חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין קדימה וערוץ 10

נושאים דעות, פוליטי ב 13.11.11 6:09

מפלגת קדימה שוקעת, וכך גם ערוץ 10. ק. טוכולסקי אינו מזיל דמעה על שני המוסדות האלה, ושמח שהאשליות הכל כך דומות האלה ייעלמו מחיינו. 

בין קדימה וערוץ 10

בשבועות האחרונים עדים אנו לשתי שקיעות לא מפוארות במיוחד, האחת של קדימה – הסיעה הראשונה שמתקיימת ללא צורך במפלגה ושל ערוץ 10. הרבה משותף לקדימה ולערוץ 10, והאמת, אני לא מזיל דמעה לא לנוכח ירידתה של קדימה בסקרים וגם לא לנוכח הסכנה שערוץ 10 יחשיך מסך. כאשר אני מסמן את הדברים החיוביים והשליליים בקדימה ובערוץ 10 הטור השלילי ארוך מאוד ואילו החיובי קצר. גם מהומת האלוהים של עיתונאים המייחסים לירידתה של קדימה ולסופו הצפוי של ערוץ 10 השלכות שליליות רבות רק גורמת לי לחשוב שעדיף לנו בלעדי הערוץ ובלעדי המפלגה גם יחד.

גם קדימה וגם ערוץ 10 הן תופעות גנריות. קדימה היא חיקוי של הליכוד, ערוץ 10 הוא חיקוי של ערוץ 2. שני החיקויים מקצינים את מה שהיה שלילי במקור ואין להם יותר מדי תכונות חיוביות. כל מה שהיה רע בערוץ 2 ערוץ 10 מציע לנו בכפולה ומכופלת. יותר תוכניות ריאליטי, אולפני בוקר משמימים יותר, חברת חדשות שמשרתת בעלי הון פשוט בעלי הון אחרים. כל מה שהיה רע בליכוד, מציעה לנו גם קדימה. אידיאולוגיה ניאו ליבראלית הרסנית שחותרת להשלמת חיסולה של מדינת הרווחה בצד נפוטיזם ושירות לשלטון ההון. הממשלות ששתי מפלגות אלו עמדו בראשם בשנים 2001-2011 הציעו את אותה תפיסת עולם הרסנית של קיפאון מדיני בצד הרחבה שיטתית של הפערים המעמדיים בחברה הישראלית. את אותה התעלמות מבעיות חברתיות ומהאפשרות של סיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני תוך העשרת העשירים והעמקת ההפרטה. הטלוויזיה שיצרו שני הערוצים העיקריים בישראל הייתה שיבוט של אותה הוזמה, תקשורת שמתפקדת כשופר של בעלי הון וכאמצעי להדחקת המציאות החברתית-כלכלית מהציבור והלעטתו בפחדים תוך אספקה שוטפת של זיבורית כבידור. ההבדל המשמעותי היחיד בין קדימה והליכוד או ערוץ 10 וערוץ 2 היא ביכולת של מפלגת האם וערוץ האם לשמור על נאמנות של רוב צופיהם. בזמן שהשיבוטים שלהם ינקו כוח פוליטי ורייטינג ממקורות אחרים.

יכול להיות שסגירת ערוץ 10 וירידתה של קדימה היו מותירים אותי שווה נפש, אלא שערוץ 10 נתפס משום מה כאלטרנטיבה לערוץ 2 וכערוץ שמאלני יותר כמוהו קדימה שנתפסת כמפלגת מרכז ואפילו מרכז שמאל. עצם קיומם של הערוץ ושל המפלגה ועצם העובדה שהיה להם רייטינג ואלקטורט, בא להערכתי על חשבון ערוצי ועיתוני תקשורת שמאלניים וציבוריים ועל חשבון האלקטורט של השמאל. קדימה של ציפי לבני נחשבת למפלגת שמאל מרכז וכמה עלי תאנה כשי חרמש הקיבוצניק, אורית זוארץ הליבראלית ונינו אבסדזה הס"ד מאפשרות לה לקרוץ למחנה שרוב חברי הכנסת של קדימה לא מייצגים והמפלגה עצמה אינה משרתת. קדימה משרתת בעלי הון ואידיאולוגיה ניאו ליבראלית. גם ערוץ 10 ששידר זיבורית בחדשותיו ובשאר תכניו, החזיק כמה עלי תאנה כמו לונדון וקירשנבאום (ליבראלים), ואת הצמד שלח ודרוקר הנשכניים. אבל רוב הזמן המפלגה והערוץ לא שירתו לא ליבראלים ולא דמוקרטיה שלא לדבר על סוציאל-דמוקרטיה. עלי התאנה שלהם אפשרו אולי קיום שתי אשליות, הן את אשליית התחרות והחופש בתקשורת והן את אשליית קיומה של מפלגת מרכז ליבראלית בישראל כאשר בפועל, שיבוט של הליכוד משל במדינה והמשיך באותה מדיניות כלכלית הרסנית ושיבוט של ערוץ 2 שידר ב-95% מזמן האוויר שלו את אותו הזבל ששידר מתחרהו העיקרי.

