חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יובל שטייניץ: החזר לנו את ים המלח

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 16.11.11 6:00

אנחנו יודעים שים המלח לא זכה בתחרות שבעת פלאי עולם, אך לא כולם יודעים מה שלום המקום הנמוך בעולם. במאמר שלפניכם, מנחם לוריא סוקר את מצבו של ים המלח וקורא להחזיר אותו לציבור

הקדמה:

 

ביום שישי האחרון הסתיים המירוץ במשחק: ”שבעת פלאי עולם" שאותו יצרה עמותה פרטית. במשחק הזה ים המלח,שלנו, "הפסיד" ולא נכלל ברשימת שבעת פלאי העולם. שבוע לפני כן בנימין נתניהו,שהוא גם ראש הממשלה, מצא פנאי להופיע בפני תלמידים ולבקש מהם להצביע עבור ים המלח,באתר המשחק, על מנת שיכנס לרשימת שבעת פלאי העולם. מן הסתם,נראה היה, שים המלח זוכה לעלות לראש מהדורת השיח הציבורי ולקבל את תשומת הלב המגיעה לו.

מפלס ים המלח:

 

מפלס ים המלח תלוי במקורות המים המזינים את הימה,הירדן ונחלי מדבר יהודה משני צידי הימה, וכן בתנאי מזג האוויר והגשמים באזור. בהסטוריה של הימה הזו ידועות כמה תקופות שבהן הים היה קטן יותר מאשר היום וגם גדול יותר מאשר הוא היום. בין אמצע האלף השלישי לפניה"ס ועד לשנת 1200 לפנה"ס ים המלח היה קטן ממה שהוא היום וכל החלק הדרומי שלו היה יבש. בתקופה הרומית ים המלח היה גבוהה מגובהו היום היינו פני הימה היו במינוס 330 מטר מתחת לפני הים. החל מ 1930 גובה פני הים נמדד ברציפות ומאז הים מאבד משטחו. בשלושת העשורים האחרונים הים מאבד כמטר מגובהו כל שנה ובקצב הזה בעוד 38 שנה יעלם ים המלח כלא היה.פני ים המלח היום הם במינוס 403 מטר מתחת לפני הים.

מעבר לסיבות הטבעיות שגורמות לפני ים המלח לשנות את גובהו – בעשורים האחרונים נוספו סיבות מעשה ידי אדם ורובן מעשה ידיה של מדינת ישראל (רובן לא כולן). מקור המים העקרי של ים המלח הוא נחל הירדן (על פי האקדמיה ללשון עברי נהר הוא מוביל מים שזורם אל הים ונחל הוא מקור מים שזורם למקור מים אחר) מאז 1995 לא נפתח סכר דגניה והמים היחידים שזורמים בנחל הירדן דרומה מהכינרת הם מי קולחין. בנוסף לזה מפעלי ים המלח מאיידים כמליון מ"ק מים בשנה ממי הים וחלק מנחלי מדבר יהודה האיתנים זרימת מימיהם הועברה לבקבוקי פלסטיק שנמכרים מינראלים במשק הישראלי.

חוק ים המלח:

למרות היות ים המלח תופעת טבע ייחודית בעולם,קרי המקום הנמוך בעולם על פני הקרקע, ולמרות שמדובר בנכס תיירותי,תרבותי וכמקור לכימקאלים ים המלח איננו מוגן על ידי שום חוק. זאת ועוד מעין גדי ודרומה,ים המלח נמצא תחת שלטונה של ישראל רבתי ומעין גדי וצפונה ים המלח נמצא בשלטון צבאי והפוקד עליו הוא אלוף פיקוד המרכז והחוק הישראלי לא הוחל עליו.

