חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קרנות ההשתלמות – מה ניתן לעשות כשהארגון בוגד בך?

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 11.10.11 6:01

תנאי החיסכון בקרנות ההשתלמות של המורים עברו שינוי. המאמר סוקר את השינוי, ומבקר את אי שיתופם של המורים בשינוי. דרוש מומחה שיבדוק אם אפשר לעשות משהו בעניין

מאת: שושי פולטין

כספי קרנות השתלמות המורים, כולל  החסכונות מהעבר, הועברו בתחילת השנה למסלול מנייתי בחלקו. כתוצאה מצעד זה הפסידו הקרנות בחודשים אלה כ 7% מערכם. הארגון הצניע וטשטש את המידע.

 לאחרונה אני חשה, כמו מורים רבים אחרים, נבגדת על ידי ארגון המורים. תחילה כאשר גיליתי  את כל האמת המסתתרת מאחורי ההסכם החדש "עוז לתמורה", אשר היה סודי עד לחתימתו, ואחר כך כאשר גיליתי  כי  כספי קרנות ההשתלמות, כולל חסכונות עבר, הועברו למסלול המתבסס בחלקו על השקעה במניות מבלי שהייתי שותפה לידיעה, בוודאי לא לבחירת אפיק ההשקעה (חלק מהמורים לא יודע עדיין על המתרחש!).

 הליך החתימה על הסכם עוז לתמורה  דומה לזה שבהסכם הרופאים , אשר הוגדר לאחרונה כ"פרקטיקה אנטי-דמוקרטית, ריכוזית ופטרנליסטית באופן קיצוני "(איתי סבירסקי). התנהלות ארגון המורים בנושא קרנות ההשתלמות, מהווה גם היא משום התנהלות פטרנליסטית, במידה מסוימת קיצונית אף יותר.

 הכספים שבקרנות ההשתלמות של המורים נחסכו במשך שנים באגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד + 4% , חסכון שנחשב סולידי ובטוח. מורים רבים אשר לא מימשו את כל זכויותיהם לצאת לשנת שבתון, בין  אם מסיבות מערכתיות ובין אם מסיבות כלכליות,  צברו לזכותם במהלך השנים סכומי כסף, אשר יכולים לסייע להם בתקופת הפנסיה, כהשלמה לקצבה החודשית.

החל מ 1.1.2011 הועברו הכספים, כולל יתרות העבר לקרן חדשה המשקיעה בשוק ההון כ 25% מערך החיסכון, על פי החלטת הקרן. כתוצאה מצעד זה הפסידו הקרנות מתחילת השנה כ 7%.

מצופה היה שארגון המורים יעמוד על זכויותיהם של המורים, וגם אם הוחלט שלא יונפקו יותר אגרות חוב חדשות, יפעל בצורה נמרצת כדי שלא ייפגעו כספי העבר. בניגוד למצופה לא רק שלא נעשה כל צעד  כנגד ההחלטה, אלא שמפרסום אחרון מתברר ש"ההחלטה הייתה של הנהלת הקרן". בכל מקרה הפרסום אודות השינוי היה מינורי ומטעה:

הודעה של ארגון המורים פורסמה ב 2.1.2011 – שינוי מבני בקרן ההשתלמות למורים בבתי הספר העל יסודיים – אלא שכבר מעיון קצר ניתן לראות את הבעייתיות שבה.

ההודעה  נשענת בתחילתה על כך שמדובר בדרישת האוצר – האם דרישה כזו אין עליה עוררין? ההודעה עוסקת מרביתה בנושא פרוצדוראלי של שינוי מבני, שאינו אמור לעורר את חשדו של  ציבור החוסכים שיש כאן משהו שפוגע בזכויותיהם או בחסכונותיהם.

הפסקה הרביעית עוסקת בידוע המורים כי "ישוערכו חשבונות העמיתים החל ב- 1.1.2011 בהתאם לתשואת תיק ההשקעות של הקרן ובניכוי דמי ניהול. עד  31.12.2010 ישוערכו חשבונות העמיתים על פי הצמדה למדד המחירים לצרכן ובתוספת 4% ובניכוי דמי ניהול". האם מורה אמור להבין מכך שהוא עלול להיפגע?  

ההדגשה היחידה , "והנה חידוש חשוב" ,  עוסקת באפשרות למשוך כספים על רקע כלכלי או בריאותי קשה. משתמע מכך שהמידע הקודם אינו "חידוש חשוב".

