתווספו…)
  העיקר שמכניסים שעוני נוכחות!

 18. לקסי :

  לרביב (וגם לשושי)

  חדר המורות מתרוקן בשעה 14 ואזהרות המנהלת על לוח המודעות לא עוזרות…

  זוהי בפירוש הצבעה ברגלים נגד ההסכם שה"מורה הפשוטה" אינה מקבלת, אינה רואה אותו כלגיטימי ולא חשוב, שושי, אם יש או אין כיסא לשבת עליו.

  שעון הנוכחות, משאר היסטורי מתקופת המהפכה התעשייתית שלפיה העובד "מוכר זמן" למעביד, אינו מתאים למי ש"מוכרת ראש" שאינו חדל "לעבוד בשביל המעביד" גם כשישנים.

  "אז אני הולכת הביתה ונראה מה תעשו לי…" מקביל במידת מה למחאת הרופאים.

 19. יונה :

  לחברה!
  למה צריך שעון?על מה אתם מדברים.מישהו מודד לנו את הזמן שאנו עובדים בערבים,בשבתות וימים חופשיים .על הטלפונים בבית ללא הפסק,הכעסים שיש עם המשפחה "כל הזמן את והניירות שלך".מה????????????

 20. רביב נאוה :

  שושי,
  כאן בדיוק האבסורד.
  כדי שתהיה בעיה של מקום, צריך שהמורים יישארו. אי אפשר להתלונן על צפיפות כשמראש חותכים הביתה. אנחנו מדברים על בית-ספר שהיתה בו חתימה של הרבה יותר מ-75% מהמורים על הצטרפות לעוז. היתה אמירה של הארגון שלא תהיה הקפדה על קוצה של שעה עד שלא יושלם הבינוי של עמדות עבודה למורים. מכאן ועד לנטישה המונית וביטול מוחלט של שעות השהיה נראה לי שהמרחק רב.

  ושוב, אם היה אפשר לפתור את העניין בלי שעון נוכחות – נראה לי עדיף. בינתיים, אני לא רואה דרך – וזה לא בגלל משרד האוצר וגם לא בגלל הארגון.

 21. ארטור-לרביב נאוה :

  שעות השהיה אינן שעות מעצר

  "כדי שתהיה בעיה של מקום, צריך שהמורים יישארו."
  זהו ? רק שיהיה להם כסא?

  שעות השהיה יש כמה תפקידים ומתחלקים ל 2 מסלולים עיקריים .

  לתפקידי הישיבות ,פגישות עם הורים ,השתלמויות ,ישיבות צוות וכו" הכל מתבצע כי זה צורך אמיתי של בית הספר .

  המסלול השני הינו הכנת מערכי לימוד ,בדיקת מבחנים וכו הינו לשליטה מוחלטת של המורה ללא תלות באחרים .כאן המורה זקוק לשקט ,לשולחן כתיבה מושלם,ספריה קטנה ,מחשב,טלפון ומדפסת צמודה .

  אם המערכת אינה יכולה לספק למורה כל אלה אז אין לה שום זכות להשאירו בבית הספר בחוסר מעש בזמנו שלו .

  רק אם יספקו (הנדרש) אז המורים ישארו .

 22. איתי :

  דעתי בנושא המורים דומה לדעתי בנושא הרופאים המתמחים, והיא ממש לא נעימה:

  א. להחיל הסכם שכולל שעות תומכות הוראה בלי שיש בבית ספר תשתיות מתאימות זו טיפשות או רשעות או גם וגם.

  אותה הביקורת על היעדר תשתיות שנשמעה ע"י מתנגדי האופק טרם חתימת ההסכם ואחריו היתה צריכה להישמע גם בעניין העוז, בוודאי לאחר שראמ"ה מצאה כי זו אחת מנקודות החולשה המרכזיות של אופק חדש. לצערי, כמה חברי ארגון המורים שטענו פה שוב ושוב כמה האופק דפוקה (בהיבט זה ואחרים) מילאו פיהם מים כאשר יור הארגון שלהם חתם על הסכם שחולה במחלות דומות מאוד (ועוד כמה ייחודיות – חוזים אישיים ובונוסים על הישגים).

  ב. אם עובדים לא מרוצים מהסכם קיבוצי שנחתם כבר – הכתובת היא הנציגים שלהם (אידלמן, וסרמן ארז), לא משרד האוצר שרואה את תפקידו כשומר הקופה ולא המשרד הממשלתי שאינו ממש צד במו"מ. המורים עצבניים? יקומו נא ויעשו את המוות לרן ארז (כמו ששניידר עשתה לוסרמן) במקום לקטר בטוקבקים על כמה הם מסכנים.

  ג. ההסכם הוא הדבר המחייב, מי שלא מתאים לו – שייאבק להחליף את ראשי הארגון היציג ולהשיג בעתיד הסכם טוב יותר או שיעזוב את הארגון/המקצוע.

  אי אפשר להפוך לעבריין כי הפעולה הזו מסכנת את העובד ומסכנת את מעמד העבודה המאורגנת. אין שום משמעות לחתימת הסכם קיבוצי אם ביום למחרת כל עובד עושה דין לעצמו.

