חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מילים, ספינים ובחירות עירוניות

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 15.09.08 6:08

למטה "עיר לכולנו" מגיעות תגובות חיוביות רבות למרות מסע ההסברה של תומכי חולדאי. שרון שחף מ"עיר לכולנו" מנסה, שוב, להבהיר את האמת ולהחזיר את הדיון לפסים עניניים

מילים הן דבר מרתק. פלסטלינה. אפשר לעשות בהן מה שרוצים – להעליב, לשקר, לחבק, לאהוב. בשבועיים האחרונים, מתנהלת מתקפה נואשת של שלושה מתומכי רון חולדאי, (שלי יחימוביץ, עוזרה עמית בן צור וגדעון סער) נגד המועמד שהעז להתייצב נגדו, ח"כ דב חנין, בטענות שונות שאין להן קשר ישיר לשאלות העומדות להכרעה בבחירות העירוניות. בעקבות מתקפה זו, קיבלנו עשרות תגובות מחממות לב של תושבי תל אביב-יפו.

הדבר הנוגע ללב הוא, שרבים מתומכינו התייחסו לדברים שצוטטו בעתון כאל אמת ובחרו לטעון, כי למרות שדב חנין הוא "כזה" הוא בכל זאת ראוי לעמוד בראשות העיר. אז זהו. שחנין הוא לא "כזה". אנחנו, בתנועת "עיר לכולנו" מייחסים חשיבות גדולה מאוד למילים. לאמת. לאותנטיות. במשך חודשים דנו פעילי התנועה בחזון שלנו, בדקו ושקלו כל פסיק, תוך הבנה שמילים משנות מציאות, מילים קובעות מציאות.

ולכן, לפני שנתייחס לשאלת הרלוונטיות של השמצות שהועלו לגבי הבחירות המקומיות בתל אביב- יפו, חשוב להתייחס לאמיתות שלהן: לא. ח"כ חנין איננו נגד המדינה. הוא ממש איננו רואה בהקמתה פשע אלא ביטוי לזכות טבעית של הגדרה עצמית. כן. ח"כ חנין עומד בזמן שירת התקווה. לא. ח"כ חנין איננו מטיף לסרבנות. בעצמו הוא שירת שירות מלא בצבא. עמית בן צור מציין במאמרו את סבו וסבתו ששירתו בפלמ"ח בזמן שאחרים ישבו בבתי הקפה, אבל גם אביו של דב חנין, שהיה קומוניסט ואידיאליסט, התנדב להגנה ונפצע קשה בעת שחילץ פצועים משדה הקרב בניצנים במרץ 1948.

וכן. לדב חנין יש השקפות מדיניות, אבל ב"עיר לכולנו" שותפים – על בסיס מצע עירוני משותף – בעלי השקפות מדיניות שונות: דתיים, מסורתיים וחילונים, בלתי מפלגתיים רבים וגם חברי מפלגת העבודה, מרצ, תנועת הליכוד ומפלגות אחרות.

מה בעצם קרה פה?

הרי ברור לכולנו שמערכת הבחירות הקרובה בתל אביב-יפו לא תהיה דומה לקודמתה. תנועת "עיר לכולנו" ודב חנין מעלים את השאלות האמיתיות הקשורות לעתיד העיר: איזה עיר אנחנו רוצים שתהיה כאן – עיר לעשירים בלבד? עיר סתומה מכלי רכב, שאינה מאפשרת נגישות אמיתית לתחבורה ציבורית לכל שכבות האוכלוסיה? עיר שבה מפנים אנשים בברוטאליות מבתיהם? שבה המרחב הציבורי נמכר לכל המרבה במחיר? או עיר לכולנו, שמחזירה את הכח לתושבים, שמסייעת למתן את מחירי הדיור, שמחזירה כל שקל שנכנס לקופתה לתושבים?