ההודעה גם אינה מציינת או מבהירה כי יתרות שנצברו עד 31 בדצמבר 2010 הועברו למסלול מנייתי.  רק לאחרונה, חודשים לאחר שהכספים נמצאים בשוק ההון, הועברה הבהרה נוספת שבה צוין שעקב דרישות האוצר הייתה חייבת הקרן :"לעבור מהתשואה המובטחת של 4%, שהייתה קיימת עד יום המעבר, לתשואה בפועל כמו בכל הקופות במשק " גם כאן לא הוזכרה המילה מניות…

העברת ההפקדות לשוק החופשי, גם אם מדובר בחוק/הוראה של משרד האוצר, ואף אם נעשתה בכוונה להטיב עם המורים שיכלו להפנות לשם את כספיהם, הייתה אמורה להיות באישור המורה ובידוע מראש, עם מתן אפשרות להעביר את הכספים למסלולים אחרים סולידיים יותר.

במקומות אחרים שבהם התיר המחוקק ניוד כספים, נקבע במפורש כי ההחלטה על הניוד הנה של העובד בלבד, גם בקופות שהינן חלק מהסכם קיבוצי. תקנות הניוד הפנסיוני, בעיקר סעיפים 17-19 , מדגישות שרק הלקוח עצמו יכול לחתום על העברת הכספים, והעברה כזו מחייבת חתימה אישית של כל אחד ואחד. חשוב לציין בהקשר זה שתי עובדות:
1.  תקנות הניוד הנ"ל אינן חלות על קרנות ההשתלמות של המורים.
2.  קופות ההשתלמות של המורים, זכו עד לסוף 2010 לאגרות חוב מיועדות המבטיחות תשואה סולידית.

ניתן לסכם ולומר שהייתה כאן פעולה (לא ברור של מי) שפגעה בציבור המורים בכמה מישורים:

1.  הרעה באפיק החיסכון – כבר כיום מגלים מורים רבים כי הפסידו מתחילת השנה אלפי ₪.

2.  יש לבדוק האם יש כאן הרעה בתנאי העבודה – מדובר בהסדר של עשרות שנים , לפיו כספי קרנות ההשתלמות מופקדים באג"ח מיועדות והשינוי הוא הרעה בתנאים העבודה.

3.  יש לבדוק האם מדובר בפגיעה בקניין המורים שנצבר עד סוף 2010. (לשם השוואה כספים שנצברו בפוליסות ביטוח מנהלים "ישנות" נשארים שם בתנאי אגרות החוב המיועדות עד למשיכת הכספים). 

ניתן גם לסכם ולומר שארגון המורים לא פעל כדי לשמר את חסכונות חברי הארגון. יותר מזה – בין אם הארגון הוא זה שדרש את העברת הכספים למניות ובין אם  האוצר,  היה על הארגון ליידע  באותיות זוהרות, את המורים כדי שידעו לשקול את צעדיהם מראש  ויוכלו לנהל את חסכונותיהם  לעתיד. ארגון המורים לא עשה זאת ובכך בגד בחבריו.

מעניין שגם בהסתדרות המורים (ראו כאן וכאן)  חל אותו תהליך. כותבת בהקשר סיעת נחל: "מה שמעניין בכל הסיפור הוא הסתרה מכוונת של השינוי מציבור המורים…. בדוחות מצב הקרן שנשלחו למורים הופיע השינוי בקצה התחתון של הטופס הארוך, באותיות זעירות ובניסוח מטעה המבליט את התנאים הקודמים ורק לאחר מכן, באותן אותיות זעירות, מוזכר השינוי כלאחר יד מבלי להסביר את משמעותו…גם מורים הבקיאים בשוק ההון לא הצליחו לעלות על "השינוי" הפתאומי בתנאי החיסכון."
 

לפני שבועיים הגיעה לתיבת הדואר של כל מורי הארגון "הודעה דחופה". הבהילות נוצרה כתוצאה מכך שמורים לא הצטרפו להסכם "עוז לתמורה". באותה מידה של בהילות היה צריך לפעול גם כאן, להקצות חלק מהסכומים שהושקעו בקמפיין "עוז לתמורה" לקמפיין העוסק בהסברה למורים בנושא השינוי בקרנות ההשתלמות ולהפעיל  "קו חם" לפניות חברים בטלפון. *
 

אשמח אם מישהו, שיש לו ידע משפטי בדיני עבודה ו/או קרנות השתלמות, יאיר את עינינו האם מדובר בגזרה או שניתן לעשות משהו כעת?  

