חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', גברתי היו"ר, מה עכשיו?

נושאים דעות, פוליטישוק ב 25.09.11 4:05

הבחירות האחרונות שיקפו את הגזענות הטבועה במפלגת העבודה, אולם היו"ר הנבחרת יכולה לקרב אליה את פרץ וקהל בוחריו

מאת: הני זובידה

נו שלי יחימוביץ, ניצחה. אבל עולה השאלה הגדולה, מה משמעותו של ניצחון זה? האם לניצחון מסוג זה תהא תוחלת? בשעה שאני כותב טור זה עדיין לא פורסמו ההתפלגויות של ההצבעה בפריימריז לראשות מפלגת העבודה, כמה אווילים טענו כי אין קשר בין ההצבעה לגורם העדתי, נו אני עדיין מחפש חזירים מעופפים (בחו"ל כאן זה לא כשר…).

אז כולם קשרו כתרים ואני, כהרגלי, רוצה לדבר על כמה זוויות בעייתיות. הראשונה היא כמובן הזווית העדתית. אפתח ואומר:  שלי לא נגעה בעניין ולו פעם אחת באופן פומבי, וכאן כבר יש בעיה! עמרם מצנע,  שהחליט, כנראה בעצת יועצו (אחיתופל), ודיבר על תרבות שונה ועוד מיני תופינים, ואז, למרבה הפלא, החליט להעביר את התמיכה של בוחריו לעמיר, אמר לפרץ: "צריך להחזיר עטרה ליושנה. אני רואה כאן משפחה חמה, אוהבת ומלוכדת. וזה בא יחד עם הקוסקוס והתה המתוק". גזענות וסטראוטיפים אמרתי? ושלי  – שקט ודממה, זוהי טקטיקה ידועה "אם לא נתייחס לזה זה יעלם" שששששש…

אך מה לנו כי נלין? מפלגת העבודה הצטיינה בגזענות והדרת האחר והפעם הם פשוט התעלו על עצמם. אז  הנה כמה תשובות לכל מי שיגיד לכם: "למה מי אתם שתגידו שיש כאן גזענות?", או "די נמאס לנו כבר עם ה'שד העדתי' שלכם". ובכן, רבים וטובים אומרים כי הם החליטו שלא להצביע לעמיר פרץ כי הם מאוכזבים ממנו! ואני אומר כל הכבוד, באמת, מצביעים עם עמוד שדרה, יפה שנשארו כמה כאלו, ובעיקר במפלגת העבודה – אבל רובכם הרי יודעים שאני ציני, אז בואו ונבדוק משנות ה-70 מה היה לנו שם? זה התחיל ב-73 עם רבין, ואז הוא הלך הביתה חשבון דולרים ועוד, ואז פרס החליף אותו, וכמובן הפסיד את הבחירות. ואז עוד פעם רבין, והוא אפילו הצליח לנצח בארצי ולהתמנות לראש ממשלה, אבל אז רצחו אותו ומי בא? לא תאמינו שוב מצביעי העבודה בחרו בפרס (אני לוזר?) שהפסיד את הזדמנות חייו להיות ראש ממשלה ב-1996. מעניין איך שני אלו לא נמאסו על מצביעי העבודה או שחלק מהם הפך למאוכזב מהם? מוצא בלבד? בואו ונמשיך לבדוק את הדפוס. 1997 נבחר ברק ואז הוא מנצח ב-1999 — אבל הוא מפסיד שוב ב-2001. ואז נבחר המזרחי הראשון לעמוד בראשות העבודה, פואד, יריב בן אליעזר, והוא אפילו היה אלוף! אבל הוא לא בדיוק התאים לבחירות, אז ממש ככה הדיחו אותו לפני הבחירות, כי זה התקנון, והביאו את מצנע, שהפסיד וברח עד לירוחם (וגם שם הוא עשה עבודה גרועה תשאלו את תושבי העיר). ואז תאמינו או לא בחרו אנשי העבודה את פרס שוב, שבאופן מסתורי הפסיד שוב בבחירות. ומי אז ניצח בקרב ליו"ר המפלגה? נו זה משדרות, עמיר פרץ. אבל הפעם זה היה יותר מידי! מזרחי ולא עירקי, מרוקאי רחמנא ליצלן, משדרות וללא ניסיון צבאי! זה הרבה יותר מידי מכדי לעכל. אז, ואני מצטער שאני מדבר סרה במתים, יצא גיגי פרס בראיון האלמותי וזעקתו (אולי של אחיו, שמעון) בקעה מפיו "הפלנגות מצפון אפריקה השתלטו לנו על המפלגה". עמיר שלא נבחר לראש ממשלה, החליט להיכנס לקואליציה ועשה טעות, הוא קיבל עליו את תפקיד שר הביטחון, לאוצר לא היה סיכוי שהוא יגיע אולמרט אמר לו "אין סיכוי עמיר". אז מה עשו מצביעי העבודה בחרו שוב את אהוד "סליחה" ברק, שכמעט קבר את המפלגה. כמובן שיש סיכוי שאני לא רואה כאן את הדפוס הנכון, אני כמובן אשמח, אבל לי, אישית, נראה, ויש מצב שאני מוטה לחלוטין, שהיו כאלו שזכו להזדמנויות שנייה וכאלו שלא! בין מוצאי הדפוס הברור יוגרלו "משקפי האמת" סוג חדש ומיוחד שמבטיח להראות את המציאות כפי שהיא נקייה מעיוותים.

אבל, מה שהיה היה, וכעת עלינו להתרכז בעתיד, ואנחנו לא רוצים לפרק את מחנה הס"ד, מה פתאום! כולנו יחד, מדוכאים ומדכאים, מוחלשים ומחלישים הכול לטובת עתיד טוב יותר, אפילו שמהמזרחים בפריפריה מצפים שיצביעו לשלי וברק, אך מאנשי מעמד הביניים לא מצפים שיצביעו לעמיר ופואד.

אז במטותא ממכם, הבה וניתן מבט קצר ביו"ר המפלגה הנבחרת, ומה היא עשתה בחלק מזמנה. ובכן מלבד תשדירי שרות להתנחלויות, יש עוד דבר מה שכדאי לשים אליו לב, ובסופו אני מבטיח להציע פתרון. אותה שלי יחימוביץ בשנת 2008 החליטה לקחת חלק בקמפיין הבחירות המקומי בעיריית תל אביב יפו. אותה שלי היא תושבת העיר אז ברור כי יש לה אינטרס בעירנו היפה והנאווה. מי שמכיר את הנפשות הפועלות באותו קמפיין הן היו שתיים, מחד דב חנין, ומאידך רון חולדאי (היה עוד מועמד אורן שחור. לא רלוונטי). אותו חולדאי, שכמעט על שמו בלבד נקראת המחאה החברתית הגדולה ביותר שהתפרצה בישראל (ויכול להיות שאני טועה אבל כמעט כולם יסכימו עימי שהוא בין שלשת המקומות הראשונים). זהו אותו ראש עירייה שהעלה את מחירי השכר דירה לגבהים מפחידים. זה שתחת כל עץ רענן הוא מצהיר ש"מי שאין לו כסף שלא יגור בתל אביב יפו" כולל דיירים ותיקים אותם הוא ממש משתוקק להעיף מהעיר. הוא מחולל הגנטריפיקציה הגדול ביותר בתולדות העיר — ובחסותו יפו עוברת תהליך של כמעט "טיהור אתני" בו ערבים מוצאים מהעיר ואט אט ניכרת השתלטות של גורמי ימין קיצוניים על שטחים בעיר. אז למה בחולדאי עסקינן, כי שלי יחימוביץ יושבת ראש מפלגת העבודה, וסוציאל דמוקרטית מהוללת תמכה ברון חולדאי לראשות עיריית תל אביב יפו. אם יגידו לכם, היא לא תמכה בו כי הוא ניאו-ליברל, שכל משאת נפשו היא למחוק ולהכרית את העניים ותושבי שכונות הדרום שמפריעים לחזון של על "עיר לבנה" ועשירה – תענו להם, למה? כי חנין לא ציוני כפי שהיא טענה? בחייך! הרי מה עניין שמיטה להר סיני? ומה הקשר בין ציונותו של מועמד ליכולותיו לנהל עיר? את גבירתי צריכה לשים לב, בדיוק כמו ה"סליחה" של ברק actions speak much lauder than words!

