postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ביקור מנהיגי ארגון IUSY בישראל – אקטואלי מתמיד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביקור מנהיגי ארגון IUSY בישראל – אקטואלי מתמיד

נושאים פוליטי, פוליטישוק ב 23.10.11 6:01

מנהיגי האיגוד העולמי של צעירי המפלגות הסוציליסטיות  הIUSY ביקרו בסוף השבוע בישראל. לאור המחאה החברתית המתרחבת בעולם, היה המפגש הפעם מרתק במיוחד

מאת: תמי זנדברג

בסוף השבוע ביקרו בישראל מנהיגי הארגון IUSY, האיגוד העולמי של צעירי המפלגות הסוציאליסטיות. המפגש עם המנהיגים הצעירים משבדיה, ספרד, הונגריה וגרמניה היה השנה מרתק במיוחד, לאור העובדה שברבות ממדינות העולם התחילה השנה מחאה חברתית שהפכה בשבועות האחרונים לתנועה גלובלית.

התנועה הספרדית M15, התנועה הישראלית J14, התנועה האמריקאית Occupy Wall Street והאביב הערבי הסובב אותנו במזרח התיכון, כולם חלקים של התקוממות אזרחיות נגד הרודנות הפוליטית והכלכלית ארוכת השנים שנדמה היה שהעמים כבר למדו לחיות איתם ככורח מובן מאליו. תנועות אלה הוכיחו ששום דבר לא מובן מאליו ושהשמיים הם הגבול.

התוכן בכל תנועה שונה במעט, וגם האופנים שבהם מתבטאת המחאה. רק בסוף השבוע האחרון ראינו הוצאה להורג של הרודן קדאפי בלוב, וברחובות לונדון מפגינים ניתצו חלונות ראווה ושרפו סניפי בנק; בניו יורק, בוושינגטון במדריד ובישראל הובילו את המחאה ערי אוהלים שסימלו את התביעה מחדש של הפוליטיקה, של המרחב הציבורי ואת שינוי כללי המשחק על פי העיקרון "אנחנו ה-99%" ו"עד כאן".

למרות ההבדלים, סביב השולחן הפוליטי קמו תובנות מאלפות המשותפות לכל המאבקים. סערות חיצוניות ופנימיות מטלטלות את כל תנועות המחאה. בכל העולם היעד הישיר למחאה הן הממשלות, לרוב ממשלות ימין שמרני ונאו-ליברלי, אשר מבטאות את המדיניות המאוסה שנגדה יוצא הקצף; בכל העולם, המוחים מואשמים בהיותם "אנרכיסטים" או "קומוניסטים", וכי יש להם אינטרסים נסתרים; בכל העולם, להתקפות אלה מצטרפים כלי תקשורת שמרנים וריאקציונרים שעניינם העיקרי שימור השלטון הקיים;

בכל העולם, גם האתגרים הפנימיים של תנועות המחאה דומים. בעיות של כינון מנגנון מסודר לתנועה, שאלות של הנהגה, לגיטימציה ושקיפות עולות; בכל העולם, פעילים ומנהיגים פוליטיים נחשדים מראש בשיתוף פעולה עם ה"סדר הישן", וחלקם נאלצים להסתיר את השתייכותם הפוליטית; בכל העולם, ישנם קולות מועטים הקוראים תיגר על הפוליטיקה באשר היא, ומבקשים להחרים או להימנע ממנה כולה; בכל העולם, יריבויות ישנות בין פעילים ותנועות בעלות עמדות דומות או קרובות עולות ומאפילות על היריבות בין מחנה המחאה כולו ובין מחנה הימין.

הדבר המעודד ביותר בשיחה הבינלאומית היה, שלמרות האתגרים הדומים, ישנה אחווה אמיתית בין המדינות שהמחאה החברתית התעוררה בהן השנה, לעומת אלה שלא. נציגי המדינות שהמחאה עדיין לא התעוררה בהן, למרות שהימין שולט והמציאות הכלכלית-חברתית מדרדרת, צפו מן הצד והקשיבו לנציגי המדינות שהצטרפו לעולם המוחה. השאלה היחידה שיכלו לשאול היתה איפה יקום האוהל הראשון ומה תהיה הססמה המקומית. ישראל חווה היום את הצד החיובי של הגלובליזציה, ו"העם דורש צדק חברתי" שלנו אינו אלא המקרה הפרטי של תנועה חובקת עולם. אם תרצו, אפשר לקרוא לזה גלוקליזציה.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.