לכן הסיפור האמיתי פה הוא לא מה ח"כ יחימוביץ ועוזרה אמרו ולמה הם משרתים את חולדאי, למרות שכל בר דעת מבין שמדיניותו ומעשיו של חולדאי רחוקים אלפי שנות אור מהדרך עליה מדברת שלי יחימוביץ. השאלה היא האם הספין התורן יסיט את תשומת ליבם של תושבי תל אביב-יפו מהשאלות החשובות של מערכת הבחירות הקרובה. לדעתי לא. תושבי העיר נבונים דיים להבין מה עומד על הפרק ומי ולמה מנסים להתייחס אליהם כמו אל שוטים. ב-11 בנובמבר נוכל לראות אם צדקנו.

 

שרון שחף פעילה ב"עיר לכולנו"

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. גליה :

  שלום לך שרון,
  במקום ל"חפור" אין ספור פוסטים בנושא "התקוה". אני מציאה לכם אתגר. שכנעו אותי להצביע דב חנין. כי למרות גישתי החברתית ולמרות הטענות שיש לי לרון חולדאי, עדיין לא שוכנעתי שדב חנין יעשה ניפלאות. משימה ראשונה : איך דוב חנין ימתן את מחירי הדיור ? ואיך בכוונתו לפתור את מצוקת החניה ? הרי אם יש לו פתרון קונסטרוקטיבי הבחירות בכיס שלו !
  רק בלי סיסמאות בבקשה, עייפתי.

 2. אבישר :

  גליה שלום. אני אנסה לענות בקצרה על שאלותיך. באשר למחירי הדיור. בהרבה ערים בעולם המערבי (לונדון,פריס,NY,מונטריאול,ציריך ועוד) קיימים מודלים של התערבות ציבורית במחירי הדיור. אם זה ע"י הצמדת שכ"ד למדד (דבר שמונע עלייה פתאומית בעשרות אחוזים) ואם זה החזקה של דירות ע"י הרשות והשכרתן תוך קביעת מחיריהן (כך יכולה העירייה לקבוע מחירי שכ"ד לדירות בבעלותה מבלי להתייחס לרווח בלבד).בנוסף, את יודעת שבשנים האחרונות הבניינים היחידים שמקבלים אישור בנייה בעיר הם כאלו המוגדרים כבנייני יוקרה? דירות מרובות חדרים עם סטנדרטים כאלו אשר ברור כי אף אחד שאינו בעל הון יכול לאפשר לעצמו לרכוש אותן. העירייה יכולה לחייב לפני כל אישור של בניין קריטריון של "דיור בר השגה", כלומר קביעה כי כל בניין חדש שיבנה יחויב הקבלן לבנות מספר קומות עם דירות בנות 1,2,3 חדרים ברמה סבירה כך שכולם יוכלו לרכוש אותן (דוגמה למודל כזה נמצא בלונדון. בקשר למצוקת החנייה אומר בקצרה כי אם תוכנית התחבורה של עי לכולנו (המופיעה בפירוט באתר התנועה) תצא לפועל,מספר המכוניות הנכנסות לעיר ייקטן משמעותית ולפיכך תהא יותר חנייה. בכל אופן, אני מזמין אותך לברר מתי יש חוג בית בו יקח חלק דב חנין ולהגיע ולשאול אותו הכל, אני בטוח שהוא יענה לך בצורה מלאה.ואם לא,תשאלי שוב ושוב ושוב ושוב ושוב ושוב ושוב. יש לו סבלנות.

 3. ירושלמי :

  לפירוט עמדת חנין בנושא דיור
  http://www.blacklabor.org/?p=3526

 4. תושב תל-אביב-יפו ותיק :

  לגליה {תגובה מס' 1:
  בהמשך לתגובתו של אבישר [תגובה מס' 2], הני מזמינך להשתתף בחוג בית בנוכחות ראש העיריה הבא של תל-אביב-יפו, ח"כ ד"ר דב חנין:
  הרייני להזמינכם להשתתף בחוג בית בנוכחותו של ראש העייריה
  הבא של תל-אביב – יפו, ח"כ דב חנין.
  המפגש יתקיים ביום ב' הקרוב, 15/9/08, בשעה 21:00 בדיוק.
  ב עץ בעיר בהנהלת תמי צרי.
  כיכר ביאליק – רח' ביאליק 23, קומת קרקע. הדלת הפתוחה.
  מספר המקומות הפנויים מוגבל ל 15-20 איש לכן, הקדימו
  להרשם אצל תמי או אלון בטלפון 03-525-4196.
  אנא השתדלו להרשם בהקדם במספר הנ"ל, במידה ויש בעיה
  התקשרו אל להב – 0544-994-805.

