חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה, בעד ונגד

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 18.09.11 5:35

דודי פרידמן שוקל את החיובים והשלילות שב"עוז לתמורה" ומסכם שהשלילי רב על החיובי, בעיקר משום ש"הדרך היחידה לשינוי היא התארגנות של מורים "מלמטה". בחדרי המורים, בערים השונות וברשת הוירטואלית" וזה אינו  הכוון של "עוז לתמורה"

אז אתה בעד או נגד עוז לתמורה?

כדי להשיב לעצמי על השאלה האם אני בעד או נגד ההסכם אני חוזר קצת אחורה ובודק את המטרות שלו. המטרה היא שיפור מערכת החינוך. הנקודות הקריטיות בעיניי לשיפור הן משיכת אנשים טובים למערכת, יצירת תנאים שיאפשרו למורים להתפתח ולשכלל את הפדגוגיה בכיתות ויצירת תנאים שיאפשרו דיאלוג חינוכי משמעותי בין מורה לתלמידיו.

כיום המדיניות של משרד החינוך מובילה בדיוק לכיוון ההפוך. ההתמקדות בהצלחה במבחנים סטנדרטיים יוצרת אקלים שמדכא חדשנות פדגוגית, מדכא את האוטונומיה של המורים ובעצם הופך אותם לפקידי הוראה שמבצעים הוראות מגבוה. במציאות שבה מרכז העשייה הוא ציונים, קשה מאוד לפתח דיאלוג משמעותי. בתוספת לשכר מגוחך מובילה מדיניות המשרד לכך שמורים טובים רבים עוזבים ואחרים שוקעים ונשחקים.

אם נדמה את מערכת החינוך לספינה, היא שטה בכיוון הלא נכון. הסכם השכר מוסיף דלק לספינה אבל השאלה האם הוא גם משנה את הכיוון שלה?

שבוע עבודה של 40 שעות יכול לאפשר למורים להיפגש יותר עם תלמידים ולנהל איתם דיאלוג משמעותי. שבוע כזה יכול לאפשר למורים להיפגש יחד בקביעות ולקדם תכניות לימודים חדשניות. שבוע עבודה כזה יהפוך את ההוראה לקריירה ויבסס את מקצוע ההוראה כמקצוע מוערך יותר. תוספת השכר אמנם לא הופכת את ההוראה לאטרקטיבית יותר מבחינה כלכלית (תוספת שכר תמורת שעות עבודה נוספות) אולם השיפור בעבודת המורה ושינוי אופי המשרה יאפשר בעתיד לדרוש שכר גבוה יותר.

אלה הסיבות המרכזיות שבגללן לא התנגדתי באופן נחרץ לעוז לתמורה. מה שחיזק אצלי את האמון בהסכם הייתה הבטחתו של רן ארז שההצטרפות להסכם תהיה על בסיס וולונטרי. חשבתי שזה יהיה מנוף לחץ מצוין על הממשלה. למשל מורים שבבית ספרם לא יוסיפו תשתיות פיזיות לא יסכימו להצטרף להסכם.

היעדר השקיפות במהלך המשא ומתן הציבה קושי גדול בפניי ובפני מורים אחרים. האם להילחם בהסכם שעדיין לא ברור מה תוכנו? אולי זה הסכם טוב? לגבי סעיף הבונוסים בהסכם היה ברור שהוא מזיק ואף יצאתי נגדו יחד עם מורים רבים נוספים. אבל, האם שווה בגללו לסכן את החתימה על ההסכם ההיסטורי?

כשראיתי את ההסכם החתום לא הופתעתי מסעיף מסוים. אבל אוסף של פרטים ובעיקר רוחו של ההסכם מעלה בי חשש כבד לגביו. ייתכן מאוד שהנזק רב מהתועלת. הסיכוי לשנות את הכיוון של מערכת החינוך בעזרת ההסכם נראה קלוש. והסיבות לכך רבות.

עוז לתמורה במתכונתו המקורית השאיר את גמולי השעות על כנם. בהסכם שנחתם הפכו השעות האלה (מלבד שעות הגיל) לשעות שבהם המורה "יבצע את עבודתו בבית הספר". אני חושש שהשעות האלה יופקעו מידי המורים ושלא תהיה להם שליטה על העשייה בשעות האלה.

בעוז לתמורה המקורי היו תנאים פיזיים שאפשרו למורים לנצל את השעות השונות שהתווספו לעשייה חינוכית. בהסכם הנוכחי אין שום התחייבות לתשתית פיזית. יש רק אמירה כללית בעניין.

בעוז לתמורה המקורי לא דובר על בונוסים. ההסכם הנוכחי עלול להעמיק ולהנציח את המרדף אחרי ציונים, אותו מרדף שמרדד את העשייה החינוכית ופוגע באוטונומיה של המורים, במקצועיות שלהם ובמשמעות שיש לעבודתם.

נראה שהמנהלים בהסכם החדש אמורים לעסוק כל היום בלהעריך את המורים במקום להוביל תהליכים פדגוגיים ולסייע למורים להתפתח.

לסיכום,

למרות הסיכוי שטמון בהסכם, במציאות הקיימת היום בשטח אני חושש שהוא עלול להביא יותר נזק מתועלת. רק מעורבות נרחבת ואסרטיבית של מורים מהשטח ,ביציקת תכנים ערכיים ופדגוגיים, תוכל להצמיח עשייה חינוכית משמעותית. כפי שהמערכת עובדת, אין סיכוי לשיתוף אמיתי של מורים "מלמעלה". לא על ידי משרד החינוך ולא על ידי ארגון המורים. הדרך היחידה לשינוי היא התארגנות של מורים "מלמטה". בחדרי המורים, בערים השונות וברשת הוירטואלית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. איתי :

  דודי שלום,

  בעניין הצעתך לפעולה מלמטה, שמעתי פה אנשים שאומרים שהפתרון היחיד אחרי אכזבת האופק ואכזבת העוז זה להקים ארגון מורים שלישי, לדעתי זה רק יעשה עוד יותר "הפרד ומשול" ויחליש את המורים.

  אבל מצד שני גם הטענות שפשוט אי אפשר לנצח בכלים דמוקרטיים את המנגנון של וסרמן וארז (ומי שיסומנו על ידיהם כיורשים) נשמעות משכנעות.

  אז מה דעתך?

 2. עוז מילא תמורה בספק :

  המשותף למורים ולהורים זה תמורה: המורה צריך לקבל שכר והתלמיד הישגים.
  מערכת החינוך הציבורית פושטת את העור למורים ואת הרגל מבחינת התלמידים ולכן רק פתיחת בתי ספר פרטיים עשויים לתקן את המצב. בארץ פועלים בתי ספר פרטיים במגזרים שונים כולל בית הספר האמריקאי באן יהודה ויש ממי ללמוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.