חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת טרכטנברג – לא מעט אבל גם לא מספיק

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 2.10.11 6:09

ק. טוכולסקי צולל למעמקי דו"ח ועדת טרכטנברג. אין שינוי בהערכת היסוד לגבי הוועדה. למרות זאת, הוא מוצא נקודות אור, אך מחסור בתקווה בשני נושאים עיקררים: הדיור והיוקר המחיה, בהם הוא דן כאן

הערכת הבסיס שלי על דוח טרכטנברג לא השתנתה בעקבות העיון בו (ראו מאמרי כאן בשבועיים האחרונים: עוגת פירורים ושעת המבחן). עם זאת, אני חייב לציין שדוח טרכטנברג הפתיע אותי לטובה. נכון הוא רחוק מלהספיק ורחוק מלהתמודד עם רוב הבעיות שהמאבק החברתי העלה על סדר היום הציבורי, אבל בשביל איש שמשרת את הממסד הניאו-ליבראלי בישראל כבר שנים ארוכות שעמד בראש וועדה בהרכבה בחציה ממשרתי ציבור שעשו את הקריירה שלהם תוך הבאת החברה הישראלית למצבה הנוכחי ובחציה השני מנערי אוצר שלא ממש שינו עורם בתהליך הכנת הדוח, דו"ח טרכטנברג בהחלט הלך רחוק. עצירת מתווה הורדת המס ואפילו כמה העלאות מס, קביעה שבתחומים מסוימים יש להרחיב את השירותים שהמדינה נותנת ולא רק לצמצמם, הכרה בצורך לקרב ערבים וחרדים למיינסטרים. כל אלו קביעות חשובות. טרכטנברג במגבלות מי שהוא, מה שהוא מאמין בו, הריאל פוליטיק של הכרת המערכת אותה הוא משרת, ומה שהוא עשוי להשיג מהשלטון הקיים, בהחלט הלך רחוק. אולי לא נעים להודות אבל צריך להכיר בכך שאם בטעות ביבי היה מתחיל את הקדנציה שלו, שנתיים לפני המחאה, בהקמת וועדת טרכטנברג וקבלת מסקנותיה סביר להניח שלא רק שלא הייתה מחאה, ביבי גם היה נזכר בהיסטוריה הישראלית כראש ממשלה חברתי. אבל מה שהיה עשוי להספיק אתמול באווירת ההילולה של ימי האמונה האחרונים בניאו-ליבראליזם הדורסני מבית מדרשו של ביבי, אינו מספיק עוד (תודה לאל). החלטות וועדת טרכטנברג אינן יכולות עוד לספק את הציבור. עוגת הפירורים שאפה לנו טרכטנברג גדושה פירורים שמנמנים, אבל הציבור ובצדק רוצה יותר. כדאי לכן להודות לטרכטנברג על עבודתו המסורה, ולדרוש עוד. לא עוד פירורים אלא שינוי אמיתי של סדרי העדיפויות החברתיים ומעבר מניאו ליבראליזם דורסני והרסני למדינת רווחה ס"ד.

את הניתוח של מה חסר בטרכטנברג אני אשאיר לרבים וטובים ממני שבימים ובשבועות הקרובים יתנגחו בהמלצות הוועדה. אני מציעה להם רק לזכור דבר אחד, יש בהמלצות טרכטנברג לא מעט נקודות חיוביות שכדאי לאמץ. בכלל כדאי שהגישה לא תהיה עוינת אלא מתקנת, לא "הסתלבטו עלינו" אלא "זה טוב וזה לא" "זה ראוי וזה לא מספיק" וכן הלאה, כי בסופו של דבר טובי הספינולוגים לא נחו בראש השנה אלא הכינו את המתקפה הבאה.  יש לברור את המוץ מהתבן אבל אסור להחמיץ את ההזדמנות להתחיל את התיקון כבר בתקציב 2012. לא חסרים מי שישמחו לראות את כל המלצות טרכטנברג יורדות לטמיון. כדאי מאוד לשבת על דוח הוועדה ולהחליט אילו חלקים ניתן לאמץ לפחות בתור נקודת פתיחה או בתור חלק ממהלך.

מה שכדאי לעשות הוא להתמקד במה שאין בדוח טרכטנברג או שברור שהפיתרון המוצע הוא רע, כמו לדוגמא בשתי הדוגמאות הבאות:

א.      תחום הדיור. למי שלא זוכר יותר מכל מאבק נגד מחירי הקוטג'/מחירי הדלק/הפרטות או בעד התאגדות עובדים, מה שהצית את הלהבה הגדולה של הקיץ האחרון הייתה בעיית הדיור. את נס המאבק נשא בתחילה המעמד הבינוני וזה גם מה שאפשר את קבלתה של תקשורת אוהדת. אין עיתונאים הומלסים ואין עיתונאים שמחכים שנים בתור לדיור ציבורי. לעומת זאת לא חסרים עיתונאים שמצאו עצמם בשנים האחרונות מתקשים לממן לעצמם דיור הולם. זה אפשר למחאה החברתית של קיץ 2011 לקבל את אור הזרקורים. בעיית הדיור היא בעיה משותפת לכל בני המעמד השלישי. וועדת טרכטנברג נכשלה לחלוטין בהתמודדות עם בעיית הדיור. הוועדה נמנעה מלהורות על השקעת כל הכספים שנכנסו לקופת המדינה ממכירת דירות בדיור הציבורי בבניית דירות חדשות בדיור הציבורי. הוועדה נמנעה מהכרה בצורך להרחיב את הקריטריונים לדיור הציבורי ובאותה השעה הוועדה נמנעה גם מהטלת פיקוח על שכר הדירה ומהרחבת גביית המס מבעלי דירות להשכרה או מהמלצה לבנייה במכרזי מחיר למשתכן לבני כל המגזרים שמעוניינים בדירה ראשונה.

