חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אהוד ברק – מתאבד פולטי

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 21.09.08 6:05

התנהגותו המוזרה של ברק כלפי תוצאות הפריימריז בקדימה יוצרת את הרושם שהוא כבר החליט להתאבד פוליטית. רצונו-כבודו, אך בהזדמנות זאת הוא גם רוצה לקחת עמו את ספינת מפלגת העבודה כולה. "תמות נפשי עם פלישתים" – הוא אומר –  ו"אחרי המבול!"

מאת: דניאל בלוך

הנימוס מחייב שראש מפלגה ייענה בחיוב להזמנה לפגישה עם ראש המפלגה הגדולה בכנסת שזה עתה נבחרה והוא יושב עמה בממשלה אחת. גם אם היה באופוזיציה היה עליו להיענות להזמנה שכזאת. הוא יכול לבוא להציג שאלות ולהעלות דרישות ואחר כך לדווח למוסד המתאים במפלגתו ולהביא עמו מסקנות והמלצות: האם יש על מה לדבר, מהם תנאי המינימום ואם לא – לקדם יוזמה להקדמת הבחירות. הרי ברק עצמו יזם את המהלך לפריימריז בקדימה שיביאו להתפטרות אולמרט ולבחירת ראש ממשלה אחר בכנסת הנוכחית, אחרת יכול היה ליזום מהלך להקדמת הבחירות שהיה לו בנקל רוב בכנסת.

יותר ויותר מתקבל הרושם שברק אינו יכול לשרת תחת אישה ראש ממשלה והוא מעדיף את ביבי על פני ליבני. הרי הוא ניסה לעזור לתעמולת הבחירות של מופז. אינני בא להתייחס כרגע לטענות על הליקויים בפריימריז בקדימה. לדעתי שיטת הפריימריז היא אסון לדמוקרטיה הישראלית. ספק אם היא מתאימה למעט המקומות שמשתמשים בה ובראשם ארצות הברית. לנו ולשיטת הבחירות והממשל שלנו היא אינה מתאימה. אבל כל עוד היא קיימת יש לפעול על פי תוצאותיה.

אם אולמרט יתפטר הבוקר ונשיא המדינה, שמעון פרס, יזמן את הסיעות להתייעצויות לפני צאתו לעצרת האו"ם בניו-יורק מפלגת העבודה חייבת להמליץ על מי שהסיעה הגדולה בכנסת מציגה כמועמדת להרכבת הממשלה. כל המלצה אחרת היא בבחינת ביזיון למפלגת העבודה ולעומד בראשה.

מן הראוי לשים לב לעמדתו של עמי איילון האומר בניוזלטר השבועי שלו: "הדבר הנכון למדינה ולמפלגה בימים אלו הינו הקמת ממשלה חדשה על בסיס קווי היסוד המשקפים את עמדת העבודה.. התשובה לשאלת המשך דרכה הפוליטית של מפלגת העבודה חייבת להינתן על בסיס טובת המדינה ואזרחיה ולאחר מכן על בסיס טובתה של מפלגת העבודה כגוף פוליטי-רעיוני".

ואלה הקווים המנחים לפי הצעת עמי אילון:

בתחום המדיני בטחוני – המשך תהליך שיקום הצבא והכנתו לאתגרים העתידיים ומיצוי התהליך המדיני על בסיס ההבנות שהושגו בועידת אנאפוליס.

בתחום הכלכליחברתי – מימוש מדיניות של הרחבת מעורבות הממשלה במשק על רקע הטלטלה העולמית בכלכלה. זאת, בהתאם להצעתו של פרופ' אבישי ברוורמן, תוך מתן דגש לפיתוח הפריפריה, קידום החינוך והגדלת קצבאות הזקנה.

בתחום המשפט – ביצור שלטון החוק ושמירה על עצמאותו של בית המשפט העליון.

"על בסיס עקרונות אלו" – אומר אילון – "עלינו לאפשר הרכבת קואליציה ולפעול באופן יעיל ומקצועי למימושן".

