postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עוז לתמורה, המורים לא חותמים ורן ארז נלחץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה, המורים לא חותמים ורן ארז נלחץ

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 18.09.11 5:40

שושי פולטין תוהה לפשר הודעה דחופה ששלח רן ארז, מזכיר ארגון המורים

מעניין מה הדחיפות?

האם המשמעות היא שיש התנגדות והמורים לא חותמים?

האם  זה אומר שבתי הספר שהיו אמורים להיות בפיילוט לא נכנסו בסופו של דבר?

מתחיל להיווצר הרושם שזה כך. שמעתי על בתי ספר שאמורים היו להיות בפיילוט המלא ולא הצליחו להשיג את הסכמת המורים.

שושי

י"ד אלול, תשע"א
13 ספטמבר, 2011

הודעה דחופה


חברי ארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים שלום רב,

שנת הלימודים החלה ומורים רבים הצביעו והביעו הסכמתם להצטרף ל"עוז לתמורה".

יחד עם זאת, מורים רבים אחרים עדין לא נכנסו לאתר משרד החינוך, שם הם צריכים לתת את הסכמתם להצטרף לרפורמה בפעימה הראשונה.

בדקנו את הסיבות לכך והובהר לנו שמדובר בשתי סיבות עיקריות:

 1. חוסר ידע לגבי משמעות הפעימה הראשונה וכן העדר קודים לכניסה למערכת באתר משרד החינוך ולחתום על הצטרפות.
 2. התנגדות מנהלים.

ברצוני להבהיר את משמעות שתי הסיבות הנ"ל:

 1. הפעימה הראשונה דורשת מהמורים המועסקים במשרה מלאה בחטיבה העליונה, לכאורה, תוספת של 6 ש"ש: 2 פרטניות, 2 ישיבות ו – 2 בדיקת מבחנים. עבור תוספת זו המורים יקבלו תוספת שכר בשיעור 15.75%.
  מדובר בתוספת עבודה, נטו, של שעתיים פרטניות, שעד כה, אם נתנו כתגבורים למבחנים -או שלא שולם עבורם או ששולם בשעות אפקטיביות. מדובר ב – 2 ש"ש ישיבות מורים, הניתנות היום ממילא כישיבות צוות ב"חלונות" ולכן אין מדובר בתוספת עבודה ריאלית. 2 ש"ש בדיקת מבחנים, אלה נעשות ממילא ובחינם.
  למעשה, כשערך שעת הוראה היום שווה ל – 4.2% ושעתיים 8.4%, פה המורים אמורים לקבל 15.75% עבור 2 ש"ש של עבודה עם תלמיד אחד עד שלושה ולא 40 תלמידים שדורשים בדיקת מבחנים רבים וישיבות רבות יותר. על כך מקבלים שכר כמעט כפול (15.75%, במקום 8.4%).
  תוספת שעתיים פרטניות אף אינה מצריכה שינוי מערכת שעות, כי ניתן להוסיפן בתום יום הלימודים או ב"חלונות". לכן, מורים שלא יצטרפו יפסידו שכר רב ותלמידיהם יפסידו עזרה רבה.
  למותר לציין שתוספת שכר זו היא פנסיונית, מפרישים עבורה לקרן ההשתלמות והיא משולמת לאורך שנת הלימודים כולה.
 2. התנגדות מנהלים, כפי שנמסר לי על ידם, נובעת ממספר סיבות, שאחת מהן היא החשש שהבעלויות המתקצבות על חשבונן שעות רבות מעל התקן, לא יעמדו בתוספת העלות הנדרשת בגין שעות אלה, דבר שידרוש צמצום שעות אלה וכתוצאה – פגיעה במשרות מורים או פיטוריהם. טענה זו אינה רלוונטית כלל ועיקר, שכן שום בעלות אינה רשאית לצמצם שעות הוראה ו /או משרות מורים או לפטר מורים אחרי 31 במאי. כך שלמעשה, השעות ישארו והמורים יכולים לזכות בתוספת 15.75% לשכרם. מאידך, לא רק שהמורים והמנהלים ירוויס ו תשלום נוסף ופנסיוני, גם תלמידיהם ובית ספרם יקבלו משאב נוסף של שעות פרטניות וזמן איכות מורה – תלמיד, דברים החסרים היום במערכת.

כל מורה חדש או ותיק המעוניין להצטרף לרפורמה רשאי לעשות כן לפי רצונו ובגיבוי ההסכם הקיבוצי וארגון המורים.

