חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מספר התלמידים בכיתה, שאלה ערכית, תקציבית ומהותית

נושאים הפנקס פתוח והיד כותבת, חינוך ותרבות ב 21.09.11 1:16

מספר התלמידים בכיתה הוא אחד הגורמים החשובים להרגשתו והצלחתו של תלמיד. מספר התלמידים בכיתה נקבע על ידי משרד החינוך, ומושפע מדברים כמו דירוג סוציו אקונומי של שכונה (ככל שהדירוג גבוה יותר כך יש יותר תלמידים בכיתה), לרשות המקומית יש אפשרות לתת לבי"ס עוד שעות, אך היא לא חייבת
מאת: עדית לב

באיזור שבו אני גרה, המדורג סוציו אקונומי גבוה, מספר התלמידים המירבי בכיתה א' הוא 40 תלמידים. ב- 1/9/11 שניים מילדיי הלכו לבי"ס, הגדול לכיתה ג' והאמצעית לכיתה א'. השכבות של שניהם מונות כ- 75 ילדים. מבחינת משרד החינוך עד 80 ילדים השכבה מתחלקת ל- 2, ומ- 81 ילדים השכבה מתחלקת לשלוש. כשהגדול התחיל את כיתה א' בחרה מנהלת בי"ס לפצל את השכבה לשלוש ולאפשר לילדים כיתות קטנות לפחות להתחלת הדרך, כך שהבן שלי התחיל בכיתה של 25 ילדים. זו הייתה מתנה גדולה לילדים, לההורים ואני בטוחה שגם למורים. המנהלת ספגה ביקורת קשה ממשרד החינוך, שלתפיסתו היו צריכות להיות שתי כיתות (אחת של 37 ילדים ואחת של 38 ילדים), ומשרד החינוך ייתן לבי"ס שעות נוספות שבעזרתן יפצלו את הכיתות הגדולות במקצועות הליבה. המחשבה על ילדים שרק התחילו בי"ס, שצריכים ללמוד כל כך הרבה כללי התנהגות גלויים וסמויים, שצריכים להבין איך הדברים עובדים, ובנוסף יתחלקו בחצי מהשעות לשתי קבוצות קטנות – נראתה לי הזויה. אבל זו הבחירה של משרד החינוך.

אחרי הביקורת הקשה שקיבלה המנהלת מכל הכיוונים הודיעה לנו המנהלת שלשנת הלימודים הקרובה היא לא תלך כנגד הוראות משרד החינוך, ויהיו לנו שתי כיתות גדולות שיפוצלו ל- 20 שעות. כהורים לילדים גדולים יותר, המחשבה על הגוזלים שלנו בכיתה של 38 ילדים, עם פיצול בחלק משעות הלימוד בכיתה א' נראתה לנו בלתי נתפסת. שלוש אמהות בשכבה (אני ביניהן) עבדו ביחד, ניסחו מכתב למשרד החינוך ולעירייה. בקשנו שיפצלו את הילדים לכיתות קטנות יותר, ואיימנו כי אם זה לא יקרה, ננקוט בצעדי מחאה. באמצע החופש הצלחנו להגיע לכמות גדולה של הורים לילדים בשכבה שחתמו על המכתב.

המכתב נשלח בבוקר יום ה', 25/8, כשבוע לפני תחילת הלימודים. באותו היום, בשעה 17:30 התקשרה אליי מנהלת בי"ס והודיעה כי משרד החינוך אישר לפתוח כיתה לא תקנית לכיתות א', והילדים יתחלקו לשלוש כיתות (כ-25 ילדים בכיתה).

השמחה הייתה גדולה, התחלת בי"ס תהיה קלה יותר עבור ביתי, אני בטוחה כי יש משמעות רבה לגודל הכיתות על כל ההיבטים של חיי הילדים בבי"ס. ובאותה נשימה ידעתי שלבן שלי לא יהיה כזה מזל. את השכבה שלו, כך הודיעו לנו, מאחדים לשתי כיתות גדולות (37 תלמידים בכיתה) ויפצלו אותם בלימודי הליבה (חשבון ושפה, 14 שעות מתוך 31). והיה גם עצב, עצב על כך שהיינו צריכים לנהל על כך מאבק וידיעה ברורה שישנם מקומות שבהם יפתחו כיתות של 40 תלמידים, ויהיו גם מקומות (לרוב עם יכולות כלכליות) שבהן הרשויות המקומיות (ואולי גם ההורים) יאפשרו פתיחה של כיתות קטנות.

בבוקר ה- 1/9 נכנסו לכיתות, בכיתה א' היה מרחב בסוף הכיתה למקם שני מחשבים, מגרות לילדים וספרייה לדברים שונים עבור הכיתה. בכיתה ג' הכסאות והשולחנות של הילדים מלאו את החלל עד הקיר. היה כל כך צפוף שאת המגירות של הילדים הוציאו למסדרון. אני יודעת שבכיתה ג' הוא וחבריו מסוגלים להתמודד טוב יותר עם הכיתה הגדולה, עם הפיצולים בחלק מהשעות, ועדיין אני בטוחה שאם היתה אפשרות להשאיר אותם בקבוצה קטנה יותר זה היה משמעותי מאוד עבורם.