בעקבות מצבו הרעוע של הים ובעקבות התרומה של האדם למצב הזה יזמה עמותת אדם טבע ודין חוק שיקרא "הגנה ושיקום ים המלח, שעיקריו: כריית מלח מהימה לצורך הפקת אשלגן ומוצרים אחרים תוגבל למליון טון מוצרים בשנה,מפעלי ים המלח יחיזרו את המצב לקדמותו באמצעות כריית מלח מבריכה מספר 5 והחזרתו לחלק הצפוני, לא תתאפשר שאיבה של מים מהחלק הצפוני אלא אם יוכח שיש מניין להחזיר את המים הנשאבים. מפלס פני הימה יוגבל בחוק ויפוקח על ידי המדינה על מנת למנוע המשך הדרדרותה של הימה. החוק מנסה להסדיר את פגעי האדם בימה ולאזן בין היות המקור משאב טבע שחשוב כלכלית לקצור את אוצרותיו לבין שמירה על החי הצומח והדומם מסביב לימה שכאמור היא תופעת טבע ייחודית בפלנטה שלנו.

היכן עומד החוק?

 

על פי הלו"ז של ממשלת ישראל ביום א 13 בנובמבר 2011 הייתה אמורה הממשלה להצביע ולאשר את חוק "ההגנה על ים המלח" ולאחר מכן להעבירו לועדת הכנסת לשם חקיקה. על פי הלו"ז של ישיבת הממשלה מיום 13 בנובמבר 2011 חוק ים המלח לא נדון והוא נדחה לישיבה שתיערך בעוד שבוע.

מדוע נדחה החוק?

 

לאחר שים המלח עלה על סדר היום הציבורי ולאחר שלא נבחר כאחד משבעת פלאי עולם – היה זה אך טבעי שאותו ראש ממשלה שמצא זמן לבקש מתלמידי ישראל להצביע בעד ים המלח – ימצא זמן לשמש מופת לדרישתו ויצביע אף הוא על ההחלטה להחיל חוק ישראלי על הימה הנעלמת הזו. זה לא נעשה למה?

ב- 1995 מכרה מדינת ישראל את הזיכיון לכריית משאבים מים המלח לחברת כי"ל – עד אז בבעלותו של אייזנברג. לאחר מותו של אייזנברג נמכרו מפעלי ים המלח לאחים עופר שהם הבעלים שלהם כיום. כי"ל היא חברה ציבורית כאשר הציבור מחזיק במניותיה באמצעות קרנות הפנסייה שלו ובדרך של מסחר בבורסה לניירות ערך בתל-אביב.

על פי החוק המוצע על כי"ל לשאת בעלות החזרת המצב לקדמותו עלות המוערכת בכארבעה מיליארד שקל. בנוסף לזה,מדינת ישראל העניקה את הזיכיון לכריית משאבי בטבע של ים המלח בתמורה ל 5% מהרווחים שיווצרו,ועדת שישינסקי המליצה להעלות את הזיכיון לכדי 10% מהרווחים שיווצרו.

הערת עורך:

 

ראוי לציין שמשפחת עופר לא הייתה זו שגרמה למדינה להפריט את משאב הטבע הזה, משאב הטבע הזה הופרט עוד קודם לכן עת הועברה השליטה על חברת כי"ל הממשלתית לחברה לישראל בבעלות מר אייזנברג ז"ל. משפחת עופר המשיכה ליהנות מהויתור של המדינה לכרות את משאבי הטבע שלה ולהעביר את ההכנסות לקופה הציבורית וגם בחרה שלא לפקח על מצב הימה ולדאוג לדורות הבאים.

מה נשתנה?