כתובת אתר משרד החינוך: www.education.gov.il

 • מוקד סיסמאות לעובדי הוראה טלפון:             03-9298888
  שעות פעילות המוקד בימים א'-ה' בין השעות 08:00-18:00 וביום ו' בין השעות 08:00-13:00.
 • מוקד פניות ובירורים לעובדי הוראה בחטיבה העליונה טלפון: 1-800-800-424,
  פקס: 02-5604746 שעות פעילות המוקד בימים א'-ה' בין השעות 09:00-16:00

בברכת שנה טובה ומוצלחת,
רן ארז

יו"ר הנהלת ארגון המורים העל יסודיים 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

42 תגובות

 1. חסן חמוד :

  שתי הסיבות שמדבר עליהן רן ארז אינן נכונות:
  הפתיון כ16% תוספת כשוחד למורים עבד על המורים החדשים ובעלי משרה אחת או פחות והם לא רוב,ממוצע הגיל בקרב המורים בתיכון הוא כ 53 .לא מעט מורים ותיקים משחקים אותה "כאילו", הם חתמו על נייר הצטרפות אצל המנהל, ובמודע הם לא נכנסו לאתר משרד החינוך כדי לאשר סופית את הצטרפותם לעוז לתמורה. הם רוצים את התוספת ולהיראות כאילו הצטרפו, וחלק לא חתמו ולא הצטרפו, כי הם בהליך מאולץ לקראת יציאה מהמערכת תוך שלוש שנים בכמה שפחות נזק.
  בקשר למנהלים: המנהלים מציירים את ההסכם בדיוק לפי טעמו של רן ארז, כי הם שוחדו באופן רציני. כל מנהל יקבל את מלוא התוספת הכספית של עוז לתמורה כשבסיס החישוב הוא חלקיות משרתם הקיימת, כל מנהל משתכר היום עבור משרה וחצי, הוא יקבל את התוספת בנוסף למה שמקבל היום.
  גם יש זלזול באינטלגנציה של המורים בחישוב הטיפשי שלו עבור שכר שעה. מדובר בשש שעות ולא בשעתיים, המורים יודעים שבמשך שלוש שנים לא תהיה אכיפה לשש השעות והן נראות כאילו שעתיים או אפילו אפס שעות, אבל מבחינה עקרוני מי שחותם הוא מסכים בדיעבד שערך השעה בעוז לתמורה יורד ב 50% ומדובר בשעה של 60 דקות.
  שלא נשכח שרן ארז שלח את נושאי כליו(מזכירי הסניפים) לכל בתי הספר העל-יסודיים בארץ, ישבו עם המורים, הסבירו להם עד כמה עוז לתמורה טוב להם, הסתירו מהם את כל הפגמים בהסכם, והם רבים מאוד, (פורטו באתר). כל זה לא עזר, המכתב הנ"ל הוא סימפטום למצוקה רצינית.
  אני חושב שעדיין יש אפשרות למוטט את ההסכם הרע הזה. מרד(הימנעות מחתימה) או התפטרות קולקטיבית למורים שמצבם מאפשר זאת יעשו את העבודה.

 2. חמוד :

  לחץ המנהלים בדרך

  מתוקף תפקידי , שבונה את מערכת השעות בבית הספר שלי , התבקשתי ע"י המנהל להכין הערכת מצב לדרישות של בית הספר אם ברצוננו להצטרף לרפורמה בשנה הבאה .
  קיזזתי את כל השעות שהן מעבר ל 24 ש"ש שכל מורה עובד היום והשלמתי את המשרה עבור החלקיים , ובכל זאת יצא שנצטרך ל 21 !!! מורים חדשים . הראיתי , והוכחתי , למנהל ונעשה לו שחור בעיניים , כי המורה החדשה האחרונה לאנגלית הצליח לגייס , שבועיים אחרי פתיחת שנת הלימודים .
  שמענו גם שבתי ספר באיזור המרכז במצוקת מורים ומגייסים מורים . וכולנו קראנו על הירידה הדרסטית במספר הנרשמים לפקולטות למתמטיקה .
  לאור הנתונים לעיל יהיה צורך להגדיר את כל המורים ( ובמיוחד הוותיקים ) כמורים נדרשים . ונניח שכך יהיה , איך זה יסתדר עם הסעיף הקובע שלא ניתן לשנות הרכבי משרה המצריכים פריצה בתקציב הרפורמה .
  לעניות דעתי , בישלו דייסה , אחת גדולה , ולא נתן לקיים את ההסכם הזה כלשונו , גם אם כל המורים יחתמו ויצטרפו .
  אז בקרוב נשמע על הציוץ של המנהלים ועל מצוקתם בקליטת מורים .

 3. בנדנה :

  מספר הערות לגבי ההסכם הגרוע:

  1-רן ארז נמצא בלחץ גדול ולכן הוא ממשיך להפיץ תעמולת שווא בקרב המורים שרובו מורכב ממורות שאין להן שחר על מה הוא מדבר.
  2-והיה שציבור הרופאים יצליחו לפתוח את ההסכם, על המורים לעשות הכל על מנת להדיח את רן ארז ולבחור יושב ראש חדש המסוגל לקבל החלטות נבונות ושפויות.רן ארז מכר את ציבור המורים שלו בזול.
  3- רן ארז התגלה כשקרן גדול כאשר הבטיח שהרפורמה תהיה רשות ולא חובה. התוצאה: הרפרומה היא בכפיה והיא גרועה עשרת מונים מ"אפק חדש.הורדת ערך שעה והפיכת ציבור המורים לעבדי הוראה ולא לעובדי הוראה אומרת הכל.
  4- הסיכוי שהיא תתממש לחלוטין שואפת לאפס, אך כאן הממשלה נכנסה למלכודת שהיא טמנה לעצמה. הסיבה היא שהיא תצטרך לשלם למורים שנכנסו לפיילוט או בכלל את כל מה שהתחייבה מכוח החוק משום שחתימה על ההסכם מהווה התחייבות שלטונית מבחינה משפטית. מורה שיכנס לרפורמה ולא יקבל את המגיע לו יוכל בקלות לתבוע את המעביד וזכות בכל תביעה אפשרית.
  5-היכן כל אלה שכתבו כאן באתר בשבחו של גדול הבלופרים רן ארז? היכן נעלמו או נאלמו פיהם? היכן הם מסתתרים כשהם רואים שמה שנכתב כאן לפני כמה חודשים אמת ויציב? מדוע השתיקה של כל תומכי רן ארז לנוכח ההסכם המטופש והגרוע ביותר שנחתם אי פעם לגבי ציבור המורים?או שמא הם כה טיפשים עד שאינם מסוגלים אפילו להגיב לעניין? היכן אתם מסתתרים? או ממה שאתם מסתתרים ,שהרי האמת יותר חזקה מכל הנסיונות שלכם להצדיק את ארז שבגד במורים בגדול ולא הצליח אלא להשניא את עצמו עוד יותר על המורים.
  6- לרן ארז אין אפילו מינימום של מורים שהסכימו להיכנס לפיילוט ומתוך 50 בתי הספר רק מעטים אכן עשו זאת וגם אלה מצטערים על כך.לו ההסכם הזה היה כה מעולה, היו רצים כולם להיכנס ורן ארז לא היה צריך להוציא בשם המורים 1.3 מיליון שקל על תעמולה כוזבת בשבח הטיפשות של עוז לתמורה.
  7- ייתכן שההסכם הזה יבוטל או ייפגע קשות אם יהיה אירוע בטחוני בעל משמעות גדולה או מלחמה או מצב אחר כלכלי או רעידת אדמה חזקה אשר יחייב הטיית כספים מפרוייקט מטופש זה למטרות אחרות.
  8- יש להדיח את רן ארז מתפקידו כי האיש זקן, מתקרב לגיל 67 ועליו לפרוש. חבל רק שתקופת הניהול שלו של אירגון המורים תיזכר כתקופה של ניהול בולשביקי דיקטטורי בנוסח המשטרים האפלים ביותר, אך אין זה מפתיע לנוכח אדישותם של המורים, כלומר בעיקר ציבור המורות הבאות בבוקר לבית הספר על מנת להתהדר בלאקה ובפודרה שקנו אתמול במבצע בסופרפארמים השונים.
  9-מערכת החינוך תמשיך לצעוד לקראת התרסקות מוחלטת וההוכחה לכך היא במכללות המורים אשר מתרוקנות לחלוטין ממועמדים להוראה. בקרוב לא יהיו 40 ילדים בכיתה אלא 50 ואף יותר משום שלא יהיה מי שילמד אותם. המורים הותיקים יפרשו ואילו צעירים לא יעזו להתקרב למקצוע בזוי זה.
  10- לכל אלה מתאספת האחריות של ממשלת החבובות של ביבי עם שר אוצר כושל, עם שר חינוך שאינו שווה פרוטה ואינו מבין בכלל מדוע מונה לשר חינוך.
  11- בקיצור:עוז לתמורה היא בעצם בלוף ללא שום תמורה שאינה שווה את הניר שעליה חתומים שלושת הליצנים של מדינת ישראל של היום.

 4. איל א. :

  מספרים שציינה ולנסי לפני שבוע

  לפני כשבוע באה נורית ולנסי לבית ספרנו במטרה לנסות עוד נסיון שכנוע אחרון של המורים להצטרף לרפורמה.
  היא סיפרה שכ-45 בתי ספר נכנסו עד כה לרפורמה המלאה וכ-110 לפעימה הראשונה. כאשר שאלו איך זה מתיישב עם הפרסום לפיו 150 בתי ספר נלחמים על כניסה לרפורמה המלאה היא השיבה שאכן היו 150 מועמדים אבל בשלב זה נכנסו רק 45. כנראה שה-"150" הוא מספר המנהלים שרצו להיכנס, לא חדרי המורים…
  אצלנו לפחות ההפרדה בין מורי התיכון לחטיבה היא מה שגרם לרוב להתנגד לכניסה בשלב זה.
  איל

 5. זיו :

  אייך נכנסו 45 בתי ספר לרפורמה מלאה?

  סיפור א:
  פגשתי מורה שבית ספרה נכנס לרפורמה המלאה. שאלתי אותה:"נו, איךי הרפורמה?" היא אומרת לי: "זוועה".
  "מדוע אם כך חתמת?" שאלתי בתוכחה?
  "אני אסביר לך למה חתמתי" ענתה, אני חברת הסתדרות המורים ופניתי להסתדרות ושאלתי אם אני חייבת לחתום. הם ענו לי (הסתדרות המורים, לא הארגון) שאם המנהל יקח ממני את הריכוז והחינוך הם לא יוכלו להגן עלי". תגיד לי, זיו, היא שואלת אותי, אני יכולה לא לחתום במקרה כזה ולהסתכן בהורדת כל ההטבות?