 5. האזרח דרור :

  ועוד

  אירוח של דב חנין ושל נציגת "עיר לכולנו" בקפה דה מארקר

  הרבה שאלות והרבה תשובות
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=584392

  תוכנית התחבורה של עיר לכולנו מזכירה מאוד את מה שנעשה בקוריטביה, פורטלנד, בבוגוטה ובערים נוספות. אפשר לקרוא על זה בערך על הסרט אגדה אורבנית (והקישורים ממנו על תחבורת מעברים וBRT),

  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%90%D7%92%D7%93%D7%94_%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%AA_(%D7%A1%D7%A8%D7%98)

  או פשוט לראות את הסרט – ולראות כמה תחבורה משנה את מבנה העיר בכל תחומי החיים (לדוגמה הורדת פשיעה, אפשרות של ילדים להסתובב ברחובות).

  http://theworld.nana10.co.il/Section/?SectionID=2728&typeid=100

  אגב – מלבד זה שתוכניות כמו דיור ציבורי יכולות להוריד מחיר, יש עוד 2 סיבות חשובות להורדה שנובעות מתחבורה.

  1. מקומות חנייה רבים שיש היום גוזלים שטח עצום מהעיר – שטח שיכול להתפנות לשימושי קרקע אחרים – כמו שקיים בערים אחרות בעולם שעשו צעדים דומים

  2. בטווח הקצר בעיות התחבורה מעלות את מחיר הדירות בגלל שמי שגר רחוק יותר סובל מפקקים – ולכן שיפור התחבורה הציבורית בתוך העיר (שגם ישפר את היכולת להשתמש בתחבורה הציבורית אליה – לדוגמה את השימוש ברכבת מכפר סבא לתל אביב) – יוריד את מחירי הדירות בתוך תל אביב.

  מצטרף להמלצה לשמוע את דב חנין בעצמו.

 6. אבי :

  פתרון בעיית מחירי הדיור בת"א ע"י רכבת קלה, מקודם ע"י המדינה וע"י כל ראשי העיר לדורותיהם. זה לא רעיון של דב חנין.

  גם בנייה של דירות קטנות וברמת גימור נמוכה יותר, זה לא רעיון של חנין. לא עושים מספיק בתחום זה וצריך ללחוץ לעשות יותר אבל זה לא רעיון חדש.

  נסיונות להקפאת שכ"ד ע"י צווים או בכל שיטה אחרת, סופם ליצור בעיות גדולות יותר מאלה שמנסים לפתור.

  כשיש מליון אנשים שרוצים לגור בת"א ובעיר יש רק מאה אלף דירות, אז או שמקטינים את מספר האנשים שרוצים לגור בת"א, או שמגדילים את מספר הדירות.

  הגדלת מספר הדירות ע"י בנייה של דירות חדשות, זה הליך ארוך שאורך שנים. אפשרות מהירה יותר היא לאפשר חלוקה של דירות גדולות ליחידות דיור קטנות יותר. כן, כן. אם עושים זאת בפיקוח, אישור ורישוי מהיר של העירייה, זה אחד הפתרונות המהירים ביותר.

  בכל מקרה, לא הייתי רוצה פיקוח על שכ"ד. זה יגרום לביורוקרטיה, שחיתות וכוח רב לפקידים שיצטרכו להחליט מי מקבל דיור ומי לא.

 7. אביב :

  אני לא מבין למה להסתמך על סיסמאות ריקות מתוכן וחסרות כל ביסוס.
  במרצ מיטל להבי עושה את כל משנת עיר לכולנו כבר ארבע שנים..
  למה לבנות על הבטחות שיש את הדבר האמיתי??
  יותר מנדטים לרשימת מרצ במועצה= עשייה , להחזיר את תל אביב-יפו לתושבים!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.