 

אחרי שפורסמו מסקנות ועדת ששינסקי חברת כי"ל ביקשה להיכנס עם אוצר המדינה למו"מ שיכרוך בחבילה אחת הן את התמלוגים והן את עלות החזרת המצב לקדמותו. בניגוד לחברות אחרות בעולם חברת כי"ל לא ביטחה עצמה כנגד תביעה להחזיר את המצב לקדמותו ביטוח שקיים משנות ה -60 של המאה הקודמת ורוב החברות הכורות מן הארץ את משאביה ביטחו עצמן כנגד תביעה להחזרת המצב לקדמותו. בעוד אוצר המדינה נושא ונותן על חברת כי"ל בא שר האוצר והצהיר: "תרומתה החשובה של כיל לכלכלת ישראל בכלל ולפיתוח הנגב בפרט". במקביל להצהרה זו כי"ל הצהירה כי אין להשיט עליה את מלוא עלות השבת המצב לקדומותו שכן היא בעליו של המפעל רק משנת 1995 ועוד בשנות ה- 70,כאשר המפעל החל להחליף ידיים מהממשלה לידיים פרטיות, כבר היה ידוע על תרומתם של מפעלי ים המלח לירידת מפלס המים ועל כן המדינה היא זו שצריכה לשאת בעלות השבת המצב לקדמותו. כמו כן ציינה כי"ל כי היא המעסיק הגדול ביותר של עובדים בנגב, וכי פגיעה ברווחיות שלה תגרום לפגיעה בערך קרנות הפנסייה שבאמצעות מניות כי"ל הושקע ההון שלהן ובכך יפגע הציבור כולו.כמו כן ציינו כי"ל כי פגיעה ברווחיות המפעל פירושה פגיעה בהעסקת עובדים ובתשלומי המיסים של העובדים ושל המפעל עצמו לאוצר המדינה.

דיון:

 

ראש הממשלה מצא זמן לבקש לתלמידי ישראל ללבחור בעד ים המלח במשחק "שבעת פלאי עולם" בעוד הוא "שכח" שמחצית מחופו המערבי של ים המלח איננו שטח שריבונות ישראל חלה עליו ויש ספק אם תחול עליו אי פעם.

אותו חלק שאיננו בריבונות ישראלית רשמית הוא גם החלק שנזקי שאיבת היתר וניצול היתר של מי האגם גורם לנזקים קשים לאדם,לטבע ולנוף – אותם נזקים שהחוק המוצע אמור למנוע או ולחילופין לעצור את הסחף בהם.

שוב פעם ממשלת ישראל מתעלמת מהלכי הרוח בציבור הישראלי ויומיים אחרי "סערת שבעת פלאי העולם" והאכזבה הציבורית ממאן,אותו ראש ממשלה, להניף את ידיו להצביע בעד ים המלח בדיוק כפי שביקש מתלמידי ישראל.

ובאותה נשימה רחוק מעין הציבור מקיים שר האוצר של אותה ממשלה משא ומתן עם מפעלי ים המלח כשאת דעתו הפרטית על המפעל הזה לא חסך מאיתנו ובריא שינהג ברוח הצהרתו והחוק,לא רק שלא יתקבל אלא שיהיה סר טעם אל מול ההסכם ההולך ומתגבש בין האוצר למפעלי ים המלח כשדכדרכו האוצר מעדיף את טובתו של הזכיין הפרטי על טובת האזרחים ששלחו אותו לנהל בשמם את קופת המדינה.

מפעלי ים המלח הם המעסיק הגדול בנגב של עובדי קבלן בלתי צמיתים וללא זכויות. מפעלי ים המלח אינם משלמים את התמלוגים המלאים שכן חלק ממוצרי ים המלח נמכר בריצפת הייצור לחברות בנות של כי"ל והאחרונות מוכרות אותו בחו"ל ומשיאות את רוחיהן כך שהרווח חיב בתמלוגים של מפעלי ים המלח מוקטן מלאכותית ואוצר המדינה ניזוק ומפסיק בגלל המשחק הזה. הטענה שכביכול פגיעה ברווחיות המפעלים תוריד את חבות המס שלהם וכתוצאה מכך יפגע אוצר המדינה היא טענה מצוצה מן האצבע,די בעיון בדוחותיה השנתיים כל כי"ל כדי להיווכח כיצד באמצעים חשבונאיים מפחיתה החברה את חבויות המס שלה לאוצר המדינה ללא קשר לעובדה שרווחיה עולים וגדלים מידי שנה.

