חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

טרכטנברג נגד מדינת הרווחה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 3.10.11 6:00

אחרי שטוכולסקי ראה את הצדדים החיוביים (אך לא מספקים) בהמלצות וועדת טרכטנברג, דניאל גיגי בוחן את רוח הדברים  ומגיע למסקנה שאין כאן התקדמות למדינת רווחה 

ההמלצות של וועדת טרכטנברג פורסמו, והרטוריקה שבהן מבהירה שהן ממשיכות קו אידיאולוגי אנטי חברתי, שאין בו שום בשורה לעם שיצא למחות למען צדק חברתי. וועדת טרכטנברג היא עוד וועדה שיצר ראש הממשלה כדי לחזק ולקדם את האג'נדה הכלכלית שלו, שאולי מקדמת צמיחה אבל לא תוביל לצדק חברתי או לחיזוקה של מדינת הרווחה. זה אומנם נכון שבהמלצות הייתה הקפדה להזכיר את המילים צדק חברתי כמה שיותר פעמים, אבל כבר מקריאה של תחילת הדוח ברור שמדובר בדוח שהוא פרי מדרשה של הגישה הקפיטליסטית הקיצונית, שבכלל אינה מאמינה בצורך של המדינה להתערב בכלכלה.

מבחינה אידיאולוגית העדות לכך שהוועדה לא חיפשה צדק חברתי היא ההמלצה המפורשת של הוועדה להמשיך ולקצץ בתפקידי הממשלה, כשבתחילת הדוח נכתב שמוסדות המדינה הם "גדולים" ולא מתפקדים, ולכן יש להקטין אותם. אמירה זו שאין לה בסיס במציאות הישראלית מאפיינת את האידיאולוגיה הכלכלית הקפיטליסטית הקלאסית במופע הקיצוני שלה, כאשר התפיסה היא שהמדינה אינה צריכה לשאת באחריות כלכלית כלפי האזרחים, והשירותים החברתיים ברובם צריכים להיות מופרטים. טרכטנברג אומנם "פיזר פירורים" לאזרח כשהגדיל שירותים שהמדינה הבטיחה לאזרחים כבר לפני שנים רבות כמו יום לימודים ארוך וחינוך חינם לילדים עד גיל שלוש, אבל מבחינה עקרונית הוועדה החלישה את מדינת הרווחה, כי את הביקורת המרכזית שלה היא הפנתה דווקא כלפי "הבזבוז" בשירותים המעטים שהמדינה עדיין מעניקה.

מעבר לכך שאפשר להתווכח עם האמירות האלה ברמה העקרונית, ולומר שהוכח שיש תחומים שבהם אין תחליף למדינה, כמו בתחום של חינוך, בריאות ורווחה, הרי שלאמירות של טרכטנברג גם אין שום בסיס במציאות הישראלית. בשנים האחרונות המגמה של המדינה ובעיקר של האוצר לא הייתה הגדלת השירותים או הגדלת המגזר הציבורי, אלא ההיפך הפרטה של שירותים אלה. מערכת הבריאות הולכת ומופרטת כשיותר שירותים ניתנים על ידי רפואה פרטית (אחוז ההשקעה של ישראל בבריאות קטן בהרבה ממוצע ה-OECD), החינוך הציבורי מופרט כשהמדינה מזניחה אותו בעקביות (ההשקעה פר תלמיד היא מהנמוכות בעולם המערבי), ואפילו הרווחה מופרטת כשעובדי הרווחה שהפכו להיות עובדי קבלן שזוכים לשכר רעב. המחאה החברתית שראינו היא תגובה להפרטה הפרועה והקיצונית הזאת, שלא רק החריפה את העוני, אלא גם הובילה את מעמד הביניים לחרפת רעב. המדינה בעשורים האחרונים מתנערת מהתפקידים הבסיסיים ביותר שלה כחלק מאידיאולוגיה קפיטליסטית ברורה, וטרכטנברג חיזק את האידיאולוגיה הזאת במתקפה חסרת הבסיס שלו על הגודל והתפקוד של המדינה.

לא ברור מאיפה הוועדה הגיעה למסקנה שהמגזר הציבורי הוא גדול ובזבזני, בעיקר לאור העובדה שמחקרים רבים הוכיחו שחוסר התפקוד של המדינה לא נובע מהגידול במגזר הציבורי, אלא דווקא תוצר של המחסור הגדול שנובע מקיצוצים שעשתה הממשלה. הקיצוצים העקביים בתקציבי המשרדים החברתיים הן בכוח אדם והן בתקציבים לתפעול, הם אלה שגרמו לירידה ברמת השירות לאזרחים, ולא הבזבוז כפי שרוצה שנאמין טרכטנברג.

ראשי המחאה דרשו צדק חברתי ומדינת רווחה המבוססים על תפיסה אידיאולוגית שהמדינה היא אחראית לרווחת האזרחים, ואילו וועדת טרכטנברג נתנה להם "צדקה" המבוססת על התפיסה ההפוכה שההתערבות של המדינה בכלכלה צריכה להיות מינימלית ומעטה. חשוב להכיר שתוצאות הוועדה מעידים על כך שבישראל מתקיים מאבק אידיאולוגי רחב שמתקיים בעוד מקומות בעולם, בין האזרחים שתובעים מדינת רווחה, לבעלי ההון "ממסיבת התה" שנלחמים בשניים כדי להגביל את המדינה וממשיכים להתעשר על חשבון  האזרח הקטן.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. מיכאל לינדנבאום :

    ההפרטה לידי הטייקונים-זה כל הסיפור

    "חוסר התפקוד של המדינה .. שנובע מ הקיצוצים העקביים הן בכוח אדם והן בתקציבי הרווחה".
    מדינת הרווחה נפגעת פעמיים:

    1)כשמפריטים את מרכזי הרווח הממשלתיים העסקיים(כמו "פז" או "כי"ל",או בז"ן),או את מפעלי חברת העובדים של ההסתדרות.

    2)כש"דואגים" שהטייקונים שנוצרו יש מאין לא ישלמו כלל מיסים על ידי חוסר כל רגולציה של המערכות הפינסיות- מיסוי,בורסה,פנסייה וכל מקום שעושים בו כסף קל על ידי עושק הציבור.

  2. ק. טוכולסקי :

    ורכונברג הוא החברתי של האתמול, היום זה כבר לא מספיק. בדיוק כמו ההנחות המדוכחות של תנובה, שטראוס וטרה על מוצרי חלב. אם הן היו יוזמות את זה לבד לפני המחאה כולם היו מוחאים כפיים, היום זה פשוט לא מספיק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.