  סיפור ב:
  בית ספר מקיף באחת הערים בישראל, 80% מהמורים הצהירו שאינם מתכוונים להיכנס לרפורמה. ראש העיר החליט שהמקיף הנ"ל יכנס לרפורמה כי זה יהיה כבוד בשבילו.
  קרה את המנהל ואמר לו שעליו האחריות להיכנס לפילוט המלא.
  המנהל התחיל לקרוא למורים אחד אחד לשיחות אישיות.
  אני לא יודע אם הבית ספר כבר נכנס לפילוט או לא, אבל הוא קרוב לרוב הנדרש.

  סיפור שלישי:
  הלכתי למנהלת אצלי בבית הספר ושאלתי אותה: " אם היו מנחיתים עליך מלמעלה להכניס את בית הספר לרפורמה, כיצד הייתמצליחה לשכנע אותי להיכנס, הרי בחיים לא הייתי חותם על זה.
  "בקלות", היא עונה לי בחיוך חברי (אנחנו ביחסי עבודה מעולים). תוך שבועיים אתה תרצה להתפטר, אני אפילו לא אצטרך לפטר אותך. "הכיצד" תהיתי?
  זיו, אתה עכשו מרכז מקצוע בהקף תפקיד נכבד? שנה הבאה תשכח מזה.
  יש לך גמולי בגרות נכבדים? שנה הבאה – נגמר.
  שנה הבאה, אתה יורד ללמד כיתות חטיבת ביניים מב"ר ו- "מקדמת", אהה, וגם לא בדיוק במקצועות שאתה אוהב למרות שזה יהיה עדיין בתחום התמחותך.
  נו, זיו, ענתה לי בחיוך, אתה תמשיך לעבוד בו בתנאים האלו?
  הכל בגיבוי מלא מהפיקוח ונראה אותך פונה בתלונה לארגון המורים שלך.
  "הממממ…..עניתי במבוכה. בתנאים האלו יתכן שאפילו אני הייתי חותם על הצטרפות לרפורמה….".

  כל שלושת הסיפורים אמיתיים!!!!

 6. איתי :

  בלוג חדש בנושא

  http://ozofek.wordpress.com

 7. שמוליק :

  סטליניזם במיטבו

  מפחיד ממש. מזכיר את מה ששמעתי (הייתי אז בחו"ל) על שנות החמישים ושישים כאן…

 8. עופר :

  מנהלים.....

  אתמול שוחחתי עם עמיתה לשעבר שכיום מנהלת בית ספר , היא התקשתה להאמין ששעות הגמולים הופכים לשעות שהיה וכל שעת עבודה תהיה 60 דקות ,לטענתה בכנס המנהלים לא אמרו את זה …..
  אם המנהלים כ"כ תמימים אז אין פלא שיש מורים שמאמינים לחצאי האמיתות והשקרים של הארגון

 9. עופר :

  לזיו

  הסיפור עם המנהלת שלך הוא תרחיש שבהחלט עלול להתרחש
  העניין שאם בית הספר יכנס אפילו לרפורמה חלקית גמולי השעות ילקחו לך באופן מידי (יש התניה בהסכם )
  מצד שני "כמו שהעגל רוצה לינוק הפרה רוצה להניק" ומי שמחנך כיום או מגיש לבגרות ברוב מכריע של המקרים זה אינטרס של המנהלים ולדעתי לא יהיה להם פשוט לוותר על מורים ומחנכים טובים
  אני למשל לא אחשוב פעמיים ואהיה מוכן לוותר על חינוך (שאני מאוד אוהב) אם יקחו ממני את גמולי החינוך ,הרבה יותר קל ללמד עוד 3 שעות בכיתה

 10. שושי פולטין :

  לעופר

  בכנסים לפני פרסום ההסכם אמרו דברים שהתגלה כי שונו (וולונטריות, תוספת שעות למורה עם שעות גיל, שעה שהיא 60 דקות),
  בכנסים אחרי הפרסום , אמרו דברים חלקיים, מה שנקרא "אמת רק לא את כל האמת"…
  מורים/מנהלים ששמעו האמינו, לא קראו את כל ההסכם וחתמו.
  כתבה לי אחת המורות לאחר שחתמה ואפילו שכנעה מורים אחרים כי ההסכם טוב, לאחר ששמעה את רן ארז, ואפילו שיכנעה מורים אחרים לחתום רק אחר כך גילתה כל מיני סעיפים שלא מצאו חן בעיניה: "הייתי מצפה מהארגון שמצייג אותי שטובתי היא נר לרגליו…וגם אם רובנו לא קראנו את ההסכם, הרי הוא נעשה עבורנו…."
  אמונה עיוורת שמה שנאמר הוא גם מה שכתוב גרמה להטעיה בלשון המעטה.

 11. שושי פולטין :

  סליחה על הניסוח הכפול…

 12. חמוד :

  העכרת האווירה בב"ס

  זוכרים את המהומה שעשינו עקב התגמול הדיפרינציאלי המוצע . והטענות המוצדקות שזה יביא להעכרת האווירה בב"ס .
  ארגון המורים , בשיתוף פעיל של המנהלים , חוברים יחד כדי להעכיר את האווירה עוד יותר .
  מה שתיאר זיו חזר על עצמו בעוד בתי ספר . יש מורים בעלי תפקידים כבר שנים רבות ועכשיו הם מאויימים כי אם לא יחתמו בעד הרפורמה , כל זה יישלל מהם ומורה אחר ייקח את התפקיד .
  ארגון המורים מצידו כבר נותן תשובות שלא יכול להגן על מורה שהורידו לו היקף המשרה מ 140% ל 100% .
  דברים אחדים שכחו המנהלים , והארגון והם :
  1. לא רואים ציבור מצטרפים חדשים המתדפקים על הדלתות , ועקב המחסור החור הצפוי במורים , מורה המקבל שעות נוספות עושה יותר טובה למנהל מאשר כוונות הרווח שלו .
  2. גם סעיף בעלי התפקידים בהסכם בעייתי , וכבר שומעים מבעלי תפקידים שיכול להיות ויוותרו על התפקיד אם התגמול עבורו לא יהיה הוגן .