ולסיום הפעם אחרוג ממנהגי ובמקום רק לבקר יש לי גם פתרון. אז מה הפתרון שאני מציע? ובכן, בראש ובראשונה אני ממש מבקש ממך שלי, אל תבקשי סליחה. אנחנו לא במצב רוח לסליחות ולא רק כעט אלא באופן כללי. מה שאת כן צריכה לעשות והרבה הוא להתחיל לחבר ולהדביק, וכאן מעשיך הם החשובים. בראש ובראשונה, את חייבת לבצר את מעמדו של עמיר כמספר שתיים במפלגה, שהרי בסיבוב הראשון הוא הראה שבוז'י ומצנע הם לא בליגה שלו. שנית, את חייבת ללכת לפריפריה, למקומות בהם לא קיבלת קולות, ולהגיד לאנשים הללו כי הם חלק אינטגרלי במפלגת העבודה, והיות במעשים עסקינן, אל תגידי להם רק במילים אלא גם בתפקידים, קרבי את הפריפריה למרכז, חבקי את האנשים הללו ותני להם הרגשה כי מפלגת העבודה היא ביתם.

ואני קורא לכל אלו שרואים במפלגה זו פוטנציאל לעתיד, אנא הבינו, שלי לא יכולה לנהל את המפלגה לבדה, היא חייבת לתת דין וחשבון לנבחרי המפלגה, אז כל אלו שחשים כי הם צריכים להיות שם ולהשפיע בעיקר אנשי הפריפריה, גשו, קבעו פגישה עם עמיר, כעת הלו"ז שלו הרבה יותר פנוי, וטקסו עימו עצה לקראת הפריימריז הכללים במפלגה והכניסו כמה שיותר אנשים למקומות הראשונים ברשימה כי זו הדרך היחידה שלכם להשמיע את קולכם במפלגה. ניסיון העבר והדפוסים המאוד ברורים של המפלגה לא מותירים לכם שום דרך אחרת.

 

לבלוג של הני

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

49 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  שלי צריכה להראות גדלות ולבצר את עמיר כמספר שנים. שלי גם צריכה לפרוץ קהלים חדשים למפלגה במגזר הרוסי והערבי. יש לה הרבה עבודה וחובת ההוכחה עליה.
  באמצעות כריתת ברית עם עמיר פרץ ולא עם הרצוג מלך ההפרטה היא תוכל לבסס את הס"ד בעבודה ולהגיע לקהלים חדשים.
  גם עמיר יצטרך לשתף פעולה ולא לעמוד מהצד או לחתור תחתיה אבל היא כמנצחת צריכה לגלות גדלות לב ולעשות את הצעד הראשון.

 2. רביב נאוה :

  איזה מזל שעמיר פרץ הפסיד

  מה היה קורה לתזה שלך אם בטעות הוא היה מנצח?

  עמיר פרץ זכה, לדעת רוב הפרשנים וגם לדעת אנשיו, להישג מכובד ביותר ביחס למה שצפו לו לפני כמה חודשים אבל חייבים להזכיר לבוחרי מפלגת העבודה שהם גזענים ביום ראשון על הבוקר, אחרת הם עוד עלולים לשכוח, אז ממציאים איזו תיאוריה שעומדת על כרעי תרנגולת שבמפלגת העבודה האשכנזים זוכים להזדמנות שנייה והמזרחיים לא. שוין. היה מעניין להשוות את זה להזדמנות השניה שמקבלים מנהיגים מזרחיים במפלגות אחרות, רק ששם הם צריכים קודם לקבל הזדמנות ראשונה.

 3. עוז פ :

  איזו התבכיינות

  בתור מישהו שדווקא היה מעדיף אם פרץ היה זוכה-
  א. בגלל שנראה לי שיש לו יותר סיכוי וכוונה לקחת קולות מהימין
  ב. בגלל שהוא נראה לי פחות דוגמטי משלי יחימוביץ'

  אם פרץ היה מספיק טוב הוא היה זוכה.
  אם הוא היה אשכרה טורח לגבש לעצמו מסר כמו שצריך ומצליח לשדר בגרות.
  אם היה צריך להחליף את העם, שלי עשתה מעשה ואשכרה החליפה את העם במפלגת העבודה לצעירים שתומכים בה.
  עוד בזמן שפרץ חשב איך משנעים את אנשיו לקדימה.

  ממה שראיתי מפרץ, הנאומים שלו הם 20% דברים נכונים וחשובים, ו80% "אני אני אני"
  ותמיד עוסקים במה שאר העולם חושב ומרגיש כלפי פרץ.
  זה לא חיסרון שפוסל אותו למשהו,ולשלי יש אולי חסרונות שפוסלים, אבל אי אפשר להגיע ככה יותר מדי רחוק.

 4. יונתן כ. :

  רביב,אם פרץ היה מנצח הוא היה אומר שהוא ניצח למרות הגזענות…

  אם יש לך ולו רבע סבא אשכנזי הרי שאתה גזען חשוך וחסר תקנה(אלא אם אימצת כל טענת קיפוח).

 5. ק. טוכולסקי :

  זה לא רלבנטי מה גורם לדרישה
  היא עצמה הגיונית. יש צורך בשת"פ בין פרץ ויחימוביץ למען המטרה והדרך. בכדי להגיע לכמה שיותר מגזרים בכדי לחזק את הס"ד בעבודה, בכדי לא לחזור על הטעויות שפרץ עצמו עשה ב-2006. הם חייבים לעבוד ביחד ולא האחד נגד השני. הם גם צריכים לפרוץ דרך לבוחרי ישראל ביתנו וש"ס. את זה הם לא יוכלו לעשות תוך מלחמה האחד בשני אלא רק ביחד.

 6. טמיר :

  שנה טובה לכולם ובהצלחה למפלגת העבודה!

  בעזרת השם ובעזרת עבודה קשה
  נעבור בקרוב מבית לבית מישוב לישוב עד שנביא המוני אזרחים מזי רעב להיות חברים במפלגת העבודה!
  יחד ננצח את הליכוד ונכונן סוציאל דמוקרטיה בישראל ונחזור לדרך השלום, ונאמר אמן!
  שנה טובה עם הרבה אמונה ואהבה.

 7. הני זובידה :

  רשעות וטיפשות (בחלק מהתגובות) שילוב מנצח!

  נתחיל:
  1. טוכולסקי, מה יהיה? בסוף נראה הכול עין בעין וזה מסוכן וחתרני…..אני מסכים עימך כפול 2!