יש כמובן גם מחקרים אקדמאיים שמדברים על כך שההישגים הלימודיים טובים יותר בקבוצות קטנות, למשל בורלנד וחוב' מדברים על כך שמספר התלמידים האופטימלי בכיתה נע בין 21 ל- 24 תלמידים,
( Melvin Borland, Roy Howsen, Michelle Trawick, An Investigation of the Effect of Class Size on Student Academic Achievement)

אנחנו גרים בחיפה, בי"ס שלנו נמצא בשכונה "טובה”, ויש מערכת חינוך פרטית חזקה, יקרה וממיינת, שרבים מהילדים שהיו עם ילדיי בגן החובה הלכו אליה, במערכת הזו הכיתות קטנות מלכתחילה.

ר' מאיר הלוי אבועלפיה (ספרד מאה 12-13) אמר: עדיף לתת למורים שכר מן הציבור כי כך ילמדו בני עניים כבני עשירים.

חלק מהמאבק שאנחנו מנהלים היום צריך להיות על כך שהחינוך הציבורי במדינת ישראל יהיה חינוך ראוי וטוב, גודל הכיתות הוא היבט חשוב, תיגמול המורים ותנאי עבודתם גם, ויש עוד דברים רבים שצריך לתקן במערכת החינוך, אני מקווה שההורים ששותפים למאבק הזה על חיים טובים יותר ישימו את קידום החינוך הציבורי כדגל חשוב. דגל של שינוי ארוך טווח ואמיתי.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. שושי פולטין :

  הדבר המרכזי שאני שמחה בפוסט הזה הוא שמדובר בפוסט שנכתב על ידי אמא ולא מורה. זה סוג של מעורבות חיובית ולא התערבות שלילית. אם נבחן את הפוסטים העוסקים בבעיות מערכת החינוך כאן באתר כדוגמא, נמצא מעט מאוד של הורים מעורבים , והמורים מצטיירים כבר בוודאי כמקטרים.
  תודה.
  לגבי מספר התלמידים בכיתה, שימי לב שהמחקר מדבר על מספרים קטנים בהרבה 21-24 , הוא לא מתקרב בכלל למספרים העצומים של 40 תלמידים בכיתה!

 2. מספר התלמידים בכיתה, שאלה ערכית, תקציבית ומהותית | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] התפרסם לראשונה ב"עבודה שחורה" תגיות: גן, חינוך ציבורי, מספר תלמידים בכיתה, […]

 3. עדית לב :

  משהו ששכחתי

  תודה שושי על התגובה… כן בין 24 ילדים ל- 40 ההבדל הוא תהומי.
  שכחתי לציין שמי שנפגע בעיקר מהפיצול היא המורה שמלמדת את הכיתה הלא תקנית, מכיוון שהיא לא מקבלת גמול חינוך. אני לא מורה ואני לא יודעת מה המשמעות הכלכלית, אבל אני מבינה שזו תוספת חשובה למשכורת.
  אתמול הבן שלנו אמר לראשונה שהוא לא רוצה ללכת לבי"ס, כי המורות הן כמו לביאות טורפות. ואני תהיהתי לעצמי עד כמה השינוי הזה ביחס של המורות כלפי הכיתה נובע מהעבודה שהוא עבר מכיתה של 24 ילדים ל- 37 ילדים.
  עדית

 4. נאוה :

  אטימות

  זה כבר הרבה שנים שטענות אלו עולות וכלום לא זז, למעט חינוך פרטי שהולך ומתרחב. רק הורים מאוגדים יוכלו אולי לפצח את חומת האטימות. קול המורים לא נספר.חבל…

 5. מורה שואלת :

  העיקר יש "רפורמות"- מצב החינוך בכי רע!

  הרפורמות לא עוזרות! הן רק יפגעו בילדכם הרכים- כי לא מספיק שיש כיתות ענקיות. המורים יהיו עייפים וחסרי סבלנות!

 6. אור :

  אני מורה.
  השנה נאלצתי לקבל חינוך כיתה בלי תקן.
  מספר הילדים בכיתתי נושק ל-20.
  זה ננפלא לילדים, להורים ולי…..
  אבל, כתה לא תקנית, זה אומר שאינני מקבלת גמול חינוך! אינני מתוגמלת כראוי על העבודה הרבה שאני משקיעה בילדים!
  והתופעה של פתיחת כיתות לא תקניות נהיית נפוצה יותר ויותר…. ואותי זה מדאיג!
  כי עם כל הטוב שבזה, מגיע לכל מחנכת להיות מתוגמלת על עבודתה….

 7. ארטור-לעדית לב :

  גמול חינוך כיתה נע בין 550 ש"ח למורה מתחילה ועד לסכום כפול למורה עם וותק של כ 20 שנה ויותר .

 8. איגרת לשנה החדשה | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] שחורה: מספר התלמידים בכיתה: שאלה ערכית, תקציבית ומהותית, הרב עידית […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.