חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לימור לבנת ופרס היצירה הציונית

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 12.10.11 6:00

שרת התרבות לימור לבנת הודיעה על הנהגתו של פרס היצירה הציונית שמטרתו "לעודד יוצרים לתת ביטוי לערכי הציונות, להיסטוריה של התנועה הציונית ולחזרת העם היהודי למולדתו ההיסטורית". בת שבע שפירא מעלה ברשומה זו תהיות על אמנות, שוויון וצנזורה בקשר לפרס

בימים שבין כסה לעשור הגיח אצלנו לאוויר העולם, כמעט בלי שהרגשנו, תינוק חדש, תינוק-פלא, שכל השומע את שמו יתמה: איך לא חשבו על זה קודם? שם היילוד החדש הוא 'פרס היצירה הציונית', ואמו הגאה אינה אלא לימור לבנת, אשת תרבות ידועת-שם, שגילתה את הקירבה המדהימה בין 'אומנות' לבין 'לאומנות' והגתה את הרעיון המפליא להתיך את השתיים האלה יחדיו.

שמא תאמרו למשמע הידיעה המלבבת: כל העניין נשמע הזוי מדי, כמין חלום שאו-טו-טו נקיץ ממנו והיה כלא היה – ובכן לא ולא. זוהי מציאות ממשית ואף מצוידת בהוראות שימוש מפורטות, שנועדו להבטיח שהפרס לא יינתן חלילה ליצירה שאינה עומדת בקריטריונים הנכונים. לשם כך מינתה אמו-הורתו של הפרס ועד נאמנים, הרשאי לפסול את החלטת השופטים – שימו נא לב – מטעמים שאינם טעמים אמנותיים.

נראה אם כן שהכול סגור ומהודק למהדרין. ואולם, על אף כל אמצעי הזהירות הללו, עדיין נשארו פערים לא לגמרי ברורים. כך, למשל, האפשרות לפסול את החלטת השופטים 'מטעמים שאינם אמנותיים' – מין הגדרה מעגלית, הסותרת את עצמה כביכול, שכן היא שוללת את ההצהרה בדבר היותו של הפרס 'פרס היצירה האמנותית': כיצד ניתן לפסול יצירה אמנותית בטעמים שאינם אמנותיים? אי בהירות נוספת, אולי אפילו מעוררת ספקות גדולים יותר, היא שאלת הגדרתה של 'יצירה ציונית' – שאלה לא פשוטה, שכבר התחבטו בה רבים וטובים עוד לפני הולדת השרה.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: ,

תגובה אחת

  1. יונתן כ. :

    לא הבנתי מה הבעיה בפרס הזה,קצת נמאס מאנשים שיורקים על המדינה כשהם צמודים לעטיניה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.