  2. נאווה לא משנה אם הוא היה מנצח או מפסיד!!! צריך להיות אויל מושלם בכדי להתעלם מדפוסי ההצבעה בתוך חברי העבודה….זה נקרא דפוסי הצבעה מובהקים! וכאן אני חייב תודה לאיתי על האינפורמציה זה יעלה אצלי באתר עם הטור – פשוט קיבלתי מאוחר מידי מכדי לשלוח עם הטור. אבל אני בטוח שאת נאווה תמצאי איזה גבב אחר של מילים להסביר זאת…והשויין שלך רק מראה מניין את באה ולאן את הולכת…

  3. עוז את הטיעון של "מספיק טוב.." אני רוצה לרגע לפרק! למה אתה כותב כאן? אתה סוציאל דמוקרט? למה את הטיעון הזה אתה לא מפנה לכל העניים ואלו שלא מצליחים? הרי הם לא מספיק טובים!!! כלכלית הם נכשלים וזוהי מדינת המספיק טוב. זהו בסיס הטיעון של כל הניאו-ליברלים – או אולי שהו טיעון שיכול לעבוד בתוך הסוציאל-דמוקרטים רק נגד מזרחים?!?!? טמטום בהתגלמותו! אשכרה משכרה! לא מדובר בך כבודד ולא באף אחד אחר, תקשיבו טוב, דפוסי הצבעה!!!! רבבות אנשים הצביעו כך, ואם אתם עיוורים מידי מכדי לראות את זה, כאן מתחילה הבעיה! אתה מבינים את זה טוכולסקי ואיתי[email protected][email protected]?

  4. יונתן, רק בכדי להגיד לא לכל מי שיש מקלדת צריך לכתוב….רשעות וטיפשות אמרתי כבר בתחילת התגובה…

  5. טמיר, אפשר גם ככה, אני זוכר סטיקר שראיתי שאמר "אני קורא תהילים נגד טילים…" אבל אפשר גם אחרת….

  בברכת אור ותיקוני ראייה….

 8. מיכאל לינדנבאום :

  הקץ להפרטה!!!

  לרביב(2),
  כמו שטוכולסקי כתב,"באמצעות כריתת ברית עם עמיר פרץ ולא עם הרצוג מלך ההפרטה היא תוכל לבסס את הס"ד בעבודה ולהגיע לקהלים חדשים."

  זהו זה כל הרציונל–ברית של הרוב הס"די בעבודה(65%)ונטרול המיעוט חובב ההפרטה שלמעשה הוא חלק אינטגרלי מ"עצמאות" של ברק,או קדימה של ציפי.
  סבלנו קשות מידם הקשה של המשת"פים של ההפרטה.

  הגיעה העת לשים קץ לזוועת ההפרטה!!!

 9. הני זובידה :

  לתוצאות הפריימריז הרשמיות

  ולהבנה של מה שהתרחש בבחירות אלו אנא פנו לבלוג שלי:
  http://wp.me/pJ07z-hAm

  ונאווה, לגבי הזדמנויות ראשונות או שניות, להגיד אני פחות גזענית ממישהו אחר לא הופך אותך ללא גזענית….ס"ד אעלק…כנראה אצלך זה היה יוצא ס"ד שוויין או משהו כזה….

 10. דקל-דוד עוזר :

  לגבי דפוסי ההצבעה כבר דיברנו על זה. אנשי שטח של עמיר מכירים שזו לא גזענות או יותר נכון בעיקר לא גזענות, כמו שההצבעה בשדרות ומצפה אינה גזענות

  לגבי עמיר מס. 2, כולם רוצים אותו כמס. 2, השאלה אם הוא מוכן לקבל על עצמו את התפקיד…
  הרי מס. 2 אינו שריון אלא התנהלות בשיתוף פעולה

 11. הני זובידה :

  מעניין

  דקל, מי זה דיברנו על זה? אני דיברתי על האובר שלי בבנק והחלטתי שהוא לא אובר אלא יתרה חיובית….ומה זה אומר? ראיתם את התפלגויות התוצאות ומעניין מי הם אותם פעילים…ההצבעה בשדרות ומצפה וגם ראש העין היא ראקציה לחידוד האתני שהיה בבחירות אלו….אתה יכול להגיד את הדברים אולם התוצאות מדברות בעד עצמן…אני מבין שאתה רוצה להיבחר גבוהה בעבודה, אתה הולך בדרך הנכונה!

 12. עוז :

  הני,נראה לי שאני יותר אנרכיסט מסוציאל דמוקרט, אבל לענייננו:

  זה שדפוסי ההצבעה היו "גזעניים"(אני חושב שזו מילה חריפה מדי) יכול להיות נכון. זאת לא הסיבה שבגללה פרץ הפסיד. בדיוק כמו שאובמה לא ניצח כי הגזענות פסה מארצות הברית.
  אל תשכח שפרץ התמודד מול אישה.
  (ואובמה ניצח אישה, מה יש כאן? מה קורה?)

  בסך הכל, בני אדם וקהילות שלהם הן מערכות מורכבות אשר מונעות על ידי מיליארדי גורמים שמשתלבים זה בזה.
  בתוך זה, מנהיגות זה דבר פשוט למדי-
  המנהיג של, הוא לא מי שמספיק טוב, הוא רק מי שהכי טוב בעולם כולו כדי להנהיג אותך בקונטקסט הספציפי.

  עם מישהו אחד יאמר לך להסתער לתוך האש מכיוון אחד, ומישהי אחרת, שעונה לכל הקריטריונים של העדפה מתקנת אומרת לך להסתער מכיוון אחר, אתה תלך על מי שאתה הכי סומך עליו בלבד.

  אני יכול להיות פילוסוף גדול, ולאמר שאם הייתי מנהיג את עצמי, הייתי יכול לבחור לפעול במסגרת המערכת כך שאת זכות ההחלטה יקבל מי שאינו מיוצג, אבל חבר במפלגת העבודה(לא אני יש לציין) לא מנהיג את עצמו, אין דמוקרטיה כל כך עמוקה במפלגה, ומי שאתה בוחר יחליט עבורך, ועבור שאר עם ישראל על חיינו כמה שנים טובות, בלי שתוכל כמעט להשפיע ובלי שהוא יזכור אותך בכלל.
  בשביל זה, רק המנהיג הטוב ביותר ראוי.

 13. יוסי, מתפקד חדש :

  סולד מהטיעונים הגזעניים

  הפעם הראשונה (והיחידה עד כה) שבה הצבעתי למפלגת העבודה, היתה כשעמיר פרץ עמד בראשה.

  לא בחרתי בו בגלל העניין הגזעי, השבטי, העדתי או שאר העניינים הלא רלוונטיים הללו.

  כמתפקד חדש ששיייך לדור הצעיר יותר במפלגה, מרגיש לי ממש לא נוח להשתמש בטיעון שאני חצי אזכנזי וחצי מזרחי, וזה ממש לא משפיע על הבחירה שלי.

  יש לי תחושה שאנחנו, המתפקדים החדשים במפלגה, ממש לא סובלים את הנוכחות של העדתיות בקמפיין.

  עדתיות שהגיעה מצידו של עמיר פרץ, שעשה בה שימוש כדי להכניס רגשות אשם במי שלא תומך בוו בכך הבאיש את ריח המתפקדים למפלגה.

  בחרתי בעבר בעמיר פרץ בשל האידיאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית שהציג.

