חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדיניות הכיבוש ומדיניות ההפרטה: אנו אומרים די

נושאים כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני, פוליטישוק ב 11.09.11 5:50

תמר זנדברג מביאה השבוע את נאומה מאירוע ההשקה של היוזמה להכרה במדינה פלסטינית, בו היא קושרת בין מדיניות הכיבוש לבין מדיניות ההפרטה

בימים אלה מושקת יוזמת משותפת של המחזאי יהושע סובול והמשורר מחמד עלי טאהא להכרה במדינה פלסטינית. בשבוע שעבר נערכה מסיבת עיתונאים להשקת היוזמה, לקראת ההצבעה הקרבה על מדינה פלסטינית באו"ם בסוף החודש. בעיני, מחאת האוהלים ובעיקר השיח הפוליטי החדש שהיא יצרה היא ההזדמנות הטובה ביותר להכיר במעשה הנכון ביותר והפשוט ביותר, גם בנושא המדיני. להלן דבריי במסיבת העיתונאים בנושא.


צילום: מיקי גיצין

בימים אלה ישראל רועדת. מרעידה אותה המחאה החשובה והמשמעותית בתולדותיה. ההתעוררות של הישראליות והישראלים מפעימה דווקא בגלל שהיא עוסקת במה שמונח היה כל הזמן מול העיניים. המחאה החברתית דורשת את הדבר הפשוט ביותר, הברור והמובן מאליו ביותר: חיים בכבוד, חופש בתנאים ובהזדמנויות, תקווה.

אזרחי ישראל פקחו את עיניהם והם אומרים: איננו מוכנים להמשיך ככה. היום יותר מתמיד, ברור שצריך לחבר קו ישיר בין הזעקה הזאת ובין הדרישה שלנו, ישראליות וישראלים, להסיר מעלינו את עול הכיבוש, ולהגיע כבר עכשיו, בספטמבר, להקמת מדינה פלסטינית בצד מדינת ישראל.

אני מייצגת דור שנולד למציאות של כיבוש, של הפרטה, של חוסר ביטחון ושל דיכוי כלכלי. רגע לפני שהתרגלנו למציאות הזאת, אנחנו, בנות ובני הדור הזה, דורשים להסיר מעלינו את שלטון ההון-ביטחון. נמאס לנו מחיים על החרב, נמאס לנו מהפחדה, נמאס לנו מהישרדות ללא תוחלת וללא תקווה.

אנחנו יודעים היטב: אותן הממשלות שחירחרו מלחמה, שבנו והרחיבו התנחלויות כעצמות בגרון לתהליכי השלום, שהילכו עלינו אימים עם חרמות ונאמנות, ושצימצמו את הדמוקרטיה למרחב בלתי נסבל, הן הממשלות שהפריטו את החינוך והבריאות, שחיסלו את העבודה המאורגנת, שהימרו על הפנסיות של ההורים שלנו ושמכרו אותנו בזול לטייקונים.

למדיניות הזאת, אנחנו אומרים היום די. מספיק. אנחנו אומרים לממשלת ישראל: אם אינכם מבינים שהקמת מדינה פלסטינית כבר החודש היא הזדמנות ולא איום, אם אינכם מבינים שהיא אינטרס ישראלי מובהק, פנו את מקומכם למי שכן מבינים זאת.

ולעמיתנו הפלסטינים אנחנו אומרים: כפי שברור לנו היום מה מגיע לנו, ברור לנו מה מגיע לכם. אנחנו דורשים היום את זכויותינו הבסיסיות בתוך מדינה שהוקמה על סמך הכרה בינלאומית בעצרת האו"ם. לא עולה על דעתנו להיות אלה שימנעו זאת מכם.

היום אני גאה לומר לכם, שיש מה ללמוד מאיתנו. צאו לרחוב, דרשו את זכויתיכם, ללא אלימות, תוך סילוק השחיתות, תוך דמוקרטיזציה והענקת תקווה. אנחנו איתכם.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

13 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  מה הקשר?

  מדיניות ההפרטה נולדה בחסות מסך העשן של הלאומנות וההתלהמות שיצרה מדיניות הכיבוש מאז מלחמת 6 הימים.

  אבל אין לשכוח או להשכיח שמדיניות ההפרטה הניאו-ליברלית היתה-החל משנות ה-70- גם הבון-טון במערב(תאצ'ר,רייגן,ניקסון) ,ללא כל קשר לכיבוש .

  היום זה דווקא הטייקונים כעופר או לאוטמן שדורשים שלום עם העולם הערבי ,כי המלחמה מפריעה להם
  לעשות עסקים ולספסר בבורסה.

