חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניצן הורוביץ: הפרטת רשות הטבע והגנים בעייתית אף יותר משנדמה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 11.09.11 5:45

בתגובה למכתבה של ד"ר שרית עוקד, על הבעיתיות שבהפרטת רשות שמורות הטבע והגנים, משיב ח"כ ניצן הורוביץ כי הבעיה אף רחבה יותר ממה שנדמה, ומאיר אספקטים נוספים של בעייתיות זו

ישראל חסון, הציבור מתנגד להפרטת רשות שמורות הטבע והגנים

הכנסת קיבלה את הצעתו של ח"כ ישראל חסון להפריט את רשות הטבע והגנים, ואישרה אותה בהצעה טרומית. להלן מכתבה של ד"ר שרית עוקד, ד"ר לארכאולוגיה מערד, אל הח"כ

לקריאה נוספת

הצעת החוק של ח"כ ישראל חסון (לשעבר "ישראל ביתנו", היום "קדימה"), להפרטת הגנים הלאומיים, מצטרפת לשורת יוזמות חקיקה מבית היוצר של המפלגה שאמורה להיות האופוזיציה הראשית לממשלת נתניהו, ולמעשה עוקפת אותה מימין.

חשוב שנדע בדיוק במה מדובר. להצעת החוק שותפים יחד עם חסון גם עתניאל שנלר (קדימה), יריב לוין וזאב אלקין (ליכוד), זבולון אורלב (הבית היהודי), ודוד אזולאי (שס). היא קובעת כי השר להגנת הסביבה יהיה רשאי להעניק לגורמים שונים, כגון עמותות, לנהל גן לאומי, או במילים פשוטות – להפריט גנים לאומיים.

החוק הקיים – "חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה" – מסדיר את תפקידיה וסמכויותיה של הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים בכל הנוגע לניהול הגנים הלאומיים בישראל. עד היום הוכרזו 73 שטחים כגנים לאומיים, ואותם מנהלת הרשות שהיא גוף ממלכתי מנוסה.

אלא שבהצעת החוק מוסבר כי "הרשות מתקשה לתפעל לבדה את כל הגנים הלאומיים ברמה המניחה את הדעת". גם אם נקבל קביעה זו – מה שאינני מקבל – הרי הפתרון המוצע הוא בבחינת תיקון עוול אחד באמצעות עוול גדול יותר. יוזמי המהלך אינם מציעים פתרון של, למשל, תוספת תקציבים לרשות כדי שתוכל למלא את תפקידה. לא. הפתרון המוצע הוא הפרטה.

אלא שהסיפור האמיתי של הצעת החוק הנואלת הזו, איננו רק סיפור של דריסת הצדק החברתי באמצעות הפרטת חיסול דוהרת של הנכסים הציבוריים שלנו. הסיפור האמיתי פה הוא הנסיון לחזק את עמותות המתנחלים והימין הקיצוני באמצעות נכסי הציבור: שילוב מגונה של עוולה חברתית ועוולה מדינית.

המטרה האמיתית של הצעת החוק של חסון היא להכשיר את פעילותה של עמותת "אלעד" במזרח ירושלים, ובראשה ניהול הגן בעיר דוד. זהו למעשה חוק מיוחד למען עמותות המתנחלים המאפשר להם לשעבד אתרים היסטוריים. אלא שהעמותה איננה גוף מחקר ארכיאולוגי, וניהול עיר דוד איננו היעד הסופי של פעילותה. זו עמותה בעלת זיקה פוליטית חדה שגורמת לפגיעה בזכויות התושבים הערבים, ועושה כל שלאל ידה לתפוס מוקדים שונים באזור ובכך למנוע פתרון מדיני והסדר כולל בארץ הזו. לכן הפרשה הזו חשובה ומשמעותית כל כך: היא מראה את הקשר בין צדק חברתי לבין זכויות אדם ושלום. הם שלובים זה בזה.

ומדוע הוגשה הצעת החוק הזו עכשיו? הרי כבר שנים עמותת "אלעד" מנהלת בפועל את הגן הלאומי בעיר דוד, כמעט ללא כל פיקוח. אלא שעתירה הוגשה לבג"צ, ולכן הועלתה הצעת החוק כדי לחסום כל שינוי בעניין. ח"כ חסון טוען כי מטרתו היחידה היא לדאוג לטיפוחם של הגנים הלאומיים. האם יסכים שעמותה כמו "שלום עכשיו", למשל, תנהל אתר לאומי, ותעביר בו מסרים אידיאולוגיים?

וכמה מילים על עיר דוד – החפירות בעיר דוד נערכו החל מהמאה ה-19 ולאחר מלחמת ששת הימים על ידי רשות העתיקות ועל ידי האוניברסיטה העברית. הגן כולל את מערכת אספקת המים בתקופות שונות לירושלים ובכלל זה נקבת השילוח ובריכת השילוח, מבני קבורה, מבני מגורים, ארכיון ועוד. אתר חשוב זה הועבר לניהול של עמותת "אלעד".

הארכיאולוגית ד"ר שרית עוקד מאונ' בן גוריון מספרת כי כאשר ביקרה עם ילדיה באתר, הם נאלצו לשמוע את ההיסטוריה המשוכתבת של עמותת אלעד על שלבי ההתפתחות של המקום. "זכותי לבקר באתר כה חשוב בכל שבעת ימי השבוע ולשמוע הסברים ללא סילוף עובדות, חצאי אמיתות, והכנסת אמירות פוליטיות לתוך ההסברים. ברגע שהמורשת ניתנת לגוף בעל אינטרסים פוליטיים, נוצרת בעיה", היא אומרת.

