חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"ץ: שר הפנים התערב ללא סיבה בתכנון לקיה

נושאים איכות השלטון, חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 30.10.11 22:49

בעקבות עתירת תושבי הישוב הבדואי לקיה ועמותת 'במקום', בית המשפט העליון קבע כי שר הפנים עיכב הליך תכנוני להרחבת הישוב לקיה שבנגב ללא סיבה מניחה את הדעת וחייב אותו בתשלום הוצאות משפט בסך 10,000 ש"ח

מאת: מערכת עבודה שחורה

בדיון בבג"ץ שהתקיים בשבוע שעבר (בג"ץ 2412/11) ) בעתירתם של תושבי הישוב לקיה ועמותת במקום– מתכננים למען זכויות תכנון באמצעות עו"ד ישי שנידור, קבע בית המשפט העליון  כי המדינה לא נתנה הסבר המניח את הדעת לגבי התערבות שר הפנים בהליך התכנוני  להרחבת היישוב הבדואי לקיה, וכי רק העתירה גרמה לקידום ההליך. בית המשפט חייב את השר בהוצאות משפט בסך 10,000 ₪

בשנת 2006 החל קידום תכנית מתאר מקומית להרחבת הישוב הבדואי לקיה, אשר נועדה לתת מענה למצוקת הדיור הקשה ביישוב ופתרונות לתושבים שמתגוררים בסמוך לו. התכנית מאפשרת בנייה של  למעלה מ-2,200 יח"ד ועוד כ-130 דונם המיועדים לתעשייה קלה ומלאכה. התכנית המפורטת עברה את כל שלבי התכנון, כולל דיון בהתנגדויות, והייתה מוכנה  לאישור סופי מאז שנת 2009.

כדי לאשר את התכנית נדרש לתקן את תכנית המתאר המחוזית ולכן הוכן תיקון (תיקון 74 לתוכנית המתאר המחוזית דרום) שכלל הקמה של בסיס צבאי של חיל-המודיעין (ליקית) בסמוך ליישוב וכן את התכנית להרחבת לקיה.  התכנית הוגשה כחלק מתיקון לתכנית מינהל התכנון במשרד הפנים, הוועדה המחוזית במחוז דרום וכן כל הגורמים הנוגעים בדבר, תמכו בתיקון הדרוש שהוכן לשם כך .

אולם, ביוני 2010 כאשר עלתה התכנית לדיון בוועדה המחוזית הודיע יו"ר הוועדה כי הדיון יעסוק בנושא הבסיס הצבאי בלבד וכי הדיון בעניינה של לקיה הוקפא  לבקשת שר הפנים, שביקש כי "יתאפשר לו לגבש את עמדתו". יצוין כי עד לבקשת השר, קודם תיקון 74 תוך שישה חודשים בלבד. זהו פרק זמן קצר יחסית, המשקף את הכרת גופי התכנון בנחיצות התוכנית, ואת היותה בלתי שנויה במחלוקת מבחינה מקצועית-תכנונית. לאחרונה הודיעה המדינה על הסרת ההקפאה והמשך קידום התכנית, לאחר שביצועה עוכב למעלה משנה. כעת, קבע בית המשפט כי המדינה לא סיפקה הסבר סביר להתערבותו של שר הפנים בהקפאת ההליכים וכי הגשת העתירה האיצה למעשה מציאת פתרון חלופי ערב הדיון בבית המשפט.

עו"ד ישי שנידור, אשר ייצג את העותרים: "יש לראות בהחלטתו של בית המשפט העליון משום תמרור אזהרה מפני התערבות של הדרג הפוליטי בהליכי תכנון סטאטוטוריים. ההגנה על עצמאות שיקול הדעת של מוסדות התכנון מפני התערבות פוליטית חיונית לתפקודה התקין של המערכת ולאמון הציבור בה".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.