postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התנועה הירוקה לשלי יחימוביץ': לא רק עובדי קבלן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה הירוקה לשלי יחימוביץ': לא רק עובדי קבלן

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 23.09.11 0:49

יו"ר מפלגת התנועה הירוקה ממליצה לח"כ שלי יחימוביץ', עם בחירתה ליו"ר מפלגת העבודה, לאמץ את כללי הקיימות כמכלול המקיף יחסים שבין אנשים לאנשים וגם יחסים שבין אנשים לסביבתם.  אין להפריד בין צדק חברתי לצדק סביבתי
מאת: רחלי תדהר קנר

המשימות החדשות של יחימוביץ: לא רק עובדי קבלן

עם בחירתה לראשות מפלגת העבודה הופכת שלי יחימוביץ לאישה השלישית העומדת בראש מפלגה בישראל. תקוות גדולות תלויות בפתחה – הן בשיקום מעמדה העגום משהו של מפלגת העבודה בקדנציות האחרונות, הן בהגשמת ההבטחות למדינת רווחה אמיתית הדואגת לציבור כולו, הן בקרב מעמד הנשים הנושא עיניים כלות לכל אישה המצליחה לבקע את תקרת הזכוכית ולהגיע לתפקיד בכיר בישראל הפטרנליסטית והמיליטריסטית.

הרבה מאוד דברים נכתבו ונאמרו בתקופה האחרונה על יחימוביץ'. רובם ככולם עסקו, לטוב ולרע, במיקוד עבודתה הפרלמנטרית והצהרותיה בנושא אחד – שוק העבודה בישראל. עלינו לזכור כי מרבית חברי הכנסת בישראל מתמקדים ומתמקצעים לכל היותר בנושא אחד או שניים במהלך עבודתם הפרלמנטרית. החרוצים שביניהם מצליחים לקדם שלושה-ארבעה תחומים. קשה אחרת – הרבה ועדות מתוזמנות יחד ובלתי אפשרי להיות במלוא הרצינות והאפקטיביות בכולן – את בוחרת ללכת לאלו המתאימות לך לסדר יום הפוליטי שלך. כך בחרה שלי ללחום את מלחמתם הצודקת של העובדים בישראל: זכויות עובדים, עובדי קבלן ומדרגי עובדים במפעלים, שכר עובדים ומנהלים, אפליית נשים ומיעוטים בשוק העבודה ועוד.

כעת, עומדת לפתחה הזדמנות לשקם את השמאל הישראלי השוקע ולהוביל את הגוש הסוציאל–דמוקרטי לעידן חדש וטוב יותר. על-מנת לקדם מטרה זו לא תוכל עוד יחימוביץ' להישאר באזור הנוחות שלה – היא תחטא לתפקידה ולמעמדה החדש אם תישאר סקטוריאלית למעמד הפועלים בישראל. עליה להרחיב את תחומי העיסוק שלה גם לנושאים אחרים, אך אין מדובר בהכרח דווקא בתחום המדיני בלבד.

טוב תעשה יחימוביץ' אם תלמד קצת מתורת הקיימות. תפיסת העולם הירוקה מקיפה באמונתה את כלל תחומי החיים, תוך אמונה כי הרווחה הקיומית שלנו משתקפת במספר מדדים שלא ניתן להפריד ביניהם: איכות החיים שלנו, איכות הבריאות שלנו, איכות הסביבה שלנו, איכות החינוך שלנו, איכות השלטון שלנו. הקיימות גורסת שעלינו לנהל את העולם וצרכיו תוך התחשבנות עם המחיר האמיתי של המוצרים. לייצור מוצר עלויות נוספות מעבר לייצור גרידא: השפעה על בריאות האדם, שימוש במשאבי טבע מתכלים, כמות בני האדם המתקיימים בכבוד מעבודה בייצורו.

על שלי יחימוביץ, כמו גם על שאר התומכים הרבים של השיטה הסוציאל-דמוקרטית בישראל להבין: אין להפריד בין צדק חברתי לצדק סביבתי – בשני התחומים הנפגעים והנגזלים הן אותן אוכלוסיות מודרות, בשני התחומים המרוויחים הן אותן שמונה עשרה משפחות ההון בישראל. מי שמנצל את הטבע לא יהסס לנצל עובדים, כפי שלא יהסס לנצל עם אחר. מי שמרוויח על חשבון הקופה הציבורית, מכלה גם את הירושה הטבעית שאנו מתכוונים להעניק לילדינו.
הן צדק חברתי והן צדק סביבתי קוראים לצדק חלוקתי. נכסי העם בפירוש אינם רק ההון וחלוקתו, אלא גם המשאבים הטבעיים שלנו – הטוב של הטבע, תמצית הנכסים האישיים שלנו. בדומה לאוויר שאנו נושמים והמים שאנו שותים – לעולם לא נעריך אותם כהלכה עד הרגע בו יילקחו מאיתנו.

יחימוביץ' צריכה להנהיג את הדור הפוליטי הבא, המחפש ישראל חדשה ואחרת: אנו, בתנועה הירוקה, קוראים לה לעזור להגשים חזון של ישראל נקייה מניצול: של נשים, של עובדים ובעיקר של משאבי הטבע והסביבה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. מיכאל קורדובה :

    עלק לא רק עובדי קבלן

    אני ממליץ לשלי קודם להתנתק מהתמיכה המטורפת והלא רציונלית ברון חולדאי הקפיטליסט אשר מעסיק אלפי עובדי קבלן לפני שהיא עוברת לדברים יותר מסובכים כמו קיימות. ושלא תחשוב בכלל להביא את הנזק הזה למפלגת העבודה כי אז כבר היא לא תהיה מפלגת הלייבור הישראלית אלא רק עוד קדימה 2 ואפילו לא לייט

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.