חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קניבליזם כלכלי בישראל / זהבה גלאון

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 15.11.11 17:14

במאמר שלפניכם, חברת הכנסת זהבה גלאון מתארת איך בשם התחרות והשוק החופשי, קניבליזם כלכלי משתלט על ישראל

הציבור בישראל עבר בשנים האחרונות תהליך של התפכחות מאשליות התחרותיות בכלכלה. כמה כבר שמענו מכל הניאו-ליברלים, הדוגלים בהזיות השוק החופשי, שראש הממשלה נתניהו עומד בראשם, שהדבר היחיד שמפריע לתחרות והפחתת מחירים היא הממשלה, ושאם נצמצם את גודלה ורק ניתן לשוק להתנהל, הכל יהיה בסדר.

המציאות הפוכה לחלוטין. הדבר הברור הוא, שבמדינה קטנה כמו ישראל, עם התנאים המיוחדים לה, בלי ממשל אמיץ, בלי רגולציה אמיתית – אין ולא תהיה תחרות. מי שמרוויח כשנבחרי הציבור מסירים את ידיהם ומתנערים מאחריות הם אך ורק בעלי ההון. אין ולו דוגמה אחת למקרה שבו הסרת רגולציה הובילה לירידת מחירים. בכל תחום שבו הממשלה נעדרת אנחנו רואים את הקניבליזם הכלכלי הזה, שבו הממשלה מפקירה את הציבור לידיהם של גורמים תאווי בצע.

יש אינספור דוגמאות. הממונה על הגבלים עסקיים מעל בתפקידו ונתן לנוחי דנקנר ושופרסל להשתלט על קלאבמרקט, וקיבלנו דואופול ברשתות השיווק שקורע לנו את הכיס. כשהממונה על שוק ההון לא התערב בפעילותן של קרנות הפנסיה, הן רצו להשקיע בגיוסים של הטייקונים ששלטו בהן, וכשהרשות לניירות ערך לא התערבה ראינו את מינופי הענק של אילן בן-דב, יצחק תשובה וחבריהם על חשבון כספי החסכון שלנו, ואת הפירמידות שנבנות על גבנו. היום אנחנו רואים את המדינה מתנערת מאחריותה להעסקה ישירה של עובדים, ואת שוק העבדים של קבלני השירותים שמתפתח בהעדר רגולציה ומעורבות.

בקיץ האחרון קרו שני דברים: הציבור כרע תחת הנטל שהטילו עליו הטייקונים, והממשלה הבינה באיחור שצריך להחליף דיסקט, ושהשוק המשתולל הוא הבעיה ולא הפתרון.

ההמלצות של ועדת טרכטנברג ו-ועדת הריכוזיות הן התוצאה של המהפך התודעתי הזה, והן מייצגות תפיסה שלא רק צריכה – אלא דורשת – את המדינה ואת הרגולטור כשחקן פעיל כדי לייצר שווקים תחרותיים.

אבל ההמלצות של שתי הועדות מסמנות את תחילת הדרך בלבד, וזו דרך ארוכה שלא ברור שהמדינה תבחר ללכת בה. ראשית, זו רק תחילת הדרך, בגלל שההמלצות – חשובות ככל שתהיינה – הן רכות מדי: כך למשל ועדת טרכטנברג לא טיפלה בכמויות הכסף האדירות שנשפכות לאינטרסים המיוחדים של המתנחלים והחרדים, ובועדת הריכוזיות לא המליצו על הפרדת אחזקות פיננסיות וריאליות מהשקל הראשון, אלא רק על הפרדה הססנית שמותירה את מרבית הטייקונים עם האחזקות הצולבות שלהן כפי שהיו.

הסיבה השניה שזו תחילת הדרך, היא שההמלצות של הועדות עוד לא עברו את גוב האריות של החקיקה בכנסת. צריך להבין: עוד לא ניתקנו את הפוליטיקאים של הימין הכלכלי מעטיני ההון, ועוד לא שינינו דבר במערכת בישראל עם המלצות יפות שכולם אוהבים. כבר בשבוע הראשון של הכנסת נוכחו לראות שממשלת נתניהו לא מסוגלת לפעול נגד האידיאולוגיה ההיפר-קפיטליסטית שלה, כשהיא הפילה את חוק יסוד: זכויות חברתיות, שמעגן בדיוק את אותה אחריות ממשלתית שנדרשת כדי להגן על השירותים הבסיסיים לאזרחים מפני קרטליזציה ועושק. אני אאמין למי שרוצה להעלות מסים ישירים, להוסיף תקציבים למערכת הרווחה ולהגביר את הפיקוח על שוק ההון כשאראה את החקיקה המתאימה מאושרת במליאה.

המסקנה היא כפולה: ראשית, היום יותר מתמיד ברור, שבישראל חייב להתקיים מגזר ציבורי חזק, עצמאי ונטול פניות, כדי לוודא שמה שמתרחש במשק הם באמת תהליכים שמשרתים את הצרכנים ושומרים על זכויות העובדים, ולא מצג שווא מושחת ופרוע באצטלה של "תחרותיות", "התייעלות" ו"שוק חופשי", שמתבטאים בהפקעות מחירים שמגיעות לכיסים של משפחות ההון בישראל. שנית, חובה שמי שיעמדו בראש המערכת הזו יהיו אנשים שאינם משועבדים לאינטרסים של הגורמים החזקים במשק. הישועה לא תבוא לנו מנתניהו וחיבתו לטייקונים, שאותם הוא מכנה בצביעות ארכאית "קטרי הצמיחה".

אני מאמינה שהציבור הבין בקיץ בדיוק מי משרת את האינטרסים שלו, ומי מדבר על "תחרות" אבל בעצם מפקיר אותו בידי הקניבליזם הכלכלי של הריכוזיות בישראל. מי שלא הבין זאת בקיץ, יבין זאת מהר מאוד במושב החורף של הכנסת.

מבוסס על דברים שנשאה ח"כ גלאון בפאנל על תחרותיות, במסגרת כנס דה-מרקר שעסק בהמלצות ועדת טרכטנברג

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אי שם בין חדש ובין מרצ יש לה אלטרנטיבה לא רעה לסוציאליסט/ס"ד, עם אילן גילאון, זהבה גלאון וניצן הורוביץ יש על מה לדבר.
  זהבה גלאון מאז שובה לכנסת מתגלה פעם אחר פעם כחברת כנסת חרוצה ורצינית ויותר חשוב מכך כס"ד.

 2. מנחם לוריא :

  לתשומת ליבכם

  שימו לב למאמר הביקורת הזה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4148687,00.html

  חומר למחשבה…

  מנחם

 3. דקל-דוד עוזר :

  הביאו שינויים לא סיסמאות.

  גם חוק יסוד: זכויות חברתיות הוא סיסמא

 4. הניוזלטר של מרצ » ארכיון הבלוג » נאבקים על הדמוקרטיה, ממגרים את אלימות הימין הקיצוני ושומרים על נכסי המדינה :

  […] קניבליזם כלכלי בישראל / ח”כ זהבה גלאון / עבודה שחורה http://www.blacklabor.org/?p=39249 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.