  כאמור ,מסך העשן הבטחוני,הוא התירוץ ,אבל לא הסיבה .על כן העדיפות המוחלטת היא למלחמת חורמה בהפרטה,שהיא הסרטן שהפך את חיינו לגיהינום.
  הפוליטיקאים פושעי ההפרטה והטייקונים נמצאים פה ,ויש להילחם בהם ללא קשר לחתירה להשגת שלום עם הפלסטינאים והעולם הערבי-שלום שהוא משאת נפש של כולנו.

  לצערי עד היום,כל הצדקנים של שלום עכשיו,מר"צ ושלוחתם בהסתדרות "חיים חדשים בהסתדרות",דיברו ומדברים גבוהה-גבוהה בעוד מאות אלפי ישראלים נשחטו כלכלית ושולחו לעזאזל על ידי כלבי ההפרטה,ומליונים אחרים נאנקים תחת הדיכוי של חברות כח-אדם.

 2. ל רפי :

  חברים, אתם לא רציניים

  אחרי נפילת הסוציאל-דמוקרטיה החזירית של הדור הראשון למדינת ישראל, זו שיצרה את חברת העובדים הכושלת, את המפעלים ההרפתקנים בנושאים ובאתרים הזויים, את קופ"ח הביורקרטית והבלתי יעילה, את הקשר בין כרטיס חבר מפלגה לבין קבלת מקום עבודה במוסדות ממשלתיים והסתדרותיים, את ההסתדרות כמדינה בתוך מדינה ואת המשברים הכלכליים של 66 ו- 85, היה הכרח להפריט חלקים נכרים מהמשק ההסתדרותי והממלכתי, בכדי לאפשר להם להתמודד בשוק החופשי בכוחות עצמם, ללא סובסידיה ממשלתית ע"ח הציבור. לאחר דור של הפרטות, לא כולן שקולות ומוצלחות, הגיע הזמן לאתחל מחדש את התהליך. לא לזרוק אותו לפח האשפה, זו טיפשות ואיוולת כלכלית, אלא לבחון בקפדנות ולעצב בזהירות מדיניות הפרטה עדכנית.
  שחרור יהודה ושומרון משליטה ירדנית אינו כיבוש. לכן ההתיחסות אליו כאל כיבוש הינה התיחסות נואלת כשם ששלילת הפרטה מכל וכל היא נואלת.
  הסדר עם הפלשתינאים והערבים הוא רעיון טוב, אם יש לו שותפי-אמת בצד השני; ואין לו. ההליכה לאו"ם היא ההכוחה הטובה ביותר לכך. שהרי תמיד אמרה ישראל שעל השטחים ששוחרוו משליטה ירדנית ומעולם לא היו שטחיה של מדינה פלשתינאית, ינוהל מו"מ. אבל באותה נשימה גם אמרה שלא תחזור לקווי 67. נראה שהערבים אינם מעוניינים להגיע להסדר, אלא בתנאים שלהם, דהיינו באמצעות תכתיבים ובעזרת ישראלים שנתבלעה עליהם דעתם.
  לפיכך, הכרה במדינה פלשתינאית עפ"י התכתיב הפלשתינאי היא שגיאה אסטרטגית, בעוד מו"מ ללא תנאים מוקדמים, הוא אפשרות מדינית. הכדור בידי הפלשתינאים, ואם יבחרו להסתלק ממו"מ, צריכה ישראל לשרת את האינטרסים שלה, ג"כ חד-צדדית.
  קל מאוד להיווכח שאין שום קשר הגיוני בין הפרטה לכיבוש, למעט העובדה ששתי הגישות כפי שהן מוצגות לעיל – שגויות.

 3. חסן חמוד :

  להתמקד בכיבוש

  הכיבוש הוא מקור הוא שורש הרע.
  כל מחאה חברתית היא על תנאי. הכיבוש הוא פצצה שלא מפסיקה לתקתק, התקתוק הזה מאיים על ישראל ועל המזרח התיכון ולא משאיר מרווח מחייה למחאות חברתיות.
  ברור כשמש, שממשלות ישראל אינן מעוניינות בשלום המבוסס על שתי מדינות לשני עמים. במצב הטוב מוכנות לקבל ישות פלסטינית מוגבלת, משוסעת וללא ריבונות של מדינה, ולישראל יש מכבסת מילים משוכללת ביותר, שביכולתה לכבס את היצור המוזר הזה ולקרוא לו מדינה פלסטינית עצמאית או אפילו אימפיריה פלסטינית, כמובן, בברכת "מבצר הדמוקרטיה",ארה"ב .
  אחרת, איך אפשר להסביר את ההיסטריה של ממשלת ישראל מפניית הפלסטינים לאו"מ על-מנת לקבל הכרה רשמית במדינתם.
  איך אפשר להסביר את הצביעות המחפירה של אובאמה, שהכריז בפני העולם שהפתרון הוא שתי מדינות לשני עמים, ובימים אלה מטיל את אימתו על הפלסטינים שאם ילכו לאו"מ הוא יביא אסון עליהם.
  טיפשות מוחלטת, מאיימים על הפלסטינים בהרעת מצבם ומצבם בכי רע, הכיבוש, ההתנחלויות, המעצרים, המחסומים, הרציחות שקוראים להם חיסולים ממוקדים וכו'… מה יכול להיות רע מזה?