  כשהוא בחר להיות שר הביטחון, הרגשתי שהוא עשה בקולי שימוש מושחת, לצורך אופורטוניזם פוליטי.

  הבחירה של עמיר בתפקיד שר הביטחון גרמה לשבר של התנועה הסוציאל-דמוקרטית עם הבוחרים.

  היה קשה להאמין לפוליטיקאים שטוענים לצדק חברתי, כשהפעם היחידה שמישהו נבחר על הטיקט הזה בעשורים האחרונים, הסתיימה בלגלוג על הבוחרים.

  עמיר פרץ כשר ביטחון יצא למלחמה שגויה בצפון שגרמה להרוגים רבים, בלי שהוא הבין שהוא יוצא למלחמה.

  רבים נוטים לשכוח את המלחמה המקבילה בדרום שהתחוללה באותה עת.

  עמיר פרץ כשר הביטחון היה הראשון והיחיד עד כה שהצהיר כי הוא הנחה את צה"ל לפגוע באזרחים לא מעורבים.

  סמכתי על עמיר פרץ והאמנתי באידיאולוגיה שהוא הציג, אבל הוא פגע בי ובמדינה בהתנהלות שלו.

  אני לא מאלה שנותנים הזדמנות שנייה לפוליטיקאים שלנו, כי אני לא מאמין שהם באמת משתנים, או שהופכים לאגואיסטים ואופורטוניסטים פחות במהלך השנים.

  בשלי יחימוביץ' תמכתי רק לאחר שהוכיחה מחויבות לנושא הסוציאל-דמוקרטי. נכון, לא הסכמתי עם כל מה שעשתה, אבל לרוב ראיתי שהלב שלה במקום הנכון, והיא לא מונעת מאופורטוניזם.

  שלי גרמה לי להתפקד למפלגה, ולתמוך בה בפעם השניה מאז שבחרתי במפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ.

  הטיעון העדתי הוא מפלט עלוב מבחינתי של מי שלא מוכן לקבל את האחריות על מעשיו.

  אם עמיר פרץ היה מתנהל לפי האידיאולוגיה שהוא הציג, ולפיה נבחר לראשות העבודה, הוא היה זוכה לתמיכה רבה, ולא רק ממני.

  לצפות שהציבור "יסלח" למי שבמקום לדאוג לחברה, הלך למלחמה בלי להבין שהוא עושה זאת, זה לזלזל בבוחרים.

  להאשים אותם (ייתכן שיש כמה כאלה) בגזענות בעקבות חוסר התמיכה במי שנכשל וממשיך לזלזל בהם, זו כבר רשעות.

  (אגב, שמו של פואד הוא בנימין, ולא כפי שנכתב)

 14. הני זובידה :

  לינקים

  חוץ מתוצאות הבחירות שלא עלו כאן באשמתי, ישנם שלשה לינקים שלא הועלו עם הטור והנה הם:
  1. התבטאותו של גיגי פרס לגבי שלטון הפלנגות בעבודה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3175987,00.html

  2. תשדיר השרות של שלי להתנחלויות:

  http://hanizu.wordpress.com/2011/09/04/%D7%99%D7%90%D7%9C%D7%9C%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%A8-%D7%90%D7%95-%D7%AA%D7%A0%D7%95-%D7%9E%D7%91%D7%98-%D7%91%D7%9E%D7%A8%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%A8-%D7%94%D7%9B%D7%A4%D7%95/

  3. שלי תומכת בחולדאי

  http://hanizu.wordpress.com/2008/08/25/%D7%AA%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%AA-%D7%9E%D7%99-%D7%99%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%A8-%D7%90%D7%AA-%D7%A8%D7%90%D7%A9-%D7%94%D7%A2%D7%99%D7%A8/

  ותגובה להמשך, ראו אני חוקר דפוסי הצבעה במקצועי, אני מעיין בתוצאות הבחירות ולי זה די ברור. זה כמו ללכת לרופא ולהגיד לו שלמרות שיש התפרצות אבעבועות בשכונה שלנו, לי זה לא קרה בשל מגורי בשכונה כי אני לא בא המגע עם הילדים שם….הנקודה היא (ועשו לי טובה ותנו מבט בתוצאות) שאם מביטים על מכלול המצביעים אין מנוס אלא לראות את דפוסי ההצבעה המאוד גזעניים של מתפקדי העבודה!!! אני לא מאשים את שלי בכך, אולם אני כן מאשים אותה שלא יצאה חוצץ נגד סוג כזה של התנהגות!

  ואני רוצה להביא תגובה מעמוד הפייסבוק שלי של חבר שעבד עם עמי איילון בזמנו, לעיונכם:

  הני ידידי, אתה יודע שאני לא חסיד גדול של הטיעונים העדתיים, אבל מניסיוני הרב בבחירות במפלגת העבודה, לא נותר לי אלא להסכים איתך – ולהלן נתונים: בסיבוב הראשון בין עמי אילון לאהוד ברק, ניצח אילון בפער של כחמישה אחוזים בקיבוצים, אבל בסיבוב השני, ניצח ברק בפער של עשרה אחוזים!!! ההסבר לכך ברור – במשך השבועיים שבין הראשון לשני, חבר אל עמי אילון עמיר פרץ – בתגובה פתח ברק בבליץ על הקיבוצים (ככל הנראה הוא ידע למה). הוא שלח את החברים מתן וילנאי ועמרם מצנע לפעול נגד עמי בקיבוצים כשטענתם העיקרית היתה מופנת בכלל נגד עמיר פרץ. במשך השבועיים הללו ביקרנו בקיבוצים הרבה – הקולות שאוזניי שמעו שם הן קולות גזעניים מהסוג הנמוך ביותר שאפשר לתאר (חלקם גם פורסמו בתקשורת) – תוך שבועיים איבד אילון את היתרון של חמשת האחוזים – וברק לבסוף ניצח בקיבוצים בפער של כעשרה אחוזים !!! אתה מומחה להתנהגות בוחרים – ההבחנה במקרה הזה ברורה לחלוטין – בתוך מגזר הקיבוצים במפלגת העבודה ישנם כיסי גזענות איומים.

 15. רביב נאוה :

  אזוי, זה שוב אותו פזמון.
  בכל מערכת פוליטית (בעולם) יש דפוסי הצבעה. הסיפור על הבוחר הרציונלי שקורא את המצעים של כל המועמדים ובוחר בזה שהכי משקף את דעתו הוא סיפור לפני השינה לסטודנטים שנה א' במה"מ. אצלך, הני, כשזה מגיע למפלגת העבודה זו "גזענות".

  האמת, הויכוח הזה כל-כך צפוי ומשעמם שאי-אפשר שלא להתייחס אליו בטיפה של הומור. קצת עצוב, רק, שאתה לוקח את הדברים (הנכונים בעיקרון) של איתי ומרדד אותם לסיסמאות השחוקות והמוכרות של "גזענות".

 16. מעין דותן :

  יחימוביץ' ניצחה במחוז הצפון.

  הני,

  יחימוביץ' ניצחה בבית-שאן, חצור-הגלילית, מגדל העמק, נהריה, נצרת עילית, עכו, עפולה וקריית-שמונה.

  בנוסף היא זוכה לתמיכה לא מבוטלת ביישובים האחרים במחוז הצפון.

  ובאופן כללי היא ניצחה במחוז הצפון (שלא כולל את חיפה).

  אז אולי ההתפלגות היא לא גזענית אלא גיאוגרפית ושבטית באופן משולב.

