הדייג – לקט המלצות קריאה מס’ 52

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף.

ליקט וערך: דורון קאלו

 

כלכלה וחברה

הניו יורק טיימס מדווח שסעודת שבירת צום יום הכיפורים הופכת בארה"ב לאירוע חברתי של ממש. יהודים רבים בוחרים לציין את סיום החג בארוחה גדולה ומושקעת, וכדי שההכנות לא יפגעו בצום, נעזרים לרוב בקייטרינג (אותו יש להזמין שבועות מראש).

עירא מ'אסכולת הכורסא' קורא ללכת בעקבות יורם קניוק, ולהירשם כ'יהודי ללא דת' במשרד הפנים החל מחודש נובמבר. מי שיבחר לעשות זאת יוכל באותה הזדמנות לסרב להשתדרג לתעודת הזהות הביומטרית, ואולי לסייע בכך לביטול הפיילוט האומלל הזה.

דובי קננגיסר מסכם חוויה צרכנית מפותלת בתובנה מהפכנית: צריך להפסיק לפחד להיות פראיירים. לרוב האנשים, כנראה, אין כוונה לרמות אותנו, בין אם מדובר בלקוחות מול חברה, פוליטיקאים מול ציבור הבוחרים, או מורים מול תלמידים, וכדאי פשוט להירגע.

לאור הירידה התלולה במחירו של הקינדל, יש סיבה טובה להניח שבעתיד הקרוב הוא יחולק חינם אין כסף. מתיו אינגרם תוהה מה יהיו ההשלכות על תעשיית הספרים האלקטרוניים. לצד החרדה לגורל הספרים המודפסים, המודל החדש יקל על סופרים חדשים להגיע לקהל פוטנציאלי.

עבודה ורווחה

זאב גלילי משרטט קוים לדמותה של ההסתדרות. מהקמתה ב-1920 כאיגוד מקצועי, דרך 'חברת העובדים השיתופית' ששימשה בסיס למוסדות הארגון, השתלטות העסקנים, וההתרסקות שבאה בעקבות התרוקנות המשאבים הציבוריים. כל זה מוביל, לטענתו, למציאות הנוכחית של עובדי הקבלן.

מגדר

בעקבות לחץ מצד ארגוני להט"ב, אזרחים בריטים המבקשים להנפיק דרכון לא יחויבו לציין את מין ההורים. בכך הממלכה הבריטית מיישרת קו עם אוסטרליה, שבחודש שעבר החלה להנפיק דרכונים עם אפשרות ל'מין לא מוגדר'. ארגונים למען 'ערכי המשפחה' יוצאים מדעתם, כמובן.

תקשורת

ד"ר יובל קרניאל ניסח הצעת חוק להגנה על חופש הביטוי, על רקע האיומים בתביעות כנגד אמצעי תקשורת ועיתונאים המפרסמים מידע שאינו נוח לגורמים בעלי השפעה. ההצעה מאפשרת הקמת קרן (המבוססת על תרומות, ועל תמלוגי חברות התקשורת למדינה) שתממן הגנה משפטית לנתבעים.

פוליטיקה וסביבה

נועם זמיר מציע לבטל את כלל 'קול אחד לכל אחד'. ריבוי המפלגות בישראל מקשה על הבוחר להחליט למי להצביע. לשיטתו, רצון העם יבוא לידי ביטוי אופטימלי אם כל בוחר יקבל 'סל נקודות' אותו יוכל לחלק בין המפלגות הראויות בעיניו, יחד עם העלאת אחוז החסימה.

נראה שהמפלגה הרפובליקנית בארה"ב אימצה מדיניות של הכחשת התחממות הגלובלית. כמעט כל המועמדים לנשיאות מפקפקים בטענות המדענים, כתוצאה מלחצים אדירים מצד ארגונים שמרניים ותאגידים. הדבר בא לידי ביטוי בחסימת חקיקה ירוקה בתוך ארה"ב, ויש לו השפעה רבה גם על המדיניות הבינלאומית.

הכומר פרד שאטלוורת', פעיל זכויות אדם שהיה עמיתו למאבק של ד"ר מרתין לותר קינג, נפטר ביום רביעי האחרון בגיל 89. שאטלוורת' ארגן הפגנות רבות באלבמה בשנות השישים, נעצר עשרות פעמים, סבל מהתקפות של הקלאן וניצל מנסיון התנקשות.

Leave a Reply