 13. שמוליק :

  לחמוד

  אצלי מזמן הורידו לי מ 133% ל 100% לפני עוז לתמורה בגלל שיקולים כלכליים (מורה וותיק עולה הרבה, לכן מורדים לו שעות) ושפניתי להסת"המ נענתי שאין הגנה מעל ל 100% משרה. כנראה שעל כך א"א להאשים אותם.
  על השאר כפי שכתבתי יש על מה להתלונן

 14. הדי :

  עוז לתמורה- הסכם העבדות הגדול

  עוז לתמורה מה ששכחולספר…
  הנני מורה בבית ספר שבתמימותו כי רבה נכנס לפיילוט.
  עברו כמעט שלושה שבועות ואני מרגישה זוועה, כמו בבית כלא אחד גדול שאין יוצא ואין בא ממנו שמונה שעות עגולות! המערכת בהתאם ואנחנו מלמדים גם שעה עשירית ויותר שהרי הכל מותר,זה יכול להיות שהייה… אין משמעות לחלונות ואפשר למרוח את עבודת המורה לסירוגין לאורך כל היום, או לחילופין מורה יכול ללמד שעה אחת בלבד לאורך ימים מסוימים ובשאר הימים שמונה שעות ביום ללא שום פרופורציה.אין הגנת איגוד מקצועי למורה שהרי הכל אינטרס אחד גדול שכל המורים יכנסו לעוז לתמורה. מורים אני מבקשת אל תחתמו בשום אופן על כניסה לעוז לתמורה, הסכם העבדות מבית מדרשו של רן ארז הפילוסוף הגדול!

 15. שמוליק :

  להדי

  מאוד אשמח אם תפרטי מה היא המערכת שלך ואיך היא בנויה כדי שנבין עד איפה הדברים יכולים להגיע בפועל ולא רק כפי מה שההסכם הכתוב אומר

 16. הפחדנית :

  תודה להדי

  הכתובת על הקיר ובכל זאת תודה להדי שמספרת מהשטח .
  הלואי ותהיה התפקחות והתמרדות
  כנגד הלחץ שמפעילים המנהלים בשטח .

 17. הדי :

  אפרט קצת מהנעשה בשטחף
  ראשית כל כמו שאמרתי נגמרו זכויות המורים כפי שהתרגלנו שמותר רק שתי חלונות ודלת למשרה, כעת אפשר יום שלם של שהייה מהבוקר עד ארבע, וימים אחרים של עבודה אינטנסיבית.
  השתלמות מורים מחוץ לביה"ס אינה אפשרית אלא באישור המנהל בלבד, וכמובן אין מה לדבר על לימודים אקדמאיים שהרי מתי נלמד?
  ההחלטה את מי נלמד באופן פרטני נעשית על ידי ההנהלה, ולא תמיד בהתאם לצרכים הפדגוגיים שמורה מסוים סובר.
  למנהל יש זכות לשנות את מבנה שעות השהייה של המורים ככלל, ולהחליט שבאותו שבוע המורים ישתלמו למשל שש שעות במקום שעתיים שבתכנון, וזאת על חשבון בדיקת מבחנים וכו'.
  וכמובן השעון שבשלב הראשוני הוא שעון רגיל ובהמשך על פי טביעת אצבע של המורה, שחלילה לא נרמה ונברח מ"בית הכלא" לפני הזמן, מצב כל כך משפיל ומבזה.
  ממורה שעבדה פחות מעשרים שעות בפועל, אני מוצאת את עצמי שוהה בבית הספר 37 שעות מלאות במשך חמישה ימים סה"כ 8-7 שעות שלמות כל יום! ואם במקרה מורה מלמד
  ביום שישי הקצר יותר, את השעות החסרות הוא מוסיף לימים האחרים כך שיוצא לו לסיים כל יום בשעה ארבע מינימום! ואם הוא גם נוסע כברת דרך לביתו אז תתארו לכם מתי מגיעים הביתה ובאיזה מצב!

 18. ארטור-להדי :

  וואו ,בדיוק כמו שזיו הצליח לתאר ממוחו הקודח

  ממש לא היה צורך להגיע להתנסות כי ניתן היה להבין זאת מההסכם .

  ועכשיו השאלה היא כזו .

  כמה מהמורים בבית הספר הזה יכנסו להתקפת אמוק וילחמו מול רן,מול משרד החינוך ,מול העיתונות,כדי להשיב המצב לקדמותו ?

  אני מעריך משהו בין 0 מורים למורה אחד .