  בצורה גסה:
  הדרום, הערבים והדרוזים עם עמיר.
  הצפון, ירושלים, חיפה והסביבה, ת"א, מחוז דן, מחוז שרון-שומרון והקיבוצים עם שלי.

  האם בבית-שאן, חצור הגלילית, מגדל העמק עפולה וכו' וכו' אין רוב של מזרחים? האם לא למרות זאת יחימוביץ' ניצחה שם? האם עמיר לא זכה לאחוזי תמיכה נרחבים יותר ב2006 עת היה מועמד חדש ומרענן בעל אידיאולוגיה ס"ד שהתמודד מול קפיטליסט מושבע?

 17. מעין דותן :

  האם עמיר פרץ יצא נגד דפוסי ההצבעה האלו?

  הני,

  אתה מאשים את יחימוביץ' בכך שלא יצאה נגד דפוסי ההצבעה הללו.

  אך האם עמיר פרץ יצא נגד דפוסי ההצבעה האלו ששירתו אותו במחוז דרום ונגב ואצל הערבים?

  בתנועה הקיבוצית לפחות היו נציגים שהלינו על כך שלא יכול להיות ששלי תנצח בפער כה גדול ולעומת זאת את הטענה ההפוכה לא שמעתי – לא שמעתי אף נציג ציבור בעיירות הפיתוח שטוען את ההיפך – מדוע ששלי תקבל כל כך מעט בשדרות, נתיבות, אופקים וכו'… או גם ביפיע, טייבה ועוד..

  אז בינתיים, אני מתרשם שכל הקמפיין מטרתו ליצור רגשות אשם שיגרמו לאנשים להצביע אחרת.

  או במשפט אחר: "הבא לתקן, שיתחיל בעצמו"

  אתה מבין, זה נראה רע כשאתה אומר: "יש דפוסי הצבעה גזעניים במפלגת העבודה, נגיד הקיבוצים…"

  אולי תגיד: "יש דפוסי הצבעה גזעניים במפלגת העבודה שחוצים עדות וקבוצות למשל הערבים, עיירות הפיתוח, הקיבוצניקים, האשכנזים, הערים הגדולות וכו' וכו'… זה יהיה גם קצת יותר נאמן לאמת וגם יאפשר פתח אמיתי לתיקון.

  בבחירות 2006 בתור קיבוצניק נאבקתי קשות בשביל עמיר על כל קול בקיבוצים.

  אשמח לראות נציגים כאלו גם במחוזות אחרים.

 18. הני זובידה :

  חם חם חם....

  נו נאווה מה אגיד ומה אומר, החוש הומור שלך קצת יותר מידי גזעני בשבילי….ואני מביןם כשזה לא מתאים לך אז כל המדע הזה לעזאזל כולל הכול, העיקר לא להביט לאמת בפנים איך כתבת שוויין….אין עליך חסידת אומות העולם….מטפחת הול ולא מרדדת כלום…מסובך מידי בשבילי את יודעת מזרחי.
  הי מעין, נקודה יפה, אני רוצה את אלו להצליב עם האשכולות שלהם, ולראות מי מהם מסתדר עם המצביעים, כמו שאתה יודע, לא כולם בבית שאן חצור גלילית מגדל ועפולה הם מזרחים….מוכן להתערב כי אלו שהצביעו עבור שלי באו מאשכולות הכנסה גבוהים שזה אומר….אני נותן לך לנחש….אבל ניתן לבדוק מול ספר הבוחרים של העבודה…למרות שלדעתי זה לא ישנה את המובהקות של ההתפלגות הגזענית של מצביעי בפריימריס של מפלגת העבודה….
  לגבי התגובה השנייה, לשאלתך לעמיר זה כמו להגיד לקורבן שהקורבנות שלו היא חלק מהעברה…עמיר בהבינו את מהלך העניינים בעבודה עשה הכול על מנת להביא עצמו למצב בו הוא יכול להתמודד כשווה בין שווים, שים לב אני כותב זאת רק לאחר המעשה ולא במהלכו…ושוב לא מדובר בך, ותמיד אזכיר את אותו קיבוצניק שאמר שהוא חושש להגיד למי הוא מצביע כי הם יזרקו אותו מהקיבוץ…..תנו מבט משניה 38 של הקליפ!

  http://www.youtube.com/watch?v=NGtF58po1a4&feature=player_embedded

 19. רביב נאוה :

  אוי, הני, אתה אף פעם לא תבין הומור של קיבוצניקים? לא את זה שלי (אמנם לשעבר, אבל קיבוצניק) ולא את זה של החבר מהסרט, שיודע שלא יזרקו אותו מהקיבוץ אפילו אם הוא יצביע ליכוד.

  בתור אחד שזרקו אותו מקיבוץ פעם-פעמיים, אני אומר לך שצריך בשביל זה קצת יותר מהצבעה מחוץ לעדר.

  אבל אתה יודע מה, אתה צודק. אני גזען. אני גזענית. ההורים שלי גזענים שלא נתנו הזדמנות שנייה לפרץ, סבא וסבתא שלי נולדו גזענים ומתו גזענים. הגזענות טבועה בנו עמוק ובזכותנו היא חלק מהד.נ.א. של מפלגת העבודה. אפשר להמשיך הלאה עכשיו?

 20. הני זובידה :

  רביב נאוה....

  את/ה (מצטער מהשם לא ברור לי אם זה זכר או נקבה שוויין) מוזמן להמשיך לכל מקום, אני לא זוכר שאנסתי אותך להגיב לפוסטים שלי או לקרוא אותם (מלבד שלב העריכה שהוא התנדבותי כמה שהבנתי — אתה יכול להעביר את הטורים שלי הלאה או לבקש שלא לערוך אותם…)

  לא רוצה להבין את ההומר הגזעני של, לא מתכתב עימו או חש שזה הומור. את/ה יכול/ה לכתוב מה שתרצי ואפילו לפרשן, אבל אני רואה את הסרטון כמו רבים אחרים ושומע את הנאמר, אבל שוב למה לדבלבל אותך עם העובדות? אתה צודק שב בבית תקרא את הספרים שלך ותגיד שוויין אחרי כל פעם והחיים שלך ימשיכו להיות יפים ואפילו תגיד את/ה ס"ד….איזה כיף…החיים דבש וזה טוב לפני ראש השנה….לזה קוראים:
  Fool's Paradise
  תהנה אני לא במיקוד.

 21. רביב נאוה :

  שוין, הני, שוין. לא שוויין.

  שוויין זה משהו אחר לגמרי. קשור לקפיטליזם, לא אלי.

  שנה טובה שתהיה.

 22. הני זובידה :

  רביב

  נו אתה רואה אתה לא מבין את ההומר שלי…אתה יודע כנראה שיש בינינו פער…שוויין….

 23. לקסי :

  הני, למד אידיש

  שוין (בתרגום חפשי: "אז מה!") כותבים בו' אחת, אחרת זה נקרא כשיבוש של "שיויון".

  לגופו של עניין הגזענות כן-או-לא, האם הדיון הזה חשוב?
  ודאי שהוא חשוב לך, שכן אתה שב אליו (כמעט) בכל הזדמנות.
  האם הדיון הזה מועיל? למה? למי? איך?
  האם הדיון הזה אמור להביא לשינוי כלשהו? איזה שינוי? אצל מי?