לכן תכלס אני שמח לראות את נפילתם. כי מי שמחפש אלטרנטיבה לתרבות ערוץ 2 ולשלטון הליכוד לא ימצא אלטרנטיבה רצינית לא בערוץ 10 ולא בקדימה. עלייתה של שלי יחימוביץ בפרט והתחזקות המחנה הס"ד בכלל בעבודה הם אלטרנטיבה שלטונית שקדימה מעולם לא הייתה מסוגלת להיות. בעולם התקשורת יהיה צורך באלטרנטיבות כפלטפורמות שצומחות באינטרנט ומציעות עיתונות ותקשורת אחרת. אם השמאל יחזור לשלטון ויבטיח את העצמאות של השידור הציבורי אולי יהיה אפשר לשקם גם את רשות השידור מהפוליטיזציה שעושה בה היום נתניהו, אבל זה כבר סיפור אחר.

בכל מקרה הציבור מתפכח, אין מה לבכות על מותו של ערוץ 10, במשך כל שנות קיומו הערוץ הזה סיפק לנו בעיקר זוהמה מטמטמת מוח מהסוג הירוד ביותר. אין מה לבכות את דעיכתה של קדימה, הסיעה הזו לא הייתה אלא תרגיל בגניבת קולות מהשמאל לטובת שלטון ההון. אל תוך החלל הזה שנוצר בתקשורת ובפוליטיקה צריך לחלחל. עכשיו הזמן לחשוב על חיזוק האלטרנטיבות הרציניות לתרבות הניאו-ליבראלית הכלכלית, הניאו-שמרנית הלאומית והחברתית והפוסט-מודרניסטית התרבותית והחברתית ששולטת היום בישראל. מה שבעיקר צריך זה להמשיך בבנייה מחדש של המסגרות הפוליטיות הסוציאליסטיות והסוציאל-דמוקרטיות שיתנו אלטרנטיבה פוליטית בעבודה ומשמאלה לה. והגיע גם הזמן שהמחנה הנבנה מחדש ייתן את הדעת על החשיבות בתקשורת חופשית (משליטה של בעלי הון בעיקר) שתהווה אלטרנטיבה אמיתית.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. שושי פולטין :

  משהו אישי,ללא קשר לאיכות וכו'
  כשקוראים כך לסגור מקום עבודה, שוכחים שיש שם גם עובדים.(במקרה זה הבן שלי).שוכחים שיש גם הרבה חברות העובדות עם הערוץ שגם עובדיהם יפוטרו. ז"א זו קריאה לפטר מאות (אולי אלפי, אתה אף פעם לא יודעת על מי זה עוד משפיע) של אנשים מעבודתם ואז…?
  לצורך העניין קרא גם "ליברמניזציה", כך תיכננה לשכת נתניהו לפרטים את סגירתו של ערוץ 10
  http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1563647
  אני לא מאמינה אבל אני גם מפנה לשטרסלר, אבל: עשר מכות על התקשורת
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1563907

 2. שושי פולטין :

  מתנצלת על טעויות הכתיבה, משום מה בתגובות זה תמיד קורה לי…

 3. דקל-דוד עוזר :

  לא בטוח שהעובדים יפוטרו. הערוץ יירכש על עובדיו על ידי בעל הון אחר.

 4. ק. טוכולסקי :

  שושי עם כל הכבוד ויש כבודמה לגבי יצוא נשק מישראל? כשאנחנו מתלוננים על גל מסתננים מאפריקה אנחנו שוכחים שאנחנו מוכרים נשק לשלטונות דיקטטוריים כמו זה של אריתריאה, אז אולי אם לא נייצא נשק ואלפי עובדים יפוטרו מתעשיות הנשק יהיו בעולם פחות מלחמות ופחות פליטים, לא שווה?

  עובדים הם בני ערובה של השיטה הקיימת והחלפתה בשיטה טובה יותר לכולנו כולל למי שיפגעו בדרך מפיטורים לא תהיה מעשה קסמים שלא נשלם בעבורו מחיר.

  ערוץ 10 הוא חיקוי של ערוץ 2, הוא משרת את נתניהו באמצעות רון לאודר מבעליו לא פחות מערוץ 2 או ערוץ אחד המטוהר. יש כאן ספין שנועד להפעיל לחץ. בעלי ההון ששולטים הערוץ מנסים להתחמק מתשלום חובותיהם ומנצלים את עובדיהם כבני ערובה בדיוק כמו במפעל שהולך להסגר והבעים מאיימים לפטר את עובדיו אם לא יקבלו סיוע מהמדינה או באורנג היכן שבעקבות הירידה בהכנסות המקבילה לשוד החברה עובדים ילכו הביתה. עד שלא נשנה את השיטה זה לא ישתנה.

 5. ק. טוכולסקי :

  הגהות: פסקה 2 שורה8 במקום הוזמה, זוהמה

 6. א. קוריאל :

  אני לא שותף לשמחה.
  מבחינתי, ערוץ 10 מייצר כמה תכניות שאני עוד איכשהו יכול לראות. גם אם הן עלה תאנה לזבל הכללי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.