 4. מיכאל לינדנבאום :

  הניאו-ליברל (2) רוכב כרגיל

  שוב המניפולציות השקריות על "סוציאליזם חזירי",כדי להצדיק את פשעי ופושעי ההפרטה,כדי להצדיק הטייקונים,כדי להצדיק הפיכת כל עם ישראל לעבדים עובדי קבלן .

  המגיב ל רפי מרוצה מאד ממשטרו של ביבי.
  מי יודע, אולי סך הכל זה משתלם לו להפיץ בדיות ודזאינפורמציה.

 5. תומר ישראלי :

  הכיבוש גרוע אבל אפרטהייד גרוע יותר

  זה גרוע לכבוש ולשלוט על עם אחר. ליישב אזרחים ישראליים בעלי זכויות וחובות מלאים אל מול הפלסטינים זה אפרטהיד ממש. ומה שהכי גרוע זה שאנחנו מתרגלים וחושבים שלא נורא להמשיך ככה.
  ישראל מצידה צריכה להודות שההתיישבות בשטחים הייתה טעות היסטורית של כל ממשלות ישראל שעסקו בכך. מכאן חייבים להפסיק בנייה ולהתחיל לפנות ישובים בשיטת פינוי-פיצוי כמה שיותר מהר.
  הפלסטינים צריכים לגבש לעצמם הנהגה ושלטון ייצוגי שכן במצב הנוכחי אין כל ערך למשא ומתן ובודאי שלא לשום הסכם שיחתם.
  הצהרה על מדינה פלסטינית לא רק שלא מקרבת את הפלסטינים ליעד אלא אף מגבירה את העימות ומרחיקה אותם מהיעד. וצודק אובמה שמנסה למנוע אותה…
  הפרטה? אין לי מושג במה זה קשור לעניין

 6. חסן חמוד :

  לתומר ישראלי

  ממשלות ישראל טרפדו ועדיין מטרפדות כל נסיון לגיבוש שלטון פלסטיני מייצג.כשיש פילוג בין הפלסטינים, אומרים להם קודם תעשו סדר בבית שלכם, וכשהם עושים סדר בבית שלהם, אומרים להם לא ננהל משא ומתן עם מי שעושה פשרה עם חמאס. כשרבין הצהיר על כוונתו המפורשת לעשות שלום, רצחו וירשו אותו, וכשערפאת לא נכנע לתכתיבים של ישראל, כלאו אותו במוקאטעה עד שנפח את נשמתו, כנראה, גם אבו מאזן בדרך לכלא במוקאטעה.
  אם הצהרה על מדינה פלסטינית לא מקרבת אותם מהיעד, אז מה מקרב אותם? עוד עשרים שנה של משא ומתן? ממלא, היעד הולך ומתרחק, ההתנחלויות הולכות ומתרבות ומתרחבות, האדמות שעליהן אמורה לקום מדינה פלסטינית נגזלו .
  עם מי ממשלת ישראל רוצה לעשות שלום? עם פלג אחד מהעם, עם כמה פקידים בראמאללה או עם גוף וירטואלי תוצרת ישראל?
  מה תעשה ישראל, אם מחר בבוקר יימאס לאבו מאזן(וזה לא רחוק) מן העלבון הזה וההתנשאות הזאת ויכריז על פיזור הרשות ויעמיד את ישראל בפני עם כבוש ללא הנהגה, ללא מוסדות, ללא חוק וללא תיאום ביטחוני?
  מי דחף את אבו מאזן לחפש ערוצים אחרים? השקרים של ממשלות ישראל בתמיכת ארה"ב הם אשר הובילו למצב הזה.מי הסמיך את ממשלות ישראל לתת תעודות הכשר להנהגה הפלסטינית? ההתנשאות הזאת יצאה מאפו של כל פלסטיני ושל כל ערבי עלי אדמות.
  הצעד הבא יהיה חזרה להסכם החלוקה 1947 שישראל הכירה בו אז.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לחסן חמוד(3,8),
  הכיבוש הוא אכן מקור כל רע,אך אין לו שום קשר להפרטה ששטפה גם את אנגליה ווארה"ב.
  הבעייה הבסיסית בעינים של ישראלי יהודי היא הדוגמא הרעה של רצועת עזה.
  אנשים שואלים עצמם:"אם מעזה עושים "שמח" על יישובים ישראלים לגיטימיים מ-1948 ,מה יקרה לתל–אביב ובנותיה בהיכון פלסטין החופשית?.
  זאת הבעייה הבסיסית,שמסנדלת הסכם בר-קיימא.
  אנשים פשוט מפחדים.אני בהחלט מבין את השאיפות הלאומיות של עם פלסטין,אך חייבים להבין הפחדים של תושבי ישראל.