 19. אנונימי :

  עוד דוגמא

  את הסיפור הבא סיפרה לי מורה שחברתה הצטרפה לפיילוט (בית הספר נמצא ביבנה)
  המורים בבית הספר מתוסכלים נאלצים להשאר עד שעה 16:00 או 17:00 למרות שבשיחות הפיתוי להיכנס רמזו להם שניתן לעגל פינות , מנהלת בית הספר מסרבת בכל תוקף לשחררם לפני הזמן(ובצדק).
  המורים אינם מספיקים לבצע את עבודתם בבית הספר ונאלצים להמשיך את עבודתם בבית ,התוצאה היא שהם מותשים ומתוסכלים וכבר כעת מתחרטים , הם מתכוונים ככל הנראה להוציא מכתב או משהו דומה כדי לבטא את אכזבתם ולהזהיר מורים אחרים

 20. זיו :

  לאנונימי.

  האמת? מגיע להם!

  מה הם קופצים להיות ראשונים בפילוט?
  למה להיות שפני ניסיון?
  ואם זה כזה טוב, היו מצטרפים שנה הבאה.
  מה הדחיפות הזאת להיכנס ראשון לנסות…..?!

 21. אריאלה :

  דיווח מהשטח עבדו על כולנו

  לאחר יותר משלושה שבועות של היותי מורה באחד מבתי הספר שנכנסו
  לפיילוט ברצוני להעיד: נעשה כאן מקח טעות פטאלי הנובע מחוסר הבנה בסיסי לגבי צורת עבודתו של המורה,מבנה בית ספר ויכולת ההכלה המערכתית.אנו יושבים שעות מדי יום בחדר מורים ומחתימים כרטיס,נהפכנו לעבדים הנתונים לגחמות המנהל.בי"ס לא הצליח לשבץ אפילו חצי מהשעות,אי אפשר לתת כל כך הרבה שעות פרטניות שהתלמידים גם כך לומדים עד שעות מאוחרות-לעיתים עד ארבע-חמש ושש בערב ומרוב המקצועות אי אפשר להוציאם.אין אפשרות לחלק את הכיתות לתתי כיתות ולקבוצות קטנות במקצועות רבים עקב המחסור במעבדות,חדרי מחשבים וכו'-כיצד תחלק מערכת למגמת כימיה או מחשבים שיש לך רק חדר מחשבים ומעבדה אחת וחלק מהמורים גם ללא נסיון הבהגשה לבגרות.אנו מוצאים עצמנו יושבים עשרות שעות בבית הספר בחוסר מעש,לרוב המורים יש מערכת של כ-8-10 שעות ביום שמתוכם הם מלמדים שעות בודדות.הזמן לא רק מספיק לבדיקת מבהחנים,לשיחות אישיות וכו' אלא גם לגמירת דוקטורט ברפואה.הדבר דומא להשארת עובד כספר בבנק לשעות נוספות שהוא יושב בעובר ושב שהבנק סגור והמחשב נפל שכל מה שנשאר לו זה לקשקש בעט או לדבר בטלפון עם אשתו.חדר המורים ממורמר,מספר מורות מתארגנות להביא תנור וכיריים ולבשל לראש השנה.אחרים הציעו להביא מיטות ולישון.שלא לדבר על התנאים: אין לנו פינות עבודה רובינו יושבים בחדר מורים מתוסכלים יחדיו ולא מאמינים שזה קרה לנו.שמועות עקשניות של יודעי דבר אומרות שהתמורה הכספית בנטו במשכורת לרוב המורים תנוע סביב האלף שקל.מורים תתעוררו עבדו עלינו.
  רן ארז תחזור בתשובה תודה על הטעות-מודה ועוזב ירוחם

 22. שלומציון :

  אנחנו יושבים כאן ומבזבזים את זמננו במקום ללכת הביתה, כיוון שצריך להשלים את השעות אשרינו שזכינו לזכויות אלה…

 23. שושי פולטין :

  הנתונים נחשפים - אכן המורים לא ממהרים!

  בעוד שרן ארז חשב שכ 1000 בתי ספר יצטרפו לפעימה הראשונה , מסתבר שעד עתה הצטרפו כ 170 בתי ספר בלבד לפעימה הראשונה.
  המורים לא ממהרים להצטרף.
  http://www.kav-lahinuch.co.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/555fax.pdf
  הטעון לכאורה הוא העדר הסיסמאות. אכן לא לכולם הגיעו הסיסמאות מיד, אך מי שרוצה קל מאוד להשיגה על ידי הרמת טלפון אחת (מניסיון אישי). צריכה להיות רק מוטיבציה לעשות זאת.

 24. שושי פולטין :

  סליחה,
  רק 150 בתי ספר הצטרפו לפעימה ראשונה לעת עתה.

 25. ארטור- :

  אז השמועות שלמורים יש קשקוול במוח היו מוגזמות?

  ממש היה מבייש לקרוא את החשבון העילג של ארז,שמנסה להוכיח שבעבור 2 שעות שכר שאותן המורים יקבלו ללא עבודה (אלק )במשך 40 שבועות הינן מענק חתימה הוגן לכלא של 8:00-16:00 .

