עיריית בית-שמש: דואגים לעניים

בעיריית בית-שמש נותנים כבוד לעמותה שמחלקת מזון לנזקקים, אבל לא בודקים האם עובדי הקבלן מקבלים שכר הולם, כאילו לא מדובר באותם נזקקים עצמם

מאת רביב נאוה

ראש עיריית בית-שמש, הרב משה אבוטבול, ערך ביקור מתוקשר אצל ארגון "חסדי נעמי" ונפגש עם העומד בראש הארגון, הרב יוסף כהן.
הרבה מלים טובות היו לראש העיר על הארגון ועל היו"ר שלו. הוא סיפר על היכרותו עם הארגון לפני כ-25 שנה. היה זה בימים הראשונים לבואו לבית שמש, הוא פתח אז גמ"ח שיסייע למשפחות נזקקות בסביבתו והיה זקוק לסיוע בנושא. "ידעתי כבר אז שהכתובת היחידה בה אוכל לקבל סיוע מכובד במאור פנים היא "חסדי נעמי" –אמר הרב אבוטבול- "ואכן לא טעיתי, מאז אני משתדל ללוות, לפעול ולתרום לארגון החשוב הזה ככל יכולתי, לכבוד הוא לי לסייע בהרחבת פעילותו בבית שמש".

ראש-עיריית בית-שמש הרב משה אבוטבול עם הרב יוסף כהן, יו"ר "חסדי × ×¢×ž×™"

ארגון "חסדי נעמי" עוסק במתן בסתר ליתומים ואלמנות. כך לפחות מודיע הלוגו שמתנוסס על ההודעות לעתונות שנשלחות לכלי-התקשורת, ואין ספק שהוא עושה מלאכת קודש. לכן גם היה חשוב לרב כהן להיפגש עם ראש העיר אבוטובול. לאחרונה, מספר הנתמכים בעיר בית שמש הלך וגדל וב"חסדי נעמי" הוחלט לבחון אפשרות להרחבת נקודת החלוקה המקומית, במקום מכובד יותר וקבוע, שייתן מענה הולם לצרכים הרבים. לשם כך, נפגשו כאמור הרב כהן ונציגי הארגון עם ראש העיר, בכדי לדון בדרכים אפשריות להרחבת הפעילות.

אלא, שבמקביל לדאגת ראש-העיר לעמותת הסיוע לנזקקים, עושים בעיריית בית-שמש גם מהלכים שכנראה יספקו לה עוד תעסוקה.
חברת "פרח השקד", חברה קבלנית המספקת שירותי ניקיון לרשויות מקומיות, עתרה לביהמ"ש בבקשה לפסול זכייה של חברה אחרת, חברת ר.ג.א, במכרז של עיריית בית-שמש לביצוע עבודות ניקוי רחובות בנימוק כי מדובר ב"מכרז הפסד" כלומר, הצעתה הייתה גירעונית באופן שאינו מאפשר את ביצוע עבודות המכרז תוך תשלום לעובדיה הכולל שכר מינימום ותנאים סוציאלים כפי שמחייב החוק.

ע"פ העתירה, חברת ר.ג.א. זכתה במכרז לאחר שהציגה עלות של "שעת עובד" בגובה 31.98 ש"ח לשעה. זאת בעוד אומדן העירייה ברכיב "שעת עובד" עמדה על 38.38 ש"ח לשעה. לדברי "פרח השקד" ההפרש בין אומדן העירייה לבין הצעה של ר.ג.א. הוא אם כן כ-16.7%, משמע, הצעתה של ר.ג.א. חשודה על פי תנאי המכרז כהצעה גירעונית שאינה מאפשרת תשלום שכר כדין לעובדים.

אם נכונים הפרטים, המתבררים בימים אלה בבית-המשפט, הרי יש כאן דוגמא לנוהג הרווח ברשויות רבות בישראל: העלאת קרנם של הפילנטרופים וארגוני הסיוע, במקביל להעלמת-עין, שכמוה כשיתוף פעולה עם אותם גורמים המטפחים את העוני ומרחיבים אותו.
מעיריית בית-שמש לא התקבלה תגובה עד פרסום הכתבה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “עיריית בית-שמש: דואגים לעניים”

  1. אבו עלי הגיב:

    עמותה זו או אחרת, בין אם מעסיקה עובדי קבלן או בין אם מחלקת מזון, זו פשוט זונה פוליטית ולא מתן פתרון אמיתי למצוקות החברה.

  2. ארגון מגן לחולה היינו ארגון מצוין שנותן עזרה לנזקקים בחינם.

Leave a Reply