 8. חסן חמוד :

  למיכאל לינדינבאום

  נכון, אין קשר בין הכיבוש לבין ההפרטה חוץ מהכללתם הבילתי מוצלחת במאמר.
  רצועת עזה איננה פלסטין ואיננה ישות עצמאית. חמאס ניצחה בבחירות דימוקרטיות לגיטימיות בפיקוח בינלאומי ביהודה ושומרון ובעזה. הנהגת חמאס נבהלה מההצלחה התרפסה והתחננה להנהגת פתח להצטרף לממשלה ולהמשיך בניהול תיק המשא ומתן עם ישראל. הם יודעים שהעם הצביע חמאס לא בגלל האידיאולוגיה של חמאס, אלא בגלל השחיתות ברשות הפלסטינית והסחבת הבילתי נסבלת בתהליך השלום. הם רצו לטפל בשחיתות ולא יותר. הרשות הכריזה מלחמה על חמאס וגייסה את מצרים ואת ממשלת ישראל ואת האמריקאים נגד חמאס. הלחץ הזה הוביל להתנגשות אלימה בין שני הצדדים. אבו מאזן, מובארק וישראל קשרו קשר והפילו את חמאס במלכודת שעד היום לא יודעים לצאת ממנה. שיגור הרקטות לעבר ישראל הוא לא יותר מאיתותי מצוקה. כל הסדר עם הפלסטינים חייב לכלול גם את עזה ואז לא יהיו עוד רקטות. יש מנהיגים בחמאס לא מעוניינים בהסדר כזה כמו אסמאעיל הנייה למשל, כי טוב לו כך , הוא נסיך ועזה נסיכות לו ולחבורתו. אסמאעיל הנייה כשראה שהסולחה בינו לבין פתח על סף הצלחה הוא יצא מדעתו וניצל את ההזדמנות הראשונה כדי לפוצץ את ההסכם, הוא תקף את האמריקאים על הריגת בן לאדן, הוא הספיד אותו והציג אותו כגיבור אסלאמי קדוש כדי להביך את המצרים ואת אבו מאזן ולקומם את העולם נגדו כדי לפוצץ את ההסכם. בכל הסדר לא יהיה עוד מקום לאנשים כמוהו.
  אני מבין את הפחדים של התושבים השלווים בדרום הארץ, כדי לשים קץ לפחדים אלה צריך צעד כן ואמיץ מצד ישראל וללכת בצעדי און אל השלום המיוחל, וזה עדיין לא קרה.
  אילו היה רצון כן ואמיתי מצד ישראל להסכמה המוצהרת המבוססת על שתי מדינות לשני עמים עם תיקונים בהסכמה בגבולות 67 , השכל הישר אומר שישראל צריכה לברך על ההליכה לאו"מ והיתה מחוייבת להצביע בעד הקמת המדינה הפלסטינית לצד מדינת ישראל, וכך ניהול המשא ומתן יהיה בין שתי מדינות וכל הסכם יהיה רשמי יותר ומחייב יותר מאשר הסכם בין פלג פלסטיני לבין מדינה-ישראל .

 9. מיכאל לינדנבאום :

  לחסן חמוד(10),
  נשמע הגיוני הרעיון שלך של הסכם רשמי ומחייב יותר מאשר הסכם בין פלג פלסטיני לבין מדינת-ישראל.
  בשביל זה צריך אנשים חכמים כמוך במשרד החוץ כדי להגיע לתוצאות האופטימליות.

