חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עופר עיני צריך שביתה

נושאים דעות, פוליטי ב 7.11.11 3:05

השביתה הגדולה במשק איננה נחוצה והיה ניתן למצוא אלטרנטיבות אחרות, אולם היא משרתת את מטרותיו האישיות של יו"ר ההסתדרות

מאת מנחם רבוי

הדברים שלהלן נכתבים עוד בטרם ברור אם באמת תפרוץ שביתה כללית במשק היום [שני 7.11.11] ביזמת ההסתדרות. אבל לעניינה של רשימה זו זה לא כל כך משנה.

בין אם תפרוץ שביתה כללית בין אם לאו די ברור שמזכיר ההסתדרות עופר עיני מנצל לקידום מעמדו, תופעה שלילית מגונה ודוחה שהממשלה וארגוני מעסיקים אימצו ומכונה בשם "עובדי קבלן". [השם הזה מצלצל הרבה יותר טוב בטרמינולוגיה המקובלת מאשר בתיאור התופעה האמיתי : עבדים מודרניים".]

צריך, חשוב ומתחייב לשנות באופן בסיסי את כללי הניצול וההשפלה הנהוגים בשוק זה. צודקת ההסתדרות בתביעתה להכניס שינוי במצב.

 אבל פה מתחיל העניין:

יכול מזכ"ל ההסתדרות לחזור על הדברים הצודקים והנכונים בנושא. הוא לא יצליח לשכנע שהתנהלותו והובלתו את ההסתדרות לצעד ההשבתה נובעת מדאגה אמיתית לעובדי הקבלן החלשים והמושפלים, המועסקים גם בגופים הקשורים להסתדרות, ולא מונעת משיקולים אישיים שלו שתכליתם להחזיר אותו למרכז הבמה וההשפעה.

אין זה סוד כי מעמדו של עיני נחלש ונשחק בחדשים האחרונים במקביל לשחיקת מעמדו הציבורי של אהוד ברק בציבור ובמפלגת העבודה. עיני שנחשב לתומך מרכזי של ברק בעבודה הצליח להכתיב, באמצעות האחרון, את סדר היום הכלכלי שלו. באמצעות מנוף הלחץ של ברק  נוצר "השולחן העגול"  המשותף לממשלה להסתדרות ולמעסיקים . שם נחתכו סוגיות של מדיניות כלכלית ושם גם הכתיבו לפעמים לשר האוצר בניגוד לדעת משרדו, החלטות כאלה ואחרות.

עם פרישתו/סילוקו של ברק ממפלגת העבודה והיחלשות מעמדו הפוליטי כמי שיכול לקבוע את יציבות הקואליציה, נחלשה גם השפעת עיני. המחאה החברתית חשפה מצידה את כשלון ההסתדרות לספק לציבור סיוע בפתרון הבעיות המעיקות עליו מבחינת יוקר המחיה ,דיור וכיוב'- נושאים שרובם בתחומים הנוגעים לטיפול ההסתדרות. פעילי המחאה אף דחו את עיני שביקש להצטרף ולהנהיג.

עיני, לכן, חש כי על מנת לחזור למרכז הבמה, כי  הוא חייב לאתר נושא שיהיה רחב מספיק, שיהיה מוצדק וחשוב לדרוש בו שינוי ושיצריך מאבק .

לא ממש חשוב שהאוצר מגלה נכונות לשפר את התנאים , להקים מנגנוני אכיפה לשמירת זכויות עובדי הקבלן ועוד. עיני צריך את השביתה. הוא חייב להפגין שיש לו עצמה וכוח ובנפנוף באצבעו הקטנה הוא יכול להפוך את המדינה על פניה . לא חשוב שבכך הוא גורם סבל גדול למאות אלפי אנשים, לא משנה שהוא גורם לנזקים של מאות אלפי ₪ אולי יותר למשק. לא משנה לו שהוא משבש למיליוני  אנשים את החיים. הוא צריך שביתה.