  אני מקוה שהמספר הדל של 150 בתי ספר ידליקו סדרת פעמוני אזעקה במשרד האוצר ובמשרד החינוך ,להבין שלמורים הפגועים אומנם אין אופציות עבודה באוסטרליה או בקנדה ,אך בעיטת הרופאים המתמחים במערכת הינה דוגמא יפה לשלב שהעובדים שוברים את הכלים .

 26. שושי פולטין :

  מתברר שיש כאן מחאה שקטה

  מתברר שהרבה מאוד מורים לא הצטרפו כי הם החליטו שההסכם לא טוב, וכל עוד הם יכולים הם לא יתנו לו יד.
  יש כאן מסר מאוד ברור לרן ארז. האם תהיה לו משמעות מעשית? לא בטוחה.

 27. זיו :

  אם כבר עכשו יש מחסור בחותמים, מה יהיה בשנה הבאה?

  השנה עוד יש מורים שאומרים שזה "מתנה". (ויש בזה משהוא).
  מורים שלא חתמו השנה, מדוע שיחתמו בשנה הבאה?!

 28. רביב נאוה :

  שושי, תבדקי את המספרים שלך

  לא יודע אילו ציפיות הביע רן ארז, אבל בכל מדינת ישראל יש פחות מ-900 בתי"ס תיכוניים, כך שהתקוות ל-1000 בתי"ס בפעימה ראשונה נראות לי קצת מוגזמות.

 29. חן לבנדנה :

  מתנצלת
  1. שאני כותבת ביום כיפור
  2. שבעבר כתבתי כאן דברים בהתנסחות לא בהירה מספיק (למשל: שצריך להעלות את שכר המורים על המשרה הקיימת ולא עבור תוספת שעות).
  3. כשכתבתי שרן ארז איננו אויב העם, שהיו לו בכל זאת הישגים ושאת הביקורת נגדו ראוי לנהל בלי לערב גורמים כלכליים אינטרסנטיים, מכיוון שזה עלול להיגמר בבומרנג.
  4. בכל הכבוד הראוי למערכת החינוך, אני לא צרכנית שלה אבל למרבה הצער אני כן צרכנית של מערכת הבריאות.
  אני מתנצלת מראש אם אני טועה, אבל למרות כל ההבדלים אני חוששת שאני מזהה היום אפיונים מוכרים במאבק המתמחים, שמזכירים לי נשכחות. לא בטוח בכלל שהמאבק הזה יגמר לטובת חיזוק מערכת הבריאות הציבורית, שזה אומר לטובת כולנו, בלי קשר לשאלה אם המתמחים צודקים בבסיס טענותיהם.
  4. לדעתי אחת התוצאות של השתלטות הכלכלה הניאו-ליברלית על מקומותינו מתבטאת בחוסר אונות פוליטית נרכשת.
  יותר ויותר מתחלפת הפעולה הפוליטית ביצירת תודעה כוזבת מבית המדרש של יחצנים, פרסומאים, עו"ד חלקלקים, ובקיצור בעלי מאה שמכתיבים דעה.
  העובדות הקשיחות שסביבן אמור להתנהל המאבק הפוליטי מטשטשות עד נמחקות, ה"ערכים" מנוסחים באופן כוללני בלתי מחייב (החינוך הציבורי מערכת בריאות ציבורית – הן בנפשנו, בטח מה זאת אומרת).
  יצרים מגורים מתחפשים ל"עמדות עקרוניות", התמונה מוצגת בשחור לבן ודה-לגיטימציה או אפילו דה-הומניזציה של היריב הופכים לכלי מרכזי ביצירת הבלבול, כאילו המאבק הוא לחיים ומות וכאילו אין מחר.

  אם תרמתי לזה מבלי משים ולו כזית, אין לי אלא לבוא בטענות לעצמי. אולי לא הייתי צריכה בכלל להיכנס לזה, וזהו לקח שאני בהחלט לוקחת אותו איתי.

 30. שושי פולטין :

  לרביב,

  אמנם לא הצלחתי למצוא כעת מקורות כתובים, אבל זכור לי שרן ארז דיבר בכנס אצלנו על מספר זה.

 31. חמוד :

  כבר בורחים מהרפורמה המלאה

  בית הספר התיכון באום אלפאחם נבחר בין בתי הספר שיעבדו לפי הרפורמה המלאה . לאחר התנסות של חודש אחד , הגישו עצומה ובה חתמו כ 60 מורים ( הרוב המוחץ ) וביקשו שיפטרו אותם מבית הכלא , ולא משנה כמה כסף יקבלו עבור הישיבה בזינזאנה .
  כולם הודיעו למנהל שהולכים לעבור לעולם הישן כבר מהחודש השני של שנת הלימודים .
  לידיעתכם , נציגי ארגון המורים , עד עכשיו – חודש לאחר פתיחת שנת הלימודים – מציעים למנהלים שניתן לעבור לרפורמה המלאה עוד השנה .
  לסיכום : הרפורמה מקרטעת , והישיבה על הגדר היא האסטרטגיה הרווחת אצל רוב המורים .

 32. שושי פולטין :

  ושוב לרביב,

  אני מתחילה להיות לא בטוחה בעצמי משום שהמשכתי לחפש ולא מצאתי מקורות, אולי באמת המספר הכללי של בתי הספר הוא קרוב ל 1000. אני הבנתי שלכל בתי הספר האפשרות להצטרף לפעימה ראשונה.

