חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדי הקבלן ברשות העתיקות תובעים להפסיק את ניצולם

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 10.10.11 6:01

ארגון העובדים "מען" פועל דרך בית-הדין לעבודה להעסקה ישירה של עובדי הקבלן ברשות העתיקות. הארגון מצטרף לקריאתו של יו"ר ההסתדרות החדשה להפסיק את הניצול של עובדי קבלן, אך מתריע  שבהסכם הקיבוצי של רשות העתיקות, שעליו חתומה ההסתדרות, יש הסכמה להעסקת עובדי דור ב'  ללא זכויות

ארגון העובדים מען: "יחד עם תביעתו המוצדקת של עיני להפסיק העסקת עובדי קבלן בשרות הממשלה חייב עיני לעשות סדר אצלו בבית. הגיע הזמן שועדי העובדים של ההסתדרות יפסיקו לאשר הסכמים שמתירים שיטות העסקה פוגעניות כמו ברשות העתיקות".

ארגון העובדים מען פועל בשלוש השנים האחרונות לשים קץ לניצול מחפיר של עובדי חפירות ברשות העתיקות. במרץ 2010 קבע בית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי רשות העתיקות היא המעסיק של 21 עובדי כוח אדם, ולא חברת כוח האדם בריק ייזום פרויקטים בע"מ, וזאת לאחר שעברו 9 חודשים מאז התחלת העסקתם. רשות העתיקות ערערה לבית הדין הארצי והנושא נמצא עתה על סף הכרעה. בינתיים בשטח ממשיכות רשות העתיקות וחברת כוח האדם בריק לפטר עובדים אחרי 8 חודשים כדי להימנע מהחובה לקלוט את העובדים כעובדי הרשות לכל דבר.

החלטת שופט בית הדין לעבודה דניאל גולדברג במרץ 2010 היתה החלטה בעלת משמעות תקדימית. מדובר בה בהכרה בעובדי החפירות שהועסקו באמצעות חברת כוח אדם במשך שנים. בית הדין קיבל את טענות העובדים אשר התאגדו בארגון העובדים מען והגישו באמצעותו תביעה כנגד חברת בריק ורשות העתיקות בטענה כי חובה על רשות העתיקות לקלוט אותם כעובדים.

בית הדין קבע כי סעיף 12א לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כח אדם חל על עובדי החפירות ברשות העתיקות (המועסקים כולם, עד היום, באמצעות חברת כח האדם בריק). הוא אף קבע כי הסעיף חל על עובדים המועסקים בפרויקטים ארעיים בכלל. זוהי קביעה שיש לה השלכות על אלפי עובדים, והמונעת את הפיכתו של הסעיף לאות מתה.

עוד קבע בית הדין כי פיטורי העובדים מרשות העתיקות, שנעשו על ידי נציג חברת בריק על פי הוראת רשות העתיקות ובמטרה "להיפטר" מאותם עובדים שהועסקו למעלה מ-9 חודשים והפכו למעשה לעובדים בפועל של רשות העתיקות, בטלים.

בית הדין דחה את כל טענות בריק ורשות העתיקות בדבר אי תחולת החוק עליהן. בכלל זה בית הדין דחה את טענת בריק כי היא קבלן שירותים ולפיכך חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כח אדם כלל אינו חל עליה. כמו כן, דחה בית הדין את טענת הנתבעות כי תכלית החוק מביאה לאי החלתו על עובדים המועסקים בעבודות ארעיות. בית הדין קבע כי תכלית חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כח אדם ובכלל זה תכלית סעיף 12א הינה הבטחת זכויות עובדי הקבלן, הבטחת תנאים הוגנים לעובדים ומניעת אי שוויון בין קבוצות עובדים.

ארגון העובדים מען ממשיך לפעול כדי לשים קץ לשיטות העסקה פוגעניות אלו. אנו מצטרפים לקריאתו של יו"ר ההסתדרות החדשה עופר עיני להפסיק לאלתר את הניצול של עובדי קבלן. עם זאת אנו מתריעים על כך שבהסכם הקיבוצי של רשות העתיקות שעליו חתומה ההסתדרות ישנה בעצם הסכמה להעסקת עובדים בדרגה ב' – ללא זכויות.

המקרה של רשות העתיקות מראה כי שיטות אלו של ניצול אינן תופעות של שוליים עבריינים. מדובר בשיטה שהונהגה קודם כל בתוך השרות הציבורי. יחד עם תביעתו המוצדקת של עיני להפסיק העסקת עובדי קבלן בשרות הממשלה חייב עיני לעשות סדר אצלו בבית. הגיע הזמן שועדי העובדים של ההסתדרות יפסיקו לאשר הסכמים שמתירים שיטות העסקה פוגעניות בשרות המדינה, ברשויות המקומיות, בבתי הספר ובבתי החולים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ציוני מודאג :

    ההסתדרות פועלת בעיקר למען העובדים החזקים במשק - צריך להגיד את האמת

    בחברת חשמל, רשות הנמלים, מקורות, אוניברסיטאות ועוד מועסקים אלפי עובדי קבלן.

    הניצול הוא עצום של עובדים אלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.