כשעיני אמר "לא הייתה לנו ברירה אלא לצאת לשביתה" הוא עבד עלינו. הייתה לו ברירה. הוא יכול היה להמשיך במהלך ההדברות עם האוצר ועם ראש הממשלה. רק שהדרך הזו לא שרתה את מטרותיו האישיות. כן בפירוש מטרותיו האישיות. הוא צריך שביתה. שביתה עכשיו.

גם אם האוצר היה מסכים לדרישותיו, הוא היה ממציא עוד דרישה ועוד אחת על מנת להכריז בכל זאת על שביתה. גם עיני יודע שלא ישיג את כל דרישותיו והמעסיקים לא יקלטו את כל עובדי הקבלן כעובדים מן המניין. הוא בעצמו מדבר על צמצום התופעה לא על חיסולה. מדוע לא ניסה למצות את המו"מ? התשובה די פשוטה: הוא צריך את השביתה. כרגע היא ועצם המאבק משרתים אותו [אישית].

כך או אחרת הציבור הרחב ישלם את המחיר. יהיה שיפור מסויים במעמדם ומצבם של עובדי הקבלן, אבל את זה ניתן היה להשיג גם בלי שביתה כללית של המשק.

לאתר של מנחם רבוי

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. עופר עיני צריך שביתה « מנחם רבוי – הבלוג :

  […] גם ב"עבודה שחורה"  Share this:פייסבוקדוא"ללהדפיסLike this:אהבתיהיה הראשון שאוהב […]

 2. שי :

  האוצר לא מעוניינן בכלום. כבר לפני מספר שנים הוא הבטיח שהוא ישנה את הדברים ויבדוק חברות קבלן. בפועל, אחרי ההבטחות והכותרות בעיתון הוא התעלם מהעניין וככה זה יהיה גם הפעם. קשה מאוד לפקח על התנאים של עובדי הקבלן, הפירמות ידעו לתחמן ולעקוף את הפיקוח בקלות. מה שנחוץ זה העסקה ישירה בלבד ואת זה רק שביתה תוכל להשיג.

 3. מנחם רבוי :

  שביתה לא תפתור את הבעייה

  נכון שהאוצר התעלם מהגילויים השליליים של העסקת עובדי קבלן.הוא גם תרם להחמרת הגילויים השליליים. גם ההסתדרות.היא מעסיקה בחברות הבת שלה עובדי קבלן וחתמה על הסכמים קיבוציים המקפחים את זכויותיהם. טוב שנזכרה עכשיו להעלות את הסוגיה ולתבוע שינוי. אבל שביתה כללית לא תפתור את את הנושא. זה תהליך ומכסימום התופעה תצומצם. את זה גם ההסתדרות יודעת ואומרת. לכן, שביתה היום מיותרת. הייתה להסתדרות עוד דרך לעשות במו"מ. אבל עיני רצה ל"נפח שריר".

 4. ל רפי :

  הכותב צודק

  עופר עיני משחק בדיוק אותו משחק שמשחק משרד האוצר – התנהלות עפ"י אינטרסים צרים של השחקן.
  עצם קיומם של עובדי קבלן המשק אינו הבעיה האמיתי, אלא תנאי העסקתם. לכולם ברור שהגדלת עלות העסקתם, תצמצם את מספר העובדים. ללא התיעלות מקבילה במשק, הציבור לא ממש ירוויח מכך.
  ללא התנהלות אחרת של ההסתדרות בשאלת גיוסם של עובדים, מתן קביעות, משמעות הקביעות והגמישות של עסקים לפטר עובדים שאין הם זקוקים להם, המשק לא יוכל להיות תחרותי.
  פיטורים, ככל שהם קשים, אינם סוף העולם אם המפוטרים אינם מעבדים את זכותם לעבודה חלופית (בגלל גיל, למשל) ועל כך צריכה היתה ההסתדרות להאבק. וכן שאינם מאבדים את הזכויות הסוציאליות שצברו בשנות עבודתם, כך שהזכויות נצברות (בערבות המדינה) גם כאשר הם מחליפים מקום עבודה – מרצון או בעל-כורחם.
  עופר עיני דג במים עכורים, וחייבים להחזירו לממדיו "האמיתיים" כארגון-גג יציג של נכר מהעובדים במשק ולא כבעלים של המדינה; אם נחוץ, אזי אפילו בחקיקה.