 *אגב,  ניסיונות לדבר עם חאלד דראושה – יו"ר המחלקה לקרנות השתלמות  ומזכיר הקרן- נכשלו (לאחר השארת הודעות חזרה נילי האחראית על ההשתלמויות עצמן) .

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

14 תגובות

 1. נאוה :

  הייתי רוצה מאוד לדעת אם ההשקעה במניות היתה בתום לב ובכוונה טובה, או שמא, חס וחלילה, שיקולים ואינטרסים זרים קבלו שרות בהשקעה זו

 2. שושי פולטין :

  לנאוה,

  זה בכלל לא חשוב מה המניעים, ייתכן שהם טהורים ונקיים מכל רבב, ונעשו אך ורק "לטובת המורים".
  בכל מקרה חובה ליידע את המורה מה נעשה בחסכונותיו, וחובה גם לאפשר לו לנייד את כספו. איך אפשר להכניס אותו לטלטלת המניות מבלי שירצה?

 3. רוני :

  מה אפשר לעשות עכשיו?
  אם הייתי מקבלת הודעה מפורשת על השינוי הצפוי [ולא הודעה מעורפלת כפי שקיבלתי], הייתי ממהרת להוציא את כספי החיסכון

 4. שושי פולטין :

  לרוני,

  על זה בדיוק אני קובלת – על זה שלא קיבלתי הודעה, כמוך על זה שההודעה הייתה מעורפלת.
  השאלה היא באמת אם יש מה לעשות עכשיו, חוץ מאשר לבכות על הכסף שנשפך…

 5. שי :

  תביעה ייצוגית?

  אם באמת חובה להודיע ללקוח שאפיק ההשקעה של הכסף שלו שונה, ולפי ידיעתי כן יש חובה על כך אבל אין לי סימוכין לעניין, ואם אכן לא ניתנה שום הודעה לעניין – אז ניתן לפי דעתי ניתן לתבוע בתביעה יצוגית ולקבל את הכסף חזרה.
  זה בטוח לא יהיה קל, אבל אין סיבה שבסופו של דבר זה לא יקרה

 6. זיו :

  לשי, אכן קיימת תקנה כזאת.

  http://www.hilan.co.il/calc/Legislation.aspx?type=law&id=b2

  ראה סעיף 17 ב.

 7. תביעה ייצוגית :

  אין ברירה אלא לתבוע ייצוגית. אמנם תהליך של כ- 5 שנים...

  אך הארגון בפירוש עבר על החוק בצורה גסה! הבעייה היא כמובן כסף וזמן (לא בהכרח בסדר הזה :)ץ מה נראה לכם?

 8. שאלה על הנתונים :

  זה בעייתי קצת להראות ירידה על- פני שנה אחת בלבד...

  מה קרה בקרן ההשתלמות בשש שנים אחרונות למשל? זה ייתן מדד מעט יותר אובייקטיבי, לא?

 9. שושי פולטין :

  תגובה ל - 8

  כיוון שהמעבר למסלול מנייתי נעשה ב 1.1.2011 ניתן להראות מה קרה למניות רק לאורך החודשים האחרונים.

 10. שאלה על הנתונים :

  אז יש להפריד בין שני דברים:

  אי יידוע המורים על המעבר והיעדר הסכמה פרטנית של כל מורה. עניי שני הוא רווח- הפסד מניות- הרי ידוע שלא ניתן למדוד מניות עפ״י רבעון או שנה. הטענה המקובלת היא שלאורך זמן מניות משיגות תמיד תשואה גבוהה, גם אם נקח בחשבון מקרים כמו מיידוף או משבר סאבפריים…

 11. שושי פולטין :

  ל- 10

  אכן, הטענה המרכזית היא אי יידוע והעדר הסכמה פרטנית.
  יש מורים שלא רוצים להיות נתונים לתנודות של המניות, גם אם אלו ישיגו כדבריך תשואה גבוהה וכו'…

 12. בתוככי טוכולסקי :

  אז האם הארגון אכן מוסמך חוקית להחליט בשמנו בלי יידוע?

  והאם היידוע המינימאלי של הארגון מספיק מבחינה משפטית?

 13. שושי פולטין :

  זו בדיוק השאלה שאין לי תשובה עליה!

 14. ענת :

  פסק דין קשה בעקבות תביעה ייצוגית בנושא

  מורה פנסיונרית שתבעה את קרן ההשתלמות תביעה ייצוגית תשלם לקרן 600,000 ש״ח הוצאות משפט

  http://www.news1.co.il/PageLoad.aspx?adid=7667&pageUrl=Archive/001-D-330128-00.html#response

  http://www.themarker.com/law/1.2039197

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.