 10. תומר ישראלי :

  לחסן

  בשלב הזה אני לא מצפה מהפלסטינים ליותר מדי. ישראל כבשה, ישראל יישבה את השטחים וישראל זאת שצריכה לנקוט צעדים ולעשות מקום לפלסטינים: הקפאת בניה מיד והתחלה של פינוי-פיצוי. חד-צדדי בלי משא ומתן, ללא יציאת הצבא. מפסיקים את האפרטהייד ואפליה בין אזרחים. אם זה לא יקרה אז חבל על הדיבורים, ההצהרות והתיאוריות של איך צריך להיראות בסוף ההסכם. גם נתניהו כבר הסכים להגיד שיהיו שתי מדינות אבל אנחנו כבר יודעים שנתניהו מדבר יפה ועושה מעט וממש לא נוח לו עם המשמעויות.
  אני כן חושב שלממשלת ישראל חובה להגן על התושבים בדרום (מה שהיא לא עושה) ולא לאפשר לממשלת הטרור של חמאס להתקיים בעזה. תבחרו: או ממשל שוחר שלום או אנחנו.

  הצגתי את זה בועדה מדינית של מפלגת העבודה (לא לצחוק, יש דבר כזה, פואד יושב ראש) אבל גם שם חושבים שאני משוגע…
  http://www.labor.org.il/201108197640/%D7%9C%D7%A7%D7%A8%D7%90%D7%AA-%D7%A1%D7%A4%D7%98%D7%9E%D7%91%D7%A8-%D7%A2%D7%9E%D7%93%D7%94-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%98%D7%97%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%A7%D7%A6%D7%AA-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%AA.html

 11. חסן חמוד :

  לתומר ישראלי
  קראתי את המאמר שלך. אם במפלגת העבודה חושבים שאתה משוגע, מה יאמרו בליכוד ובקדימה שלא לומר בשס ובישראל ביתנו!
  בעיניי, אתה לא מציע מדינה לפלסטינים, אתה מציע קולוניה ישראלית. הביטחון איננו מונופול ישראלי, גם הפלסטינים דואגים לבטחונם. מה שמגיע לישראלי מגיע לפלסטיני. המאמר שלך יש בו איומים יותר מאשר שלום.
  הפלסטינים לא יסכימו למדינה שמנוהלת בשלט קרוב מישראל. או מדינה ריבונית עם כל המשמעויות של המילה או מדינה דו-לאומית.
  לדעתי, מדינה פלסטינית ריבונית לא תקום, אין ולא יהיה במאה הזאת מנהיג ישראלי שמסוגל לפרק התנחלויות ובלי פירוק התנחלויות לא תהיה מדינה פלסטינית, אז האופציות שנשארו הן: או מדינת אפרטהייד או מדינה דו-לאומית.

 12. תומר ישראלי :

  טוב, לא באמת חשבתי שתמחא כפיים. אין איומים, אני לא רוצה לתקוף, לא רוצה להכות מנה אחת אפיים ולא רוצה לנתק ראש של אף אחד מגופו (כמאמר שר בטחונינו האמיץ). אני פשוט באמת לא מאמין בזה. אני מאמין ומאחל לפלסטינים חירות (מאיתנו), חופש תנועה, בטחון, חינוך, בריאות רווחה וכל טוב. שלום. אני לא רוצה להיות פטרון של אף אחד וגם לא קולוניה. לא רוצה שהפלסטינים יהיו תלויים בי. לכן אני קורא לנסיגה מההתיישבות בשטחים שכן היא יצרה אפרטהייד של ממש. זה לכשעצמו שינוי גדול בתפיסה הישראלית ואנשים בכלל לא מעכלים את זה. כבר 40 שנה כל העולם אומר לנו את זה אבל אנשים כאן לא ממש שומעים. וכן, יש חשש אמיתי וצודק לגבי מה שיקרה אם נעשה עוד "התנתקויות" כמו שעשינו מעזה ולכן האמירה הבטחונית חייבת לבוא. אני בטוח גם שלכל רשות פלסטינית יהיה הרבה יותר פשוט לתפקד ולשרת את עמה בידיעה שאין אופציה לכאוס כפי שקיים בעזה כעת. אני מאד חושש ממהלך צבאי חסר תכלית בעזה דוגמת "עופרת יצוקה 2" שבמקום 3000 פלסטינים אנחנו נהרוג 6000 ושוב נחזור לאותה הנקודה. לעומת זאת אפשר להשתלט על עזה בזמן קצר ובלי כל כך הרבה נזק וכאמור הכי טוב יהיה אם תחזור לשם רשות פלסטינית מושלת בלי שאנחנו נתערב.

 13. די לשלטון ההון-ביטחון | בככר מול השמש :

  […] מרוטשליד, הלכתי להשתתף במסיבת עיתונאים של יוזמת יהושע סובול – מחמד עלי טאהא להכרה במדינה פלסטינית. להלן הדברים שאמרתי, שהתפרסמו בטור הפוליטי בעבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.