 5. ק. טוכולסקי :

  כולנו צריכים את השביתה וכולנו צריכים להכניס לראש שלא נשיג חיים טובים יותר בלי להתאמץ. כי כולנו בדרך לאבדן הביטחון התעסוקתי וכולנו בדרך להיות עבדים ורק שימוש בכוח השביתה, הכוח היחיד של העובד יביא אותנו להשגים.

 6. שי :

  נמיג האוצר אומר בכל ראיון שהם לא מוכנים לקלוט עובדי קבלן, לכן האוצר לא הותיר להסתדרות ברירה אלא לפתוח בשביתה. האוצר פשוט לא מעוניין בשום פתרון. אם הוא ידע שההסתדרות בכל מקרה לא מתכוונת לפתוח בשביתה ויהי מה למה שהוא ינסה בכלל להגיע לאיזשהוא פתרון רציני? למה שהוא פשוט לא ינפנף את ההסתדרות?

 7. איציק :

  שביתה כללית היא אמצעי נכון אך לא בעניין הזה. עופר עייני וההסתדרות הם חלק מהבעיה ולא הפתרון. כדאי לזכור שלהסתדרות היה תפקיד בשלטון מפא"י כארגון שליטה על העובדים.
  ההסתדרות היתה צריכה להלחם בתופעה עוד בתחילתה וברמת הארגון שיש בו ועד. אם עופר עייני היה באמת דואג לעובדים ועיקר מאבקו לא היה נגד כוח לעובדים, הוא היה מנהל מאבר לטווח ארוך ולא לנסות שביתה בלתי אפשרית מבחינת הכוח שלו. ההסתדרות היתה צריכה-עדיין צריכה- לארגן הכרזת סכסוך עבודה בכל מקום עבודה מארגן-בתאום עם כוח לעובדים, האוייב המר ביותר והשנוא על עייני-ולנהל מאבק בכל ארגון עד קליטת כל העובדים. לא בכולם ביחד. שההסתדרות תתחיל במאבק בחברת חשמל והבנקים לקליטת עובדי הקבלן אצלם, ותמשיך הלאה, דרך משרדי הממשלה.אגב, גם אצלה.

 8. נדב פרץ :

  אני מסכים לחלוטין שהשביתה הזו הוכרזה רק מסיבות פוליטיות של עיני – הוא עומד בפני בחירות, הוא מרגיש שהוא איחר את רכבת המחאה, וכו' וכו'.

  זה לא משנה כהוא-זה את העובדה שזו אחת השביתות הכלליות המוצדקות בישראל בעשורים האחרונים, אם לא ה.
  לא רק שעובדי קבלן זה פשע מאורגן, כמאמר המפגינים, זה גם איום ישיר על מעוזי הכוח של ההסתדרות והדרך של האוצר לעקוף את ההסכמים הקיבוציים, ולכן רלוונטי מאוד להסתדרות.

  יופי, האוצר הבטיח. האוצר הבטיח הרבה מאוד דברים, את רובם הגדול הוא לא קיים. שיטת ההעסקה של עובדי קבלן היא שיטה פוגענית ב-99% מהמקרים, ואין סיבה שיהיו בישראל יותר עובדי קבלן מבאירופה – 1.5%.

 9. עמית-ה :

  מסכים עם נדב

 10. איתי :

  מסכים עם עמית

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.