דברים נכונים וראוי שיאומצו כעמדת המפלגה במפגש עם ציפי ליבני.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. דני בלוך :

  מאז כתיבת הרשימה ועד הבוקר חלו שתי התפתחויות: ברק נפגש עם נתניהו והואיל בטובו לקבוע פגישה עם ציפי ליבני במהלך ישיבת הממשלה היום. נו, שוין. פתאום הוא מדבר על ממשלת חרום לאומית עם נתניהו. מה תעשה ממשלה כזאת? תקדם את תהליך השלום עם אבו-מאזן או אסד? תקדם את חוק פינוי-פיצוי? תשנה את התקציב בהתאם להסתייגויות של מפלגת העבודה?
  וכזכור, בעת ההבנות עם קדימה שקדמו לפריימריז התחייב ברק שלא לפעול להקדמת הבחירות….

 2. מוני יקים האנטיציוני :

  אחרי שסילקו את מופז הצ'חצ'ח מן הדרך הפוליטית מתאספים חברי החונטה האשכנזית כדי להתאחד לחלוקת העוגה ביניהם.

 3. מיכה שפיר :

  בין שתי נשים… (לבני ושלי) ברק לא מתפקד בסביבה מלחיצה … זה כבר הוכח הרבה יותר מפעם אחת גם בשרותו הצבאי וגם בתפקידו הכושל כרוה"מ בתקופת הפיגועים…. אני לגמרי לא מתפלא אבל מוטב כך שיעשה צעד אחד מיותר ואז ימצא עצמו מחוץ למשחק. כל זמן שברק שם אני לא מצליח להזדהות עם "מפלגת הבית" שלי פרץ הפך את הדבר הזה שהיה פעם מפלגה ל"מושבת לצים" משלי יחימוביץ' שהדמות של "חלי" בארץ נהדרת הרבה פחות מגוחכת מהדמות ה"אמיתית" של "שלי" אותה היא מנסה גלם במציאות (חשבתי שמדובר בדמות נשית הרבה יותר מתוחכמת) לפעמים נדמה לי כשהיא מדבר שמדובר ב"חרצוף"… בא ננסה לעשות בדק בית אמיתי ונראה שאין אף אדם במפלגה העבודה שראוי להנהיג (יזכה לאמון הציבור)… המסקנה שהועלתה זה לא מכבר שיש לפרק את מפלגת העבודה נשמעת לי היום מאוד ריאליסטית… אין לי ספק שברק כבר הבין שמשימה לפירוק המפלגה מוטלת עליו, ואכן הוא עושה הכל למלא המשימה הזאת ברק ידוע כאיש מוטה משימה וזאת משימה קלה: להיכנס להיסטוריה כ"מנהיג האחרון של מפלגת העבודה"… זה ממש לא מפריע כי יש חלופה למפלגת העבודה וזה לא ביבי אפילו מופז עשה טובה לסביבתו ונעלם מהשטח. מר"צ מבינה את מה ש"חלי" לא מצליחה להפנים שמפלגת העבודה על מצעה כבר בשלטון… אם הנושא החברתי מפריעה ל"חלי" שתצטרף ותיקח על עצמה את תיק הרווחה כבר מחר בבוקר אין לי ספק שהחרצוף האמיתי יתגלה ו"שלי" תחזור להיות "חלי"…

 4. מוני יקים האנטיציוני :

  מיכה שפיר די צודק כי נצחונו של פרץ על שמעון פרס הביא לנטישת מרבית המפאיניקים האשכנזים לקדימה, ושלי יחימוביץ היא אכן חרצופה אשכנזית שהצליחה לעבוד על פרץ כמו רבים אחרים ולהכניס עצמה לכנסת כדי לתמוך בחולדאי הקפיטליסט החזירי. אז באמת בא הזמן שמפרק השעונים המוכשר בפרוקים יפרק את המפלגה האנכרוניסטית הזו שהנציחה את סדר היום הגזעני של מדינת הכוזרים.

 5. חברת מפלגת העבודה :

  ברק מאבד אותנו לדעת ובגללו ייספה צדיק עם רשע, מפני שאניושכמותי נצביע למישהו אחר.

 6. חבר ותיק של מפלגת העבודה :

  ברק וחבר מרעיו פואד,שמחוןובמידה מסוימת כבל.שירינו את עצמם ודאגו שהפרמריז יהיו בדיחה.במצב שנוצר צריך לקוות שהמפלגה תקבל פחות מ-9 מנדטים,כדי שחלק מהורסי המפלגה המשורינים יעופו הביתה,ובעקבותהם גם ברק.אחר כך נשקם את המפלגה עם אנשים טובים ועם דמוקרטיה אמתית ונקיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.