  נסה לחשוב על הנקודות האלה ואל תגיב בתגובית, כתוב את תשובתך ב"פוליטישוק" הבא שלך, יהיה מעניין לקרוא.
  שנה טובה
  לקסי

 24. הני זובידה :

  לקסי -- תודה, אולי תהייה מוכן לתת לי שיעורים פרטיים?

  איזה נשמה אתה, ופטרוני באותה הנשימה, מעניין מה חשבת, שאני עושה זאת שלא בכוונה…."וקורא לחזיר בשמו?" בכל מקרה תודה על העזרה, מכל מלמדי השכלתי וכאן לא ביידיש…

  וכמובן, שוב תודה על הכיוון לטור הבא שלי ולשאלה למי זה מועיל….אני מבין שכעת בחישובי תועלת מול הפסד עסקינן, כמו שאמרתי אתר ניאו-ליברלי לעילה ולעילה…יופי לי כאן, או שזה רק לנושא המזרחי והגזענות המשתוללת כאן?

  כפי שבטח הבנת לא קיבלתי את דעתך בעניין התגובה, ואם יורשה לי לשאול, מה לשמיטה ולהר סיני? אני כותב טור פוליטי! רואה גזענות וצועק שוויין…אז מה הבעיה? אה, אולי זה לא נעים לקרוא את זה? אולי נהפוך למין ישראל היום של הס"ד נכתוב רק דברים טובים ולא נבקר? או שאתה מעדיף שנשכח מזה כמו מחלה חכושת מרפא שאף אחד לא מדבר עליה מתוך רצון שהיא תעלם ולא תחזור? מעניין אם היו עושים את זה לעבעבועות השחורות מה היה גורלנו היום?

  געזנות היא גזענות היא גזענות…שוויין…אני מקווה שהבנת כי אני אורייני ביידיש בסיסית….

  ולגבי הטור הבא…נו ניתן לחבורת הגזענים להכתיב את תוכנו…

 25. מעין דותן :

  פועלים למען מה?

  בכותרת האתר "עבודה שחורה" כתוב "פועלים למען מדינת רווחה" אז יכול להיות שיש לי קשיים בהבנת הנקרא או סתם בניתוח של סיטואציות מורכבות אבל עדיין לא הבנתי איך הדיון בהבנת היידיש וההאשמות ההדדיות "פועלות למען מדינת רווחה".

  אמנם מצחיק ורוווי הומור, אבל חסר תועלת לחלוטין.

  מי שרוצה לפעול למען מדינת רווחה מוזמן ללינק הזה – http://www.shavim.org.il/articles/yomyom/110925_zohar_avitan.htm

  מאמר של זוהר אביטן בשווים – מיועד בראש ובראשונה לקיבוצניקים ותושבי עיירות הפיתוח אבל בתכל'ס לכולם.

 26. אבי :

  לא הבנתי למה צריך לתת לפרץ הזדמנות שנייה? כי הוא מזרחי? ולמה עדיף להצביע למיעוט מזרחי ולא למיעוט נשי (מיעוט סוציולוגי כמובן, נשים הן לא מיעוט מספרי)? יש יותר מזרחים מנשים במפלגת העובדה, אז אולי עדיף שהראש תהיה אישה ולא מזרחי? האם אי הצבעה במגזרים מסויימים לאישה לא מלמד על שוביניזם במגזר המזרחי, ערבי ומסורתי?
  שלי הוכיחה את עצמה כס"ד בשנים האחרונות ופעלה למען עובדי הקבלן. בתור שומר אני זכיתי לעזרתה האישית.
  http://www.shelly.org.il/node/4412
  אתה מדבר על עזרה אמורפית של שלי לחולדאי? פרץ מינה ניאו-ליברלים כמו בוז'י, שלום שמחון, פואד ואחרים לשרים. מינויים שטירפדו יישום של חוקים ס"ד. פרץ יכל לדרוש את משרד התמ"ת בשילוב עם משרד העבודה והרווחה ולעשות שם פלאים, במקום זאת הוא בחר במשרד הביטחון. על דבר כזה קשה לסלוח (אני בחרתי בו ב-2006, ולא עניין אותי שאני אשכנזי והוא מזרחי). שלי הודיעה שהתפקיד שמעניין אותה זה שרת התמ"ת כדי לתקן את העוולות בשוק העבודה ואני מאמין לה כיום יותר מלפרץ. פרץ צריך תקופת שיקום בו יוכיח את עצמו ויזכה לאמוני מחדש.
  במקום לשתף פעולה, אתה מנסה ללבה את האש וליצור מחנות של אשכנזים נגד מזרחים. פרץ צריך למחול את כבודו והאגו שלו, על זה ש"בת חסותו" ו"תלמידתו" התעלתה עליו וליצור איתה מחנות נגד בוז'י-מצנע (קצת קשה כי מצנע הוא בן בריתו המוצהר). הוא צריך להצהיר שהוא עומד לצידה והופך לבן בריתה הנאמן. זה יהיה אסון אם עכשיו יווצרו מחנות של שלי לעומת פרץ והניאו-ליברלים בעבודה ירוויחו מכך. מפרץ נדרש מיחלה על כבודו והתייצבות לצידה של שלי.

 27. דקל-דוד עוזר :

  סטטיסטיקה כסוג של שקר

  הני אתה מזכיר לי סיפור על מרצה לסטטיסטיקה שפגשתי לפני 10 שנים, שאחרי כל השטויות שלו אמרתי לו שהוא יגיע למסקנה שהוא לא רוצה לגור בעזה בגלל שאם הוא יגור שם הילד שלו יוולד מוסלמי…

  אתה עושה הכללה ללא כל המשתנים הרלוונטיים.
  זה לא תורם כלום לכלום, אבל יש לי רעיון איך לשמח אותך:
  אתה צודק

 28. הני זובידה :

  נראה לי הטורים שלי מייצרים הכי הרבה תגובות בממוצע...מעניין למה?

  הי מעיין, טור פצצות ואני חושב שלשם כיוונתי אולם מרום השוין והשוויין אנשים כרגיל החלו בפטרונות מוגברת וניסיונות לקעקע כל חשיבה ביקורתית….אני כמובן חושב שאני הייתי קצת יותר ביקורתי מזוהר אבל עדיין שנינו עומדים על אותה פלטפורמה….

  אבי, שוב אני לא מנסה להסביר מדוע פרץ אמור או לא אמור לזכות בהזדמנות שנייה או למה הוא טוב יותר משלי או פחות טוב ממנה. אם זה לא ברור יש לי ביקורת על עמיר וכבר השמעתי אותה במספר מקומות, וגם על שלי, אך לא לעניין כישוריהם להיות יו"ר העבודה — לדעתי שניהם ראויים! אולם, בדפוסי ההצבעה של המתפקדים מדובר כאן! מה זה לא ברור? אולי עוד קריאה תסייע בהבנת החומר טוב יותר….
  לגבי מי אמור לעמוד לצד מי, אני חושב שקצת התבלבלו לך היוצרות, שלי היא זו שניצחה והיא זו שצריכה להזמין את עמיר להיות מספר 2, מה שברור לאור תוצאות הפריימריס..לגבי שיקולי עלות תועלת את זה אני משאיר לניאו-ליברלים! (כמה שהשיח הזה הפך לחלק מכולנו זה פשוט מפחיד!)