ב.       המאבק ביוקר המחיה. הורדות מכסים זה מאוד נחמד אבל זה לא מבטיח הורדות מחירים. זה מבטיח בעיקר שהיצור המקומי יעלם. הורדת מכסים מבטיחה לסיטונאים ולקמעוניים שהם יוכלו לקנות יותר בזול ולהרוויח יותר על מכירת המוצר, לא שהם ימכרו יותר בזול. בטווח הארוך לאחר שהיצור המקומי נעלם מחוסר יכולת לעמוד בתחרות גם המחיר שהקמעונאי יקבל יהיה גבוה יותר. ככה עובדת כלכלת השוק. אם הממשלה רוצה להוריד מכסים היא צריכה להגן על היצור המקומי באמצעות סובסידיות אחרת הוא יעלם. ככה עושים האירופאים או האמריקאים עם החקלאות שלהם, לכן החלב שלהם לדוגמא הוא זול. הוא זול כי הממשלה משלמת לחקלאים עבור זה שהם נשארים חקלאים וככה הם יכולים למכור את החלב בזול. ביוקר המחיה יש להיאבק באמצעות סובסידיות ליצרנים ופיקוח על המחירים שיגדיר בדיוק את הרווח ליצרן ואת המחיר לצרכן.

יש עוד דוגמאות, מן הסתם לא מעטות, למה צריך לשנות או מה צריך להוסיף במסקנות ולמסקנות, מה צריך להוסיף ומה צריך לגרוע וגם מה צריך לחבק. השנה הקרובה יכולה להיות שנת מאבק שתביא אותנו רחוק. דוח טרכטנברג כמו פשרת ששינסקי הוא לא מעט אבל הוא גם לא מספיק. לא צריך לדחות אותו ולא צריך להסתפק בו. צריך להכיר במה שהוא, לתמוך בכך שהממשלה הנוכחית תאמצו, ובעת ובעונה אחת להגיד יש עוד הרבה מה שאפשר וצריך לעשות למען צדק חברתי, רק שזה לא יכול להיעשות תחת הממשל הנוכחי. הולכת ומתקרבת השעה לדבר על אלטרנטיבה לממשל הנוכחי שגם את מה שטוב בהמלצות וועדת טרכטנברג, ספק אם הוא יכול לקבל וליישם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הערה בעקבות הכותרת שהעורך נתן, אני מצאתי יותר משתי בעיות ואני לא בטוח שהנושאים הללו עיקריים או העיקריים, פשוט בחרתי 2 דוגמאות. דוגמא נוספת היא תחום המיסוי בצד לא מעט הצעות לא רעות, חסרים מסים רציניים על ההון כמס ירושה, מס על נאמנויות והעלאת התמלוגים.

 2. א. קוריאל :

  הבעיה העיקרית

  הבעיה העיקרית עם דוח טרכטנברג היא השמירה על כלל ההוצאה. כל עוד הממשלה סוגרת את עצמה בסד הזה – אין אפשרות לשינוי משמעותי. כאשר הממשלה מוגבלת בכסף שהיא יכולה להוציא, גם אין תמריץ אמתי לייצר מקורות הכנסה נוספים למדינה, ומכאן האימפוטנציה בתחום המיסוי.
  מעבר לכל זה, ספק רב מאוד אם גם ההמלצות הטובות של הוועדה תיושמנה, ויש כאלה בדוח. כבר כתבתי על הקבורה הצפויה של הדוח – נראה אם אתבדה.

 3. ק. טוכולסקי :

  צריך להתאים את ההוצאה לגידול באוכלוסיה ולצרכים שנובעים ממנו אבל צריך להיזהר מאוד שלא להגדיל את הגירעון או את החוב הלאומי.
  הכנסות לפני הוצאות, ויש מאיפה לקחת.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אנחנו חיים באותה מדינה?

  "בתי החולים נערכים להתפטרותם של הרופאים המתמחים
  באוצר שוקלים לפנות לאפיקים משפטיים כדי לבטל את ההתפטרות, אך בניגוד לגל ההתפטרויות הקודם, הפעם יתעורר קושי, מאחר ומדובר בצעד לא מאורגן"
  http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1486922?=

  "משרד הבריאות מזהיר: התפטרות המתמחים מסכנת חיים
  כדי להימנע מההתפטרות ההמונית שוקלת הפרקליטות פנייה תקדימית לביה"ד לעבודה בבקשה לחייב את המתמחים להתפטר בהדרגה". 🙂
  http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1487238

 5. טרכטנברג נגד מדינת הרווחה :

  […] כלכלת בית הטור של ק. טוכולסקי והשבוע: ועדת טרכטנברג – לא מעט אבל גם לא מספיק […]

 6. ישראל מול ספרד – הבדל גדול באכיפה :

  […] כלכלת בית הטור של ק. טוכולסקי והשבוע: ועדת טרכטנברג – לא מעט אבל גם לא מספיק […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.