  בפרט, במקרה שתיאר רביב זה לא מוסרי לקחת את ה"גזר" (תוספת השכר) ולחמוק מה"מקל".

  העובדה שההסכם לא מוצא חן בעיני המורים לא מהווה צידוק מוסרי להברזה מעבודה. יש הרבה חוקי מדינה שלא מוצאים חן בעיני, זה לא מהווה צידוק לכך שאעבור עליהם.

  מורים שעושים דין לעצמם ומבריזים פוגעים במעמד המורה ומצדיקים את התדמית השלילית שיש למקצוע ההוראה בציבור.

 23. זיו :

  לאיתי.

  ומה תגיד למורה שבטיחו לו הרים וגבעות ובעזרת שקרים של אנשי ארגונו הוא חתם על הצטרפות ועתה כאשר מתבררים השקרים ( כן, כן, שקרים) המורה אומר לא רוצה את ההסכם הזה, קחו ממני את הגזר שהרי חתימתי הייתה בהטעייה והארגון היציג אומר לו: "חביבי, אכלת אותה. אי אפשר להתחרט"?

  אני בהחלט מבין את אותו מורה שמוצא עצמו אסור בכבלי רפורמה שלא כפי שהובטחה לו ועתה לא נותנים לו לצאת ממנה והוא רואה את חבריו חוגגים בסוף.
  אתה טוען שלוקחים את הגזר ולא מוכנים לקחת את המקל?
  אדרבה ואדרבה, הם מוכנים שתיקח להם את הגזר.

  יש פה בעיתיות בהכנסת המורים לרפורמה ע"י הבטחת שקרים.
  (ועל כן שלא יצפו שאותם ממורמרים יגידו "הן").

 24. לקסי :

  זורע רוח יקצור סופה

  זורע רוח של "סידרנו אתכם" (מורים, רופאים, עו"ס) יקצור סופה (התפטרויות, נטישה) וגם סופת גשמים ברוכה של מחאה עממית.

 25. איתי :

  בטח שיש פה בעייתיות של הפצת הבטחות שווא ע"י הארגון, היא זועקת לשמיים (אתה עדי שניסיתי במשך חודשים לפקוח את עיני המורים ולא עזר) אבל – היא אינה מהווה הכשר מוסרי להברזה שקטה כנורמה.

  העוסים בעמותות לא מרוצים מההסכם של עיני-פרי, האם זה נותן להם הכשר מוסרי לקחת הביתה ציוד משרדי מהעמותה בתור השלמת הכנסה?

  פה יש הבדל גדול בין המתמחים (במרכז) למורים. לזכות המתמחים שמכריזים בגאון בתקשורת שלא יבואו לעבודה ביום X כחלק ממחאתם על ההסכם עוד אפשר להגיד שהם אמיצים, גם אם לא מסכימים איתם.

  לעומת זאת אצל מורים שמבריזים אי אפשר לדעת מי מבריז מתוך מחאה, מי מבריז כדי להכין מערכי שיעור במקום שקט יותר (בבית בשעות הלילה) ומי סתם ראש קטן שלוקח את הגזר (כסף ממשלמי המיסים) על עבודה שהוא כלל אינו מבצע.

  אם המורים רוצים למחות על עוז לתמורה עליהם להתארגן כאופוזיציה לרן ארז ובינתיים לנהוג על פי ההסכם, אחרת הם כורתים את הענף שעליו הם יושבים. גם משרד החינוך וגם רן ארז יגידו שזו ההוכחה הטובה ביותר לכך שהמתנגדים לרפורמה הם עצלנים, או כלשונו הסקסיסטית של ארז "מורות שהתרגלו להגיש לבעל ארוחה חמה בצהריים".

 26. לקסי :

  פה יש הבדל גדול בין המתמחים למורים.

  אכן יש הבדל…
  אבל הוא נובע מהלחצה של "ראש קטן" כלפי המורות ו… מה לעשות, כקיבוץ אנושי המתמחות הן קצת יותר מוּדָעוֹת מהמורים.

  הצבעה ברגלים היא נשקם של החלשים והמוחלשות.

 27. שושי פולטין :

  לאיתי,

  אם מורים לא נשארים לשעות שהייה , זה אך ורק משום שאין להם היכן לשבת.
  אגב, רן ארז אמר בפרוש שכל עוד לא יהיו פינות עבודה, שעות השהייה יהיו בבית.
  לבוא ולהמשיך זאת לסחיבת ציוד – נסחפת! הרי את העבודה הם עושים, רק בבית (מה שהיה צריך להיות מלכתחילה).

 28. איתי :

  רן ארז "אמר בפירוש" הרבה דברים, הוא לא היה צריך לחתום על הסכם שהופך את המורים לעבריינים, כי את המחיר הם ישלמו ולא הוא.

  ביום שיהיה שעון נוכחות הם גם יטפסו על הקירות בבית הספר וגם יעבדו כמו חמורים בבית.

 29. ארגון המורים: לא לשעון הביומטרי :

  […] בשעון-נוכחות ביומטרי לצורך דיווחי נוכחות בבתי-ספר. שעונים ביומטריים עושים שימוש בטביעת-אצבע של העובד ונטען כי הם מהווים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.