  ואללה דקל, כרגיל אין על המשלים שלך! גאוני!!! אני מליץ להוציא ספר משלי דקל! וסטטיסטיקה והסקה מדעית נוחס דקל (משהו כמו נוסח ספרד ואשכנז, אני עדיין לא ראיתי כזה דבר) מה אומר, אתה בתור מומחה לבחירות, ואחד שכתב בתחום מספר מאמרים פורצי דרך מנסה להראות לי את התורה, מלבד תודה, אין לי מה לומר! בהצלחה בבחירות בפריימריס, אתה מנסה בתנועות של פיל בחנות חרסינה להתמצב בבוחר החציוני….במזל והצלחה, תזדקק להמון מהראשון…..

 29. עוז :

  הטורים שלך מייצרים הרבה תגובות כי אתה טרול

  אינטרנט

 30. מעין דותן :

  ×”× ×™

  הביקורת גם בשבילך.

  לייצר תגובות זה לא מדד הצלחה בהכרח.

  בוא ננסה למדוד הצלחה בלייצר שותפות.

 31. הני זובידה :

  הי עוז....ודותן...

  אתה יודע יש מצב…אבל ממה שקראתי ההגדרה של טרול אינטרנטי היא כזה שלא מוזמן ועושה בלגן…ואילו אני הוזמנתי לכתוב טור….ואתם מגיבים! יש מצב שהעולם הפוך מתפיסתך? עולם בו אתם הטרולים ואני רואה דברים כהוויתם? אתה יודע כמו מלחמה בין ריאקציונרים לראדיקלים? :))) תחשוב על זה…
  (הגדה לטרול אינטרנטי: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%9C_%28%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%A8%D7%A0%D7%98%29)
  מעין, כמובן, נלקחת ונקראת ומשום כך אני קורא ומגיב חזרה לכל תגובה כמעט….שים לב, קרא את התגובות מתחילה ואת תגובותי אולי תלמד משהו על דפוסים…בדיוק כמו דפוס ההצבעה הגזענית של מתפקדי העבודה! מה דעתך? ואח"כ נדבר על שותפות…..

 32. הני זובידה :

  ועוד קצת בעינייני טרולים

  מקריאה מהירה בנושא טרולים אינטרנטיים, תודה עוז על הכרת המינוח, נראה לי שאני פשוט מזללה לטרולים 🙂

 33. מעין דותן :

  קראתי

  ואני רואה התנצחות ולא חיפוש שותפות. הגזענות או הלא-גזענות הם הדדיים. את הברית הסוציאל-דמוקרטית נוכל לבנות על הבנה הדדית ולא על הטחת האשמות.

  אתה מתמקד בהאשמת הקיבוצניקים האשכנזים כאילו הם המציאו את הגזענות או את השבטיות או את ההצבעה הזהותית. אז ברגע שתהיה מוכן לשים את ההאשמות בצד ולבוא להקשיב נוכל לייצר ברית.

  כתבת, שבניגוד למנהגך יש לך פיתרון – אני גם ממליץ לך לשים לב שמעשיך לא מחריבים את הסיכוי למימוש הפיתרון שאתה מציע.

 34. הני זובידה :

  מעיין

  לאן שתזמין אותי אני מוכן להגיע! מתחייב, אבל בבקשה לא רחוק מידי ובתאום מראש…
  אבל זכור את הביקורת שלי בנושא הגזענות לא אותיר בקשט, אטיח אותה כשיתבקש ולא אחריש….אלא אם אגיע למקום נטול גזענות.
  אני מקווה שזה מספק…הני

 35. ק. טוכולסקי :

  בפריימריז לקראת בחירות 2009 עבדתי בשביל יחימוביץ במחוז הקיבוצים, באזור שלי, אני חייב לומר שלא נתקלתי באהדה מיוחדת ליחימוביץ בקרב בוחרים במחוז. מוזר לי שהיא הפכה ליקירת המחוז בבחירות האלו.
  אני לא בטוח שהסיבה היא גזענות. יכול להיות שהתייצבותה לצד החקלאים כנגד הממשלה בכמה מקרים משמעותית לא פחות. אבל מחוז הקיבוצים עוין את פרץ, הסיבות יכולות להיות קשורות בעמדות אובייקטיביות שלהם בנושאים שמעניינים קיבוצים והסיבות יכולות להיות אחרות כמו גזענות. בהקשר הזה שווה לבדוק את שיעור התמיכה בפואד נגד בורג ומצנע בקיבוצים אולי אפשר יהיה ללמוד משהו על הנושא.

  מה שבטוח הוא שאם מפלגת העבודה ושני מנהיגיה החשובים יחימוביץ ופרץ רוצים ס"ד כדאי להם להתאחד ולפנות יחדיו לבוחר בראש חץ שיביא קולות רבים למפלגה ס"ד. הם חייבים להתגבר על עצמם ואני אומר שוב, דווקא יחימוביץ היא זו שצריכה לדעתי לגלות גדלות רוח של מנצחים ולהושיט יד לפרץ.

 36. דקל-דוד עוזר :

  הני תודה!
  אני מקווה שכשהספר ייצא לאור לא תשכח שהוא נכתב בהשראתך ותקנה אותו

 37. דודו רוטמן :

  הני, ככלל אני מסכים אתך (ועם איתי לפניך) וסולד מן העניין אבל

  יש עוד כמה עובדות שאסור להתעלם מהן. מפלגת העבודה, עם כל הגזענות של חלק מחבריה, היא המפלגה החילונית היחידה (ה-י-ח-י-ד-ה, כולל חד"ש, כאשר בראשה עמדו יהודים, ואני לא מתייחס ל"עם אחד") שאפשרה ל"לא אשכנזי" לעמוד בראשה. אני לא יודע אם זה שם אותה במקום טוב, אבל זה שם אותה במקום פחות גרוע מהאחרות. בשני המקרים, אותו "לא אשכנזי" היה שר בטחון, התפקיד שנתפס בציבור כמעט תמיד כשני בחשיבותו. אכן, ההתנגדות בתוך המפלגה לפואד (בנימין, שמעולם לא הגיע לדרגת אלוף) בן אליעזר, נבעה בשלב מסוים גם ממניעים גזעניים (למרות שהוא זכה לתמיכה איתנה בקיבוצים) אבל אני חושב שהאיש גם היה דמות נטולת עמוד שדרה שנדבקה לכיסא באחת הממשלות הכי איומות שהיו כאן, ההיא של נתניהו כשר אוצר, כך שאני לא מצטער שעף. אני רואה בעצמי תומך נלהב של פרץ. אבל הוא הפסיד, לא בהפרש עצום. הפסיד בקיבוצים ובערים ה"אדומות", כן גם בגלל מוצאו, וניצח בדרום, כן גם בגלל מוצאו. הייתי רוצה שמי שיבחר בפרץ יעשה זאת אך ורק בגלל יכולותיו, כשרונו, והאידאולוגיה שלו (אלה הסיבות שבעדן אני בחרתי בו) אבל זה לא קרה. עם זאת, צריך לומר ביושר, זה גם לא היה קורה בשום בית פוליטי אחר.

 38. עוז :

  דודו רוטמן- טעות אחת

  גם בראש התנועה הירוקה עמד "לא אשכנזי".
  בעצם, הקים את התנועה..

 39. מרים :

  כשמזרחי זוכה זה בזכותו. ראו עמיר בפעם הקודמת.
  כשהוא מפסיד זה בגלל עדתו.
  וישנם עדיין אשכנזים רבים שנושאים באשמה לבנה.
  גדלתי בעיירת פיתוח, אני גרה בדרום ואני חושבת שהגיע הזמן להתבגר.
  הפסדת-תהיה גבר ותפסיק לשלוח שליחים שינסו להפחיד ולהרוויח בדלת האחורית.

