חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס’ 54

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 21.10.11 18:08

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף

ליקט וערך: דורון קאלו

כלכלה וחברה

אחת התופעות המעניינות שהוליד המשבר הכלכלי במערב: חברות ממדינות מתפתחות מגישות הצעות רכש לחברות ממדינות מפותחות, וכן נרשמת הגירה של עובדים זרים בכיוון ההפוך. עלייתם של תאגידי ענק כמו טאטה ההודית, כוח הקניה העצום במדינות המפותחות והדמיון בשפה ובתרבות גורמים לקולוניאליזם הישן לעמוד על הראש.

"הכל שקרים" מבשר על השקת אתר אקטיביסטי חדש, Destructables, המציע מגוון מדריכי "עשה זאת בעצמך" להתנגדות יצירתית. היהלום שבכתר: עותק של "המדריך ללוחם חופש" שהופץ בניקרגואה בתחילת שנות השמונים ע"י ה-CIA האמריקאי.

הסכם דייג שנוי במחלוקת שנחתם לאחרונה בין מרוקו לאיחוד האירופי דוחק את רגליהם של תושבי הסהרה המערבית מאיזור הדייג העשיר שלחוף האוקיינוס האטלנטי. המקומיים, בני עם הסרהאווי, כבר קיבלו הכרה מהאו"ם על זכותם להגדרה עצמית, אך עדיין נאבקים לעצמאות מול הדיכוי המתמשך מצד מרוקו.

פני ברסימנטוב כותבת בבלוג "קסטה" על הכמויות האדירות של שאריות מזון טרי המושלכות בכל יום ע"י רשתות המזון וחברות הקייטרינג, ועל מזונות בריאים וזולים כמו שום ופטרוזיליה שבעוד שנים ספורות יהפכו ליקרים מפז.

שלטון מקומי

דו"חות החנייה הנרשמים ע"י פקחי הרשויות המקומיות אינם חוקיים. הפקחים חייבים לעבור הכשרה ולקבל אישור ממשטרת ישראל; מבדיקות שערך קצין הבטיחות התעבורה אריה רוטנשטרייך מתברר שרוב הפקחים לא עומדים בדרישת החוק, ולכן כתב המינוי שהם מקבלים מהעיריות חסרי תוקף – וכך גם הדו"חות.

תחבורה

אמנון פורטוגלי ממכון ון ליר ניסח נייר עמדה בנוגע להפרטת הרכבת. לטענתו, חברה ממשלתית לתפעול הרכבת פועלת בניגוד לאינטרס הציבורי, עלולה לשבש את הפעילות התקינה של התחבורה הציבורית בארץ, ועלולה לקחת על עצמה סיכונים מיותרים.

תרבות

ביקורת של אריאל סרי-לוי על ספרו החדש של נחום אברהם, "אנשי שוליים בתקופת המקרא". הספר עוסק במחקר סוציולוגי של הקבוצות החברתיות שלא זכו לחשיפה בספרות המקרא: החולים, העניים, הפושעים ופורצי הנורמות המיניות.

מדע וטכנולוגיה

בשבוע שעבר הושקה בבריטניה תוכנית לאומית לחסימת תכנים "למבוגרים בלבד" ע"י ספקיות האינטרנט. לפי קורי דוקטורוב ב"גרדיאן", הכללים המגדירים את התכנים האסורים הם שרירותיים ובלתי יעילים (הם חוסמים גם אתרי היכרויות ותמונות המציגות את פסל "דוד" של מיכאלאנג'לו), ואינם יכולים להחליף את שיקול הדעת של ההורים בכל הנוגע לגלישת הילדים באינטרנט.

לוטם אליהו מציגה באתר "שפינוזה" תמונת מצב של התנועה הספקנית, העוסקת בהפצת המדע וצורת החשיבה המדעית. התנועה נולדה בשנות החמישים של המאה הקודמת וזוכה לפריחה בעידן האינטרנט. יש גם סניף ישראלי, המקיים מפגשים והרצאות, ומגובה בפרודקאסט, קומונה ובלוגים שונים.

Bitcoin, המטבע הדיגיטלי השיתופי, מתרסק. העסקאות מנוהלות ללא שליטה מרכזית (וכך נחסכות עמלות) והאלגוריתם עליו הוא מבוסס אמור להיות יציב ובטוח. למרות זאת, המטבע סובל ממוניטין גרוע כתוצאה ממספר מקרים של פריצות למחשבי משתמשים, מה שהוביל למחיקת 90% מערך השיא שלו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.