 33. שושי פולטין :

  שוב אני...

  התעקשתי ומצאתי –
  ב 20.2.2011 התקיים כנס עם רן ארז בנושא עוז לתמורה. בפרוטוקול שנכתב בכנס כתוב:
  ביצוע הרפורמה:
  ב 1 בספטמבר 2011 כל בתי הספר, 1000 , יכנסו ל 1/3 מהרפורמה
  בפעימה הראשונה 17% תוספת – 6 שעות –( 2פרטניות, 2 ישיבות ו 2 הכנה).
  בפעימה השניה 11% תוספת – 3 שעות
  בפעימה השלישית 11% תוספת – 3 שעות

 34. רביב נאוה :

  טוב, זה כבר לא אקטואלי

  העדכון האחרון שאני מצאתי הוא במכתב שארז כתב לפני חודש:
  באשר ליישום "עוז לתמורה", בימים אלה נקבע סופית מי הם 50 בתי הספר המדגימים והמספר הכולל של בתיה"ס המצטרפים לפעימה הראשונה.
  http://www.irgun-hamorim.org.il/Library.aspx?cmd=atc_32791

  לפי מה שאני מבין, הרבה מהעיכובים קשורים בבלאגן מול הבעלויות ומול משרד החינוך. לכל העולזים על אי-הצטרפות של המורים אני מציע להתאפק. לא ברור אם זה באמת המצב.

 35. זיו :

  לרביב, אתה יודע מה עצוב בכל העסק?

  אני מכיר מקרוב שני בתי ספר שהצטרפו לרפורמה המלאה.
  בשניהם המורים מקללים תא היום שחתמו ומיילים "לא ידענו, לא אמרו לנו…".

  אם היה אפשר היום גם להתחרט ולא רק להצטרף ועוד עם איומיים של מנהלי בתי הספר ( ואני יודע שהם קיימים) – אני מבטיח לך שעוד חודש היו פחות מורים ברפורמה מאשר היום.

  מעניין מדוע רפורמה שאמורה להיות וולונטרית (ואפילו לשלוש שנים) אסור למורה להתחרט – בילט אין בהסכם.

 36. שושי פולטין :

  לרביב,

  אין בלבול, יש חוסר רצון של מורים להצטרף.
  התרוץ שהופיע ב"קו לחינוך" אשר דיווח על חוסר ההצטרפות הוא שיש בעיה עם הסיסמאות.
  גם אני לא קיבלתי סיסמא, אז מה? פתרתי את העניין בשיחת טלפון אחת שערכה מקסימום דקה, וללא צורך בהמתנה.

 37. חמוד :

  שחיקה בטון הדיבור

  נכון שעבר רק חודש אחד , ואין מה למהר במסקנות אבל …
  במצב מסויים , אילו הרפורמה הייתה באמת טובה , אז התסריט שתיאר מר ארז שלפיו מספר בתי הספר שיבקשו להיצטרף גדול מההיצע , היה אפשרי .
  מעולם לא ראיתי קבוצה , סולדת ונרתעת מקבלת בונבוניירה של הסכם , מתנה של ממש .
  אני מאוד מקווה שראשי האירגון עשו חשבון נפש בעת הזו .

 38. שושי פולטין :

  לחמוד,

  השאלה היא מה יעזור חשבון הנפש עכשיו. הרי נחתם הסכם קיבוצי. לא ידוע על פריצת הסכם כזה, ראה אפילו מקרה הרופאים.
  גם אם ראשי הארגון יבינו, והם כנראה כבר מבינים , האם יש בידם לשנות?

 39. זיו :

  שושי, שביתה איטלקית. :)

  אני חושב ברצינות לבצע מחאה "שקטה".
  בכל שעות השהייה להיות נוכח בבית הספר ובשעות הפרונטליות להחסיר.
  אני אמור לקבל חצי משכורת בלי לעבוד…

 40. שקד :

  האם יש מידע מהשטח?

  משכורת ראשונה כבר נכנסה, האם יש כאן מורים מהפיילוט שיכולים לדווח על גובה התוספת לשכר ( כמובן בקיזוז 2000 ש"ח ותוספות היוקר)?

 41. איציק רייכר :

  מבקש לדעת האם מורה מעל גיל 55 שמשרתו 20 ש"ש ,מעוניין להפחית את היקף משרתו .האם הפחתת השעות הפרונטליות יהיו מתוך ה20 ש"ש.
  מדוע לא יופחתו עוד שעתיים ממורה שעבר את גיל 60.
  כמו כן מדוע אין יחסיות של שעות תומכות הוראה ופרטיות למורה וותיק.

 42. קלמן :

  לא ניתן להשיג היום מורים צעירים במקצועות מסויימים.מערכת החינוך מתרסקת ומשרד החינוך יהיה חייב לשדרג את שכר המורים.אירגוני המורים משרתים את המנגנון הפנימי שלהם ושכחו את יעודם העקרי.מנהלי בתי הספר חסרי אונים לנוכח התופעה של מחסור במורים במקצועות הבאים:אנגלית,פיסיקה,כימיה,מתמטיקה,אלקטרוניקה ,מחשבים ומכונות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.