 40. הני זובידה :

  עוד כמה תשובות...

  דודו, אני לא מבין, אני הרי הסכמתי עם העובדה שבעבודה נתנו צ'אנס אני רק מראה את הגזענות הטבועה בקרב מתפקדיה…מה אתה רוצה שאעשה שאומר להם כל הכבוד? אכן קרה בעבודה לא בזכות אלא למרות אותם גזענים מכוערים….וכעת כל שאני אומר ועמיר חזר אחרי בכמה אמצעי תקשורת זהו הזמן שעל המנצחת לקחת את המושכות לתת לעמיר את מקומו וללכת קדימה…ובעיקר לבער את הגזענות הזו ממפלגת העבודה!

  עוז, התנועה הירוקה לא רלוונטית….

  מרים, נו מה יש לי להגיד לך כמו לחלק מכאן שוויין….

 41. דודו רוטמן :

  עוז, לא מדוייק

  אני מאוד מעריך את ערן בן-ימיני, אבל, בבחירות התנועה (גם לי קשה לקרוא לה "מפלגה" כל עוד לא הצליחה לעמוד בשום מבחן אלקטורלי ופוליטי) העמידה בראשה את עמי איילון. בבחירות הפנימיות, כאשר התקיימו נבחר אלון טל. שניהם, ככל הידוע לי, אשכנזים. דווקא זו לא דוגמה טובה. כי כאשר לחברי התנועה הירוקה ניתנה ההזדמנות לבחור בין אותו "מקים" לבין ה"מקים האחר", הם בחרו באשכנזי…

 42. תומר ישראלי :

  הני, אני ממוצא אשכנזי, במקור מקיבוץ עין-גב וחבר מפלגת העבודה כבר די הרבה שנים. הצבעתי בבחירות האחרונות לשלי יחימוביץ' ולא בלב שלם. הצבעתי ואף סייעתי לעמיר פרץ בקמפיינים הקודמים מתוך אמונה והערכה לאיש.
  האמירות שלך כאילו כלליות אבל אני קורא ברצינות ולוקח אותם באופן אישי. אתה מסיק שעקב דפוס ההצבעה שלי אני בודאי גזעני. אז זהו שלא. ולא תודה, אני לא צריך אישור לזה ממך, אני יודע מי אני ומה אני.
  אז אם אתה רוצה להביא פוסט אקדמי שמנתח תוצאות והתפלגויות – סבבה.
  אם אתה קורא לי ולחברי גזענים אז אומר בעדינות שאתה מדבר שטויות מסוכנות שאכן פוגעות באמת באנשים ומרחיקות אותך מהם. מה היתה השורה התחתונה שלך? לקרב? לאחד? אז הנה, אתה נותן דוגמא מצוינת איך עושים את זה, אבל בדיוק הפוך.

 43. הני :

  תומר

  אני מצטער ומצר שנפגעת, אולם המספרים לא מותירים שום ספק יש במפלגת העבודה גרעין גזעני והריכוז שלו הוא בקיבוצים!
  אני יודע לא מתאים לך הכללות כשהן פוגעות בך או בשכמותך, אבל אלו החיים מה לעשות, ככה אנחנו בודקים דפוסים בעולם ולא רק באקדמיה. במקום להתנקש בשליח, אולי כדאי שתעשה בדק בית ותבדוק למה השנאה והגזענות ותנכש אותה מקרבכם, מה דעתך? אולי זה צעד ראשון בדרך לעבודה משותפת!

  דודו אכן כן!!! כל מילה בסלע! בחרו פרופסור אשכנזי, שכרכו סביבו סיפור הקמה במקום ערן….

 44. שי :

  אז אני מבין שלהיות גבר מזרחי זה מספיק כדי לעמוד בראש המחנה החברתי? כל הכישורים שצריכים זה להיות גבר מזרחי.

 45. TIBERIVS GRACCVS :

  אחד הפוסטים היהירים ביותר באתר

  הכותב ממנה את עצמו לדובר הפריפריה (למה ואיך בדיוק "השגת" את התפקיד הזה?) ומטיף ליחימוביץ' כיצד להתנהג אל הפריפריה כאשר הטענה העיקרית שלו עצמו היא… שהיא תמכה בצד הלא נכון בבחירות לראשות העיר ת"א כלומר שהפוליטיקה הארצית צריכה להתנהל לפי הפוליטיקה המקומית של ת"א… פשוט לא יאמן.

 46. הני זובידה :

  שי וטיבריוס....

  זהו טור פוליטי שאני כותב מה שאתם מסיקים אתם צריכים להתמודד עימו בראש לבד, לי אין תשובה…
  אבל כל אחד חי בראשו קודם כל…
  הני

 47. ק. טוכולסקי :

  אני לא פוסל את הטענה שלך לגבי הגרעין הגזענישבקיבוצים, אבל באותה מידה אני יכול לטעון שיש גרעין גזעני בעירות הפיתוח, במגזר הערבי, במושבים של יוצאי תימן וכורדיסטן, אצל החרדים אשכנזים/ספרדים או בציבור הרוסי.

  למה רק לקיבוצים אסור לבחור במועמד "משלנו"? הרי עמיר פרץ מביא קולות מעיירות הפיתוח, ליברמן מביא קולות של רוסים, רוב המצביעים הערבים מצביעים למפלגות הערביות וכן הלאה.

  מאיפה הציפיה שדווקא בקיבוצים ישאו את דגל הנאורות ואחוות העדות? הקיבוצים ואני אומר זאת כקיבוצניק לפחות בשנים האחרונות חשוכים, גזענים, צרי עין וחושבים רק על עצמם בדיוק כמו שאר המגזרים והעדות במדינת ישראל.

  טיביריוס, אני לא תמיד מסכים עם מה שאתה כותב אבל הכינוי, הכינוי, כבוד.

 48. גרי :

  מפלגה חצויה עדתית אבל אין סימטריה

  עדה אחת קיבלה עליה תמיד את מנהיגותו של בן העדה השניה ללא עוררין,
  בעוד שבני העדה השניה לא קיבלו את המהפך ראו בו "גזילת המפלגה" ופרשו בהמוניהם ,הם ומנהיגיהם מי לקדימה ומי למפלגת הגמלאים שהוקמה כעיר מקלט זמנית.
  עמיר פרץ במעמד הניצחון קרא לשמעון
  לחבור אליו "המפלגה זקוקה לך" אמר.
  לא שמעתי משלי קריאה דומה.

 49. עוז :

  תומר טעות בידיך.
  ערן בן ימיני העביר *מיוזמתו* את השרביט לאלון טל, לאחר שההצעה שלו להמשך דרכה של התנועה בנושא המדיני הפסידה להצעה של אלון טל, וזאת כאשר אני מאמין די בבטחון שרוב חברי התנועה היו מעדיפים את ערן בן ימיני כיו"ר.
  בבחירות שנערכו לאחר מכן, ערן בנימי בכלל לא הציע את המועמדות שלו ליו"ר, ובכל זאת נבחר כמספר 2 כשאלון ורחלי במקום הראשון(ניחוש שלי, כמעט כולם הצביעו לו)

  לפני הבחירות הכלליות, מתוכננות בחירות נוספות להנהגה, בהן אני מנחש שערן בן-ימיני יתמודד, ואם אלון טל יתמודד מולו יהיה מעניין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.