חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סכסוך עבודה ראשון למורי הקבלן בישראל

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 17.10.11 3:48

מורי הקבלן בפרויקט הילה הכריזו  על סכסוך עבודה. כמדי שנה גם בחגי תשרי תשע"ב לא קיבלו העובדים משכורת או מתנה לחג . מנכ"ל החברה המעסיקה: "מתנה לחג היא עניין חומרי שלא תואם את רוח החג"

מורי פרוייקט היל"ה המאוגדים בכוח לעובדים ארגון עובדים דמוקרטי הכריזו היום (יום ב' 17.10.11) על סכסוך עבודה מול החברה המעסיקה החברה למתנ"סים. המורים מוחים על תנאי עבודתם ועל התחמקותה של הנהלת החברה מפתיחה עימם במשא ומתן על הסכם קיבוצי כמתחייב בחוק . וועד מורי הילה הינו וועד יציג ראשון למורי קבלן. הוועד יציג מאז תחילת מאי אולם מאז לא נענתה בקשתם להיפגש עם הנהלת החברה לתחילת מו"מ. "  יש טענות קשות על תנאי ההעסקה בפרויקט, תנאים שמקורם במכרז של משרד החינוך שהפך את המורים ל"מורי קבלן""  מבהיר שי שמולינזון מורה למתמטיקה ומראשי הוועד."אך גם כנגד הנהלת החברה למתנס"ים שנמנעה עד כה מהכרה בוועד ומאלצת אותנו לנקוט בסכסוך עבודה".

בפרויקט היל"ה כ-1500 מורים  המלמדים כ- 6000 בני נוער בסיכון בכ-160 מרכזים ברחבי הארץ. בזכות מסירות המורים והעבודה בקבוצות קטנות מצליחים תלמידים שנפלטו ממסגרות אחרות בשל פערים לימודיים גדולים, חוויות אלימות, נתק מהמשפחה, בעיות חברתיות ורגשיות, התנסות בסמים קשים ועוד להשלים עשר ושניים עשר שנות לימוד ואף לגשת לבגרויות. 1300 מורים מלמדים במרכזי לימוד פתוחים הנקראים "מרכזי השכלה" ו-200 מלמדים ב"מוסדות סגורים" של עמותת "חסות הנוער". "אנחנו מלמדים במקביל ילדים מקבוצות גיל שונות וברמות ידע שונות. חלקם- גם בכיתה י' לא שולטים בכפל וחילוק ". מסבירה מלי רחמים, מורה למתמטיקה בשני מוסדות סגורים. "לימוד החומר הוא תמיד רק חלק מהעניין: חלק מן הילדים עברו הזנחה נפשעת. אי אפשר לדבר רק על לוגריתמים וטריגונומטריה". למרות עבודתם החשובה, התוכנית לא מופעלת ישירות על ידי משרד החינוך אלא באמצעות חברה קבלנית. "החברה למתנ"סים" זכתה במכרז האחרון להפעלת התוכנית. במסגרת המכרז נקבע כי מורי היל"ה לא יקבלו משכורות בחופשות בתי הספר- בחגים ובחופש הגדול (קרוב לארבעה חודשים!) יועסקו בתנאים סוציאליים נמוכים ולא ייהנו מביטחון תעסוקתי- בסיומה של שנת לימודים אין הם יודעים האם יועסקו בשנה הבאה. " שר החינוך טוען למחויבותו למצוינות בחינוך. " מוסיף שמולינזון. "בתנאי ההעסקה הנוכחים חייבים מורים למצוא פרנסה נוספת, וכל זאת על חשבון מי שזקוקים לסיוע הזה במיוחד. זו אינה מצוינות. כך הופכים את המקצוע ההוראה לחלטורה".

 סכסוך העבודה הוכרז כאמור מול המעסיק הישיר – החברה למתנ"סים – שפועלת במסגרת תנאי המכרז, אך ממשיכה בקו המזלזל בעובדים. זו התשובה שנתן מנכ"ל החברה איתן מזרחי לשאלה מדוע לא קיבלו העובדים מתנה לחג: "לטעמי, שי לחג, ככל שהוא ניתן, הינו ביטוי חומרי בלבד של הברכה לחג ובוודאי שאינו העיקר…"

הכרזת סכסוך העבודה בפרויקט היל"ה , מהווה צעד ראשון לקראת גל מאבקים של איגודי "כוח לעובדים" בתחומים המופרטים במהלך חודש נובמבר. על איגודי כוח לעובדים הצפויים ליטול חלק במאבקי חודש נובמבר נמנים גם איגוד עובדי עמותות חסות הנוער, מטפלות משפחתוני ה ת.מ.ת, איגוד עובדי מרכזי ההתמכרות לסמים ומורי הקבלן של קרן קרב. כמו כן מהווה הכרזת סכסוך העבודה חלק מההכנות של "כוח לעובדים" לקראת "שביתת העם" ב 1 בנובמבר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. ענת :

  האם גם עובדי מרמנת יכולים להתאגד? מרמנת מעסיק גם את עובדי קרב ועוד הרבה אחרים כולל בכירים.

 2. עמי וטורי :

  מורי תוכנית קרב המועסקים ע"י מרמנת בתהליך התאגדות ב"כוח לעובדים". במהלך השנה וחצי האחרונה הצטרפו ל"כוח לעובדים" מאות מורים המועסקים במרמנת. אולם סדרי הגודל הדרושים לצורך הגעה ליציגות בחברה זו (כלומר למעלה מ 1/3 מכלל עובדי החברה חברים באותו ארגון עובדים), הם כאלו שלצערי טרם הגענו ליציגות במרמנת וליכולת להכריז בה סכסוך עבודה תקף. אני מקווה שיעד זה יושג בזמן קרוב

 3. יונתן ברזילי :

  ענת - את מוזמנת כמובן להצטרף לאיגוד עובדי/ות קרב

  את או מי שאת מכירה שעובדים בקרב יכולים להצטרף בבלוג האיגוד:

  http://karev.workers.org.il/about/

  או לפנות בכתובת המייל:

  [email protected]

  או בפייסבוק:

  http://www.facebook.com/profile.php?id=100001852259209

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מגיע למורים בהיל"ה שיהיו להם תנאי עבודה הוגנים וזאת בשל עבודת הקודש שהם עושים ומצליחים איפה שאחרים לא הצליחו…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.