אבל כאמור הבעיה אינה רק בעיר דוד. הבעיה היא העיקרון המעוות שעומד בבסיס הצעת החוק שאינה מגבילה את מספר הגנים הלאומיים שיופרטו או את מיקומם. כך שהאתר הבא עלול להיות מצדה.

ולצורך השקיפות, הנה אופן ההצבעה של חברי הכנסת על הצעת החוק הזו. מעתה, בכל התייחסות להצבעות בכנסת, אנסה להביא תמונה מלאה – יראה הציבור וישפוט.

נגד: אילן גילאון, ניצן הורוביץ, זהבה גלאון, אבישי ברוורמן, איתן כבל, שלי יחימוביץ, חנין זועבי, דב חנין, שלום שמחון, עפו אגבריה.

בעד: נינו אבסדזה, רוחמה אברהם בלילא, רחל אדטו, יואל חסון, ישראל חסון, רוברט טיבייב, מרינה סולודקין, גדעון עזרא, רונית תירוש, אריה אלדד, אורי אריאל, מיכאל בן ארי, יעקב כץ, אורי אורבך, זבולון אורלב, דניאל הרשקוביץ, יולי אדלשטיין, זאב אלקין, אופיר אקוניס, בני בגין, גילה גמליאל, דני דנון, ציפי חוטובלי, משה כחלון, חיים כץ, ישראל כץ, לימור לבנת, יריב לוין, לאה נס, גדעון סער, ציון פיניאן, יוסי פלד, איוב קרא, ראובן ריבלין, כרמל שאמה, סילבן שלום, ישראל אייכלר, מנחם מוזס, אורי מקלב, יצחק אהרונוביץ, רוברט אילטוב, עוזי לנדאו, סופה לנדבר, משה מטלון, אנסטסיה מיכאלי, אלכס מילר, חמד עמאר, פאינה קירשנבאום, דוד רותם, ליה שמטוב, דוד אזולאי, נסים זאב, אלי ישי, אמנון כהן, יצחק כהן, אברהם מיכאלי, יעקב מרגי, משולם נהרי.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. א. קוריאל :

  שימו לב שכמעט כל חברי "קדימה" תומכים, גם כאלה שמכנים עצמם ס"ד כמו נינו אבסדזה ומרינה סולודקין. הפרטת הגנים הלאומיים תהיה אסון. החוק השערורייתי הזה, שנועד להכשיר את השרץ של השתלטות עמותת "אלעד" על הגן הלאומי בעיר דוד, הוא עוד הוכחה לקשר ההדוק שבין שלטון ההון לבין הלאומנות הממארת.

 2. תומר רזניק :

  תודה לח

  שמכבדת את מערכת "עבודה שחורה" ואת קהילת קוראיה. אין ספק שניצן הורוביץ ואילן גילאון מייצגים קו סוציאל-דמוקרטי ברור ואמיץ, ובניגוד לאחרים המתקראים סוציאל-דמוקרטים אינם חוששים להצביע על הקשר הבלתי-ניתן להפרדה בין הכיבוש להפרטה מחד ובין שלום ומדינת רווחה מאידך

 3. דוד אלקן :

  עוד חוליה רקובה בשרשרת שכתוב ההיסטוריה

  מסירת הגן ה"לאומי" בעיר דוד לידי אנשי "עטרת כוהנים" הינה שערוריה ותקדים מסוכן לניתוב המורשת ההיסטורית-ארכיאולוגית שלנו לפסים לאומיים צרים של פלח אוכלוסיה קיצוני שאינו רוב, אולם מצליח להשתלט בדרכים עקומות על נכסי הציבור. האם יש מישהו שיוכל לגלות לציבור באיזה הליך נמסר האתר לעמותה? האם על בסיס חוק חובת המכרזים? וכמה שילמה העמותה לממשלת ישראל עבור הזכיון? האם מישהו מפקח על כספי העמותה? יישר כוח לח"כ ניצן הורוביץ

 4. יוסי :

  דיעה שונה

  ד״ר שרית עוקד, מעלה טיעון לפיו בעת שקיבלה הדרכה, שיכתבו את ההיסטוריה..ואני תוהה האם ההיסטורי שלה היא ההיסטוריה הנכונה?
  אנחנו לא מסכימים על העובדות האקטואליות – אז אולי נוכל להסכים על העובדות הכתובות בתנ״ך ובמקורות היהודיים?
  צר לי, אבל בביקורי בעיר דוד ( אנחנו מדברים על דוד המלך!) חשתי שאני צועד באדמה בה צעדו אבות אבותינו והחיבור בין העבר להווה נעשה מוחשי מאי פעם. לא חשתי שמנסים לעוות את ההיסטוריה ואת הנאמר במקורות, ובמפורש לא ניסו לדבר על אקטואליה גם כאשר היו כמה חברים בקבוצה שניסו לגרור לכך.
  לגבי הצעת החוק- מצופה מח״ כ נכבד כמו ניצן הורביץ לדייק בעובדות- עפ״י ההנחיות שפורסמו ע״י וועדת שרים לחקיקה – החוק יצומצם ויבטיח שלא תהיה ״פריצה״ של המסגרות ומדובר במקרים מאד ייחודיים . צריך לחכות ולראות כיצד החוק ינוסח
  במתכונתו הסופית ואז להתייחס- ״עניינית״!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.