חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 51

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 30.09.11 7:29

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף.

ליקט וערך: דורון קאלו

 חינוך

סקר חדש שנערך בקולג'ים בארה"ב מגלה העדפה לקבלת סטודנטים שיכולים לשלם יותר שכר לימוד, על פני סטודנטים בעלי הישגים טובים יותר. הדבר מתבטא בין השאר בחיזור אחרי מועמדים ממדינות אחרות במקום סטודנטים מקומיים, עם עדיפות לסטודנטים מרקע סוציו-אקונומי חזק שאינם זקוקים לסיוע כלכלי.

חברה וכלכלה

רועי צ'יקי ארד ביקר בסניף מקדונלד'ס במצדה. מרכז המבקרים שלמרגלות ההר הולך ותופח לכדי קניון של ממש, אבל הביג מק לא ממש מוכר. אולי האירוניה בכל זאת עושה את שלה.

אורי קציר מספר בבלוג 'אפלטון' על פרשה משנת 1913, בה נחשף ברל כצנלסון למצוקתם של פועלים תימנים במושבות. פועלים וותיקים בחדרה היכו קבוצת תימנים על מנת למנוע מהם את זכות המחאה על הלנת שכרם. הפארסה המשפטית שחתמה את הפרשה גרמה לכצנלסון להעלות על סדר היום את היחס המשפיל לו זוכים הפועלים יוצאי תימן.

לאחר חודשים של מו"מ, נחתם הסכם קיבוצי הראשון לעובדי מרכזי המתאדון והסובוטקס (תחליפי סם). ההסכם יחול על 130 עובדים בכל הארץ, וכולל שיפור משמעותי בתנאי ההעסקה. הדבר יאפשר לעובדים להתמקד במאבק הבא והצפוי כל כך: כוונת המדינה להפריט את השירותים לקבלן חיצוני.

תרבות

הסרט הדוקומנטרי Inside Job, המנתח לעומק את הצד האפל של וול סטריט, זכה לאחרונה בפרס האוסקר. אמיר בוגן סוקר ב-ynet את הגל החדש בהוליווד, החותר לחשוף את הכשלים העמוקים בשיטה הפיננסית. הקולנוע העצמאי, המשוחרר מהצנזורה של בעלי ההון, הולך וצובר פופולריות גם הודות לסרטים עלילתיים המופקים ע"י האולפנים הגדולים.

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) מדווח על תלונות של שחקנים המוזמנים לתוכניות אירוח, אשר נאלצים לוותר על תשלום שכר בלחץ ההפקות. מדובר בהפרה של הסכם שחתם הארגון עם גופי השידור, והמחלקה המשפטית של שח"ם קוראת לחברי הארגון לדווח על כל מקרה בו אמן נדרש לוויתור שכזה.

ארגון הספריות הציבוריות בארה"ב עורך בכל שנה רשימה של הספרים המאותגרים ביותר – כאלו שהתקבלו לגביהם דרישות להורדה מהמדפים בגין תוכן פוגעני או בלתי הולם. הרשימות מהשנים האחרונות כוללות, בין השאר, גם קלאסיקות:  'עולם חדש מופלא', 'אל תיגע בזמיר', 'התפסן בשדה השיפון', 'רודף העפיפונים' ו'האקלברי פין'.

בתאונת דרכים טראגית בצפון אתיופיה נהרגו תשעה אמנים חשובים, ביניהם ברהנה גאנו ולתמסקל אגאו. שירי המחאה שלהם משמרים עבור רבים בישראל את הזכרונות מאתיופיה, ומשמשים כמקורות השראה. יהי זכרם ברוך.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. מקונן אספה :

    ל"עבודה שחורה", תודה על ההתייחסות, זה מחמם את הלב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.