 

 

מסקנות:

 

רק מחציתו הדרומית של החוף המערבי של ים המלח נמצא תחת שליטה ישראלית מלאה. זהו החלק היבש שהמים שבו נועדו אך ורק לצורך כריית משאבי הטבע של הים בידי חברה פרטית תוך פגיעה במשאבים לאומיים קרי – בתי המלון ותעשיית התיירות בחלק הישארלי גריידא של ים המלח. לעומת זאת הנזק לטבע נעשה בחלק הצפוני זה שהחוק הישראלי אינו חל עליו.

שוב פעם אנחנו רואים כיצד הממשלה אוחזת את עיני הציבור מצד אחד דוחה שוב ושוב החלטה בדבר ים המלח והסדרת גורלו בחוק ומצד שני,הרחק מעין הציבור, מנהל מו"מ עם חברה פרטית ומי משריה מצהיר על הכוונה קרי – ממשלת ישראל מעדיפה את טובתו של הנדבן עופר והחברות שבשליטתו על פני טובת אזרחיה.

מהנתונים הגלויים לעין אפשר לומר שבעוד 38 שנה כי"ל תפסיק לכרות את משאבי ים המלח – כי לא יהיה ים כזה הוא: יעלם באדיבותם של שטייניץ ומנהליה של כי"ל.

באותה נשימה ובאותה שיטה ממשלת ישראל מסרב להגיע לידי החלטה בדבר חלופות להזרמת מים לים המלח. מפרויקט תעלת הימים שנזנח עוד בשלהי האלף הקודם ועד לפרויקט חיבור ים המלח למפרץ אילת שבו ממשלת ישראל מדשדשת רגליה בעוד הבנק העולמי וממשלת ירדן מתחילים,כבר התחילו, בבדיקות ההיתכנות של הפרוייקט הזה,שלא לדבר על עצירת תקציבי המחקר על מנת לבדוק האם באמת חיבור ים המלח למפרץ אילת הוא הפתרון הנכון – שכן כשמי ים המלח באים במגע עם מי ים הם הופכים לגבס…

מן הראוי שמר נתניהו יהיה נאה דורש ונאה מקיים ויניף את עצבעו לטובת חלקה של מדינת ישראל בפלא הטבע הזה ההולך ונעלם דרך כיסיהם הפרטיים של קומץ אזרחי המדינה שלו – ויפה שעה אחת קודם.

ועוד לפני שיבש הדיו על הנכתב פה התפרסמה הידיעה הזו: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4147705,00.html

מנחם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. dror :

  some facts

  menahem,
  Atleast parts of what you wrote is plain wrong, which makes it dificoult to take your other arguments sireously.
  a. The dead sea will not be gone in 38 years. its depth is around 350m, which means that in the current dicrease rate it will dry in 350 years. moreover, since the lower the level lower the surface, it is asstimated that it the level will remain stadeady once it gets to around -550m (under todays water loss rates)
  b."נזק לטבע נעשה בחלק הצפוני זה שהחוק הישראלי אינו חל עליו."
  the north part of the dead sea is divided between palestain (or israe military autority), israel and jordan, meaning that the damage to nature is defenatly being done to also to the israeli cost.
  c. "מפלס פני הימה יוגבל בחוק ויפוקח על ידי המדינה על מנת למנוע המשך הדרדרותה של הימה" even if you will close the dead sea factories tomorow, the sea level will go on decreasing, unless you will open degania dam. but than, where will you take water from for drinking, not to mantion the water we deliver to jordan every year under the peace agreament.

  as to the dead sea-red sea conduit, the israely goverment was rather excited to have it, it is environmental organizations who stoped it (for now), in order to allow the test of implications of such a project.

  there are more mistakes and in-accuracies, but i think you got the idea.

  p.s. i am sorry for spelling anf gramar mistakes, best i can do at the moment.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.